Reklama

Z kraju

Pelplin

Bp Kasyna nowym biskupem pelplińskim

Nowym ordynariuszem pelplińskim został mianowany 27 października br. przez papieża Benedykta XVI 55-letni biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Ryszard Kasyna. Biskup nominat jest doktorem praw: cywilnego i kanonicznego oraz członkiem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej. To ostatni polski biskup mianowany przez Jana Pawła II. Sakrę przyjął w dniu śmierci Papieża Polaka. Mottem posługi nowego biskupa pelplińskiego są słowa: „In veritate et caritate” (W prawdzie i w miłości). Ingres do katedry pelplińskiej bp. Ryszarda Kasyny odbędzie się 8 grudnia.

Sąd Najwyższy

Kto obraża uczucia religijne?

Przestępstwo obrazy uczuć religijnych popełnia nie tylko ten, kto chce tego dokonać, ale także ten, kto ma świadomość, że może do niego dojść - uznał Sąd Najwyższy. Odpowiedział w ten sposób na pytanie prawne, jakie w maju br. zadał Sąd Okręgowy w Gdańsku, rozpatrując apelację sprawy Adama Darskiego ps. Nergal.Lider zespołu „Behemoth” został oskarżony m.in. o podarcie podczas koncertu Pisma Świętego. Darski nazwał je „kłamliwą księgą”, a Kościół katolicki - „największą zbrodniczą sektą”.

Reklama

Gdański sąd odroczył sprawę Darskiego, uniewinnionego w sądzie pierwszej instancji, do czasu uzyskania odpowiedzi od Sądu Najwyższego. Teraz wyznaczy termin jej rozpatrzenia. Sprawa dotyczy art. 196 kodeksu karnego, który stanowi, że kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.

W uzasadnieniu uchwały sędzia Sądu Najwyższego Tomasz Artymiuk przypomniał, że z konstytucji i międzynarodowych konwencji wynika ochrona prawna z jednej strony wolności sumienia i wyznania, a z drugiej - wolności wypowiedzi i swobody artystycznej. Jak powiedział: „Nie sposób wykazać, by którejś z tych wartości przyznać prymat nad inną”.

Niepokalanów

„Rycerstwo Niepokalanej”

W Niepokalanowie 20 i 21 października odbyło się V Zgromadzenie Narodowe sprawozdawczo-wyborcze Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej” (MI, od „Militia Immaculatae” - Milicja Niepokalanej) w Polsce. Prezes narodowy MI - o. Ryszard Żuber przedstawił sprawozdanie z czteroletniej działalności Zarządu. S. Raffaella Aguzzoni - prezes międzynarodowy stowarzyszenia powiedziała, że 50. rocznica Soboru Watykańskiego II oraz 30. rocznica kanonizacji św. Maksymiliana Marii Kolbego to wydarzenia prowadzące do refleksji nad obecnością Rycerstwa Niepokalanej w świecie i w Kościele.

Reklama

Na nowego prezesa stowarzyszenia został wybrany o. Stanisław Maria Piętka OFMConv; na wiceprezesa - o. Janusz Szypulski OFMConv; na sekretarza narodowego - Dorota Koszałka, na ekonoma - Barbara Pietrzykowska, a doradcą ds. młodzieży został o. Grzegorz Maria Szymanik OFMConv.

Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem prowincjała o. Wiesława Pyzio OFMConv była uwieńczeniem pierwszego dnia zgromadzenia. Eucharystii sprawowanej następnego dnia przewodniczył o. Mirosław Bartos - gwardian Niepokalanowa i asystent narodowy MI w Polsce, a homilię wygłosił o. Raffaele Di Muro OFMConv, asystent międzynarodowy MI.

O. Jacek Staszewski OFMConv

Po liście abp. Andrzeja Dzięgi

Odwołano Halloween w szkole

W podstawówce na szczecińskim Pogodnie zrezygnowano w tym roku z Halloween. W minionych latach uczniowie dzień przed 1 listopada przychodzili na lekcje w halloweenowych strojach. Teraz uczniowie mogli się tak ubrać tylko na zajęcia z języka angielskiego, bo tam uczą się o kulturze anglosaskiej. Pieniądze na dynie zbierane wcześniej w klasach zostały dzieciom zwrócone. Rodzice nie mają wątpliwości, że to efekt listu arcybiskupa i działań szkolnej katechetki. Przypomnijmy, że abp Andrzej Dzięga apelował w liście do wiernych nt. imprez związanych z Halloween: „Gorąco proszę wszystkich was, dorośli katolicy, nie organizujcie tych niby-zabaw, które nic pozytywnego nie wnoszą do duszy dzieci i młodzieży, a wręcz rujnują ich duchowość”.

Cudzysłów

Świętość nie jest łatwym życiem, nie jest odgrodzeniem się od świata - jest wytrwałą walką z sobą, jest otwieraniem serca i dłoni ku braciom.

Życie trzeba przeżyć godnie, bo jest tylko jedno.

Ludzie zwani świętymi im bardziej są porwani przez Boga, tym bliżsi są ludziom i ich sprawom.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Wstępną ekspertyzę z laboratorium w USA zaprezentował parlamentarny zespół ds. zbadania katastrofy smoleńskiej, która - według bliskich jednej z ofiar - potwierdza obecność trotylu w pasie bezpieczeństwa pochodzącym z samolotu Tu-154M.

Finansowanie zabiegów in vitro w Polsce w ramach zapowiadanego programu Ministerstwa Zdrowia pochłonie w najbliższych latach ponad 180 mln zł - środków prywatnych oraz refundowanych przez państwo. Według informacji Ministerstwa Zdrowia w Polsce działa ok. 35 ośrodków przeprowadzających procedurę zapłodnienie pozaustrojowego.

„Rzeczpospolita” jako pierwsza podała informację, że polscy eksperci odkryli na elementach wraku Tu-154M ślady po materiałach wybuchowych. Późniejsza konferencja prasowa prokuratorów wojskowych ani nie potwierdziła, ani nie zaprzeczyła informacjom podanym przez dziennikarzy. Jarosław Kaczyński zażądał dymisji rządu i zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu. Marszałek Ewa Kopacz nie wyraziła na to zgody.

Prokurator generalny Andrzej Seremet podpisał wytyczne dla prokuratorów w sprawie ścigania „mowy nienawiści” w Internecie.

Rząd i premier nadal dołują w sondażach. Według ostatniego badania 73 proc. Polaków źle ocenia pracę rządu, a niewiele mniej - 67 proc. - samego premiera.

Pełnoletni uczniowie powinni móc zastrzec dostęp do swoich ocen - uważa Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, który wystąpił w tej sprawie do MEN. Resort zapowiedział całościowe uregulowanie dotyczące praw i obowiązków uczniów, którzy skończyli 18 lat.

Nowela ustawy podwyższająca stawki radiowych i telewizyjnych opłat koncesyjnych oznacza konieczność zapłaty przez Radio Maryja i Telewizję Trwam ok. 45 mln zł rocznie - stwierdza „Nasz Dziennik”. - Takie bariery finansowe oznaczają dla nas likwidację tych mediów - alarmuje o. Tadeusz Rydzyk.

Do 83 wypadków doszło na polskich drogach tylko w Dniu Wszystkich Świętych. Zginęło 6 osób, a 118 zostało rannych. Bilans akcji „Znicz 2012” jest tragiczny: w ciągu dwóch dni w wypadkach zginęło co najmniej 15 osób, a blisko 300 zostało rannych.

2012-11-06 08:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczęła się 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-25 18:46

Salwatorianie Cygański Las

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Konieczna jest promocja wartości małżeństwa i rodziny - mówił na Jasnej Górze na rozpoczęcie Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP w homilii zwrócił uwagę na potrzebę troski o starszych, która jest „dialogiem z własnymi korzeniami”, a zadaniem seniorów jest szeroko rozumiana posługa katechetyczna w rodzinie oraz parafii. Dwudniowa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” i stanowi centralne obchody w Polsce Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia.

- W tych trudnych czasach rodzina jest najważniejsza - podkreślił bp Wiesław Śmigiel w rozmowie z KAI i @JasnaGóraNews.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję