Reklama

Dar serca dla najzdolniejszych

2012-10-17 07:13

Marta Wilczyńska
Edycja wrocławska 42/2012, str. 4

dzielo.pl

Wsparcie zbiórki pieniędzy podczas Dnia Papieskiego to nie tylko gest. To inwestycja w społeczeństwo. Stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” spotkać bowiem możemy niemal na każdym kroku.
Na Dolnym Śląsku jest łącznie 130 uczniów szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i studentów, którzy korzystają ze wsparcia Fundacji. Dzięki niemu, mimo iż pochodzą z niezamożnych rodzin, mają szansę rozwijać swoje talenty, poszerzać wiedzę i osiągać sukcesy.

Fundacja

Takie właśnie było założenie powstającej w 2000 r. (po wizycie bł. Jana Pawła II w Polsce w 1999 r.) Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”: wpierać kulturę i naukę chrześcijańską oraz podnosić szanse edukacyjne młodzieży, a także rozpowszechniać nauczanie papieskie. Jedną z inicjatyw podejmowanych przez Fundację jest organizacja Dnia Papieskiego. Tradycyjnie tego dnia wolontariusze wychodzą na ulice polskich miast, by zbierać do puszek pieniądze. Zostają one przekazane w całości na stypendia dla młodzieży. To, wśród wielu wyrazów pamięci, żywy pomnik postawiony na chwałę Bogu i z wdzięczności dla Papieża Polaka.

Reklama

Zainwestuj w nich!

Prowadzone zbiórki we Wrocławiu spotykają się z bardzo miłym przyjęciem. Społeczność wrocławska chętnie chce pomagać i nie szczędzi na tym. Jestem tym bardzo mile zaskoczona - podkreśla Katarzyna Wołoszyn, pełnomocnik ds. zbiórki publicznej XII Dnia Papieskiego na terenie Wrocławia. Dlaczego ta hojność się opłaca? Dzięki niej pieniądze trafiają tam, gdzie powinny, a ich mądre spożytkowanie owocuje. Stypendyści reprezentują bowiem przeróżne dziedziny nauki i kultury, mają wszechstronne zainteresowania i chętnie angażują się w życie społeczne. Aż chciałoby się powiedzieć: przecież właśnie takich obywateli nam potrzeba! Wrzucając więc „co nieco” do puszki inwestujemy w przyszłych prawników, lekarzy, nauczycieli, inżynierów, informatyków, twórców kultury... Co więcej stypendyści są często w czołówce jeśli chodzi o wyniki w nauce w swoich szkołach i na uczelniach.

Z pomocą rodzinie

Oprócz corocznej zbiórki pieniężnej, każdy Dzień Papieski ma także swoje hasło. Tegorocznej 12. jego edycji towarzyszy motto: „Jan Paweł II - Papież Rodziny”. To z jednej strony podkreślenie wielkiego bogactwa prorodzinnego nauczania papieskiego, a z drugiej odpowiedź na aktualną sytuację rodziny, która zdaniem wielu, jest obecnie w kryzysie. Tego dnia w sposób szczególny towarzyszyć nam więc będzie modlitwa w intencji rodzin.

Tagi:
młodzi Dzień Papieski

Przekazać pochodnię pamięci

2018-10-31 08:30

Monika Jaworska
Edycja bielsko-żywiecka 44/2018, str. IV

Spotkanie słowno-muzyczne i wystawa prac malarskich złożyły się na obchody 18. Dnia Papieskiego, jaki odbył się 15 października w Muzeum św. Jana Sarkandra w Skoczowie

Monika Jaworska
Spotkanie słowno-muzyczne w patio

Wydarzenie rozpoczął występ folklorysty i multiinstrumentalisty Józefa Brody w patio przy budynku muzeum. Zebranych powitał kierownik „Sarkandrówki” Jakub Staroń, który obecnie z Łucją Skrond prowadzi muzeum. – Jako świadkowie pontyfikatu Karola Wojtyły jesteśmy zobowiązani przekazywać pochodnię pamięci kolejnym młodszym pokoleniom – powiedział Jakub Staroń. Józef Broda w wystąpieniu słowno-muzycznym pt. „Spójrz w me serce i choć przez chwilę usłysz, co w nim śpiewa” nawiązywał do wypowiedzi Karola Wojtyły, szczególnie do studium etycznego: „Miłość i odpowiedzialność”. Dzielił się też własnymi przemyśleniami przy dźwiękach instrumentów. – Panie Boże, daj siłę każdemu z nas, abyśmy umieli wybaczać. Ja mam za sobą doświadczenie osobiste, kiedy w ułamku sekund wiedziałem, że z Bożą pomocą zbuduję nowy dom, i spalony... zbudowałem. Jestem w tym samym miejscu i błogosławię każdego poranka swoich sąsiadów – powiedział Józef Broda.

Dalsza część spotkania odbyła się w budynku muzeum, gdzie pracownik UŚ prof. Elżbieta Kuraj opowiedziała o prezentowanej wystawie swoich prac pt. „Widzieć/Wiedzieć”. – Widzieć to wiedzieć. A żeby wiedzieć, to trzeba zobaczyć. Jeżeli wiedzieć, to zrozumieć. Czy wszystko wiemy? Czy widzimy? – mówiła Elżbieta Kuraj. Zwiedzający mogli także zobaczyć okolicznościowe pamiątki po Janie Pawle II: 2 medale i różaniec. – W związku z 18. Dniem Papieskim i 40. rocznicą wyboru kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową zaprezentowaliśmy dwa pierwsze medale z pontyfikatu Jana Pawła II, które są wykonane z brązu, pozłacane, nienumerowane, jeśli chodzi o rok samego pontyfikatu.

Na świecie jest ich 1200, z czego 2 mamy z muzeum. Takie medale Ojciec Święty rozdawał delegacjom, osobom prywatnym przy wizytach oficjalnych. Oprócz nich prezentujemy różaniec papieski – jego poszczególne elementy wykonane są z brązu pozłacanego. A jak wiemy – Jan Paweł II powierzył swój pontyfikat Matce Bożej – zauważył Jakub Staroń.

Spotkanie z wernisażem zorganizowało Muzeum Parafialne św. Jana Sarkandra i Stowarzyszenie Panorama Sztuki Chrześcijańskiej „Musica Sacra”. Wystawa będzie czynna do połowy listopada. Kolejna – fotograficzna – będzie dotyczyła 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ks. Grzegorz Wiśniewski krajowym moderatorem Eucharystycznego Ruchu Młodych w Polsce

2019-07-18 18:00

ks.sk / Katowice (KAI)

W liście skierowanym do metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski informuje, że ks. Grzegorz Wiśniewski został nominowany na narodowego dyrektora Eucharystycznego Ruchu Młodych.

ermpolska.pl

- Ufam, że ks. Wiśniewski podejmie powierzoną sobie funkcję z zasłuchaniem w Słowo Boże, dynamizmem apostolskim i śląską pracowitością – pisze abp Gądecki.

Eucharystyczny Ruch Młodych jest częścią Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy (Apostolstwa Modlitwy). Opiera się na duchowości czerpiącej z kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa.

– Głębokie życie duchowe wzorowane na Sercu Jezusa, głębokie doświadczenie Eucharystii oraz adoracji oraz służba misji Kościoła to istota Eucharystycznego Ruchu Młodych – napisał do ks. Wiśniewskiego ks. Frederic Fornos SJ, międzynarodowy dyrektor Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy oraz ERM.

Eucharystyczny Ruch Młodych jest młodzieżową gałęzią Apostolstwa Modlitwy. Został odnowiony dekadę temu, aby duchowe skarby Kościoła trafiały do jak największej ilości osób, zwłaszcza młodych. Aktualnie Ruch jest obecny w 56 krajach na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Doroczny obóz

2019-07-19 11:43

Ks. Piotr Ruta

W dniach 12-22 lipca wspólnota „Aniołki Pana” z ruchu Wiara i Światło przeżywa swój doroczny obóz. Po raz kolejny odbywa się on w Antoniowie, czyli w Górach Izerskich.

Archiwum autora
Temat tegorocznego obozu brzmi: „W szkole Pana Jezusa”

Każdego dnia razem modlimy się, gotujemy, sprzątamy, spacerujemy, bawimy się i ogólnie spędzamy ze sobą czas. Temat tegorocznego obozu brzmi: „W szkole Pana Jezusa” i dlatego każdy dzień jest niczym inny szkolny przedmiot: język polski, matematyka, muzyka czy geografia. Łącznie jest nas 21 osób.

Pełny tekst w wydaniu drukowanym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem