Reklama

Niedziela w Warszawie

IV Gala Wolontariatu Diecezji Warszawsko-Praskiej

Pod hasłem „Wolontariat łączy pokolenia” przebiegła czwarta uroczysta Gala Wolontariatu, zorganizowana przez Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariatu. W czasie uroczystości najlepsi wolontariusze zostali wyróżnieni statuetkami „Skrzydeł Anioła”. Nagrody odznaczonym wręczał ordynariusz diecezji abp Henryk Hoser SAC.

[ TEMATY ]

wolontariat

razem.tv

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jako pierwszy głos zabrał dyrektor Caritas DWP ks. Dariusz Marczak, który zaznaczył, że wszyscy zaangażowani w pomoc bliźniemu urzeczywistniają miłość samego Boga – Z doświadczenia wiem, że wolontariusze Caritas są bardzo skromni. Pracują na rzecz ubogich, samotnych i potrzebujących w ukryciu. Dziś jednak proszę, by odważnie weszli na scenę, ponieważ patrząc na ich twarze możemy zobaczyć jak kocha nas Bóg, który mówi przez słowa i uczynki ludzi dobrej woli.

Abp Henryk Hoser SAC zauważył, że laureaci „Skrzydeł Anioła” są w dzisiejszych czasach znakiem nadziei. Patrząc na nich widzimy prawdziwe oblicze tego świata. Jak podkreślił ordynariusz warszawsko-praski, na co dzień w oczy rzucają się zło i cierpienie, a dobro jest ukryte i dyskretne. Gala Wolontariatu jest okazją, by je wydobyć i pokazać. Pokazują je swoim życiem wolontariusze, którzy potrafią bezinteresownie dać swoje zdolności, umiejętności, wysiłek i czas, by pomóc potrzebującym. Hierarcha zaznaczył, że człowiek stworzony jest do relacji i miłości. Bez tych dwóch rzeczy nie może osiągnąć szczęścia. Wolontariat jest drogą budowania relacji opartych na miłości, dlatego jest także drogą do szczęścia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Program Caritasu jest wypełnieniem tego, co Chrystus polecił czynić ludziom czystego serca. To jest przepustka do nieba. Dziś widzimy, że pomaganie innym dodaje skrzydeł. Oby dzisiejsi laureaci mieli jak najliczniejszych naśladowców – dodał. Galę zakończył koncert Michała Grobelnego.

Reklama

Wolontariusze byli nominowani do nagrody w pięciu kategoriach. Nagrodę „Skrzydła Anioła” w kategorii Parafialny Zespół Caritas otrzymał zespół działający przy parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Pięknej Miłości w Warszawie, natomiast wyróżnienie otrzymał PZC działający przy parafii Najczystszego Serca Maryi w Warszawie. W kategorii „Seniorzy” nagrodę otrzymała Barbara Młynarczyk, natomiast wyróżnienie otrzymali: Jadwiga Gąbka, Krystyna Zimnicka i Barbara Stańczyk. W kategorii „Juniorzy” „Skrzydła Anioła” otrzymała Justyna Król, natomiast wyróżniona została Małgorzata Witkowska. W kategorii „Szkolne Koło Caritas” statuetkę otrzymała Ewelina Molska, zaś wyróżnione zostały: Weronika Kasprzak, Zuzanna Wiśniewka i Sandra Nyc. W kategorii „Wolontariusz Indywidualny” statuetkę zdobyła Marzena Zielińska, natomiast wyróżnienie: Danuta Szczepaniak, Magdalena Skrzypczak i Barbara Janus. Nagrodę Specjalną Dyrektora Caritas otrzymała s. Jadwiga Kozak, Andrzej Ziętek i Conrado Moreno.

Statuetki „Skrzydeł Anioła” zostały przyznane po raz czwarty. W składzie kapituły konkursowej, która wyłoniła laureatów, znaleźli się: Renata Staruch, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w dzielnicy Warszawa Wawer, ks. Marek Dec, zastępca dyrektora Caritas Polska, ks. kanonik Dariusz Szczepaniuk, kanclerz Kurii Diecezji Warszawsko-Praskiej, dyrektor Radia Warszawa ks. Grzegorz Walkiewicz oraz Iwona Żurek, dziennikarka tygodnika „Idziemy”.

2014-12-05 20:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: 20-lecie Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu”

[ TEMATY ]

misje

wolontariat

salezjanie

fotolia.com

Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi światu” (SWM) świętował 20-lecie swojej działalności. Z tej okazji 27 sierpnia w Krakowie spotkali się wolontariusze, ich rodziny i przyjaciele, pracownicy oraz darczyńcy. Od 1997 SWM przygotował do wyjazdu na misje ponad 400 wolontariuszy, którzy pomagają w budowie szkół, szpitali i sierocińców, pracują w obozach uchodźców, pomagają misjonarzom w domach dla dzieci ulicy, w najdalszych zakątkach świata.

- W działalności Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego najważniejsi są dla mnie ludzie. W ciągu tych 20 lat na misje wyjechało około 400 osób. Mimo, że my często mówimy o środkach materialnych, które wysyłamy, o studniach czy szpitalach, które budujemy to jednak najistotniejsze za każdym razem jest spotkanie z drugim człowiekiem, czyli ta pomoc polegająca na edukacji, wychowywaniu w domach dziecka, praca na ulicy, w szkołach. Ma ona za zadanie dać przyszłość tej młodzieży, czyli taka pomoc, która nie ma bezpośredniego odniesienia materialnego – mówi ks. Adam Parszywka SDB, prezes Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu”. - Ludzie, którzy wyjeżdżają na misje i wracają do naszego środowiska, mają inne spojrzenie na świat, inne doświadczenie. To jest wspaniała, choć bardzo trudna lekcja ich życia – wyjaśnia.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary, szybszy spadek praktyk

2024-05-21 17:45

[ TEMATY ]

badania

religijność

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce następuje powolny spadek deklaracji wiary, a także szybszy spadek praktyk - podaje Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS). Z ogłoszonego dziś raportu nt. religijności Polaków w ostatnich dziesięcioleciach wynika, że spadek praktyk najszybciej postępuje wśród osób najmłodszych (w wieku 18-24 lata) oraz mieszkańców wielkich miast i osób lepiej wykształconych.

Za odejściem ludzi z Kościoła - przynajmniej według deklaracji badanych - nie stoi głównie pandemia czy afery pedofilskie, ale brak potrzeby, obojętność i strata zainteresowania. W drugiej kolejności za spadek praktyk religijnych Polaków odpowiada (wg badań z 2022 roku) ogólna krytyka Kościoła jako instytucji: jego zaangażowanie w politykę, hipokryzja, nieaktualny przekaz, a także krytyka jego przedstawicieli, księży i biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję