Reklama

Laureaci festiwalu „Polskie Ojczyzny 2013”

2013-10-22 12:47

(Red.)
Niedziela Ogólnopolska 43/2013, str. 22

W Częstochowie zakończył się VIII Polonijny Festiwal Multimedialny „Polskie Ojczyzny 2013”. Do udziału w festiwalu zgłoszono 101 prac, w tym 73 filmy i programy telewizyjne, 15 programów radiowych i 13 multimedialnych. Jak co roku festiwal cieszył się popularnością wśród autorów zagranicznych, którzy pochodzili z 9 krajów, oprócz Polski, także z USA, Kanady, Australii, Czeskiej Republiki, Danii, Ukrainy, Łotwy, Wielkiej Brytanii.

Główną nagrodę - Grand Prix tegorocznego festiwalu jury pod przewodnictwem Pawła Woldana przyznało Grzegorzowi Królikiewiczowi za filmy „Mit o Szarym” oraz „Wieczny tułacz”.

Laureatką I nagrody w kategorii filmów dokumentalnych została Alina Czerniakowska, autorka wielu filmów poświęconych najnowszej historii Polski. Jury uhonorowało dwie jej prace: film pt. „W imię Polski”, który jest opowieścią o Zofii i Stefanie Korbońskich, ich pracy dla kraju, oraz „Ojczyzna dwóch narodów”, osnuty wokół spotkania z profesor historii Dorą Kacnelson, Żydówką świetnie rozeznającą się w polskich realiach. Współpracująca z „Niedzielą” jako felietonistka Alina Czerniakowska to wybitna polska dokumentalistka, bardziej znana za granicą niż w kraju, gdzie produkowane nawet na zlecenie Telewizji Polskiej dokumenty - ze względu na swoją pełną gorzkiej prawdy o naszej historii wymowę - nie są promowane. Alina Czerniakowska w tym roku uczestniczyła w spotkaniu z czytelnikami „Niedzieli” i zgodziła się na prezentację swoich filmów na stronie internetowej „Niedzieli”.

Reklama

II nagrodę w tej kategorii otrzymał film Tomasza Wiszniewskiego „Adwokat ulicy”. Laureatami ex aequo III nagrody są: Piotr Zarębski za filmy „Polska-Bretania” i „Krwawy poniedziałek” oraz Agnieszka Porzezińska i Paweł Sobczyk za film „Tajemnica Tajemnic”, który ukazuje wielką rolę kultu Matki Bożej w dziejach Polski.

I nagrodę w kategorii programy TV i edukacyjne otrzymali Mariusz Jaszczurowski i Jan Zalewski za „V Rajd Szlakiem Hymnu”.

II nagroda przypadła Joannie Adamik i Katarzynie Katarzyńskiej za program „Bracia Męczennicy”. III nagrodę otrzymał program Krzysztofa Tadeja „Nigdy nie zapomnę”. Wśród filmów wyróżnionych nagrodami specjalnymi znalazł się film Zdzisława Sowińskiego pt. „Prawdziwie spadła z nieba”, który otrzymał nagrodę wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego. Film opowiada o tym, jak powstawał materialny wyraz czci Matki Bożej Jasnogórskiej - suknie i korony na Cudowny Obraz - Wotum Narodu.

Pełny werdykt jury we wszystkich ocenianych w tym roku kategoriach oraz wykaz nagród specjalnych znajduje się na stronie: www.warszawa.mazowsze.pl.

Zmarła s. Józefa Słupiańska. Miała 107 lat

2019-02-21 15:35

Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo poleca modlitwom i pamięci w Ofierze Mszy Świętej śp. Siostrę Józefę SŁUPIAŃSKĄ szarytkę zmarłą w Domu Prowincjalnym w Warszawie 20 lutego 2019 roku w 107. roku życia, 85. powołania - ur. 12 marca 1912 r. w Wieluniu - ofiarna pielęgniarka z Powstania Warszawskiego, zasłużona w kształceniu pokoleń sióstr pielęgniarek, uhonorowana wieloma odznaczeniami pielęgniarskimi - polskimi i światowymi, a w ubiegłym roku przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pogrzeb odbędzie się 25 lutego 2019 r. (poniedziałek)

O godz. 11:30 - Modlitwa różańcowa

godz. 12.15 - Msza Święta pogrzebowa

w Kaplicy Domu Prowincjalnego w Warszawie;

następnie wyjazd na cmentarz na Powązki.

Wszechmogący Boże, zmarła siostra Józefa dążyła do Ciebie drogą doskonałego naśladowania Chrystusa, którego umiłowała, spraw, aby się radowała, gdy się ukażesz w chwale, i razem ze swoimi siostrami miała udział w szczęściu wiecznym. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Inni o śmierci S. Józefy Słupiańskiej

stacja7. Zobacz

Facebook

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W Belwederze wystawa dokumentów z Archiwum Eissa

2019-02-23 20:54

prezydent.pl

Zaprezentowana w sobotę 23 lutego wystawa przedstawia dokumenty z Archiwum Eissa. To jeden z największych zbiorów dokumentujących pomoc polskich dyplomatów na rzecz Żydów zagrożonych Holokaustem podczas II wojny światowej. Ekspozycję współorganizował Instytut Pileckiego.

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Nazwa archiwum pochodzi od nazwiska Chaima Eissa, pochodzącego z Ustrzyk zuryskiego kupca, który był członkiem tzw. Grupy Berneńskiej. Grupa ta – pod kierownictwem Aleksandra Ładosia, polskiego ambasadora w Szwajcarii – dostarczała Żydom mieszkającym w Polsce fałszywe paszporty południowoamerykańskie (m.in.: Paragwaju, Salwadoru, Boliwii, Peru, Haiti i Hondurasu). Chroniły one przed wywózką do niemieckich obozów zagłady. Według różnych szacunków, w sumie wydano ok. 4 tys. takich dokumentów. Liczba ocalonych pozostaje nieznana.

Chaim Eiss dostarczał polskim dyplomatom listy Żydów, a potem przemycał sfałszowane dla nich paszporty do Generalnego Gubernatorstwa. Ocalałe oryginalne dokumenty jeden z jego potomków zawiózł do Izraela. To m.in. osiem sfałszowanych paragwajskich paszportów, listy osób do uratowania oraz korespondencja polskich dyplomatów i żydowskich organizacji. W skład archiwum wchodzi też oryginalna lista z kilkoma tysiącami nazwisk Żydów z gett, którzy w ten sposób próbowali się ratować z Zagłady. W pozyskanych materiałach jest również imienna lista dzieci z warszawskich sierocińców.

Po ponadrocznych negocjacjach zbiory te zostały odzyskane przez Polskę. Pomogła w tym m.in. opinia spadkobierców Chaima Eissa o tym, że miejsce archiwaliów jest w Polsce – w instytucjach dokumentujących Holocaust i przedwojenne życie społeczności żydowskiej. Dlatego wkrótce kolekcja trafi do zbiorów Muzeum Auschwitz-Birkenau.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem