Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Rumieńce Bożego Miłosierdzia

Niedziela sosnowiecka 45/2012, str. 4-5

[ TEMATY ]

miłosierdzie

peregrynacja

Agnieszka Lorek

Podczas peregrynacji w parafii św. Marii Magdaleny w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach, 21 października br.

Podczas peregrynacji w parafii św. Marii Magdaleny w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach, 21 października br.

Do tej pory wszyscy, bez wyjątku, pragnęli jak najserdeczniej powitać, najpiękniej ugościć, najwspanialej wprowadzić i najczulej pożegnać obraz Jezusa Miłosiernego oraz relikwie bł. Papieża Polaka. A u św. Marii Magdaleny w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach obraz Jezusa otoczyły dzieci, które w maju przyjęły I Komunię św. - „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie” (Mk 10, 14) - tak niegdyś powiedział Pan Jezus do Apostołów. To było wspaniałe zaproszenie. Pan Jezus kochał dzieci i chciał, aby były blisko Niego. Dlatego nieprzypadkowo to właśnie dzieci pierwszokomunijne wprowadziły Pana Jezusa, a także bł. Ojca Świętego w progi naszej świątyni - wyjaśnia proboszcz parafii, ks. Marcel Magot.

Po próbie generalnej

Otoczenie parafii, a także najbliższych ulic przyoblekło odświętną szatę, a obraz „Jezu, ufam Tobie” jakby stanął na swoim miejscu, bo w parafialnym kościele to właśnie boczny ołtarz dedykowany jest Bożemu Miłosierdziu. Tutaj, tak na co dzień wierni polecają swoje prośby i zanoszą dziękczynienie przed obrazem Bożego Miłosierdzia oraz jego apostołów - św. s. Faustyny i bł. Jana Pawła II.

Reklama

A tutejsi parafianie, choć wzruszeni i przejęci, jednak wydawali się już trochę bardziej ośmieleni i obyci w podejmowaniu tak wyjątkowych Gości. To z pewnością dlatego, że zaledwie kilka miesięcy temu mieli próbę generalną. Wiosną br. parafię nawiedziła Matka Boża z Guadalupe w cudownym obrazie pielgrzymująca po całej Polsce wśród rad Rycerzy Kolumba. - A że w naszej wspólnocie parafialnej istnieje silna rycerska Rada, nadarzyła się wyjątkowa okoliczność, aby przeżyć nawiedzenie Maryi - zaznacza Proboszcz.

Zanurzeni w Bożym Miłosierdziu

Duchowe przygotowania rozpoczęły się jednak o wiele wcześniej. Kapłani pracujący w parafii, podczas Mszy św. zachęcali do skorzystania z łask Bożego miłosierdzia, przypominali jego tajemnice oraz Jezusowe słowa wypowiedziane do św. Faustyny: „wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego; (...) niech się nie lęka zbliżyć do Mnie żadna dusza, chociażby grzechy jej były jako szkarłat”. Napełnieni tymi treściami już od soboty poprzedzającej peregrynację wierni garnęli się do konfesjonałów, aby w dniu nawiedzenia z czystymi sercami przystąpić do stołu Eucharystii. Ks. Krzysztof, salwatorianin dopełnił dzieła i bezpośrednio przed przyjęciem obrazu i relikwii utwierdzał wiernych w przekonaniu, że warto zanurzyć się w Bożym Miłosierdziu.

Peregrynacyjna doba

Frekwencja obecnych na Mszy św. peregrynacyjnej wiernych w piękną, ciepłą niedzielę, 21 października, zaskoczyła ich samych. - To prawda, od uroczystości konsekracji w 2010 r. ten kościół nie widział takich tłumów - stwierdza Proboszcz ząbkowickiej wspólnoty. Centralna uroczystość pod przewodnictwem i z homilią bp. Piotra Skuchy zgromadziła dzieci, młodzież, wspólnoty parafialne oraz zaproszonych gości. W przebieg peregrynacyjnej doby, całonocne czuwanie włączyli się Rycerze Kolumba, oaza rodzin - Domowy Kościół, różańcowe koła, mieszkańcy poszczególnych ulic i osiedli. Pasterkę zaś pod przewodnictwem rodaka, ks. Stanisława Kołakowskiego koncelebrowało 5 kapłanów, a wśród nich księża pochodzący z parafii - ks. dr Andrzej Cieślik i ks. Marek Gąsiorek, byli wikariusze oraz diakoni przebywający tu kiedyś na praktykach.

Nić nadziei i miłości

W kolejnym dniu nawiedzenia odprawiona została Msza św. dla chorych i starszych wiekiem, a także Eucharystia dla dzieci i młodzieży z miejscowej Szkoły Podstawowej nr 31 i Gimnazjum nr 9. Swoje spotkanie z Jezusem Miłosiernym miały też przedszkolaki z tutejszego Przedszkola nr 28. Wszystkie spotkania płomiennym słowem i pięknym śpiewem okraszał ks. dr Paweł Sobierajski z Będzina. W Godzinie Miłosierdzia rozpoczęła się Koronka do Bożego Miłosierdzia prowadzona przez wikariusza ząbkowickiej wspólnoty, ks. Jarosława Bugajskiego. Nawiedzenie zaś zakończyła uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem ks. Pawła Kempińskiego koncelebrowana z miejscowymi duszpasterzami. I przyszedł moment pożegnania… Wierni raz jeszcze skrzyżowali swój wzrok z Jezusem Miłosiernym, obecnym w obrazie „Jezu, ufam Tobie”. Długi korowód liturgicznej służby ołtarza rozpoczął procesję z obrazem Bożego Miłosierdzia i relikwiami bł. Jana Pawła II do samochodu-kaplicy. Setki wiernych po raz kolejny śpiewem wyznało ufność Miłosiernemu Jezusowi. Wierni „zarumienieni” Bożym Miłosierdziem wrócili do swych domów, rodzin z przekonaniem, że nawiązała się nić nadziei i miłości, która owocowała będzie na przyszłe dni, miesiące, lata.

2012-11-02 07:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski: odtwarzać w sobie życie Jezusa to mieć oczy i serce wrażliwe na innych

[ TEMATY ]

peregrynacja

Archiwum Parafia Cielądz

„Odtwarzać w sobie życie Jezusa to znaczy mieć oczy i serce wrażliwe na innych, zwłaszcza na tych, którzy znaleźli się w naprawdę trudnej życiowej sytuacji” – mówił 28 listopada u gnieźnieńskich franciszkanów abp Wojciech Polak.

Prymas Polski wraz z ojcami franciszkanami oraz przedstawicielami męskich wspólnot zakonnych z Gniezna i archidiecezji gnieźnieńskiej witał we franciszkańskim klasztorze kopię cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która od października ubiegłego roku peregrynuje po męskich wspólnotach zakonnych. Jest to nawiązanie do nawiedzenia sprzed półwiecza, które miało przygotować wspólnoty zakonne do owocnego przeżycia Millenium Chrztu Polski. To obecne – jak przypomniał Prymas – ma stanowić przygotowania do obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, a zainaugurowany gnieźnieński fragment zbiega się dodatkowo z początkiem nowego roku kościelnego i Roku Życia Konsekrowanego.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Biada nam, obłudnikom

2021-09-26 08:32

Adobe Stock

Od dłuższego czasu towarzyszy mi myśl, że jesteśmy obłudnikami, jeżeli chodzi o wiarę, gdyż jestem przekonany, że Syn Boży do większości z nas, współczesnych chrześcijan powiedziałby te same słowa, jak 2 tysiące lat temu mówił prosto w oczy faryzeuszom: Biada wam, obłudnicy.

Dlaczego mam wrażenie, że staliśmy się obłudnikami? Wystarczy przyjrzeć się, jak większość z nas podchodzi do naszej wiary. Zapewne od niejednego bym usłyszał: Ale czego się czepiasz? Rano i wieczorem pacierz odmówię, Koronkę do Bożego Miłosierdzia też, Różaniec też, w niedzielę prawie zawsze jestem na Mszy Świętej itp. Ale co z tego? Czy my modlimy się, bo faktycznie czujemy żywą obecność Boga czy „bo tradycja nakazuje” lub „bo w domu tak się przyjęło”. Dlatego uważam, że staliśmy się niejako faryzeuszami obecnych czasów, czyli „musimy spełnić jakiś obowiązek, bo tak wiara nakazuje” i tyle. Nie robimy to z miłości do Boga, ale raczej dlatego, żeby uniknąć Jego gniewu i ewentualnej srogiej kary.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję