Reklama

Niedziela Radiowa w Księżpolu

2017-08-16 13:36

Joanna Ferens
Edycja zamojsko-lubaczowska 34/2017, str. 2

Joanna Ferens
Msza św. w Księżpolu, której przewodniczył ks. Marian Drążek

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Księżpolu została erygowana 19 marca 1919 r., jednakże już od 1917 r. rezydował tutaj kapłan w tzw. punkcie duszpasterskim. Właściwe funkcjonowanie parafii rozpoczęło się od 27 stycznia 1922 r. po powtórnym erygowaniu przez bp. Mariana Fulmana. Drugim patronem kościoła parafialnego jest św. Antoni z Padwy, którego relikwie znajdują się kościele, a na terenie parafii rozwija się kult Matki Bożej, o czym świadczy organizowanie pielgrzymek do Krasnobrodu i Leżajska. I to właśnie tutaj, w parafii w Księżpolu, 6 sierpnia gościło Katolickie Radio Zamość w ramach Niedzieli Radiowej.

Radość z obecności

Wszystkich zebranych powitał proboszcz księżpolskiej parafii ks. Marian Drążek. – Bardzo gorąco witam wszystkich obecnych na tej niedzielnej Eucharystii i cieszę się z obecności Katolickiego Radia Zamość w naszej parafialnej wspólnocie. Dzięki Niedzieli Radiowej mamy możliwość swoistej reklamy naszej parafii na antenie diecezjalnej katolickiej rozgłośni, a co za tym idzie – stajemy się bardziej widoczni w naszej diecezji. Módlmy się zatem w intencji katolickiego radia, jego Księdza Dyrektora i pracowników, a także niech ta Msza św. będzie naszym osobistym spotkaniem z Chrystusem – wskazał ks. Drążek.

Pokazać życie

Słowo Boże wygłosił dyrektor Katolickiego Radia Zamość ks. Krystian Bordzań, który dziękował również za wsparcie radia. – Stojąc tutaj przed wami, chcę wam przede wszystkim podziękować za wszelką dobroć okazaną naszej rozgłośni. Dziękuję, że chcecie, aby to radio było i się rozwijało. Chciałbym, aby to radio wam towarzyszyło i ubogacało was swoimi materiałami, które na jego antenie są nadawane. Mamy dla was mnóstwo propozycji, zarówno modlitewnych, jak i różnorodnych audycji tematycznych, gdyż chcemy wam pokazać, że życie człowieka wierzącego nie polega tylko na całodziennej modlitwie, ale także na różnych zainteresowaniach, pracy, słuchaniu dobrej muzyki, zabawie i odpoczynku. Nasze radio to również ewangelizacja przez media. Zachęcam was do słuchania radia, czytania „Niedzieli” i dziękuję ze wszystko – podkreślił kaznodzieja.

Reklama

Życie parafii

W parafii w Księżpolu działa i funkcjonuje wiele stowarzyszeń, organizacji i ruchów religijnych, m.in.: Ruch Światło-Życie, koła Żywego Różańca, ministranci, Parafialny Zespół Charytatywny, III Zakon św. Franciszka, rodziny Domowego Kościoła, Szkolne Koła Caritas w Księżpolu i Rakówce oraz Apostolat Margaretka. Katechizacja odbywa się w szkołach istniejących na terenie parafii, czyli w: Gimnazjum Publicznym w Księżpolu, Szkole Podstawowej w Księżpolu, Szkole Podstawowej w Rakówce i w Przedszkolu Publicznym w Markowiczach.

W parafii posługuje również wikariusz, a jest nim ks. Rafał Łukiewicz, który podkreśla, iż Ksieżpol to miejsce ciche, spokojne i pobożne. – Jest to parafia podmiejska, leżąca między Biłgorajem a Tarnogrodem. Przeważają tutaj ludzie w średnim wieku, gdyż młodzież wyjeżdża na studia i do pracy do większych miast. Jednak z czystym sercem mogę powiedzieć, że jest to parafia pobożna, co przejawia się w bardzo rozwiniętym kulcie św. Antoniego – wskazał.

Pod opieką Matki

Parafia posiada również kościół filialny w Rakówce pw. Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie obecnie trwa budowa nowego kościoła, który zajmie miejsce dotychczasowej drewnianej kaplicy. Rozpoczęcie budowy nastąpiło 3 listopada 2006 r., w wigilię wspomnienia św. Karola Boromeusza – patrona papieża Jana Pawła II. Prace przy wylaniu ław fundamentowych trwały do 24 listopada 2006 r., zaś w uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata bp Wacław Depo poświęcił plac i fundamenty pod nowy kościół.

Wdzięczność gospodarza

– Pragnę bardzo serdecznie podziękować całej załodze Katolickiego Radia Zamość i zamojsko-lubaczowskiej edycji „Niedzieli” za pracę i zaangażowanie na rzecz ewangelizacji. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim moim parafianom, którzy uczestnicząc w tych naszych wszelkich sprawach, zarówno duchowych, jak i materialnych, są dla mnie ogromnym wsparciem i umocnieniem. Zapraszam do naszej gościnnej parafii wszystkich tych, którzy będą przejeżdżać gdzieś po drodze, aby odwiedzić, zobaczyć świątynie, porozmawiać z kapłanami czy mieszkańcami. Niech św. Antoni, nasz wyjątkowy patron, dopomaga we wszystkich zamierzeniach i planach, a ja życzę wszystkim wielu Bożych łask, radości i pogody ducha – dziękował proboszcz ks. Marian Drążek.

Tagi:
radio

Radio na maksa

2018-02-22 10:40

Monika Jaworska
Edycja bielsko-żywiecka 8/2018, str. VI

Rycerstwo Niepokalanej
W studiu Maks Radio

Pełną parą ruszyły audycje prezentowane w rozgłośni radiowej Maks Radio. – Najogólniej mówiąc, Maks Radio to radio na maksa dla młodych duchem. Powstało w 2017 r. z inicjatywy Ojców Franciszkanów z Harmęż, a inspiracją była przeżywana wtedy 100. rocznica założenia Rycerstwa przez o. Kolbego. Rozgłośnia mieści się w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach – mówi asystent diecezjalny stowarzyszenia Rycerstwo Niepokalanej o. Arkadiusz Bąk OFMConv.

Audycje nagrywane w Harmężach emitowane są na falach rozgłośni „Anioł Beskidów”, będą też wykorzystywane w Radiu Niepokalanów i Radiu Fara w archidiecezji przemyskiej. Autorzy podejmują zagadnienia związane z Rycerstwem i duchowością maryjną, ale nie tylko.

– Od I Niedzieli Wielkiego Postu można wysłuchać specjalne krótkie audycje z dziećmi. Przygotowujemy też nagrania poświęcone ciekawym osobom. 10 lutego wypuściliśmy audycję o Helenie Kmieć zamordowanej w Boliwii. Myślimy również o czymś dla młodzieży w duchu św. Maksymiliana i nad audycjami teologicznymi, gdzie słuchacze przysyłaliby pytania, a my byśmy odpowiadali na nie – zaznacza franciszkanin. Wszystkie audycje można wysłuchać na stronie Rycerstwa Niepokalanej diecezji bielsko-żywieckiej: mi.bielsko.pl .

Tam też znajdują się zapowiedzi kolejnych transmisji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież u św. Marty: w chwilach trudności popatrzmy na krzyż

2018-03-20 13:00

st (KAI) / Watykan

W trudnych chwilach życia popatrzmy na Ukrzyżowanego – zachęcił papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. W swojej homilii Ojciec Święty nawiązał do pierwszego czytania dzisiejszej liturgii (Lb 21,4-9), ukazującego węża miedzianego jako znak ocalenia przed klęską jadowitych węży.

www.papafranciscoencolombia.co

Franciszek przypomniał, że klęska jadowitych węży związana była z postawą ludu Izraela, który pielgrzymując na pustyni do Ziemi Obiecanej szemrał przeciw Bogu, zapominając, że Pan wyzwolił go z trwającej ponad 400 lat niewoli, że karmił manną i szarańczą, że dał jemu wodę do picia na pustyni. Zauważył, że podobnie zachowują się też ludzie podejmujący trud przemiany życia, aby być bliżej Boga, ale w pewnym momencie wyzwanie wydaje się zbyt trudne i chcą powrócić do tego, co było wcześniej, podobnie jak Izraelici wspominający cebulę, czosnek i mięso w Egipcie. Ale – jak zaznaczył papież jest to tęsknota chorej pamięci, która pomija fakt, że był to chleb niewoli.

„Są to iluzje, które przynosi diabeł: sprawia, że widzisz piękno czegoś, co pozostawiłeś za sobą, od czego się nawróciłeś, w chwili przygnębienia pielgrzymowaniem, kiedy jeszcze nie dotarłeś do obietnicy Pańskiej. To trochę jak droga Wielkiego Postu, możemy tak pomyśleć; lub pojmowanie życia jako Wielkiego Postu: zawsze są próby i pocieszenia Pana, jest manna, jest woda, są ptaki, które nas karmią ... ale tamten posiłek był lepszy. Nie zapominaj jednak, że jadłeś go przy stole niewoli!” – przestrzegł Ojciec Święty.

Franciszek zauważył, że to doświadczenie przytrafia się nam wszystkim, gdy chcemy podążać za Panem, ale jesteśmy znużeni. Zaznaczył, że najgorsze jest jednak to, iż ludzie źle mówili o Bogu, co jest zatruwaniem duszy. Symbolem tego zatrucia są jadowite węże, braku stałości w podążaniu drogą Pana.

Mojżesz zatem, zgodnie ze wskazaniem Boga uczynił węża miedzianego i umieścił go na wysokim palu. Zapowiadał on Chrystusa wywyższonego na krzyżu. Papież podkreślił, iż kluczem naszego zbawienia jest spojrzenie na krzyż, wejście w rany Jezusa, bo w tych ranach jest nasze zdrowie.

„Jeśli czujesz się zatruty, czy smutny, czy masz poczucie, że twoje życie jest nieudane, pełne trudności, a nawet choroby? Spójrz na krzyż” – zachęcił Ojciec Święty. Dodał, że chodzi tu o krzyż rzeczywisty, nieupiększony.

„Nauczcie wasze dzieci patrzenia na krzyż i na chwałę Chrystusa. Ale później w chwilach ciężkich, w złych czasach, trochę zatrutych z powodu mówienia w naszych sercach o pewnym rozczarowaniu Bogiem, popatrzymy na rany. Chrystus wyniesiony jak wąż: ponieważ stał się wężem, zniszczył wszystko, aby pokonać «złego węża». Niech Słowo Boże nauczy nas dzisiaj tej drogi: spojrzenia na krzyż. Zwłaszcza w chwili, gdy podobnie jak lud Boży, męczymy się podróżą życia” – powiedział Franciszek na zakończenie swej homilii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 11/12 2017

Najstarsze biskupstwo na ziemiach polskich ma swój herb

2018-03-20 18:19

msz / Poznań (KAI)

Z okazji jubileuszu 1050-lecia powstania biskupstwa poznańskiego został przygotowany herb archidiecezji poznańskiej. „Symbolika jego elementów odnosi się do św. Piotra, księcia Apostołów, pierwszego opiekuna Kościoła poznańskiego i patrona katedry poznańskiej – pierwszej na ziemiach polskich” – mówi KAI bp Damian Bryl.

Adrian Grycuk/pl.wikipedia.org

Poznański biskup pomocniczy podkreśla, że wyboru elementów herbu dokonał abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański. Herb archidiecezji składa się z ciemnoczerwonej tarczy z godłem ze skrzyżowanych złotych kluczy, na które nałożono srebrny wizerunek miecza św. Piotra oraz insygniów.

„Skrzyżowane klucze przypominają o jedności ze Stolicą Apostolską, a na nich widnieje wizerunek miecza św. Piotra, przechowywany w skarbcu Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu. Według tradycji został on przywieziony w 966 roku do Poznania z Rzymu przez pierwszego biskupa poznańskiego Jordana” ¬– powiedział bp Bryl.

W herbie znajdują się też mitra, złoty krzyż metropolitalny i pastorał wzorowany na XIII-wieczny pastorał z Limoges. „Jest to jeden z najstarszych średniowiecznych pastorałów. Został wydobyty w 1953 roku z grobu nieznanego biskupa podczas prac archeologicznych prowadzonych we wnętrzu katedry poznańskiej” - zaznaczył bp Bryl.

Na herbie u dołu widnieje też paliusz. Insygnia, szczególnie krzyż i paliusz, podkreślają metropolitalny wymiar archidiecezji.

Główne uroczystości jubileuszowe 1050-lecia archidiecezji odbędą się w Poznaniu w dniach 22, 23 i 24 czerwca. W czasie obchodów, w uroczystej procesji zostanie przeniesiony łaskami słynący obraz Matki Bożej w Cudy Wielmożnej, Pani Poznania, z kościoła Ojców Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła do katedry, na Ostrów Tumski. Wizerunek ten był uroczyście ukoronowany 50 lat temu, w czasie obchodów tysiąclecia diecezji poznańskiej, m.in. przez kar. Karola Wojtyłę.

W parafiach obchody jubileuszowe odbędą się w Wigilię Zesłania Ducha Świętego 19 maja - tego dnia o godz. 21 zabrzmią wszystkie dzwony w świątyniach archidiecezji poznańskiej. W maju będzie miała miejsce misja Talitha kum.

We wrześniu (13-16 września) w stolicy Wielkopolski obradować będzie sesja plenarna Rady Konferencji Episkopatów Europy, a w dniach 2-10 października planowana jest dziękczynna pielgrzymka do Rzymu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem