Reklama

Niedziela Małopolska

Nowa Huta - Szklane Domy

Wyjątkowe wydarzenie muzyczne

    Muzyka kościelna w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej u oo. Cystersów na Szklanych Domach 7 zajmuje szczególne miejsce.

plakat organizatorów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

    Działając pod kierunkiem o. Augustyna Spasowicza OCist, proboszcza, organizuję życie muzyczne w parafii. Mowa oczywiście o posługiwaniu podczas Liturgii i nabożeństw, ale także o trosce o instrument- 50-głosowe organy piszczałkowe, prowadzeniu chóru, współpracy z innymi zespołami śpiewaczymi, tj. scholą dziecięcą i diakonią muzyczną, nauce i próbach z psałterzystami, a także- można śmiało powiedzieć- Nowej Ewangelizacji- czyli wyświetlaniu tekstu Ewangelii podczas niedzielnych Mszy św. oraz innych uroczystości i świąt. Słowem - w parafii działamy aktywnie, prężnie i dynamicznie!

    Trwa u nas cykl koncertów, który jest wyrazem wdzięczności darczyńcom. Bowiem podczas muzycznych spotkań zbieramy fundusze na przeprowadzenie koniecznego remontu organów. W marcu to cykliczne wydarzenie zorganizowane będzie już po raz 18. Zaproszenie kieruje gospodarz parafii - o. proboszcz Augustyn Spasowicz OCist: „Trwamy w zbieraniu środków na remont instrumentu, wpływają drobne ofiary i przy okazji koncertów zbieramy grosz do grosza. Mamy dopiero połowę koniecznych do rozpoczęcia prac oszczędności. Serdecznie zapraszam i zachęcam do spotkania z nami i do wspólnego muzykowania, a program wydarzenia będzie bardzo bogaty.”

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

    I faktycznie, 10 marca w niedzielę o godz. 18.00 w naszej parafii Koncert Wielkopostny będzie bardzo uroczysty. Będzie on łączyć artystów z dwóch dekanatów: Kraków-Mogiła i Kraków-Bieńczyce. Wśród wykonawców - 8 chórów! Warto zaznaczyć, że z Arki Pana zaśpiewają aż 2 chóry! Koncert poprowadzi znana dziennikarka Magdalena Wolińska-Riedi z Karolem Zapałą. Wydarzenie muzyczne organizujemy na wyjątkowo szeroką skalę. Niewątpliwie jest to szansa na integrację nowohuckiego środowiska muzyki kościelnej. Wstęp wolny!

    Zdradzę, że występ chóru ze Szklanych Domów będzie krótką opowieścią - wykonany przez dzieci wiersz pani Alicji, parafianki i chórzystki, o Krzyżu Chrystusa, Nowohuckim i tym przy naszej parafii, będzie ubarwiony pieśnią-hymnem parafialnym, napisanym przez Grażynę Łabuz-Pajdzik oraz Janusza Krzysztofa Korczaka i Michała Zdanowskiego pod tytułem „Szłaś do nas Matko przez mogilskie łąki”. Mamy nadzieję wykonać go wspólnie ze wszystkimi zgromadzonymi na koncercie parafianami. Hymn parafii funkcjonuje jako pieśń i jest wykorzystywany podczas Liturgii. Parafianie ochoczo podjęli jego naukę i pełną piersią wyśpiewali go Matce Bożej podczas zeszłorocznego świętowania jubileuszu 40. rocznicy erygowania parafii na Szklanych Domach.

Reklama

    Na zakończenie wykonamy wspólnie; przez wszystkie chóry i zgromadzonych słuchaczy pieśń „W krzyżu cierpienie”, w opracowaniu Stanisława Kowalczyka, które jako nowohucianie i pątnicy, znamy z Odpustu Mogilskiego. Rokrocznie podejmowane jest ono w czasie Sumy Pontyfikalnej w Ogrodach Klasztornych.

    „W krzyżu miłości nauka”- pod takim mottem wyjętym z niniejszej pieśni będziemy podczas koncertu kontemplować relikwie Krzyża Świętego. Bardzo cieszę się z faktu, że mamy zebraną już połowę funduszy na remont naszego instrumentu. To mobilizuje do podejmowania kolejnych wysiłków i inicjatyw na rzecz zbiórki środków. Nie mniejszą radość wyrażam na to wspólne muzykowanie na Szklanych Domach i serdecznie zapraszam na wyjątkowe muzyczne wydarzenie.

2024-02-26 22:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak wygląda moja wiara Jezusowi?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Chrystus Pantokrator w chwale/fot. Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii J 6, 35-40.

Środa, 17 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

Chór z Bielska Podlaskiego w Watykanie

2024-04-17 18:28

[ TEMATY ]

Watykan

chór

Vatican News

Chór z Bielska Podlaskiego w Watykanie

Chór z Bielska Podlaskiego w Watykanie

Biskup drohiczyński Piotr Sawczuk wraz z Chórem Polskiej Pieśni Narodowej z Bielska Podlaskiego pielgrzymuje do Rzymu. Po środowej audiencji generalnej chór koncertował na placu św. Piotra w obecności Ojca Świętego.

Po Audiencji Generalnej bp Piotr Sawczuk miał okazję do rozmowy z Papieżem Franciszkiem. Chór wykonał koncert w obecności Papieża. W wydarzeniu uczestniczyli również właściciele i reprezentanci firmy Suempol z Bielska Podlaskiego, który jest patronem chóru.

CZYTAJ DALEJ

„Od Mokrej do Monte Cassino” – jutro wernisaż nowej historycznej wystawy na Jasnej Górze

2024-04-18 20:51

[ TEMATY ]

Jasna Góra

wernisaż

Monte Cassino

BPJG

„Od Mokrej do Monte Cassino - szlakiem 12 Pułku Ułanów Podolskich” - to temat najnowszej wystawy przygotowanej na Jasnej Górze, której wernisaż odbędzie się już jutro, 19 kwietnia. Na wystawie znajdą się także szczątki bombowca Vickers Wellington Dywizjonu 305 pochodzące ze zbiorów Jasnej Góry, które dotąd nie były prezentowane. Ekspozycja znajduje się w pawilonie wystaw czasowych w Bastionie św. Rocha.

Uroczystość otwarcia wystawy rozpocznie Msza św. sprawowana w Kaplicy Matki Bożej o godz. 11.00, po niej w południe odbędzie się wernisaż.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję