Reklama

Kościół

Bp Milewski: Bóg wybrał Ulmów, żeby pokazali, jak żyć Ewangelią

W diecezji płockiej rozpoczęła się peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów. - Pan Bóg wybrał Ulmów. Oni pokazali, jak żyć Ewangelią, jak w chwili próby pójść śladami Jezusa - powiedział bp Mirosław Milewski w Rypinie. Parafia pw. Świętej Trójcy była pierwszą na diecezjalnej mapie peregrynacji pt. „Otoczmy troską życie”.

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

flickr.com/episkopatnews

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Mirosław Milewski w homilii zaznaczył, że wspólnota parafialna przyjęła materialną cząstkę należącą do „najsłynniejszej rodziny w Polsce” - błogosławionej rodziny Ulmów ze wsi Markowa na Podkarpaciu.

- Prosta, chłopska rodzina z Podkarpacia zdolna była na heroizm, na który stać tylko wyjątkowych ludzi. Niczym miłosierni Samarytanie zaryzykowali życie swoje i najbliższych, by ocalić ludzi potrzebujących ratunku - podkreślił duchowny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Milewski opowiedział o tragicznych okolicznościach śmierci całej ośmioosobowej rodziny, w tym Wiktorii w stanie błogosławionym, a także ukrywających się u nich Żydów, co nastąpiło z rąk Niemców 24 marca 1944 r. Po wojnie zostali pochowani na cmentarzu w Markowej. W 1995 r. otrzymali medal „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”.

Reklama

Kaznodzieja wskazał, że dla rodziny Józefa i Wiktorii życie ludzkie było święte od momentu poczęcia do naturalnej śmierci, a tej prawdy zawsze broni Kościół. - Pan Bóg wybrał Ulmów. Spośród wielu rodzin to właśnie im wyznaczył zadanie, by pokazali, jak budować rodzinę, jakimi żyć wartościami, jak żyć Ewangelią, by w chwili próby pójść po śladach Jezusa. Stają się dla nas w tych czasach niezwykłym przykładem, jak być prawdziwym i dojrzałym chrześcijaninem - mówił biskup pomocniczy diecezji płockiej.

W kościele parafii pw. Świętej Trójcy w Rypinie wierni przyjęli błogosławieństwo relikwiami bł. Rodziny Ulmów. Został też przygotowany program słowno-muzyczny o Błogosławionych.

Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali wraz z sześciorgiem dzieci w Markowej na Podkarpaciu. W czasie okupacji ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów. 24 marca 1944 r. w nocy do ich domu wtargnęli hitlerowcy. Najpierw zamordowali ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę Ulmów, w tym Wiktorię, która była w zaawansowanej ciąży, a także sześcioro dzieci. W 1995 r. Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani tytułem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”. 10 września br. w Markowej odbyła się beatyfikacja Rodziny Ulmów.

2024-02-25 19:52

Ocena: +9 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zamieszkać w Słowie

Niedziela przemyska 20/2023, str. I

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

Radio Fara

Prelegenci sympozjum biblijnego w Markowej

Prelegenci sympozjum biblijnego w Markowej

Rodzina Ulmów była posłuszna nauczaniu Chrystusa, pełniąc uczynki miłosierdzia – powiedział metropolita przemyski abp Adam Szal.

Jak zamieszkać w Słowie najlepiej pokazują błogosławieni i święci, zwłaszcza męczennicy, którzy stają się niezwykłymi świadkami tego zamieszkania. To sympozjum wpisuje się w duchowe przygotowanie beatyfikacji rodziny Ulmów – powiedział moderator Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II Archidiecezji Przemyskiej i organizator spotkania ks. prof. Stanisław Haręzga na otwarcie sympozjum biblijnego „Zamieszkać w Słowie”, które odbyło się w Markowej. – Nazwa sympozjum wskazuje na zasadniczy cel, który ma przyświecać każdej formie kontaktu człowieka ze słowem Bożym. Każdy kontakt, duszpasterski, osobisty, indywidualny, czy w jakiejkolwiek grupie, ma prowadzić do tego, żeby bardziej, piękniej, mocniej zamieszkać w słowie Bożym. Żeby stało się ono domem, przestrzenią i środowiskiem naszego życia – wskazał, wyjaśniając ideę i hasło tegorocznego wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Papież do dzieci: Bóg jest nowością i kocha was

2024-05-25 18:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Światowe Dni Dzieci

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Bóg jest nowością, miłuje was - zapewnił Franciszek spotykając się na Stadionie Olimpijskim w Rzymie z dziećmi uczestniczącymi w I Światowym Dniu Chłopców i Dziewczynek. Został on zorganizowany dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat przez Dykasterię ds. Kultury i Edukacji we współpracy ze Wspólnotą Sant'Egidio.

Ojciec Święty w żywiołowym dialogu wyznał, że pomysł zorganizowania Światowego Dnia Chłopców i Dziewczynek zrodził się w nim po spotkaniu 7 listopada ubiegłego roku z dziećmi przybyłymi z całego świata. Dzisiejsze wydarzenie pragnie być kontynuacją nawiązanego wówczas dialogu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję