Reklama

Jaka jest polska religijność?

Jednym z prelegentów, który wystąpił podczas płockiego sympozjum był ks. prof. Janusz Mariański, kierownik Katedry Socjologii Moralności na Wydziale Nauk Społecznych KUL.
Podczas swego wystąpienia Ksiądz Profesor mówił o ludziach wierzących, których - jego zdaniem - jest zaledwie 50%. Podkreślił jednak, że swoją opinię opiera na przypuszczeniach, gdyż od 5 lat sam nie przeprowadzał żadnych badań dotyczących polskiej religijności.
Według ks. J. Mariańskiego pytania o religijność padające w badaniach nie są dokładnie sprecyzowane, gdyż wiele osób nie wie, że chodzi w nich o Boga osobowego. "Wiara w Boga osobowego jest najistotniejsza, dużo ważniejsza niż np. wiara w czyściec. Jeżeli się wierzy, że Bóg jest osobą, nie ma problemu z innymi prawdami" - podkreślał Prelegent.
Ksiądz Profesor wspomniał także, iż nasz kraj w ostatnich latach wysunął się w Europie na prowadzenie, biorąc pod uwagę wskaźniki religijności.
Mimo głębokich procesów sekularyzacyjnych Polska - w oczach innych krajów - nadal będzie miała duże znaczenie dla religii i Kościoła w życiu społecznym Europy. Religijność w dzisiejszych czasach coraz częściej polega na poszukiwaniu duchowości, ale niestety poza Kościołem. Ksiądz Profesor zauważył także, że Kościołowi w Polsce potrzeba jest aktywnego duszpasterstwa. Prelegent przedstawił także istotny problem, który w dzisiejszych czasach coraz częściej daje się zaobserwować, a mianowicie dotyczy on tego, iż młode pokolenie nie potrafi się utożsamić z żadną grupą religijną.
Ksiądz Profesor stwierdził, że nowoczesność, w której zachodzi wiele niekorzystnych zjawisk, doprowadziły religię do kryzysu, który jak dotąd dotknął Europę Zachodnią, a niedługo być może obejmie Europę Środkowowschodnią.
Na szczęście w Europie Zachodniej ten proces sekularyzacji ostatnio zmniejszył tempo i obserwuje się wzrost ożywienia postaw religijnych i powstawania różnych ruchów. Dzięki temu istnieje nadzieja, że współczesny świat stanie się bardziej religijny.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi za obowiązkowym udziałem uczniów w lekcjach religii lub etyki

2021-06-12 16:33

[ TEMATY ]

biskup

katecheza

Karol Porwich/Niedziela

Biskupi zgodnie stoją na stanowisku, że należy wprowadzić obowiązek, aby każdy uczeń uczestniczył w lejcach religii bądź etyki powiedział KAI przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP - bp Wojciech Osial.

Biskup Osial zaznaczył, że wcześniej zostały wystosowane ankiety na ten temat do biskupów i Wydziałów Katechetycznych poszczególnych Kurii diecezjalnych. Pozwoliły one nakreślić kierunki rozwoju katechezy w Polsce. „Biskupi są zgodni co do konieczności podejmowania starań o wprowadzenie obowiązkowego wyboru pomiędzy religią bądź etyką. Ale oczywiście uczeń mógłby też wybrać zarówno religię jak i etykę. Chodzi o to, żeby nie było dotychczas funkcjonującego zapisu, który mówi, że uczeń może nie wybrać żadnego z tych przedmiotów. Staramy się o to, aby nie było dotychczasowej możliwości rezygnacji zarówno z religii jak i etyki – powiedział przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi dokonali wyborów do gremiów Episkopatu oraz instytucji kościelnych podległych KEP

2021-06-11 15:57

[ TEMATY ]

episkopat

Konferencja Episkopatu Polski

Karol Porwich/Niedziela

W piątek, 11 czerwca, biskupi dokonali wyborów do gremiów Episkopatu oraz do instytucji kościelnych podległych Konferencji Episkopatu Polski. Powołano m.in. dwóch członków Rady Stałej KEP oraz Przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa KEP.

Publikujemy listę decyzji podjętych podczas 389. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski:

CZYTAJ DALEJ

Przegląd "Niedzieli Wrocławskiej" na 13 czerwca 2021

2021-06-12 16:35

Niedziela

Co znajdziemy w najnowszym numerze "Niedzieli Wrocławskiej"? Zapraszamy do obejrzenia przeglądu prasy

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję