Reklama

Rypińskie forum poświęcone uzależnieniom

Ks. Arkadiusz Nowak oraz terapeuta Mariusz Błażewicz to tylko niektórzy goście II Forum Powiatu Rypińskiego "Uzależnienia - odpowiedzialne korzystanie z wolności". Spotkanie dla uczniów i nauczycieli szkół średnich powiatu rypińskiego zorganizowała 30 października br. Komenda Powiatowa policji oraz parafia Świętej Trójcy w Rypinie.

Niedziela płocka 48/2002

W forum wzięło udział ok. 1,5 tys. młodych ludzi ze wszystkich szkół średnich powiatu. W auli rypińskiego Liceum Ogólnokształcącego z uczniami i nauczycielami spotkał się Mariusz Błażewicz, terapeuta z ośrodka leczenia uzależnień w Bielsku-Białej i pracownik Centrum im. Pedro Aruppe w Gdyni. W swoim wystąpieniu stwierdził, że jedną z głównych przyczyn popadania w uzależnienia jest brak kontaktów między rodzicami i dziećmi. Przywołując przykłady anonimowych wypowiedzi młodzieży, zaznaczył, że osoby dorosłe najczęściej nie mają świadomości tego, co dzieje się z dziećmi. Prelegent stwierdził również, że niezbędna jest współpraca wszystkich instytucji pracujących z młodzieżą.
Druga część spotkania miała miejsce w Zespole Szkół w Nadrożu k. Rypina. Z nauczycielami, pedagogami i policjantami spotkał się m.in. ks. Arkadiusz Nowak, który zwrócił uwagę na konieczność powstawania punktów konsultacyjnych, do których mogliby zwracać się ludzie mający problemy z uzależnieniami. "Nie ma mowy o profilaktyce i leczeniu uzależnień bez w pełni profesjonalnych punktów, do których młody człowiek zawsze może się zgłosić bez obawy, że zostanie wyśmiany czy wyszydzony" - mówił ks. Nowak.
Do zgromadzonych przemawiali także przedstawiciele Komendy Głównej Policji, psychologowie i lekarze. Gospodarze spotkania zaprezentowali natomiast autorski program Szkoła wolna od narkotyków, realizowany przez Zespół Szkół w Nadrożu.
Tegoroczne rypińskie forum przeciw uzależnieniom było drugim z kolei. Warto przypomnieć, że gościem pierwszego spotkania był Marek Kotański, który zainicjował wówczas powstanie "Ruchu Czystych Serc" przy parafii św. Stanisława Kostki w Rypinie. Wspominając ten fakt, proboszcz tej wspólnoty ks. prał. Marek Smogorzewski poprowadził modlitwę w intencji tragicznie zmarłego twórcy MONAR-u i MARKOT-u, w którą włączyli się uczestnicy forum.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja Katowicka: zmiany księży w parafiach

2021-06-10 13:55

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany księży

zmiany personalne

Zmiany proboszczów

ks. Tomasz Wojtal

W katowickiej Kurii abp Wiktor Skworc wręczył dekrety dla proboszczów i administratorów.

Księża proboszczowie przeniesieni na inną parafię:

CZYTAJ DALEJ

Diecezja opolska: neoprezbiterzy posłani do parafii

2021-06-09 10:14

[ TEMATY ]

Opole

zmiany księży

zmiany personalne

diecezja.opole.pl

3 neoprezbiterów z diecezji opolskiej zostało posłanych na parafie.

Ks. Michał Banaś pochodzi z parafii św. Marii Magdaleny w Łambinowicach. Urodził się 25 lutego 1992 r. jako syn Sławomira i Joanny. Ma dwójkę młodszego rodzeństwa – brata i siostrę. Szkołę średnią ukończył w Nysie, a po zdaniu egzaminu maturalnego studiował na Uniwersytecie Opolskim na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna uzyskując licencjat. Pracę magisterską pt. „Stosowanie nowych mediów w głoszeniu słowa Bożego na przykładzie działalności o. Adama Szustaka OP” napisał na seminarium naukowym z homiletyki, mediów i komunikacji pod kierunkiem ks. prof. Marka Lisa. Na obrazku prymicyjnym umieścił słowa pochodzące z Listu do Rzymian „Albowiem z Niego i przez Niego, i dla Niego jest wszystko. Jemu chwała na wieki! Amen”. Zainteresowaniami teologicznymi są teologia pastoralna oraz zagadnienia związane z homiletyką oraz mediami. Poza tym interesuje się turystyką, lotnictwem cywilnym, gotowaniem, majsterkowaniem, oraz lubi jazdę na rowerze.

CZYTAJ DALEJ

Wystawa pielgrzymkowa u franciszkanów na Karłowicach

2021-06-12 14:42

ks. Łukasz Romańczuk

Od wczoraj, przy kościele pw. św. Antoniego przy ul. Kasprowicza we Wrocławiu - Karłowicach (franciszkanie), można oglądać wystawę: „Homo viator, czyli wyrusz w drogę - Czterdzieści lat Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę”

Prezentacja wystawy dostępna na naszym kanale YouTube:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję