Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Największą wartością człowieka jest służba innym

Rozważania do Ewangelii Mk 9, 30-37.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wtorek, 21 maja. Dzień powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Krzysztofa Magallanesa, prezbitera i Towarzyszy

• Jk 4, 1-10 • Ps 55 (54) • Mk 9, 30-37

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jezus i uczniowie Jego podróżowali przez Galileę, On jednak nie chciał, żeby kto wiedział o tym. Pouczał bowiem swoich uczniów i mówił im: «Syn Człowieczy będzie wydany w ręce ludzi. Ci Go zabiją, lecz zabity po trzech dniach zmartwychwstanie ». Oni jednak nie rozumieli tych słów, a bali się Go pytać. Tak przyszli do Kafarnaum. Gdy był w domu, zapytał ich: «O czym to rozprawialiście w drodze?» Lecz oni milczeli, w drodze bowiem posprzeczali się między sobą o to, kto z nich jest największy. On usiadł, przywołał Dwunastu i rzekł do nich: «Jeśli kto chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich! Potem wziął dziecko, postawił je przed nimi i objąwszy je ramionami, rzekł do nich: «Kto przyjmuje jedno z tych dzieci w imię moje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, nie przyjmuje mnie, lecz Tego, który Mnie posłał».

Spośród rzeszy ludzi Jezus wybrał apostołów, których chciał przygotować, umożliwić im dobre poznanie i spędzanie z Nim czasu, aby mogli łatwiej iść za Nim i kontynuować rozpoczęte przez Niego dzieło. Nauczał ich, dokonywał cudów na ich oczach, ostrzegał przed grzechem i wieloma trudnościami, jakie napotkają w życiu. Niektóre rzeczy były dla nich łatwe do zaakceptowania, niektóre trudniejsze, mieli swoje wzloty i upadki. Dziś słuchamy Jezusa, który mówi swoim uczniom o końcu swojego życia, mówi im, że zostanie wydany w ręce ludzi i że zostanie zabity, ale że po trzech dniach zmartwychwstanie. Uczniowie nie rozumieli, co do nich mówił, i nie mieli odwagi Go o to zapytać. Musiało im być trudno nawet wyobrazić sobie, że ten, który okazał przed nimi tyle mocy i odwagi, może skończyć tak straszliwie. Oni nawet nie wyobrażali sobie, co to znaczy, że powstanie z martwych. Ale ważne jest, aby zauważyć coś innego, a mianowicie to, że uczniowie spierają się między sobą o to, kto z nich jest największy. Jezus to zauważył. Z pewnością po tym wszystkim, czego ich nauczył, nie było im łatwo, jakby całkowicie rozminęli się z wezwaniem, do którego ich powołał i jakby nie rozumieli niczego, co do nich mówił, byli skupieni tylko na tym, co doczesne. Ale Jezus również wykorzystuje tę sytuację, aby ich pouczyć i powiedzieć, że największą wartością człowieka jest służba innym. Nasza wiara jest wystawiana na próbę w stosunku do bliźniego, naszego brata i siostry. Bądźmy tego zawsze świadomi.

Reklama

S.H.

ROZWAŻANIA NA ROK 2024 DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "ŻYĆ EWANGELIĄ". DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2024-04-16 14:23

Ocena: +35 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jakim jestem wierzącym, jakim jestem wobec Boga i bliźniego?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 10, 31-42.

Piątek, 22 marca. Wielki Post

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

2024-06-19 16:00

[ TEMATY ]

księża

zmiany personalne

dekrety 2024

Monika Jaworska

Księża otrzymali dekrety

Księża otrzymali dekrety

Prezentujemy zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej.

Proboszczowie/Administratorzy

CZYTAJ DALEJ

Rzym: zmarł spowiednik papieża Franciszka

W nocy z czwartku 20 na piątek 21 czerwca br. w wieku 85 lat odszedł do domu Ojca o. Manuel Blanco Rodríguez OFM. Był między innymi definitorem generalnym, ministrem prowincjalnym, wizytatorem w różnych jednostkach Zakonu, a także prorektorem, dziekanem i profesorem filozofii na Papieskim Uniwersytecie Antonianum, a ostatnio jako spowiednikiem papieża Franciszka. Ojciec Święty przypomniał jego osobę podczas dzisiejszej modlitwy „Anioł Pański”, a wcześniej modlił się przy jego ciele.

„Dziękujemy Dawcy wszelkiego dobra za wszystko, czym nas obdarzył w życiu o. Manuela, łącznie z nieuniknionymi słabościami, które powierzamy niewyczerpanemu miłosierdziu Bożemu”, napisał generał franciszkanów o. Massimo Fusarelli do o. Joaquína Zurery Ribó, ministra prowincjalnego, i do wszystkich braci z Prowincji Niepokalanego Poczęcia w Hiszpanii.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję