Reklama

Niedziela Lubelska

Święto patronalne służby zdrowia

W twarzach chorych zobaczyć Chrystusa

Niedziela lubelska 46/2012, str. 3

[ TEMATY ]

Msza św.

służba zdrowia

Stanisław Sadowski

Uczestnicy patronalnego święta służby zdrowia

Uczestnicy patronalnego święta służby zdrowia

Święto patronalne lekarzy i pracowników związanych ze służbą zdrowia, przypadające we wspomnienie św. Łukasza, lubelscy medycy, pielęgniarki i położne, farmaceuci oraz kapelani szpitali, hospicjów, sanatoriów i domów pomocy społecznej, przeżywali wespół z abp. Stanisławem Budzikiem.

19 października Metropolita Lubelski przewodniczył Mszy św. w archikatedrze lubelskiej, podczas której pracownicy służby zdrowia uroczyście wyznali wiarę oraz potwierdzili swoją przynależność do Chrystusa i Kościoła. Doroczne spotkanie, w którym wraz z pocztami sztandarowymi uczestniczyli również przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego i władz samorządowych, odpowiedzialnych za resort zdrowia publicznego, przygotował archidiecezjalny duszpasterz służby zdrowia ks. Wojciech Iwanicki oraz pracownicy Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli z dyrektor Elżbietą Starosławską. Wśród wiernych dostrzec można było nie tylko pielęgniarki i lekarzy, ale m.in.: ratowników medycznych, aptekarzy, przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia i Okręgowej Izby Lekarskiej, a także członków lubelskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich oraz Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych. W imieniu osób troszczących się o ludzkie zdrowie, dr Janusz Dubejko mówił: - Łukaszowe święto jest dla nas okazją, by pochylić się nad rzeczywistością cierpienia i choroby w perspektywie miłości, którą Bóg nas obdarza, ale i którą nam zadaje. W imię tej miłości przyrzekamy chronić ludzkie życie, a w twarzach pacjentów poszukiwać rysów Chrystusa Ukrzyżowanego i cierpiącego. By dotrzymać złożonej obietnicy, dr Dubejko prosił abp. Stanisława Budzika o modlitwę i błogosławieństwo dla lubelskiej służby zdrowia.

Metropolita Lubelski podkreślał, że „praca w służbie zdrowia to nie tyle zawód, ile powołanie chrześcijańskie”. Wraz ze zgromadzonymi w archikatedrze, ale i chorymi w domach oraz szpitalach, którzy jednoczyli się w modlitwie dzięki transmisji przeprowadzonej przez Radio eR, ks. Arcybiskup prosił, by „Duch Święty podsuwał pracownikom służby zdrowia wciąż nowe pomysły, jak lepiej, skuteczniej i z jeszcze większą ofiarnością służyć drugiemu człowiekowi”. Odwołując się do życia i nauczania dwóch polskich błogosławionych: Jana Pawła II i ks. Jerzego Popiełuszko, abp Budzik przypominał, że „chorzy i cierpiący są najbardziej wartościową cząstką Kościoła, bo przez cierpienie i Krzyż stoją najbliżej Chrystusa”. - Niech owocem naszej modlitwy będzie dobroć, cierpliwość, otwarcie na drugiego człowieka. Niech radosna służba chorym, odkrywanie w ich twarzach rysów Chrystusa będzie dla wszystkich źródłem satysfakcji i błogosławieństwa - życzył Pasterz.

Spotkanie z racji przypadającego dzień wcześniej wspomnienia św. Łukasza było okazją do wyrażenia wdzięczności tym pracownikom służby zdrowia, którzy „chroniąc życie i zdrowie człowieka uczestniczą w posłannictwie samego Chrystusa - lekarza ciał i dusz ludzkich”, a także pasterskich refleksji związanych z Rokiem Wiary i potrzebą wzmożonej troski o świętość ludzkiego życia. - Chrystus posyła każdego z nas, abyśmy budowali Królestwo Boże, wspólnotę opartą na zasadach Ewangelii. W codziennej pracy mamy być dla świata świadkami Bożej miłości; wśród współczesnej pustyni mamy innym wskazywać drogę do ziemi obiecanej - mówił ks. Arcybiskup. - Przewodnikiem na drogach wiary może być dla nas św. Łukasz, który jak żaden inny ewangelista potrafił dostrzec niedolę człowieka. Ten wszechstronnie wykształcony lekarz i towarzysz św. Pawła zostawił dla nas dwie bezcenne pamiątki: Ewangelię i Dzieje Apostolskie. Nazywany historykiem łagodności, ukazał na kartach swoich pism Chrystusa jako tego, który pełen miłosierdzia pochyla się nad chorobą ciała i duszy. Dzięki zapisanym przez niego przypowieściom, m.in. o miłosiernym Samarytaninie, czy o synu marnotrawnym, znamy Chrystusa jako pełnego miłosierdzia i współczucia przyjaciela każdego człowieka. Ten obraz towarzyszy nam i inspiruje do działań pełnych miłości Boga i bliźniego - mówił Pasterz. Ks. Arcybiskup podkreślał, że w oparciu o pisma św. Łukasza można nakreślić obraz doskonałego lekarza, pielęgniarki czy farmaceuty, których podstawową troską jest integralne dobro człowieka.

2012-11-09 14:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: Duch Święty fundamentem jedności Kościoła

[ TEMATY ]

Msza św.

Włodzimierz Rędzioch

O znaczeniu Ducha Świętego dla jedności Kościoła mówił Franciszek podczas Eucharystii sprawowanej 4 czerwca na Placu św. Piotra w uroczystość Pięćdziesiątnicy. Charakteryzując działanie Ducha Świętego, podkreślił, że czyni On z uczniów nowy lud oraz stwarza w nich nowe serce.

Nawiązując do zawartego w pierwszym dzisiejszym czytaniu (Dz 2,1–11) opisu Zesłania Ducha Świętego papież wskazał, że ten sam Duch tworzy różnorodność i jedność, kształtując w ten sposób lud nowy, zróżnicowany i zjednoczony, czyli Kościół powszechny. Ma to być jedność prawdziwa, według Boga, która nie oznacza jednolitości, ale jedność w różnorodności.

CZYTAJ DALEJ

Turcja: klasztor Sumela oczekuje tysięcy wiernych na maryjne święto

2022-08-12 16:17

[ TEMATY ]

święto

Turcja

klasztor Sumela

Wikipedia/Bjørn Christian Tørrissen

Klasztor Sumela w Turcji

Klasztor Sumela w Turcji

Ekumeniczny patriarcha Bartłomiej I będzie mógł znowu przewodniczyć 15 sierpnia tradycyjnemu nabożeństwu maryjnemu Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy (Wniebowzięcia) obchodzonemu w klasztorze Sumela na północy Turcji. W minionych latach władze nie zezwalały na te uroczystości, bądź odwoływały je w ostatniej chwili. W tym roku zezwolenie zostało udzielone już w maju, poinformowała 11 sierpnia wiedeńska fundacja ekumeniczna Pro Oriente.

Zaśnięcie Przenajświętszej Bogurodzicy jest ostatnim w roku liturgicznym z 12 wielkich świąt Kościoła prawosławnego. Tego dnia na nabożeństwo w położonym na półce skalnej maryjnym klasztorze przybywają rokrocznie tysiące pielgrzymów z Turcji i wielu innych krajów.

CZYTAJ DALEJ

Bp Mumbiela: papieska wizyta w Kazachstanie okazją do przekazania przesłania światu

2022-08-12 20:16

[ TEMATY ]

wizyta

Kazachstan

papież Franciszek

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Papieska wizyta w Kazachstanie okazją do przekazania przesłania światu - uważa bp José Luis Mumbiela z diecezji Ałmaty. Franciszek przyjedzie do Kazachstanu w połowie września, aby wziąć udział w VII Kongresie Zwierzchników Światowych i Tradycyjnych Religii w Nur-Sułtanie. Spotka się z nimi, by wesprzeć pokojowe współżycia różnych religii.

Według przewodniczącego Konferencji Biskupów Azji Środkowej, głos papieża będzie ważnym wkładem do konferencji, szczególnie w obecnym czasie konfliktów. – Ze szczególnego punktu geograficznego, który jest blisko Rosji, Chin, Ukrainy, w sercu Eurazji, będzie mógł przekazać przesłanie nie tylko dla Kazachstanu, ale poprzez wizytę w Kazachstanie – całemu światu – podkreślił hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję