Reklama

Przełożyć Ewangelię na życie

Niedziela płocka 48/2002

"Jednym z zadań ruchów i stowarzyszeń katolickich jest przełożenie ewangelicznych zasad na praktykę życia" - mówił do uczestników XXV Sympozjum Koła Naukowego WSD w Płocku rzecznik Konferencji Episkopatu Polski o. Adam Schulz SJ.
O. Schulz podzielił wypowiedź na dwa bloki. Pierwszy dotyczył ruchów w Kościele, drugi zaś poszukiwania współczesnych form duchowości chrześcijańskiej.
W pierwszej części Prelegent przypomniał, że ruchy powstawały w Kościele już w IV w. Obecnie tylko w Polsce działa ponad 150 większych ruchów i stowarzyszeń, do których należy ok. 2,2 mln. członków. Jak zaznaczył Prelegent, ruchy można podzielić na cztery grupy. Pierwszą reprezentują środowiska powstałe po Soborze Watykańskim II, np. Odnowa w Duchu Świętym, drugą - ruchy powstałe na bazie duchowości zakorzenionej w historii, jak bractwa czy koła różańcowe. Trzecią grupę stanowią ludzie zrzeszeni, pracujący w tych samych zawodach, zaś czwartą - stowarzyszenia zajmujące się ofiarowaniem pomocy ludziom biednym. Ponadto, jak zaznaczył o. Schulz, Polska jest jedynym krajem, w którym ruchy i stowarzyszenia mogą się bez przeszkód spotykać, współpracować i wymieniać doświadczenia.
O. Schulz podjął również próbę odpowiedzi na pytanie: co ruchy działające w Kościele wnoszą w życie społeczeństwa? Odpowiadając, Prelegent stwierdził, że tzw. katolickie organizacje pozarządowe zagospodarowują przede wszystkim te płaszczyzny życia obywateli, których ani państwo, ani żadna władza nie jest w stanie wypełnić. Prelegent odniósł się także do zadań ruchów i stowarzyszeń katolickich. Jak zaznaczył, są nimi: pomoc w odnalezieniu sposobu współpracy z Bogiem w każdej sytuacji życia, pomoc w odkrywaniu duchowości świeckich członków Kościoła, podjęcie działań ewangelizacyjnych wśród społeczeństwa i kształtowanie postawy uczciwości wśród pracowników firm i zarządów.
Drugi blok tematyczny, mówiący o kierunkach duchowości chrześcijańskiej o. Schulz rozpoczął od przypomnienia, że drogą Kościoła pozostaje człowiek jako centrum współczesnej duchowości. "Chrystus chce przede wszystkim pomóc człowiekowi odzyskać zaufanie do siebie samego" - mówił Prelegent. Stwierdził też, że charakterystycznym rysem duchowości świeckich winno być odkrywanie woli Boga i wcielanie jej w codzienne życie. Odnosząc się do wymiaru kontemplacyjnego ruchów, o. Schulz powiedział, że "dziś trzeba być w pewnym sensie mistykiem, aby być prawdziwym w przeżywaniu i świadectwie swojej wiary". Jak zaznaczył Prelegent, w duchowości ruchów i stowarzyszeń ogromnie ważna jest również integracja rozwoju duchowego z rozwojem moralnym.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy kanclerz, rektor seminarium i proboszczowie - dalsze zmiany personalne

2021-06-08 11:37

[ TEMATY ]

diecezja świdnicka

zmiany księży

ks. Mirosław Benedyk

Kapłani diecezji podczas spotkania z biskupem

Kapłani diecezji podczas spotkania z biskupem

Po wczorajszym wręczeniu dekretów wikariuszowskich, Biskup Świdnicki na środę 9 czerwca br. zaprosił do auli kurialnej kapłanów, których dotyczyły zmiany proboszczowskie. Bp Marek Mendyk dokonał także zmian personalnych w Świdnickiej Kurii Biskupiej, Wyższym Seminarium Duchownym i Domu Księży Emerytów.

Z dniem 1 lipca 2021, ks. kan. Arkadiusz Chwastyk, dotychczasowy oficjał Sądu Biskupiego, zastąpi na funkcji Kanclerza Kurii Świdnickiej ks. prał. Stanisława Chomiaka, który przez 17 lat pełnił ten urząd. Po 13 latach ze świdnickim seminarium żegna się ks. prał. Tadeusz Chlipała, który obejmie urząd proboszcza w par. św. Ap. Piotra i Pawła w Świebodzicach. Dotychczasowego rektora zastąpi ks. kan. Dominik Ostrowski, prof. PWT Wrocław, który w latach 2009-2017 pełnił funkcje wicerektora w świdnickim seminarium. Zmiana objęła także Dom Księży Emerytów. Nowym dyrektorem został dotychczasowy proboszcz par. NSPJ w Świdnicy ks. kan. Paweł Wróblewski, który zastąpi ks. kan. Pawła Łabudę skierowanego na urząd proboszcza do Rogoźnicy. 

CZYTAJ DALEJ

Biskup tarnowski wręczył nominacje neoprezbiterom

2021-06-02 07:58

[ TEMATY ]

Tarnów

Diecezja Tarnowska

1 czerwca br. Biskup Tarnowski Andrzej Jeż wręczył nominacje na pierwsze parafie czternastu neoprezbiterom diecezji tarnowskiej.

Posłani kapłani przyjadą do tych parafii w ostatnich dniach sierpnia. Zapraszamy do zapoznania się z poniższą listą.

CZYTAJ DALEJ

ME 2021 - Walia - Szwajcaria 1:1

2021-06-12 18:37

[ TEMATY ]

Euro 2020

PAP

Grupa A: Walia - Szwajcaria 1:1 (0:0).

Bramki: 0:1 Breel Embolo (49), 1:1 Kieffer Moore (74).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję