Reklama

Pielgrzymka do Ojca Pio

Niedziela Radiowa w Księżpolu

2017-08-16 13:36

Joanna Ferens
Edycja zamojsko-lubaczowska 34/2017, str. 2

Joanna Ferens
Msza św. w Księżpolu, której przewodniczył ks. Marian Drążek

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Księżpolu została erygowana 19 marca 1919 r., jednakże już od 1917 r. rezydował tutaj kapłan w tzw. punkcie duszpasterskim. Właściwe funkcjonowanie parafii rozpoczęło się od 27 stycznia 1922 r. po powtórnym erygowaniu przez bp. Mariana Fulmana. Drugim patronem kościoła parafialnego jest św. Antoni z Padwy, którego relikwie znajdują się kościele, a na terenie parafii rozwija się kult Matki Bożej, o czym świadczy organizowanie pielgrzymek do Krasnobrodu i Leżajska. I to właśnie tutaj, w parafii w Księżpolu, 6 sierpnia gościło Katolickie Radio Zamość w ramach Niedzieli Radiowej.

Radość z obecności

Wszystkich zebranych powitał proboszcz księżpolskiej parafii ks. Marian Drążek. – Bardzo gorąco witam wszystkich obecnych na tej niedzielnej Eucharystii i cieszę się z obecności Katolickiego Radia Zamość w naszej parafialnej wspólnocie. Dzięki Niedzieli Radiowej mamy możliwość swoistej reklamy naszej parafii na antenie diecezjalnej katolickiej rozgłośni, a co za tym idzie – stajemy się bardziej widoczni w naszej diecezji. Módlmy się zatem w intencji katolickiego radia, jego Księdza Dyrektora i pracowników, a także niech ta Msza św. będzie naszym osobistym spotkaniem z Chrystusem – wskazał ks. Drążek.

Pokazać życie

Słowo Boże wygłosił dyrektor Katolickiego Radia Zamość ks. Krystian Bordzań, który dziękował również za wsparcie radia. – Stojąc tutaj przed wami, chcę wam przede wszystkim podziękować za wszelką dobroć okazaną naszej rozgłośni. Dziękuję, że chcecie, aby to radio było i się rozwijało. Chciałbym, aby to radio wam towarzyszyło i ubogacało was swoimi materiałami, które na jego antenie są nadawane. Mamy dla was mnóstwo propozycji, zarówno modlitewnych, jak i różnorodnych audycji tematycznych, gdyż chcemy wam pokazać, że życie człowieka wierzącego nie polega tylko na całodziennej modlitwie, ale także na różnych zainteresowaniach, pracy, słuchaniu dobrej muzyki, zabawie i odpoczynku. Nasze radio to również ewangelizacja przez media. Zachęcam was do słuchania radia, czytania „Niedzieli” i dziękuję ze wszystko – podkreślił kaznodzieja.

Reklama

Życie parafii

W parafii w Księżpolu działa i funkcjonuje wiele stowarzyszeń, organizacji i ruchów religijnych, m.in.: Ruch Światło-Życie, koła Żywego Różańca, ministranci, Parafialny Zespół Charytatywny, III Zakon św. Franciszka, rodziny Domowego Kościoła, Szkolne Koła Caritas w Księżpolu i Rakówce oraz Apostolat Margaretka. Katechizacja odbywa się w szkołach istniejących na terenie parafii, czyli w: Gimnazjum Publicznym w Księżpolu, Szkole Podstawowej w Księżpolu, Szkole Podstawowej w Rakówce i w Przedszkolu Publicznym w Markowiczach.

W parafii posługuje również wikariusz, a jest nim ks. Rafał Łukiewicz, który podkreśla, iż Ksieżpol to miejsce ciche, spokojne i pobożne. – Jest to parafia podmiejska, leżąca między Biłgorajem a Tarnogrodem. Przeważają tutaj ludzie w średnim wieku, gdyż młodzież wyjeżdża na studia i do pracy do większych miast. Jednak z czystym sercem mogę powiedzieć, że jest to parafia pobożna, co przejawia się w bardzo rozwiniętym kulcie św. Antoniego – wskazał.

Pod opieką Matki

Parafia posiada również kościół filialny w Rakówce pw. Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie obecnie trwa budowa nowego kościoła, który zajmie miejsce dotychczasowej drewnianej kaplicy. Rozpoczęcie budowy nastąpiło 3 listopada 2006 r., w wigilię wspomnienia św. Karola Boromeusza – patrona papieża Jana Pawła II. Prace przy wylaniu ław fundamentowych trwały do 24 listopada 2006 r., zaś w uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata bp Wacław Depo poświęcił plac i fundamenty pod nowy kościół.

Wdzięczność gospodarza

– Pragnę bardzo serdecznie podziękować całej załodze Katolickiego Radia Zamość i zamojsko-lubaczowskiej edycji „Niedzieli” za pracę i zaangażowanie na rzecz ewangelizacji. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim moim parafianom, którzy uczestnicząc w tych naszych wszelkich sprawach, zarówno duchowych, jak i materialnych, są dla mnie ogromnym wsparciem i umocnieniem. Zapraszam do naszej gościnnej parafii wszystkich tych, którzy będą przejeżdżać gdzieś po drodze, aby odwiedzić, zobaczyć świątynie, porozmawiać z kapłanami czy mieszkańcami. Niech św. Antoni, nasz wyjątkowy patron, dopomaga we wszystkich zamierzeniach i planach, a ja życzę wszystkim wielu Bożych łask, radości i pogody ducha – dziękował proboszcz ks. Marian Drążek.

Tagi:
radio

Klasyczne Lato z Radiem

2018-06-28 06:59

Agnieszka Gorczyca

Już 1 lipca o godz. 23.07 Program 1 Polskiego Radia zainauguruje Klasyczne Lato z Radiem. W audycji transmitowanej ze studia w Busku-Zdroju przedstawiony zostanie plan tegorocznego, czwartego już wydania klasycznej odsłony kultowej audycji „Lato z Radiem”. Program przez całe lato prowadzić będzie Adam Rozlach.


Busko–Zdrój to pierwszy przystanek na trasie Klasycznego Lata z Radiem, tradycyjnie bowiem audycja rozpoczyna się od Międzynarodowego Festiwalu im. Krystyny Jamroz, który będzie trwał od 30 czerwca do 7 lipca 2018 roku. W trakcie wakacji Klasyczne Lato z Radiem odwiedzi również inne słynne kurorty, od lat będące miejscem spotkań artystów z całego świata, m.in. Duszniki–Zdrój, w których odbywać się będzie 73. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski, Zakopane podczas Dni Muzyki K. Szymanowskiego i Festiwalu Stowarzyszenia M. Karłowicza – „Muzyka na szczytach” oraz Świdnicę, gdzie w Kościele Pokoju w dniach 27 lipca – 4 sierpnia br. będzie miał miejsce XIX Festiwal Bachowski. Klasyczne Lato z Radiem zawita także do Jarosławia podczas Festiwalu „Pieśń naszych korzeni” oraz do warszawskiego Wilanowa w trakcie Letniej Akademii Muzyki Dawnej. Audycji nie zabraknie również na 14. Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Chopin i Jego Europa”.

Na wszystkie interesujące letnie festiwale i koncerty Jedynka będzie zapraszać i zdawać z nich relacje w piątkowych wydaniach „Lata z Radiem” oraz w „Muzycznej Jedynce”. Zaś podsumowania i rozmowy z wykonawcami, ukazywać się będą w niedzielnych audycjach, emitowanych w Programie 1 Polskiego Radia od godziny 23.07 do północy.

Jedynka we współpracy z Programem 2 Polskiego Radia przygotowała także dla swoich słuchaczy cotygodniową bogatą ofertę koncertową. W jej repertuarze znajdą się koncerty muzyki dawnej, recitale chopinowskie, a także fragmenty występów takich artystów jak: Bomsori Kim, Rafał Blechacz, Olga Pasiecznik czy Joanna Woś. W audycji wysłuchać będzie można również fragmentów koncertów z 52. Festiwalu im. Jana Kiepury z cyklu „Kiepura i co dalej” ukazującego wybitne talenty polskiej wokalistyki, nad którym opiekę artystyczną sprawuje wybitny polski śpiewak – prof. Ryszard Karczykowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Jordania: na pustyni archeolodzy znaleźli chleb sprzed 14 tys. lat

2018-07-19 17:08

ts (KAI) / Amman

Międzynarodowa grupa archeologów podczas prac wykopaliskowych w Jordanii odkryła „pieczywo przypominające chleb”, co upoważnia do stwierdzenia, że ten „podpłomyk” o całe wieki wyprzedził rozwój gospodarki rolnej. Poinformował o tym izraelski dziennik „Haaretz”.

Mahmood Salam / Foter / Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

Według tych danych naukowcy w Szubajqa na Czarnej Pustyni znaleźli 24 kawałki pieczywa przypominającego chleb, z czego 22 w palenisku liczącym 14 400 lat. Badanie wykazało, że ciasto z mąki i wody pieczono w otwartym ogniu. Stwierdzono ponadto, że w czasach prehistorycznych wykorzystywano 95 różnych roślin, w tym przede wszystkim latorośle, korzenie i orzechy, ale także pszenicę, jęczmień i owies.

Nie wiadomo, czy pradawne ludy zamieszkujące południowe wybrzeża Morza Śródziemnego uprawiały zboża czy tylko zbierano je jako jadalne zielsko. Możliwe, że do uprawy przyciągnął ich smak glutenu, a to z kolei doprowadziło do rewolucji rolnej w czasach neolitu, czytamy w „Haaretz”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Pogotowieduchowe.pl

2018-07-19 20:20

Justyna Walicka | Archidiecezja Krakowska

Wezwanie. Pogotowie rusza, choć jest nieco dziwne: lekarze bez kitli, nie dają zastrzyków, nie przepisują recept i nie zabierają do szpitala, choć zdarza się, że kierują do specjalisty. Nawet sygnał tego pogotowia jest zupełnie inny. Telefoniczny.

Pexels/pixabay.com

W tym roku minęło sześć lat od narodzin inicjatywy, której założeniem było stworzenie takiej przestrzeni, gdzie potrzebujący ludzie będą mieli bezpośredni dostęp do kapłana dokładnie wtedy, kiedy tego potrzebują. Tak powstało pogotowie duchowe, które trwa, służy i wciąż się rozwija. Jego pomysłodawcą i inicjatorem jest kapucyn br. Benedykt Pączka.

Zielona żarówka

Na stronie pogotowieduchowe.pl znajduje się mapa Polski, na której zaznaczone są ikonki żarówek - jedne mają kolor czerwony, inne zielony. Te drugie informują, gdzie w tym momencie znajduje się kapłan, który czeka na telefon. Obok mapy widnieje także lista księży, przy których również znajdziemy ikonki żarówek informujące o ich gotowości. Warto jednak pamiętać, że może zdarzyć się sytuacja, w której mimo zielonej żarówki kapłan w danej chwili nie odbierze telefonu. Należy wtedy próbować ponownie za jakiś czas albo wybrać innego kapłana z listy.

18 h na dobę 7 dni w tygodniu

Obecnie w to dzieło zaangażowanych jest 17 kapłanów (zarówno diecezjalnych jak i zakonników) pracujących nie tylko w Polsce, ale i poza granicami kraju. Traktują swoje kapłaństwo jako misję i chcą być otwarci oraz dostępni dla ludzi w praktyce. Każdy z nich dyżuruje co najmniej jeden dzień w tygodniu (na stronie można dokładnie sprawdzić kto kiedy jest dostępny, a także przeczytać krótką informację na temat księdza, z którym w danym czasie można podjąć rozmowę). Kapłani dyżurują każdego dnia tygodnia od godz. 6.00 aż do północy. Od tego roku oprócz rozmowy telefonicznej istnieje także możliwość nawiązania kontaktu mailowego. Wystarczy wysłać wiadomość na adres kaplan@pogotowieduchowe.pl, w kilku słowach przedstawić się, tak by ksiądz wiedział, do kogo kieruje odpowiedź oraz zadać pytanie bądź nakreślić problem.

Chciałam być anonimowa

Jeśli natomiast nie masz potrzeby rozmowy, ale nosisz w sercu ważną dla Ciebie intencję, możesz poprosić o modlitwę. Wystarczy otworzyć zakładkę „Modlitwa" i wpisać intencję, a ta zostanie natychmiast przesłana do zgromadzenia, które w danym dniu podjęło się posługi modlitewnej.

Nie są to jedyne możliwości zaangażowania się w dzieło pogotowia duchowego. Zawsze przecież możesz „stanąć po drugiej stronie" i to ty swoją modlitwą lub postem wesprzeć tę inicjatywę - posługujących kapłanów oraz dzwoniące osoby. A o tym, że ludzie naprawdę dzwonią i otrzymują wsparcie oraz pomoc, świadczą m.in. ich świadectwa:

„Bardzo dziękuję za tę piękną inicjatywę. Rozmowa z kapłanem pomogła mi w trudnych chwilach po śmierci ważnej dla mnie osoby. Dzięki tej rozmowie odnalazłam ponownie właściwe ścieżki życia wewnętrznego, zyskałam też dobre rozeznanie tego, co się działo w moim sercu. Życzę kapłanom posługującym w Pogotowiu wszelkich łask i błogosławieństw. Pamiętam w modlitwie".

„Weszłam tutaj jakiś czas temu... Byłam w kryzysie... Pomyślałam, że zamiast zrobić coś głupiego zadzwonię na pogotowie duchowe. Wiedziałam, że wtedy dyżuru nie ma kapłan z mojego rejonu. Odpowiadało mi to, bo chciałam być anonimowa, nie chciałam by padła propozycja spotkania/rozmowy. Chciałam tylko porozmawiać, odwrócić złe myśli. Rozmowa, życzliwość i chęć pomocy tego kapłana z pogotowia pomogły mi.(...) Dziękuję bardzo za pogotowie. Wiem, że w sytuacji alarmowej mogę tu zadzwonić, spotkać się realnie w moim mieście. Nie muszę iść sama ze swoim ciężarem, bo Bóg posyła mi swoich kapłanów".

Pogotowieduchowe.pl - warto dobrze zapamiętać ten adres. Być może kiedyś ktoś z nas lub bliskich nam osób będzie potrzebował takiej pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem