Reklama

Niedziela Częstochowska

Dekret ustanawiający odpusty na Rok Wiary

Niedziela częstochowska 45/2012, str. 1

[ TEMATY ]

Rok Wiary

odpusty

dekret

Bożena Sztajner/Niedziela

Penitencjaria Apostolska dekretem z dnia 14 września br. postanowiła, że odpust zupełny pod zwykłymi warunkami mogą uzyskać wierni, którzy w okresie od 11 października 2012 r. do 24 listopada 2013 r.:

1. wezmą udział w co najmniej w trzech konferencjach misji świętych lub co najmniej trzech wykładach na temat dokumentów II Soboru Watykańskiego i artykułów Katechizmu Kościoła Katolickiego, w jakimkolwiek kościele lub stosownym miejscu.

2. za każdym razem, gdy odbędą pielgrzymkę do jednej z bazylik papieskich, katakumb chrześcijańskich czy sanktuarium wskazanego przez ordynariusza miejsca z okazji Roku Wiary i wezmą tam udział w nabożeństwie, bądź będą się modlić, medytować, kończąc modlitwą „Ojcze nasz”, Wyznaniem Wiary, wezwaniem do Matki Bożej lub Świętych.

3. w dniach wyznaczonych z okazji Roku Wiary przez ordynariusza, zgromadzą się na uroczystej Eucharystii lub liturgii godzin, dodając Wyznanie Wiary.

4. w dniu dowolnie wybranym podczas Roku Wiary na pobożne nawiedzenie baptysterium lub innego miejsca, w którym otrzymali chrzest, jeśli odnowią przyrzeczenia chrzcielne.

Ponadto biskupi diecezjalni mogą w najbardziej stosownym do tego dniu (np. 24 listopada 2013 - zakończenie Roku Wiary) udzielić błogosławieństwa papieskiego wraz z odpustem zupełnym.

Biorąc pod uwagę powyższe wskazania, zgodnie z punktem 2, oprócz bazylik papieskich, tj. Bazylika Archikatedralna, Bazylika Jasnogórska, Bazylika pw. św. Piotra i Pawła w Zawierciu oraz Bazylika pw. Wniebowzięcia NMP w Gidlach. Ponadto sanktuariami wyznaczonymi na Rok Wiary wyznaczam następujące miejsca dla zyskania odpustu zupełnego są:
Kolegiata pw. św. Lamberta w Radomsku,
Kolegiata pw. Nawiedzenia NMPw Wieluniu,
Kościół pw. św. Tekli w Raczynie,
Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Garnku,
Kościół pw. Nawiedzenia NMP w Rozprzy
Kościół pw. św. Wojciecha BM w Częstochowie,
Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rększowicach,
Sanktuarium Matki Bożej w Leśniowie,
Kościół pw. Świętej Trójcy w Skarżycach

Reklama

Jednocześnie biorąc p. 3 Dekretu Penitencjarii Apostolskiej postanawiam, iż odpust zupełny uzyskają wszyscy Ci, którzy zgromadzą się na uroczystej Eucharystii z wyznaniem wiary w następujące dni: Uroczystość Narodzenia Pańskiego, Uroczystość Objawienia Pańskiego, Uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, Święto Miłosierdzia Bożego, Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, Uroczystość Trójcy Przenajświętszej, Uroczystość Wniebowzięcia NMP.

Odpust zupełny mogą uzyskać także osoby, które z poważnych przyczyn nie mogą spełnić wyżej wymienionych warunków (na przykład mniszki klauzurowe, osoby chore, starsi, więźniowie), jeśli będą jednoczyć się duchowo, na przykład podczas transmisji telewizyjnych lub radiowych uroczystości Roku Wiary pod przewodnictwem Ojca Świętego lub biskupa diecezjalnego i odmówią „Ojcze nasz”, Wyznanie Wiary oraz inne modlitwy odpowiadające celom Roku Wiary, ofiarowując jednocześnie swoje cierpienia i niewygody.

2012-11-02 07:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Białoruś: II Ogólnokrajowe Spotkanie Kapłanów na zakończenie Roku Wiary

[ TEMATY ]

Rok Wiary

rok

Białoruś

catholic.by

15 listopada br. w mińskim kościele pw. św. Szymona i św. Heleny na Białorusi odbyło się II Ogólnokrajowe Spotkanie Kapłanów. Spotkanie odbywało się na zakończenie Roku Wiary, ogłoszonego w Kościele Katolickim przez Papieża Benedykta XVI i miało hasło: «Lumen fidei - fidelitas sacerdotalis» («Światło wiary - wierność kapłańska»).

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak – lekarki zamordowanej w 1993 r.

2023-02-06 18:19

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Karol Porwich/Niedziela

6 lutego 2023 r. mija 30. rocznica zabójstwa lek. med. Aleksandry Gabrysiak z Elbląga. Bp Jacek Jezierski poinformował dziś, że podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanej lekarki. Uczynił to podczas Mszy św. sprawowanej w Hospicjum Elbląskim, w której uczestniczyli przedstawiciele: Oddziału Pomorskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Doktor Oli, a także elbląskiego środowiska medycznego. Mszę koncelebrowali kapelani szpitali z Gdańska i Elbląga.

Podczas kazania bp Jezierski przypomniał bieg życia i działalność dr Aleksandry Gabrysiak. Po ukończeniu studiów w Akademii Medycznej w Gdańsku pracowała w Tczewie i Elblągu. Dała się poznać jako ofiarny lekarz i opiekun chorych, którym służyła mimo swojej niepełnosprawności fizycznej. Motywacją jej działania była wiara i życie duchowe. 6 lutego 1993 r. została zamordowana przez przebywającego na przepustce więźnia, którym się opiekowała.

CZYTAJ DALEJ

Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził 1,5 mln zł zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego za krzywdy doznane przez ojca

2023-02-08 13:36

[ TEMATY ]

Pilecki

ipn.gov.pl

Rotmistrz Witold Pilecki

Rotmistrz Witold Pilecki

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał w środę wyrok w sprawie zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego. Sąd przyznał mu 1,5 mln zł.

Wniosek w tej sprawie wpłynął do sądu rok temu. Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego, wystąpił o kwotę 26 mln zł zadośćuczynienia i odszkodowania od Skarbu Państwa za krzywdę doznaną przez jego ojca. Proces w tej sprawie ruszył przed Sądem Okręgowym w Warszawie w listopadzie 2022 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję