Reklama

Rzeszów

Z życia Diecezji Rzeszowskiej

Niedziela rzeszowska 48/2002

Katechezy wzorcowe dla nauczających religii

Od 12 do 14 listopada w naszej diecezji odbywały się tzw. katechezy wzorcowe. 12 listopada - dla nauczających religii w szkołach podstawowych (sakramenty: chrztu, bierzmowania i eucharystii). 13 listopada - katechezy dla gimnazjum (sakramenty: pokuty i chorych), natomiast 14 listopada katechezy dla uczących religii w szkołach ponadgimnazjalnych (analiza i zgłębienie sakramentów małżeństwa i kapłaństwa). Tematyka katechez nawiązywała do wiodącego hasła przyszłego roku duszpasterskiego Ukochać Chrystusa. Katechezy wzorcowe organizowane są raz w roku.

Spotkanie formacyjne Akcji Katolickiej

16 listopada w parafii św. Stanisława w Jaśle odbyło się kolejne spotkanie formacyjne Akcji Katolickiej. Uczestniczyli w nim przedstawiciele parafialnych oddziałów Akcji z całej diecezji. Obrady rozpoczęły się Mszą św. w kościele św. Stanisława, po niej odbyło się spotkanie w domu parafialnym. Prelekcję na temat Dar Bożego Miłosierdzia wygłosiła red. Bogusława Cichoń-Stanowska z Krakowa. Omówiono także bieżące sprawy organizacyjne Stowarzyszenia.

Poświęcenie kaplicy i domu zakonnego Sióstr Służebniczek

Reklama

16 listopada Siostry Służebniczki Najświętszej Maryi Panny pracujące w parafii pw. św. Michała Archanioła w Rzeszowie przeżywały uroczystość poświęcenia domu zakonnego i kaplicy pod wezwaniem bł. Edmunda Bojanowskiego, założyciela zgromadzenia Sióstr Służebniczek. Uroczystościom przewodniczył bp Edward Białogłowski. Siostry Służebniczki Najświętszej Maryi Panny Starowiejskie pracują w parafii św. Michała od prawie 20 lat.

Pielgrzymka Przyjaciół Radia Via do Łagiewnik

16 listopada członkowie Kół Przyjaciół Radia Via pielgrzymowali do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. Punktem kulminacyjnym pielgrzymki była uroczysta Msza św. w łagiewnickim sanktuarium. Na trasie jednodniowej wyprawy znalazły się także: sanktuarium w Porąbce Uszewskiej, gdzie znajduje się grota Matki Bożej z Lourdes, Opactwo Benedyktynów w Tyńcu oraz Kraków (katedra na Wawelu, kościół Mariacki). Opiekę duchową nad pielgrzymami sprawował ks. Sławomir Kurc.

Przegląd piosenki religijnej

17 listopada w sanktuarium Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Czudcu odbył się 7. Przegląd Piosenki Religijnej pod hasłem Oto Matka Twoja. Przegląd zainaugurowała Msza św., po niej w Domu Kultury odbyła się część konkursowa. Zaprezentowało się kilkunastu solistów oraz zespoły muzyczne z Czudca, Niechobrza, Gwoźnicy Górnej i Sieniawy. Wykonawców oceniało jury pod przewodnictwem ks. Andrzeja Widaka, wykładowcy WSD w Rzeszowie. W grupie młodszej zwyciężył zespół ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Niechobrzu, w grupie starszej pierwszą nagrodę zdobyła Justyna Sopel z Sieniawy. Wyróżnienie przyznano Kasi Bieli, najmłodszej uczestniczce konkursu. Imprezie patronował Gminny Ośrodek Kultury i parafia Świętej Trójcy w Czudcu.

Rekolekcje ewangelizacyjne

Reklama

Od 15 do 17 listopada w Górnie odbyły się rekolekcje ewangelizacyjne pod hasłem Nie lękajcie się. Tematyka rekolekcji nawiązywała do czterech praw życia duchowego: ("Bóg cię kocha, ma wobec ciebie wspaniały plan"; "Człowiek jest grzeszny"; "Jezus Chrystus jest tym, który pojednał człowieka z Bogiem"; "Jeśli przyjmiesz Jezusa jako Pana i Zbawiciela, wtedy On zaczyna działać w twoim życiu"). Rekolekcje prowadzili ks. Stanisław Grzyb oraz Halina i Michał Knottowie z Rzeszowa, którzy podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat roli ojca w rodzinie. Rekolekcje zorganizował Ruch Domowy Kościół, a uczestniczyli w nich głównie mieszkańcy Górna i okolic.

Spotkanie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich

Koło Stowarzyszenia Rodzin Katolickich działające przy parafii Świętej Trójcy w Tyczynie obchodziło 18 listopada 1. rocznicę powstania. W programie znalazły się m. in.: konferencja na temat listu apostolskiego Rosarium Virginis Mariae (ojciec Szymon Niezgoda) oraz Msza św. koncelebrowana w intencji rodzin. Po Eucharystii w domu parafialnym w Tyczynie odbyło się spotkanie, któremu przewodniczył ks. Marian Raźnikiewicz, asystent diecezjalny Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Wykład na temat Sposoby rozwiązywania konfliktów małżeńskich wygłosił ks. Henryk Markowski. Całość zakończyła prezentacja dorobku koła SRK w Tyczynie oraz posiedzenie zarządu diecezjalnego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup tarnowski wręczył nominacje neoprezbiterom

2021-06-02 07:58

[ TEMATY ]

Tarnów

Diecezja Tarnowska

1 czerwca br. Biskup Tarnowski Andrzej Jeż wręczył nominacje na pierwsze parafie czternastu neoprezbiterom diecezji tarnowskiej.

Posłani kapłani przyjadą do tych parafii w ostatnich dniach sierpnia. Zapraszamy do zapoznania się z poniższą listą.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja katowicka: Proboszczowie przechodzący na emeryturę

2021-06-08 08:47

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

Katowice

zmiany księży

zmiany personalne

archidiecezjakatowicka.pl

Metropolita katowicki spotkał się w Kurii Metropolitalnej z proboszczami przechodzącymi w tym roku na emeryturę. W spotkaniu, które odbyło się w dwóch grupach, uczestniczył także kanclerz kurii ks. Jan Smolec.

Podczas spotkania proboszczowie dzielili się swoim doświadczeniem. Na zakończenie z rąk arcybiskupa i kanclerza kurii otrzymali dekrety zwalniające ich z dniem 31 lipca z funkcji proboszczów. W tym roku jest ich 19.

CZYTAJ DALEJ

Wpatrzeni w "ideał miłości" - pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

2021-06-12 17:40

ks. Łukasz Romańczuk

Matka Boża Osobowicka

Matka Boża Osobowicka

Członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka pielgrzymowali po raz 29., z kościoła pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego we Wrocławiu na Święte Wzgórze na wrocławskich Osobowicach, gdzie znajduje się kaplica pw. Nawiedzenia NMP.

Pielgrzymka rozpoczęła się o godz. 9:30. Pielgrzymi, idąc do miejsca, gdzie czczona jest Matka Boża Osobowicka przeszli m.in. przez Most Milenijny. W trakcie drogi odmówiona została modlitwa różańcowa. Po przyjściu na miejsce pątnicy odprawili Drogę Krzyżową.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję