Reklama

Turystyka

Żywiec: pojadą na rowerach na Saharę, by „rozkręcać wiarę z nadzieją”

Jako prawdziwe „wyjście na pustynię” określają organizatorzy tegorocznej pielgrzymki rowerowej z Żywca do Maroka przez Fatimę pod hasłem „Rozkręć wiarę z nadzieją”. Planują w 35 dni pokonać prawie 5 tys. kilometrów, jadąc przez Czechy, Niemcy, Francję, Hiszpanię, Portugalię do Maroka. Po drodze odwiedzą Ołomuniec, Dachau, Vichy, Lourdes, Pampelunę, Fatimę, Sevillę, Tanger, Merzougę.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Archiwum

Przygotowania duchowe i fizyczne do wyprawy trwają już od jakiegoś czasu. Pomysłodawcy rowerowej pielgrzymki na Saharę chcą modlić się tym razem za wszystkich tych, którzy mają problem z wiarą.

W pielgrzymce udział wezmą dwie 9-osobowe grupy rowerzystów. „Drużyna G” (grupa ks. Grzegorza Kierpca) wyruszy 16 lipca br. z Żywca do Fatimy. Grupa NiemTeam (ekipa ks. Piotra Niemczyka) – dojedzie autokarem z grupą młodych pielgrzymów do Lourdes. Z tego miejsca autokar z młodymi pielgrzymami wyruszy w stronę Żywca przez Turyn, a rowerzyści szlakiem Camino de Norte przez Santiago de Compostela do Fatimy. Tu ekipa ks. Niemczyka zakończy pielgrzymkę, a grupa ks. Grzegorza rozpocznie drugą część wyprawy – na Saharę, do miejscowości Merzouga w Maroku. Od Gibraltaru wraz z rowerzystami podążać będzie ekipa PrayBusu – dwóch samochodów modlitewnych. Są wśród nich także kapłani.

Reklama

Jak tłumaczy ks. Kierpiec, nie zmienia się religijny charakter wyprawy. „Jedziemy w konkretnej intencji i do konkretnego miejsca uzasadnionego religijnie” – podkreśla i zaznacza, że w tym roku pielgrzymi na jednośladach oraz członkowie Praybusa modlić się będą za ateistów, agnostyków, wątpiących, zgorszonych, a także za „wszystkich katolików tylko z nazwy”. „Jedziemy również, by podziękować Bogu za kanonizację Jana Pawła II” – dodaje kapłan.

Pielgrzymi zamierzają przeprawić się do Afryki promem z Gibraltaru. W Maroku planują pokonać góry Rif oraz Atlas Wysoki, zaś ostatni odcinek transsaharyjski szlak chcą pokonać, nocując w oazach wśród rdzennej ludności Barberów.

Organizatorzy pielgrzymki przypominają, że w 1985 r. w Maroku był Jan Paweł II. Na stadionie w Casablance spotkał się wtedy z młodzieżą muzułmańską.

Reklama

Patronami pielgrzymki są: św. Teresa od Dzieciątka Jezus, św. Jan Paweł II, św. Augustyn. „W symbolice biblijnej pustynia to etap drogi do Boga. Wszyscy wezwani do wiary muszą przez ten etap przejść. Przechodził go Abraham, przechodził Mojżesz. Na pustyni znajdujemy również Eliasza. Jezus wychodził na pustynię, by się modlić i pościć, by się przygotować do misji. Pustynia zmusza do działania. Wyrywa z bierności. Na pustyni nie da się nic nie robić. Brak działania to śmierć” – wyjaśnia ks. Kierpiec.

Duchowny zauważa, że w sytuacji granicznej, a taką jest wyprawa rowerowa, dokonuje się również dialog z samym sobą. „Wydobywa się z głębin serca prawda o nas. Pojawia się przewartościowanie wszystkich wartości. Ulotność słowa i życia daje nam do myślenia. Ostatecznie pojawia się moment ogołocenia. I oparcie nie na człowieku. Kiedy padną wszystkie bastiony twojej pewności toruje się miejsce dla wiary, miejsce dla Boga” – tłumaczy wikariusz żywieckiej parafii konkatedralnej.

Przedsięwzięcie opieką duchową wspiera biskup bielsko-żywiecki Piotr Greger. Pielgrzymkę rowerową do Fatimy patronatem honorowym objął także m.in. Czesław Lang, były kolarz i organizator Tour de Pologne oraz Lang Team Grand Prix MTB.

2014-06-12 18:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Boska, ludzka, jasna...

2020-09-23 09:43

Niedziela Ogólnopolska 39/2020, str. 8

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Ks. Jarosław Grabowski

Karol Porwich/Niedziela

Od lewej: ks. Jarosław grabowski, bp Jan ozga oraz bp andrzej Przybylski

Od lewej: ks. Jarosław grabowski, bp Jan ozga oraz bp andrzej Przybylski

„Niedziela to miejsce wyrażania wiary i głębi ducha” – pod tym hasłem czytelnicy, pracownicy i współpracownicy Tygodnika Katolickiego Niedziela pielgrzymowali 19 września na Jasną Górę.

Tygodnik Niedziela to pismo z pieczęcią Maryi, dlatego jesteśmy rozpoznawani jako wiarygodny środek przekazu – powiedział na początku Liturgii ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny. Za papieżem Franciszkiem przypomniał, że „media muszą oddychać prawdą dobrych historii, które budują, a nie niszczą; historii, które pomagają odnaleźć korzenie i siłę”. – Te słowa utwierdzają nas w przekonaniu, że Niedziela jest na właściwej drodze. Chcemy być dobrze wykorzystanym narzędziem ewangelizacji, pismem, które informuje, komentuje i formuje bez zachwiania – podkreślił ks. Grabowski.

CZYTAJ DALEJ

„Biskup też człowiek” - premiera nowej inicjatywy Patrycji Hurlak na YT

Biskup też człowiek. Człowiek z krwi i kości. Ma poczucie humoru, albo i nie, bywa radosny, smutny, czasem choruje – tłumaczy KAI Patrycja Hurlak. Autorka książki „Nawrócona wiedźma”, a także aktorka znana m.in. z takich produkcji jak „Klan” czy „Blondynka”, postanowiła ocieplić wizerunek polskich hierarchów za pomocą serii wywiadów publikowanych na swoim youtoubowym kanale. Jej pierwszym gościem był bp Grzegorz Suchodolski.

Autorka cyklu wyjaśnia Katolickiej Agencji Informacyjnej, że poprzez świadectwa życia i powołania, dawane przez poszczególnych biskupów, pojawia się szansa na zmniejszenie ilości stereotypowych i zafałszowanych osądów na temat hierarchów. Patrycja Hurlak ma również nadzieję, że filmy pomogą w budzeniu nowych powołań do kapłaństwa i umacnianiu już istniejących.

- Teraz, w dobie pandemii, i pogarszającego się wizerunku naszego Episkopatu, wymyśliłam projekt, który ma pomóc ocieplić tenże wizerunek. Seria wywiadów internetowych pod wspólnym tytułem „Biskup też człowiek” ma ukazać, że biskup to człowiek z krwi i kości, mający swoje dobre i złe dni, radości i słabości, pasje i antypatie oraz własną historię życia, wiary i powołania – tłumaczy pisarka. Dodaje, że chce by zwykli ludzie, którzy na co dzień nie spotykają się z hierarchami kościelnymi, mogli poznać ich nieco lepiej, zwłaszcza tę „ludzką”, codzienną stronę, by przestać kojarzyć biskupów wyłącznie ze zdjęciem w zakrystii czy wielkimi uroczystościami.

Rozmowy mają ukazywać się w drugi czwartek miesiąca. Pierwszym gościem Patrycji Hurlak był niedawno wyświęconym biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Grzegorz Suchodolski. Jak podkreśla autorka, nagranie zostało przyjęte bardzo pozytywnie, z dużym zaciekawieniem, nawet przez osoby będące poza Kościołem.

Duchowny opowiada w nim o początkach posługi, swojej wyjątkowej sympatii do młodzieży i współpracy podczas przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, a także o swoich słabościach i pomyśle by zostać dominikaninem. Bp Suchodolski mówił także o odkrywaniu drogi do kapłaństwa podkreślając, że myśl ta zrodziła się w nim dopiero w klasie maturalnej. - Zaczęło do mnie przychodzić takie myślenie: „Grzegorz może ty pójdziesz do seminarium?” i ja wtedy odpowiadałem: „A w życiu! Nie pójdę do seminarium. Mam już określony kierunek w życiu, który chcę realizować” - wyznaje kapłan przyznając, że starał się uciszyć natarczywe myśli zsyłane przez Pana Boga.

Kapłan opowiedział też o cudzie jaki dokonał w nim Pan Bóg, pokonując ostatnie argumenty „przeciw”. Wyznał co sprawia, że śmieje się na głos, a co go zasmuca. Bp Suchodolski zaapelował, by pamiętać, że „każdy członek Kościoła, także biskup, to rozgrzeszony grzesznik”. W jego ocenie tym, co ma bronić kapłanów przed grzesznością, samotnością i utratą powołania jest otaczanie się ludźmi, zwłaszcza młodzieżą, i „bycie dostępnym” dla wszystkich wiernych.

***

Patrycja Hurlak – aktorka znana z ról m.in. w serialu „Klan” i „Blondynka”, a także prowadząca program „Ukryte skarby” w TVP2. Autorka książek: „Nawrócona wiedźma”, „Zakochani są wśród nas” i „O ważnych Rzeczach”.

CZYTAJ DALEJ

Dożynki w folwarku

2020-09-23 23:08

[ TEMATY ]

dożynki

Joanna Ruchniewicz-Wywigacz

Niedziela 20 września br., to kolejna okazja do zasmakowania w regionalnych, naturalnych smakach, w wytworach z plonów tego roku.

W Zamkowym Folwarku w Żarach podczas Targu Śniadaniowego można było kupić: sery i inne wyroby z mleka koziego, chleb na zakwasie, pasty, pasztety i inne smakołyki z dyni, wina z lubuskich winiarni Saganum i Jakubów, wyroby masarskie od lokalnego wytwórcy. Nie zabrakło miodów, ciast, ręcznie robionych krówek, owoców i warzyw z własnej uprawy, piwa rzemieślniczego, olejów z dyni, lnu, rzepaku, wyrobów z dodatkiem lawendy i domowych przetworów z owoców i warzyw.

Zobacz zdjęcia: Dożynki w folwarku
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję