Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Posiedzenie Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa

    W poniedziałek 26 lutego 2024 r w siedzibie rektoratu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, mieszczącym się w Domu Długosza, odbyło się posiedzenie Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa.

Archiwum UPJPII

Spotkanie rektorów na UPJPII

Spotkanie rektorów na UPJPII

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

    Miało ono szczególny charakter z uwagi na pożegnanie i podziękowanie złożone przez rektorów prezydentowi Krakowa prof. Jackowi Majchrowskiemu za lata "fantastycznej" współpracy z uczelniami – jak podsumował ją przewodniczący Kolegium prof. Jacek Popiel, rektor UJ, przekazując prezydentowi kopię XVI-wiecznego Kodeksu Baltazara Bohema w geście uznania dla wysiłków na rzecz rozwoju edukacji oraz wspierania misji krakowskich uczelni. Dar to piękna kopia jednego z najcenniejszych polskich zabytków rękopiśmiennych, który zawiera odpisy przywilejów i statutów m. Krakowa, roty przysiąg i ustawy cechów krakowskich, a podarowany został przez Bohema radzie miejskiej Krakowa w roku 1505. Oryginał jest pieczołowicie przechowywany w Bibliotece Jagiellońskiej.

    Prof. Popiel nadmienił, że prof. Jacek Majchrowski, „o czym może nie wszyscy wiedzą, jest wybitnym znawcą II Rzeczypospolitej, dokumentującym jej historię, a książki, które pisał dla osób, które zajmują się tym tematem są czymś fundamentalnym i chciałbym, żeby o tym nie zapominać pamiętając jedynie o czasie prezydentury pana profesora – mówił przewodniczący Kolegium Rektorów. Przypomniał, że dobrze wspomina tę współpracę począwszy od 1996 roku, gdy zetknęły się ich drogi – rektora Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i wojewody krakowskiego, które to stanowisko piastował wówczas prof. Majchrowski. Prof. Popiel dziękował za wszystko, co udawało się wspólnie wypracowywać dzięki otwartości pana prezydenta na kwestie związane z nauką i edukacją.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

    -Jesteśmy wdzięczni za świat kultury, jaki wprowadził pan prezydent do Krakowa jako urzędu, jako uczestnik nieskończonej ilości różnych uroczystości o charakterze samorządowym, rządowym, kulturalnym, artystycznym. Zawsze miałem przekonanie, że mamy człowieka, który jest godnym gospodarzem tego historycznego miejsca – mówił prof. Popiel.

Reklama

    Gościem Uniwersytetu Papieskiego był także, obecny na posiedzeniu rektorów, wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar, który władze krakowskich uczelni zapewnił o chęci współpracy.

    Następnie Strategię Rozwoju Krakowa przedstawił zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Zrównoważonego Rozwoju Jerzy Muzyk. Budzi ona duże zainteresowanie wśród środowiska akademickiego, w związku z tym stanowiła istotny punkt porządku obrad, podkreślając związek pomiędzy działaniami miasta a jego instytucjami edukacyjnymi.

    Rektor UPJPII ks. prof. dr hab. Robert Tyrała zaprosił do udziału w obchodach 650. rocznicy urodzin świętej Jadwigi Królowej, które odbywać się będą w dniach 6-8 czerwca 2024 r. Będzie to wyjątkowa okazja do uczczenia dziedzictwa i wartości, które święta Królowa wniosła dla Krakowa i całej Polski. To jej – królowi Polski zawdzięczamy powstanie w 1397 r. Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim (od niego wywodzi się Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie), a jak zaakcentował prof. Popiel „dopiero od powołania Wydziału Teologicznego możemy mówić o środowisku akademickim Krakowa.

    Podczas dyskusji na temat nadchodzących wydarzeń omówiono XIX edycję Dni Jana Pawła II, zaplanowanych na listopad 2024 roku, Festiwal Nauki i Sztuki oraz tegoroczne Juwenalia Krakowskie.

    Spotkanie stanowiło doskonałą platformę do wymiany poglądów i planów na przyszłość, a także do budowania jeszcze silniejszych więzi pomiędzy uczelniami Krakowa, bo że one są, co do tego nikt nie ma wątpliwości. Podkreślił to w krótkim wywiadzie rektor Akademii Górniczo-Hutniczej prof. dr hab. inż. Jerzy Lis: - Naprawdę czujemy związek, więź z wami, z Uniwersytetem Papieskim i pozostałymi uczelniami, choć teoretycznie są to tak bardzo różne obszary działania. Dużo nas jednak łączy – solidarność , przyjaźń, zrozumienie i myślę, że to odczuwamy na każdym kroku, także na tym dzisiejszym spotkaniu, naszego Kolegium, które jest pewnym kuriozum w środowisku polskim, bo takich rad, tak blisko współpracujących rektorów nie ma za dużo. Potem z tego wyłaniają się takie czy inne nasze decyzje, wspólne zaangażowanie w różne działania. Akademię Górniczo-Hutniczą łączy ponadto z Uniwersytetem Papieskim święty Jan Paweł II, który jest doktorem honoris causa naszej uczelni i zawsze był takim elementem łączącym różne uczelnie.

Reklama

    Rektor J. Lis zaakcentował, że niezwykle ważne jest to, iż krakowskie uczelnie, ich władze, łączy więź duchowa i nie będzie przesadą, gdy nazwie się to przyjaźnią. A to bardzo ważne w czasach obfitujących w trudne wyzwania. - Te nasze wspólne działania polegają także na wymianie informacji – mówił rektor Jerzy Lis – na wspólnym budowaniu opinii krakowskich w tym trudnym okresie, gdzie mamy zmiany rządu, zmiany polityki, gdzie dużo się dzieje w sferze emocjonalnej. To jest bardzo ważne, że mamy jedno zdanie, chociaż czasami nasze interesy mogą i muszą być różne. Daliśmy się poznać jako jedno środowisko w czasie pandemii, w czasie wojny z Ukrainą, podczas pomocy Ukrainie, tego wszystkiego nie mówi się na co dzień, ale to się czuje i to jest najważniejsze. Ta więź duchowa też jest ważna. Często dzwonimy do siebie, wymieniamy się informacjami, niekoniecznie zawodowymi. I to buduje to środowisko akademickie Krakowa, które ma już tyle lat – od świętej Jadwigi – podkreślił rektor AGH.

    Spotkanie rektorów na Uniwersytecie Papieskim pozostawiło przekonanie, że współpraca pomiędzy krakowskimi uczelniami będzie jeszcze bardziej owocna, a pomiędzy nimi a władzami miasta kontynuowana, przynosząc dalsze korzyści dla rozwoju społeczności akademickich oraz dla mieszkańców Krakowa.

2024-02-27 22:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Fatima: piłkarze FC Porto podziękowali w sanktuarium za zdobycie Pucharu Portugalii

2024-05-27 12:52

[ TEMATY ]

Fatima

Graziako

Piłkarze FC Porto podziękowali Bogu w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie za zdobyty w niedzielnym finale na podlizbońskim stadionie Jamor Puchar Portugalii. Wśród zawodników, którzy dotarli do tego miejsca kultu maryjnego są reprezentanci portugalskiej kadry narodowej: Francisco Conceição, Pepe oraz Diogo Costa.

Drużynie FC Porto, która w niedzielnym pojedynku o trofeum pokonała mistrza kraju Sporting Lizbona 2:1, po dogrywce, towarzyszyli w Fatimie działacze piłkarscy oraz tysiące kibiców zespołu „Smoków”. Transmitujące zwycięstwo piłkarzy FC Porto regionalne media przypominały, że w przeszłości triumfujący w Pucharze Portugalii lub w rozgrywkach ligowych ekipy tego klubu zatrzymywały się już w Fatimie, aby podziękować za zdobycie tytułu.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Gala Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży

2024-05-26 18:18

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża

konkurs plastyczny

konkurs muzyczny

Biuro Prasowe Jasnej Góry

„Chwalcie łąki umajone”, „Była cicha i piękna jak wiosna” czy „Maryjo, śliczna Pani” m.in. te pieśni maryjne dla „Najukochańszej Mamy” z Jasnej Góry i wszystkich mam rozbrzmiewają dziś w Sali Papieskiej podczas Gali Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży Sancta Maria. W tym roku odbywa się ona pod hasłem: „W Drodze do Nieba z Maryją”. Koncert jest plonem konkursu muzycznego i plastycznego, w którym wzięło udział ponad 2,5 tys. uczniów z Polski i zagranicy.

W konkursie składającym się z dwóch kategorii - muzycznej i plastycznej - wybrano 128 laureatów. W tym roku Grand Prix w sumie otrzymały trzy osoby. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone.

CZYTAJ DALEJ

Poszukiwał piękna Pana Boga - pogrzeb księdza prałata Mirosława Ratajczaka

2024-05-27 12:54

ks. Łukasz Romańczuk

Licznie zgromadzeni kapłani i wierni uczestniczyli w ostatnim pożegnaniu księdza prałata Mirosława Ratajczaka. Eucharystii sprawowanej w kościele św Henryka we Wrocławiu przewodniczył arcybiskup Józef Kupny metropolita wrocławski, a homilie wygłosił ksiądz Piotr Wawrzynek, biskup pomocniczy diecezji legnickiej i wychowanek zmarłego kapłana.

Eucharystii uczestniczył także biskup Ignacy Dec, biskup senior diecezji świdnickiej, który będzie przewodniczył ceremonii pogrzebowej na cmentarzu przy ul. Bardzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję