Reklama

Niedziela Częstochowska

Dzień skupienia Pomocników Matki Kościoła

Święty „nałóg” pomagania

W sobotę, 24 lutego br., w Domu Pamięci im. Bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie odbył się dzień skupienia dla wspólnot Pomocników Matki Kościoła działających w archidiecezji częstochowskiej. Spotkaniu przewodniczył diecezjalny duszpasterz tych wspólnot Ks. Prałat Marian Szczerba.

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Materiał prasowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Skupienie rozpoczęło się od Mszy świętej, której przewodniczył Bp Andrzej Przybylski. Nawiązując w homilii do wydarzenia przemienienia pańskiego kaznodzieja zwrócił uwagę na obecność przy Jezusie apostołów Piotra, Jakuba i Jana. „Cała ta scena opisana jest jakby z punktu widzenia uczniów Jezusa. – mówił Bp Andrzej – Jezus w ten sposób przygotowuje ich do zadań, jakie powierzy im w przyszłości.

Mają stać się pomocnikami Boga w tworzeniu Jego wspólnoty - Kościoła. Od samego początku Bóg zaprasza ludzi do współpracy w dziele zbawienia. Taka jest też i rola Pomocników Matki Kościoła. Pomagacie Maryi spełnić Jej macierzyńską rolę wobec Kościoła. Dziś ta pomoc jest szczególnie potrzebna. Kościołowi potrzeba odważnych świadków wiary, budujących kościelne wspólnoty oparte na Ewangelii, Bożych przykazaniach i miłości do Matki Bożej”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W drugiej części uczestnicy dnia skupienia wysłuchali konferencji swojego duchowego opiekuna Ks. Mariana Szczerby. Nawiązał on do historii i zadań, jakie przed pomocnikami Maryi Matki Kościoła postawił ich założyciel, Bł. Prymas Tysiąclecia. Ks. Szczerba zwrócił szczególną uwagę na charyzmat „pomocniczości” na wzór Maryi. Cytują Bł. Kardynała Wyszyńskiego wspomniał wręcz o świętym „nałogu pomagania”.

Na zakończenie dnia skupienia diakon Andrzej Graczyk poprowadził nabożeństwo Gorzkich Żali. Wspólnoty Pomocników Matki Kościoła działają w archidiecezji częstochowskiej już od wielu lat. Z inicjatywy swojego nowego moderatora pragną jeszcze bardziej rozwinąć swoją działalność. Szczególną motywacją do tego ma być rozpoczynająca się już w kwietniu peregrynacja Kopii Ikony NMP Częstochowskiej w archidiecezji.

2024-02-26 12:50

Oceń: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski: nasi zmarli biskupi byli znakiem Jezusa w Kościele

– „Dziś” Kościoła, w którym jesteśmy to jest „dziś”, które zostało zbudowane również na pasterzowaniu naszych biskupów – mówił w homilii biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski.

Wieczorem 12 lutego przewodniczył on Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie, z okazji 73. rocznicy śmierci pierwszego biskupa częstochowskiego Teodora Kubiny w latach 1925-1951 i 40. rocznicy śmierci Stefana Bareły trzeciego ordynariusza diecezji częstochowskiej w latach 1964-1984.
CZYTAJ DALEJ

Odpust w Parafii św. Mikołaja w Krakowie

2026-08-04 23:14

Bernadetta Żurek-Borek

Codzienność św. Anny – matki Maryi i babci Jezusa Chrystusa – wypełniona była przebywaniem z Bogiem i blisko Boga – takim autentycznym, realnym, szczerym; ponadto radością płynącą z dzielenia się z innymi swoją obecnością, czasem, talentami.

Stąd w Parafii św. Mikołaja w Krakowie, której drugą patronką jest św. Anna, dzień jej święta obchodzony jest szczególnie uroczyście.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Parolin zachęca kapłanów, by byli „czujnymi stróżami”

2026-08-05 15:30

[ TEMATY ]

kard. Pietro Parolin

zachęca kapłanów

Vatican Media

Kard. Pietro Parolin przewodniczył Mszy św. w Archidiecezjalnym Sanktuarium Wieczystej Adoracji w Mixco

Kard. Pietro Parolin przewodniczył Mszy św. w Archidiecezjalnym Sanktuarium Wieczystej Adoracji w Mixco

W ostatnim dniu swojej wizyty w Gwatemali sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej wezwał kapłanów do odnowienia powołania, czerpiąc inspirację z nauczania św. Jana Marii Vianneya oraz pielęgnując intensywne życie eucharystyczne, modlitwę i prawdziwe duszpasterskie współczucie w obliczu wyzwań sekularyzacji i zmęczenia związanego z posługą - informuje Vatican News.

W ramach ostatniego dnia swojej wizyty w Gwatemali kard. Pietro Parolin przewodniczył Mszy św. w Archidiecezjalnym Sanktuarium Wieczystej Adoracji w Mixco z okazji wspomnienia św. Jana Marii Vianneya, patrona kapłanów. Przy tej okazji watykański sekretarz stanu spotkał się również z duchowieństwem. W swojej homilii podzielił się refleksją nad tożsamością i misją kapłańskiej posługi, zachęcając prezbiterów do ponownego odkrycia centralnego znaczenia modlitwy, Eucharystii i współczucia jako fundamentów ich powołania.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję