Reklama

Niedziela Łódzka

Abp Ziółek: miejsca w domu ojcowskim nie posiada się raz na zawsze!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Antoni Zalewski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Okres Wielkiego Postu powinien być czasem naszego powrotu do Boga i nawiązania naruszonych relacji z innymi. Powrót, aby był autentyczny, wymaga oczyszczenia, zmiany i odnowy serca - mówił abp senior Władysław Ziółek podczas liturgii stacyjnej.

Ostatnim miejscem modlitwy stacyjnej w drugim tygodniu Wielkiego Postu był kościół św. Jana XXII. Mszy św. przewodniczył abp senior Władysław Ziółek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas homilii łódzki biskup odniósł się do Ewangelii o Synu Marnotrawnym, jednej z najbardziej poruszających przypowieści biblijnych. Duchowny powiedział, czym jest grzech, nawrócenie i nieskończone Boże miłosierdzie. – W tych słowach zawiera się głęboka świadomość grzechu, nie ma żadnych roszczeń, jest świadomość własnej nędzy, zaprzepaszczonej szansy, doświadczonego upokorzenia. To pierwszy etap nawrócenia, zwrócenia się sercem do Boga i do ziemskiego Ojca – tłumaczył homileta, odnosząc się także do czułej postawy ewangelicznego Ojca. – Przywraca mu synowską godność, czego symbolami są szata, pierścień i sandały. Wydaje też wystawną ucztę na jego cześć, dając wyraz radości. Oto obraz miłosiernej miłości Ojca względem marnotrawnego syna – podkreślił duchowny, nawiązując kolejno do starszego syna w Ewangelii. – Jest on obrazem człowieka, który wypełnia formalnie, zewnętrznie przykazania Boże. Jest typem człowieka, który nie umie przebaczyć i gorszy się gestami miłosierdzia, nie żyje życiem Ojca, brak mu spontaniczności, radości, bezinteresowności. Jego nawrócenie jest trudniejsze niż młodszego syna. Trudno mu zrozumieć, że miejsca w domu ojcowskim nie posiada się raz na zawsze, że trzeba je ciągle odnajdywać, pragnąć współodczuwać z Ojcem, który wychodzi również i do niego w postawie dialogu i miłości – zauważył abp Ziółek.

W ostatniej części homilii abp Senior podkreślił, że każdy z nas może odnaleźć się w jednym i w drugim synu. Ich historia dotyczy grzechu, zerwania więzi z Bogiem i ludźmi, czyli tego, z czym i my zmagamy się na co dzień. – Okres Wielkiego Postu powinien być zatem czasem naszego powrotu do Boga i nawiązania naruszonych relacji z innymi. Powrót, aby był autentyczny, wymaga oczyszczenia, zmiany i odnowy serca. Przypowieść, o której dziś mowa w Ewangelii, zawarta jest w podróż każdego z nas z oddalenia spowodowanego grzechem. Trzeba się podnieść, ponieważ grzech poniża, upokarza, odbiera człowiekowi godność – mówił duchowny.

Reklama

Na zakończenie podkreślił rolę Boga, pierwszego wychodzącego na spotkanie bez względu na sytuację człowieka. – Bóg nigdy nie przestaje nam wybaczać, jeśli wracamy do niego z sercem skruszonym. Taki jest nasz Bóg-łaskawy i pełen miłosierdzia! – podsumował abp Władysław Ziółek.  

W trzecim tygodniu Wielkiego Postu Msze św. będą celebrowane w kolejnych łódzkich parafiach: 04.03.2024 – poniedziałek – par. pw. Matki Boskiej Różańcowej 05.03.2024 – wtorek – par. pw. św. Elżbiety Węgierskiej 06.03.2024 – środa – par. pw. Opatrzności Bożej 07.03.2024 – czwartek – par. pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 08.03.2024 – piątek – par. pw. Najświętszego Serca Jezusowego (Julianów) 09.03. 2024 – sobota – par. pw. Matki Boskiej Bolesnej

2024-03-03 11:00

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Solidarni z Bejrutem - rocznica tragedii

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

Dziś przypada rocznica wybuchu w porcie w Bejrucie, który miał miejsce 4 sierpnia 2020 roku. W wyniku wybuchu 200 osób poniosło śmierć, prawie 8 tysięcy trafiło do szpitala, a 300 tysięcy mieszkańców stolicy Libanu straciło dach nad głową. Relacje z tego wydarzenia przez kilka dni zajmowały czołówki medialnych doniesień.

CZYTAJ DALEJ

Poszukiwał piękna Pana Boga - pogrzeb księdza prałata Mirosława Ratajczaka

2024-05-27 12:54

ks. Łukasz Romańczuk

Licznie zgromadzeni kapłani i wierni uczestniczyli w ostatnim pożegnaniu księdza prałata Mirosława Ratajczaka. Eucharystii sprawowanej w kościele św Henryka we Wrocławiu przewodniczył arcybiskup Józef Kupny metropolita wrocławski, a homilie wygłosił ksiądz Piotr Wawrzynek, biskup pomocniczy diecezji legnickiej i wychowanek zmarłego kapłana.

Eucharystii uczestniczył także biskup Ignacy Dec, biskup senior diecezji świdnickiej, który będzie przewodniczył ceremonii pogrzebowej na cmentarzu przy ul. Bardzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda: nie wolno pozwolić, by wielkie inwestycje w Polsce zostały zatrzymane

2024-05-27 19:22

[ TEMATY ]

Prezydent Andrzej Duda

Konin

inwestycje

PAP/Tomasz Wojtasik

Nie wolno pozwolić, by wielkie inwestycje w Polsce zostały zatrzymane – podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Konina (woj. wielkopolskie). Zapowiedział walkę o budowę CPK, a także o zbudowanie elektrowni jądrowej w regionie.

Podczas spotkania z mieszkańcami prezydent podziękował za pracę samorządowcom, w szczególności za wykorzystanie środków płynących z Unii Europejskiej. Jak ocenił, to dzięki nim w Polsce powstały duże rozwiązania komunikacyjne. Jednocześnie dodał, że nie były to pieniądze, które Polska otrzymała „w prezencie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję