Reklama

Kwartalnik „Cywilizacja”.

Najnowszy, 41. numer kwartalnika „Cywilizacja” jest poświęcony zagadnieniu: „Ekonomika czy etyka gospodarcza”. Autorzy, których teksty zostały w nim opublikowane, podejmują próby współczesnego odczytania tez zawartych w napisanej 120 lat temu encyklice papieża Leona XIII „Rerum novarum”. Czytelnik zainteresowany tą tematyką znajdzie tu m.in. artykuły: Pawła Skrzydlewskiego „Ekonomika i ekonomia a dobro człowieka”, Henryka Kieresia „Polityka i dobro wspólne” oraz ks. Mariana Szymonika „Źródła siły państwa”. Z kolei Alina Rynio podejmuje temat „Wymagania solidarności w sferze gospodarczej według Jana Pawła II”, a Magdalena Sławińska - „Kryzys bankowy i jego skutki dla europejskich gospodarek narodowych”. Wymienione przykłady to zaledwie sygnały szerokiego spojrzenia redakcji na prezentowaną problematykę. Wskażmy jeszcze chociaż dwa aktualne teksty. Kazimierz Ostaszewski w artykule „Problem polskiej klasy średniej” omawia przeszkody, z powodu których nie może się odrodzić nasza, wyniszczona w czasie II wojny światowej, tzw. klasa średnia. Natomiast Michał Wojciechowski w tekście „Mniej wolności to mniej pieniędzy - i odwrotnie” pisze o istocie rynku kapitalistycznego i unijnej biurokracji, która ogranicza jego swobodę. W kwestii „gospodarki, która ma sumienie”, w najnowszym numerze „Cywilizacji” głos zabierają również inni znakomici autorzy, znawcy zagadnień nauki społecznej Kościoła. Wobec fali kryzysów finansowych na świecie i dociekań analityków wskazujących ich społeczne przyczyny jest to niezwykle cenna lektura.

„Cywilizacja - o nauce, moralności, sztuce i religii”, kwartalnik nr 4½012, wydawca: Fundacja Servire Veritati Instytut Edukacji Narodowej, adres redakcji: ul. 3 Maja 22/9, 20-078 Lublin, tel./fax (81) 743-75-15, e-mail: ien@ien.pl.

2012-11-06 08:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

2021-09-22 15:06

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

Uczestnik demonstracji publicznie znieważył przedmiot czci religijnej poprzez przedstawienie go w sposób posiadający wyraźne konotacje seksualne. Mężczyzna miał na sobie koszulkę z obustronnym nadrukiem przedstawiającym obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z bananem umieszczonym w ustach. Dodatkowo, wizerunek zestawiony był z logotypem ruchu LGBT.

Prawnicy Ordo Iuris reprezentują w tym postępowaniu oskarżycieli posiłkowych – byłą radną Annę Kołakowską oraz pedagoga i muzyka dr. Andrzeja Kołakowskiego. Zdaniem Instytutu, ocena wspomnianych czynów jest jednoznaczna - podlegają one odpowiedzialności karnej. W świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, wolność słowa wiąże się z odpowiedzialnością, także z poszanowaniem wolności wyznania. Z uwagi na pojawiających się naśladowców, kolejne akty profanacji czy inne przejawy dyskryminacji oraz szydzenia z katolików, podjęcie adekwatnej reakcji karnej jest niezbędne.

CZYTAJ DALEJ

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję