Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin. Ekstremalna Droga Krzyżowa

Materiały organizatorów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W piątek, 8 marca, na szlak Ekstremalnej Drogi Krzyżowej wyruszą pielgrzymi. Niektórzy już po raz dziesiąty, inni po raz pierwszy. Dla każdego taka noc jest wyjątkowa; każdy, kto podejmuje się trudu wędrówki z krzyżem, wygrywa. Jak 17-letni Franciszek, który po drugim przejściu EDK podzielił się świadectwem: - „Do końca życia zapamiętam to uczucie, kiedy trzymając brzozowy krzyż w ręce, poczułem ciepło. Krzyż mnie ogrzewał i to właśnie jest sedno drogi z Chrystusem. Pośród ciemnej i zimnej nocy On był, jest i będzie mi światłem i ciepłem”.

Ja i Pan Bóg

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zapisy na jubileuszową 10. Ekstremalną Drogę Krzyżową z Lublina ruszyły w Środę Popielcową. Organizatorzy - ks. Mirosław Ładniak i grupa świeckich tworzących lubelski rejon EDK - spodziewają się dużego zainteresowania, większego niż w zeszłym roku, kiedy na szlak wyruszyło ponad 4 tys. osób. - Ekstremalna Droga Krzyżowa to nie tylko długi przemarsz. To przede wszystkim droga w głąb siebie - mówi ks. Mirosław Ładniak. - Idea EDK, gdzie człowiek może w nocy spotkać się sam na sam ze sobą w obecności Pana Boga, daje niesamowite poczucie poznania siebie. To czas, kiedy opadają wszystkie maski, kiedy zostajemy sam na sam z sobą i z Panem Bogiem. To daje poczucie niesamowitego doświadczenia wielkiej mocy - podkreśla.

W tym roku nocnej wędrówce towarzyszyć będą słowa św. Jana Pawła II: - „Musicie od siebie wymagać”. To słowa zaczerpnięte z przemówienia Ojca Świętego, które wygłosił podczas spotkania z młodzieżą na Jasnej Górze w 1983 r. Z tym mottem, ale też z osobą i nauczaniem św. Jana Pawła II, będą związane rozważania do poszczególnych stacji, przygotowane przez organizatorów. Mimo religijnego charakteru EDK, mogą w niej uczestniczyć osoby, które mają problem z wiarą lub nawet nie wierzą, ale chcą poukładać swoje życie czy uporządkować relację z Bogiem.

Droga dla każdego

Reklama

Uczestnicy mają do wyboru aż 9 tras o zróżnicowanej długości, a także o różnym stopniu trudności. Każdej z nich patronuje święty lub kandydat na ołtarze. Są to: św. Jakub Apostoł, św. Jan Paweł II, bł. kard. Stefan Wyszyński, bł. bp. Władysław Goral, św. Karolina Kózkówna, św. siostra Faustyna Kowalska, bł. o. Józef Mazurek, bł. Piotr Jerzy Frassati oraz sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. Jak informuje Daniel Miłaczewski, koordynator lubelskiej EDK, najkrótsza trasa ma 30 km i przebiega przez Lublin; najdłuższa ma ponad 50 km i jej celem jest sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy.

Ekstremalna Droga Krzyżowa rozpocznie się Mszą św. o godz. 19.00 w archikatedrze lubelskiej, po której pielgrzymi zostaną posłani na szlak. Część z nich zakończy wędrówkę w bazylice ojców Dominikanów w Lublinie, inni w kościele św. Jakuba w Głusku, lub w Wąwolnicy albo w sanktuarium św. Anny w Lubartowie. Kolejne stacje Drogi Krzyżowej wyznaczone są przy kościołach, przydrożnych krzyżach i kapliczkach. Większość tras przebiega drogami gruntowymi lub traktami leśnymi, z daleka od domostw. Pielgrzymi mogą jednak liczyć na pomoc służb porządkowych i medycznych, za wyjątkiem dwóch tras tzw. samotnych, na których nie będzie wolontariuszy. Szczegółowe informacje, w tym opisy tras, znajdują się na stronie internetowej lubelskiej EDK.

Organizatorzy zapewniają, że w trasę będą mogły wyruszyć wszystkie osoby, które 8 marca przyjdą do katedry, ale proszą o wcześniejszą rejestrację. Dotychczas uczestnicy pokrywali koszty pakietów pielgrzyma, na które składają się opaski odblaskowe i rozważania Drogi Krzyżowej. Tym razem, z okazji jubileuszu, pakiety będą darmowe, ale trzeba je przygotować w odpowiedniej ilości. Pakiety będą rozdawane w dn. 6-7 marca w kawiarence parafialnej przy kościele św. Andrzeja Boboli w Lublinie oraz 8 marca przed katedrą. Zapisy, szczegółowe opisy tras oraz informacje na www.edk.lublin.pl.

Reklama2024-03-02 15:41

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Paryż: 5 lat temu pożar zagroził istnieniu katedry Notre Dame

2024-04-15 08:04

[ TEMATY ]

katedra Notre‑Dame

pl.wikipedia.org

Walkę z ogniem, który trawił katedrę Notre Dame, śledził cały świat

Walkę z ogniem, który trawił katedrę Notre Dame, śledził cały świat

Z chmur się wychyla jak duch Ossyjana…/ Ludzi nie dojrzysz… Lecz nad mgłami fali/ Stoją posągi (gdzie płynie Sekwana) – pisał Juliusz Słowacki o katedrze Notre Dame w Paryżu. 5 lat temu, 15 kwietnia 2019 r. ogromny pożar zagroził istnieniu tej najsłynniejszej katedry europejskiego średniowiecza.

Już od XVI w. Katedrę Marii Panny za sprawą polskich królów łączy wiele z polską historią. W latach czterdziestych XIX w. gromadzili się w niej emigranci Powstania Listopadowego. W latach osiemdziesiątych XX w. odbywały się tam msze za „Solidarność”. W 2014 w pobliżu odsłonięto pomnik św. Jana Pawła II. W 2018 r. w Notre-Dame umieszczono kopię jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej.

CZYTAJ DALEJ

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł Narodowy Marsz Życia

2024-04-14 16:24

[ TEMATY ]

marsz dla życia

Artur Stelmasiak

Pod hasłem „Niech żyje Polska!” ulicami Warszawy przeszedł w niedzielę Narodowy Marsz Życia. Wedle organizatorów w wydarzeniu uczestniczyło około 50 tys. ludzi. Była to manifestacją w obronie życia, rodziny, wartości i niepodległości oraz wyraz solidarności z tymi, którzy najbardziej potrzebują wsparcia, zwłaszcza dziećmi zagrożonymi aborcją.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski. Do uczynienia niedzieli dniem szczególnej modlitwy w obronie życia poczętego zachęcił przewodniczący Episkopatu abp Tadeusz Wojda SAC.

CZYTAJ DALEJ

Były lekarz i arcybiskup Paryża: dla biologii zygota to już człowiek

2024-04-15 13:58

[ TEMATY ]

życie

Adobe.Stock

Nauka stale dostarcza nam nowych informacji o początku człowieka i o jego płynnym rozwoju. Powinno nas to wprawiać w zdumienie, my tymczasem kurczowo trzymamy się bezpodstawnych z biologicznego punktu widzenia wyobrażeń o pierwszych dniach naszego życia. Zwrócił na to uwagę były arcybiskup Paryża, który zanim został kapłanem przez 11 lat wykonywał zawód lekarza. Na zaproszenie organizacji Réseau Vie wygłosił wykład na temat ludzkiego embrionu.

Podkreślił, że badania naukowe ciągle poszerzają naszą wiedzę o życiu prenatalnym. Przykład tego stanowi choćby odkrycie komunikacji między matką i zarodkiem zanim jeszcze zagnieździ się w macicy. Zarodek wysyła biochemiczne sygnały, a matka potrafi je odebrać i rozpoznać, że jest w ciąży – mówił abp Aupetit. Podkreślił on, że dla nauki to oczywiste, że od połączenia dwóch gamet, żeńskiej i męskiej, powstaje zarodek i rozpoczyna się nieodwracalny proces. W kategoriach biologicznych zarodek jest istotą ludzką, z własną informacją genetyczną. Nie jest ani ojcem, ani matką, ale oryginalną istotą, produktem ich obojga.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję