Reklama

Niedziela Łódzka

Bp Marczak: czy znam imię mojego bliźniego?

„Dzisiejsza przypowieść domaga się od nas przyjrzenia naszym relacjom z innymi, w jaki sposób traktuję drugiego człowieka”- mówił w parafii Matki Boskiej Jasnogórskiej bp Marek Marczak.

[ TEMATY ]

bp Marek Marczak

Łódz

www.archidiecezja.lodz.pl

Bp Marek Marczak

Bp Marek Marczak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ostatni czwartek miesiąca wierni archidiecezji łódzkiej pielgrzymujący do kościołów stacyjnych spotkali się na wspólnej Eucharystii w parafii MB Jasnogórskiej na Widzewie. Mszy Św. przewodniczył bp Marek Marczak, który na początku swojej homilii mówił jak ważne jest to spotkanie w Kościele Stacyjnym, aby słuchać Słowa Bożego. „To czas i miejsce, aby wsłuchać się w to co Pan Bóg do nas mówi i wcielać to w życie” - podkreślał duchowny.

W homilii bp Marczak odniósł się do Ewangelii, w której jest mowa o bogaczu i Łazarzu. Zwrócił uwagę na to jak odnosimy się do drugiego człowieka i jak go traktujemy. „Dzisiejsza przypowieść domaga się od nas przyjrzenia naszym relacjom z innymi, w jaki sposób traktuję drugiego człowieka. Nie chodzi o to, abyśmy powiedzieli Bogu, że kocham wszystkich ludzi, a jeśli kogoś skrzywdziłem to przez przypadek. Dziś Jezus chce nas zapytać: jeśli kochasz, to na pewno znasz jego imię. Jeśli kochasz i znasz jego imię, to na pewno znasz jego potrzeby. Jeśli kochasz, znasz jego imię i potrzeby, to na pewno wychodzisz im naprzeciw i konkretnie mu pomagasz. To jest sprawdzian naszego życia zgodnie z Ewangelią, albo sprawdzian, że potrzebujemy coś w życiu zmienić”- mówił biskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na zakończenie rozważań duchowny pytał: „Czy ten mój bliźni jest mi tak bliski, że znam jego imię i potrzeby? Bo jeśli ten bliźni nie ma imienia, tylko jest masą ludzi, którzy wokół mnie żyją, to może tylko żyję w ułudzie miłości bliźniego. Być może chciałbym kochać mojego bliźniego, ale nie ma go na wyciągnięcie ręki. Jeśli ten Wielki Post ma zaowocować przemianą, to powinienem odnaleźć takich ludzi, których znam po imieniu, których potrzeby znam i jestem im w stanie pomóc”.

Reklama

Podczas Mszy Św. członkowie parafialnego koła Caritas zbierali jałmużnę wielkopostną, która wspierać będzie osoby najbardziej potrzebujące w parafii. Warto również pamiętać, że uczestnicząc w Eucharystii w jednym z wielkopostnych kościołów stacyjnych można otrzymać odpust zupełny.

Jutrzejszym kościołem stacyjnym będzie parafia Jana Ewangelisty na Olechowie. Serdecznie zachęcamy do wkroczenia na pielgrzymi szlak.

2024-02-29 20:36

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Dzień Życia Kontemplacyjnego u Karmelitanek Bosych

[ TEMATY ]

bp Marek Marczak

Ks. Paweł Kłys

Bp Marek Marczak

Bp Marek Marczak

W Kościele Katolickim pod datą 21 listopada obchodzone jest Święto Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny oraz Światowy Dzień Życia Kontemplacyjnego. W tym dniu uwaga Kościoła skupiona jest na wszystkich klauzurowych zgromadzeniach zakonnych, które prowadzą swoją cichą i ukrytą przed światem posługę dla Kościoła.

- Jako mniszki klauzurowe klasztoru Karmelitanek Bosych w Łodzi chcemy zapewnić, że nosimy głęboko w naszych sercach wszystkie troski i kłopoty Kościoła i każdego człowieka, który poszukuje Boga i dobra w swoim życiu. – mówi Siostra Karmelitanka Bosa.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Wiara to fakty, nie teoria

2024-04-11 20:34

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Jak realne i namacalne może być doświadczenie żywego Boga? Chcę podzielić się świadectwami ludzi, którzy DOŚWIADCZYLI, że wiara nie jest tylko zbiorem teoretycznych nauk, ale żywą obecnością, którą można doświadczyć na własnej skórze.

Opowiem o siostrze Wilbirg Heumel, która miała za zadanie wybić z głowy powołanie zakonne swojej przyjaciółce. Opowiem również o księdzu prałacie Janie Sopickim, który w godzinę śmierci dał świadectwo życia przepełnionego łaską i obecnością Chrystusa. Wreszcie opowiem o dziecięcym doświadczeniu jednego z kapłanów, który po rozbiciu żyrandola modlił się gorąco i wytrwale o cud. Jak zaowocowała jego modlitwa - zapraszam, posłuchajcie.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: 10 maja rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć

2024-04-15 13:06

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Świecka misjonarka Helena Kmieć została zamordowana w Boliwii

Świecka misjonarka Helena Kmieć została zamordowana w Boliwii

W piątek 10 maja o godz. 10.00 w Kaplicy pałacu Arcybiskupów Krakowskich odbędzie się pierwsza sesja trybunału w procesie beatyfikacyjnym Heleny Kmieć, który tym samym zostanie oficjalnie rozpoczęty. Podczas tego wydarzenia zostanie zaprzysiężony trybunał, który będzie przesłuchiwał świadków i zbierał inne dowody wymagane do przeprowadzenia rzetelnie postępowania. Od tego momentu Helena Kmieć będzie nazywana Służebnicą Bożą.

Choć samo rozpoczęcie procesu nie oznacza, że zakończy się on beatyfikacją, to jest to ważny etap na długiej drodze do ogłoszenia przez Kościół młodej misjonarki błogosławioną. Był on poprzedzony powołaniem postulatora, ks. dr. Pawła Wróbla SDS, który przy współpracy z wieloma osobami przygotował niezbędną dokumentację, zebrał świadectwa oraz różnego rodzaju materiały.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję