Reklama

Z kalendarza liturgicznego

Niedziela płocka 48/2002

1 grudnia - 1. Niedziela Adwentu. Rok Marka.

"Obyś rozdarł niebiosa i zstąpił" - tak wypowiadano tęsknotę za Bogiem Zbawicielem przed tysiącami lat. Dzisiaj ta prośba jest także aktualna i nie mniej dramatycznie wypowiadana przez nas dotkniętych klęskami czasów. Kierujmy więc serca ku Temu, który jest naszym pokojem i nadzieją - ku Chrystusowi Panu, który przyjdzie sądzić, czyli zbawić żywych i umarłych.

2 grudnia - wspomnienie bł. Rafała Chylińskiego, kapłana.

Bł. Rafał Chyliński, franciszkanin, spowiednik i opiekun ubogich, urodził się w rodzinie ziemiańskiej 8 stycznia 1690 r. Na chrzcie otrzymał imię Melchior, w zakonie - Rafał. Zasłynął jako spowiednik, kaznodzieja i troskliwy opiekun chorych. Zmarł 2 grudnia 1742 r. w Łagiewnikach k. Łodzi. Za jego wstawiennictwem módlmy się o dar wierności Bogu i otwartość na duchowe i materialne potrzeby bliźnich.

3 grudnia - wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, kapłana.

Reklama

Patron dnia urodził się 7 kwietnia 1507 r. na zamku Xawier, w kraju Basków. Jest jednym z trzech założycieli Towarzystwa Jezusowego. Był misjonarzem w Indiach i Japonii. W całym życiu dawał dowody niezwykłej miłości bliźnich. Jest przykładem niesienia ludziom Dobrej Nowiny o zbawieniu.

4 grudnia - wspomnienie św. Jana Damasceńskiego, kapłana, doktora Kościoła.

Pochodził z Damaszku (stąd "Damasceński"). Należał do rodziny będącej w służbie książąt arabskich, dlatego oprócz chrześcijańskiego imienia - Jan nosił także imię arabskie Mansur. Wyświęcony na kapłana gorliwie bronił czci świętych obrazów, za co był prześladowany. Przyczynił się do bliższego poznania przez Zachód teologicznej myśli Ojców Wschodnich. Zmarł w 754 r. Niech jego wytrwałość w wierze pobudzi nas do wierności Bogu.

4 grudnia - wspomnienie św. Barbary, dziewicy i męczennicy.

Imię "Barbara" oznacza "obca", "nowo przybyła". Stąd: "barbarowie" ("barbarzyńcy") - to wszyscy nie-Grecy i nie wychowani w greckich obyczajach. O życiu św. Barbary wiemy mało. Zginęła podczas prześladowania chrześcijan w 306 r. Ślady jej kultu występują już w VI w. Jej opieki wzywali wszyscy wykonujący niebezpieczne prace lub zawody. Niech także dzisiaj otacza ich płaszczem swej opieki, a umierającym pomaga wyjść na spotkanie z Bogiem Życia.

6 grudnia - wspomnienie św. Mikołaja, biskupa.

Reklama

Św. Mikołaj odbiera cześć nie tylko w liturgii Kościoła, ale także w zwyczajach ludowych i zajmuje w nich trwałe miejsce. Żył w IV w. i był biskupem Miry (Azja Mniejsza). Do dziś czci się go jako wielkiego dobroczyńcę przychodzącego z pomocą w sytuacjach kryzysowych.

7 grudnia - liturgiczna uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Tajemnicę Niepokalanego Poczęcia Maryi czczono na Wschodzie już w VIII w., na Zachodzie - w IX w. W Polsce świętujemy 8 grudnia od XV w. Dopiero jednak w roku 1854 bł. papież Pius IX określił i podał do wierzenia prawdę, że Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia była wolna od grzechu pierworodnego. W ten sposób Bóg uczynił Ją godnym mieszkaniem Słowa Wcielonego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dwóch pro-liferów przejdzie ponad 3 tys. km z Jasnej Góry do Fatimy

2021-06-11 22:05

[ TEMATY ]

prolife

StockPhotosArt/stock.adobe.com

Przed nimi ponad 3 tys. km i 92 dni pieszej wędrówki. Dziś z Jasnej Góry do Fatimy wyruszyło dwóch pątników: Marek Grygierek i Mariusz Piotrowski. Trud pielgrzymki ofiarują jako wotum dziękczynne za ograniczenie aborcji w Polsce. Pielgrzymi pragną dalej prosić Maryję o ocalenie wszystkich dzieci przed aborcją.

Marek Grygierek pochodzi z Jastrzębia-Zdroju, na co dzień pracuje w kopalni w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: Nagrano oficjalną polską wersję Hymnu Światowych Dni Młodzieży Lizbona 2023

2021-06-11 20:16

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

hymn

ŚDM Lizbona

Logo ŚDM 2023

Logo ŚDM 2023

112 młodych wokalistów z całej Polski i 48-osobowa orkiestra nagrali w Krakowie oficjalną polską wersję Hymnu Światowych Dni Młodzieży Lizbona 2023.

Utwór "Ha pressa no ar" ("Jest pośpiech w powietrzu") zaśpiewany po polsku zostanie po raz pierwszy zaprezentowany 24 lipca w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, w 5. rocznicę otwarcia krakowskich ŚDM.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Ewangelia zabiera nas pod krzyż. Nie bójmy się go przyjąć!

2021-06-12 14:28

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Neoprezbiterzy Kościoła Łódzkiego sprawowali mszę świętą prymicyjną w kościele Najświętszej Eucharystii w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Nowo wyświęceni kapłani przybyli do parafii na zaproszenie proboszcza ks. Andrzeja Ścieszko. Modlili się wraz z parafianami w ich intencjach, a także za nowe powołania kapłańskie w archidiecezji. Na zakończenie każdemu wiernemu udzielili specjalnego błogosławieństwa prymicyjnego poprzez obrzęd nałożenia rąk i krótką modlitwę w ciszy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję