Reklama

Szczekarków

Bogata historia miejscowości

24 października w Szczekarkowie, na terenie parafii św. Anny w Lubartowie, miała miejsce podniosła jak dla małej miejscowości uroczystość. Ks. prał. Andrzej Tokarzewski w obecności radnych i wójta Gminy Lubartów poświęcił salę gimnastyczną przy tamtejszej Szkole Podstawowej. Wybudowano ją sposobem gospodarczym po połączeniu dwu izb lekcyjnych.
Szkoła w Szczekarkowie ma ciekawą historię. Tu w latach ery Gomółki wzniesiono pierwszy na Lubelszczyźnie obiekt oświatowy z serii "Tysiąc szkół na tysiąclecie". Ale wtedy nie dbano nawet o sanitariaty, które były na zewnątrz. Od 10 lat remontem poczciwej 1000-latki zajmuje się dyrektor, Tadeusz Drozd. Sale lekcyjne są bardziej przestronne, na miejscu są łazienki z pełnym wyposażeniem, jest nowa elewacja zewnętrzna i pokrycie dachowe. Ale to nie wszystko. Okazuje się, że szkołę wzniesiono przy dawnym szlaku, którym z Wilna do Krakowa podążał król Władysław Jagiełło. Była to ze względów bezpieczeństwa jedna z trzech tras królewskich.
Mieszkańcy Szczekarkowa nie mogą dojść do pradziejów miejscowości. Zastanawia ich pochodzenie nazwy. I ponieważ nigdzie w archiwach nic na ten temat się nie wspomina, przyjmuje się, że przy chałupach było dużo psów, które szczekaniem odstraszały niepożądanych gości - stąd ponoć nazwa Szczekarków.
Historia tej miejscowości jest odnotowana w archiwach Długosza. Mówi się o roku 1445, jako wsi na Lubelszczyźnie. I co ciekawe, gdy sięgniemy w źródła Lewartowa, późniejszego i obecnego Lubartowa, to tam jest zapis, że miasto powstawało na gruntach wsi Szczekarków i Łucka.
Wróćmy do czasów współczesnych. Mieszkańcy Szczekarkowa chcą, aby o nich było głośno. Do szkoły aktualnie uczęszcza 70 uczniów, pracuje na pełnych etatach 6 nauczycieli. Szkoła jest miejscem integrującym, ale i wyniki nauczania są wspaniałe. Uczniowie klas VI zajmują pierwsze miejsca w rankingu blisko 60 szkół powiatu lubartowskiego. Na placu szkolnym w wakacje podsumowano spływ kajakowy z Roztocza do Szczekarkowa. Przy okazji odbyła się wielogodzinna impreza promująca miejscowość.
Mamy jeszcze dwie ciekawostki komunikacyjne ze Szczekarkowa. Otóż do dziś istniejący most drogowy nad rzeką Wieprz "przywędrował" po wojnie znad Odry, prawdopodobnie z Siekierek. Czyli jest niemym świadkiem wydarzeń związanych z końcem II wojny światowej. Inny most - kolejowy jest z okresu rozbiorów. Powstał "za cara" w roku 1898 na linii kolejowej Lublin - Łuków. Szkoda tylko, że obecnie linia ta jest nieczynna...

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Nagrano oficjalną polską wersję Hymnu Światowych Dni Młodzieży Lizbona 2023

2021-06-11 20:16

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

hymn

ŚDM Lizbona

Logo ŚDM 2023

Logo ŚDM 2023

112 młodych wokalistów z całej Polski i 48-osobowa orkiestra nagrali w Krakowie oficjalną polską wersję Hymnu Światowych Dni Młodzieży Lizbona 2023.

Utwór "Ha pressa no ar" ("Jest pośpiech w powietrzu") zaśpiewany po polsku zostanie po raz pierwszy zaprezentowany 24 lipca w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, w 5. rocznicę otwarcia krakowskich ŚDM.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi ponowili Akt poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

2021-06-11 19:50

[ TEMATY ]

Kraków

100‑lecie Aktu poświęcenia Polski

EpiskopatNews

- Stojąc wobec trudnych wyzwań dla Kościoła i Ojczyzny, z ufnością wołamy: "Otwórz nasze oczy, ulecz chore serca, obmyj to, co brudne, daj łaskę nawrócenia i pokuty! Jezu, uczyń nasze serca na wzór Serca Twego, abyśmy umieli tracić życie w służbie najbardziej potrzebującym, najsłabszym i bezbronnym" - tymi m.in. słowami biskupi zgromadzeni w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie ponowili po 100 latach Akt poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Odczytał go na zakończenie Mszy św. przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Akt ten zostanie dziś ponowiony także we wszystkich parafiach w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Ewangelia zabiera nas pod krzyż. Nie bójmy się go przyjąć!

2021-06-12 14:28

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Neoprezbiterzy Kościoła Łódzkiego sprawowali mszę świętą prymicyjną w kościele Najświętszej Eucharystii w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Nowo wyświęceni kapłani przybyli do parafii na zaproszenie proboszcza ks. Andrzeja Ścieszko. Modlili się wraz z parafianami w ich intencjach, a także za nowe powołania kapłańskie w archidiecezji. Na zakończenie każdemu wiernemu udzielili specjalnego błogosławieństwa prymicyjnego poprzez obrzęd nałożenia rąk i krótką modlitwę w ciszy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję