Reklama

Znad Odry i Bałtyku do Jasnogórskiej Pani

2017-10-04 10:52

Maria Palica
Edycja szczecińsko-kamieńska 41/2017, str. 1

Łukasz Knapkiewicz
Mszy św. przewodniczył bp Marian Błażej Kruszyłowicz

Po raz 46. znad Odry i Bałtyku przybywamy do Jasnogórskiego Sanktuarium, do Królowej Polski i Patronki naszej archidiecezji. Przybywamy, Maryjo, do Ciebie, aby oddać Ci cześć i prosić o Twe wsparcie w naszej pielgrzymce wiary” – rozpoczął doroczną archidiecezjalną pielgrzymkę na Jasną Górę bp Henryk Wejman.

Częstochowa, duchowa stolica Polski, zgromadziła w dniach 22-23 września br., kilka tysięcy wiernych z niemal wszystkich parafii archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Przybyli w to święte dla Polaków miejsce, by oddać cześć Maryi w Jej jasnogórskim wizerunku i u Jej stóp złożyć swoje podziękowania za wszelkie łaski oraz prosić o matczyną opiekę na kolejne dni. Byli z nimi ich duszpasterze z biskupami Henrykiem Wejmanem i Marianem Błażejem Kruszyłowiczem, siostry zakonne oraz klerycy i diakoni Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie. Jak co roku głównymi punktami pielgrzymki były Apel Jasnogórski, Msza św. pontyfikalna (o północy) oraz Droga Krzyżowa na wałach klasztoru. A ponadto – indywidualne modlitwy i czuwania oraz świadectwa powołań. Daj nam, Pani, siły

Modlitewne spotkanie przed Apelem Jasnogórskim w Kaplicy Cudownego Obrazu poprowadził bp Henryk Wejman. Witając zgromadzonych, powiedział: „Przybywamy do Maryi w 300. rocznicę koronacji Jej jasnogórskiego wizerunku, 100. rocznicę objawień fatimskich i 140. rocznicę objawień w Gietrzwałdzie, aby podziękować za Jej wstawiennictwo i prosić o wierność Jezusowi Chrystusowi, bo to z tej wierności wyrasta siła ewangelizacyjna Kościoła. Powierzamy Jej wszystkie nasze osobiste, parafialne, diecezjalne oraz społeczne sprawy (...). Jak co roku zginamy przed Tobą, Maryjo, nasze kolana i z pokorą błagamy, abyś otoczyła płaszczem swojej macierzyńskiej opieki wszystkich, którzy tę diecezjalną wspólnotę tworzą i którym leży na sercu dobro Kościoła nad Odrą i Bałtykiem oraz dobro Rzeczypospolitej, której na imię Polska”.

Reklama

Zawierzając archidiecezję Maryi, a przez Nią Jezusowi Chrystusowi, bp Henryk Wejman prosił: „Maryjo, w Twoje ręce składamy dar zawierzenia Jezusowi. Ucz nas zaufania bez granic i wiernego kierowania się przy wyborach słowami Jego Ewangelii. Upraszaj u Niego dla nas siły, abyśmy jako Boże dzieci byli gorliwymi świadkami Chrystusa w dzisiejszym świecie”. Pod opiekę Maryi oddał bp Wejman dzieci i młodzież, rodziny, nauczycieli i wychowawców, kapłanów i osoby konsekrowane, pracowników nauki i kultury, służbę zdrowia, ludzi świata pracy i bezrobotnych, chorych i samotnych oraz odpowiedzialnych za życie publiczne i społeczne w naszej Ojczyźnie. Zakończył swoje rozważania słowami: „Maryjo, podtrzymuj nas jako wspólnotę diecezjalną w trudach służby sobie nawzajem, w prawdzie i Chrystusowej miłości i daj nam siły, abyśmy nie ustali na tej drodze”.

Mszy św. pontyfikalnej w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył bp Marian Błażej Kruszyłowicz. Mimo późnej pory bazylika z trudem pomieściła wszystkich, którzy chcieli w tej wyjątkowej Eucharystii uczestniczyć i doświadczyć bliskości Maryi, Matki Boga i ludzi, oraz Chrystusa, Jej Boskiego Syna. Właśnie na relacji Matka – Syn i na niezwykłej wrażliwości Maryi na los ludzi skupił się bp Henryk Wejman w swojej homilii, której głównym motywem był cud w Kanie Galilejskiej. „«Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie», w tym poleceniu ukazuje się Jej wiara w Jezusa i wrażliwość na człowieka będącego w potrzebie. To jednocześnie dla nas przesłanie, abyśmy uznali Jego panowanie i zawierzyli Mu siebie (…). Cudem w Kanie Chrystus objawił także ludziom swoją miłość do nich, a nas zachęca do niesienia miłosiernej pomocy każdemu człowiekowi znajdującemu się w potrzebie. Z wczuciem się w sytuację tego człowieka, ale i z uszanowaniem jego godności” – mówił, podkreślając znaczącą rolę Maryi w wydarzeniu w Kanie Galilejskiej. Jak powiedział, to Ona jako pierwsza uwierzyła w Chrystusa i zaufała Jego mocy i dopiero wtedy zachęciła sługi, by i oni uwierzyli Jej Synowi i zrobili to, co im powie.

„Zachęta Maryi skierowana do sług na weselu w Kanie nie straciła do dzisiaj nic ze swojej aktualności i odnosi się także do nas” – skonstatował bp Wejman. – Ona, jako Matka i Królowa narodu polskiego, jako Patronka naszej archidiecezji, wzywa nas do posłuszeństwa Chrystusowi w słowach «Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie». A to oznacza nade wszystko kierowanie się Jego miłością i Jego prawdą. Zróbcie więc wszystko, cokolwiek Chrystus do was mówi, abyście byli Jego wiernymi świadkami w rzeczywistości, w której każdemu z was przyszło żyć i pracować” – apelował do wiernych bp Henryk Wejman.

Który za nas cierpiał

Droga Krzyżowa – ważna część archidiecezjalnej pielgrzymki na Jasną Górę. Deszczowy i zimny sobotni ranek nie zniechęcił pielgrzymów, ale też mieli oni świadomość, że to nic w porównaniu do drogi, którą przeszedł Chrystus, niosąc ciężki krzyż. Oni nieśli tylko parasole i las parasoli wypełnił wały klasztoru jasnogórskiego, którymi prowadzi Droga Krzyżowa. Razem z pątnikami szedł bp Henryk Wejman.

Jak co roku Droga Krzyżowa skończyła się pod figurą św. Jana Pawła II. Bp Wejman, dziękując za udział wiernych z archidiecezjalnej pielgrzymce na Jasną Górę, podkreślił, że dobiega końca Rok Maryjny i zaprosił pielgrzymów do udziału w akcji „Różaniec do granic” (7 października). To, jak powiedział, odpowiedź na fatimskie wezwanie Maryi, by codziennie odmawiać modlitwę różańcową, a zarazem zwieńczenie obchodów setnej rocznicy objawień fatimskich w Polsce. „Wracajcie do swoich domów, wsi i miast, wprowadzając pokój w osobiste życie, w parafiach i w naszej Ojczyźnie” – powiedział, udzielając błogosławieństwa na rozejście.

46. Archidiecezjalna Pielgrzymka na Jasną Górę za nami. Wróciliśmy z niej utrudzeni, ale też szczęśliwi, że mogliśmy być blisko Królowej Polski, Pani, która z Jasnej Góry chroni nasz kraj i nas, Polaków. Byśmy trwali w wierze i robili wszystko, co Jej Syn nam powie.

Tagi:
Jasna Góra pielgrzymka

Licznie i z nadzieją – 4 tys. maturzystów na Jasnej Górze

2018-03-23 21:17

mir/R.Jasna Góra / Częstochowa (KAI)

- Nie pozwólcie umrzeć nadziei na to, że można być wspaniale człowiekiem – prosił dziś młodzież na Jasnej Górze bp Edward Dajczak. W sanktuarium modliło się około 4 tys. maturzystów z diec. sandomierskiej i koszalińsko - kołobrzeskiej. Apelem Jasnogórskim nocne czuwanie modlitewne rozpoczną dziś jeszcze uczniowie klas maturalnych z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Bożena Sztajner/Niedziela

Młodym towarzyszą biskupi, katecheci i wychowawcy. Na pielgrzymki zostali zaproszeni także specjalni goście. - Pozwól Bogu się kochać – zachęcał maturzystów bp Edwarda Dajczak. Ordynariusz koszalińsko – kołobrzeski mówił o Bożej miłości, która uwalnia, czyni człowieka wolnym. Wyjaśniał młodym, że między każdym człowiekiem a Bogiem jest „niepowtarzalność” i nie można nam się dać „stylowi, sposobom życia przygnieść”.

– Znacie to, to jest ta metoda tłamszenia człowieka bezosobową formą, czasami sami to powtarzacie: tak się dzisiaj żyje. Tak bezosobowo. Tak się. Tak się robi. A dlaczego – tak się?” - pytał w homilii bp Dajczak. Odwołując się do świadectwa Piotra Kowalczyka znanego jako TAU, duchowny zwrócił uwagę, że jak w przypadku tego muzyka, tak zawsze o każdego i każdą z nas rozgrywa się zmaganie Boga.

- Trzeba siebie widzieć oczami Boga, a to widzenie jest piękne. Nie pozwólcie umrzeć nadziei na to, że można być wspaniale człowiekiem – prosił młodzież bp Dajczak

Zdaniem ks. Andrzeja Zaniewskiego, duszpasterza młodzieży diec. koszalińsko-kołobrzeskiej wielką rolą Kościoła jest przywracanie młodym nadziei. - Tereny popegeerowskie, których jest wiele na terenie naszej diecezji, odcisnęły piętno na młodym pokoleniu - przyznał kapłan. Zauważył też, że pewne zjawiska, takie jak beznadzieja czy smutek, u wielu młodych istnieją wręcz "genetycznie".

Wiele grup maturzystów znad morza z racji jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odwiedziło miejsca związane z historią i walkami o wolność naszej Ojczyzny.

W dwóch grupach – wczoraj i dziś – przybyli maturzyści diecezji sandomierskiej - w sumie 3 tys. osób. Ks. Marian Bolesta wysoką frekwencję tłumaczy wytworzoną już w tej diecezji tradycją wyjazdów na Jasną Górę. – Młodzież poszukuje wartości, odpowiedzi na nurtujące pytania – wyjaśnia diecezjalny duszpasterz dzieci i młodzieży diecezji sandomierskiej. Z młodymi modlił się bp Edward Frankowski.

Młodzież znad morza wysłuchała świadectwa Piotra Kowalczyka znanego jako TAU, rapera, producenta muzycznego i ewangelizatora. O zagrożeniach duchowych mówił z kolei do maturzystów sandomierskich Grzegorz Bacik, który od lat pomaga osobom uwikłanym w okultyzm, magię czy satanizm.

Apelem Jasnogórskim nocne czuwanie modlitewne rozpoczną dziś jeszcze maturzyści archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Dzień Modlitwy i Pamięci o Misjonarzach Męczennikach

2018-03-23 19:13

kg (KAI/FIDES) / Rzym

Od 25 lat Kościół katolicki w wielu krajach, m.in. w Polsce, obchodzi 24 marca Dzień Modlitwy i Pamięci o Misjonarzach Męczennikach. Ustanowił go w 1993 Młodzieżowy Ruch Misyjny we Włoszech, istniejący i działający w ramach tamtejszych Papieskich Dzieł Misyjnych. Na jego obchody wybrano 24 marca dla upamiętnienia zamordowania w tym właśnie dniu w 1980 arcybiskupa San Salvadoru – Oscara Arnulfo Romero, beatyfikowanego 23 maja 2015 w stolicy Salwadoru. Tegoroczny Dzień będzie przebiegał pod hasłem „Powołani do życia”.

niedziela.pl
O. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek

„W ostatnich latach temat męczeństwa znów jest obecny w wielu wspólnotach chrześcijańskich i jest to wielki znak pozytywny” – napisał w materiałach przygotowanych na ten dzień przez Missio Italia włoski teolog i biblista Giuseppe Florio. Zwrócił uwagę, że ewangeliczne „żniwo” może być wielkie lub małe, ale gdy na horyzoncie pojawiają się męczennicy, wówczas prorocze przesłanie Ewangelii staje przed oczami wszystkich.

Przypomniał wezwanie Ezechiela z 3. rozdziału jego Księgi, w którym autor wypomina swemu ludowi, że nie dostrzegł znaków zwiastujących dramat, który rozegrał się niedługo potem, a było nim zburzenie Jerozolimy przez króla Babilonii w 587 r. przed Chr. Dlatego biblijny prorok wzywa strażników do większej czujności. „Również dla nas wydarzenie męczeństwa, ze względu na «żniwo», jest darem lub przesłaniem, wskazującym kierunek wędrowania” – podkreślił Florio.

Dyrektor Missio Italia ks. Michele Autuoro napisał, że przez chrzest "zostaliśmy wcieleni w Chrystusa i Jego Kościół, aby na zawsze należeć do Niego i z Nim uczestniczyć w życiu Trójjedynego Boga". Zwrócił też uwagę, że do takiego życia zostali wezwani nie tylko męczennicy „w swym najwyższym świadectwie największej miłości”, jakim jest oddanie własnego życia za tych, których się kocha, ale też "wszyscy w dawaniu codziennego świadectwa wiary przeżywanej w różnych okolicznościach i w przyjaźni z tymi, którzy w różnych częściach świata są pozbawieni życia w pełni”.

Włoskie opracowanie przypomina kilka postaci męczenników, wyniesionych na ołtarze w ostatnich latach. Są wśród nich dwaj polscy franciszkanie Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski, którzy wraz z włoskim kapłanem diecezjalnym Aleksandrem Dordim zginęli w sierpniu 1991 w Peru i zostali ogłoszeni błogosławionymi 5 grudnia 2015 w Chimbote w tym kraju. 11 grudnia 2016 w stolicy Laosu – Vientiane odbyła się beatyfikacja włoskiego kapłana Mariusza Borzagi, miejscowego świeckiego katechisty Pawła Thoj Xyooja i 15 innych męczenników – duchownych i świeckich z Laosu, Kambodży, Francji, Włoch, Szwajcarii, zamordowanych za wiarę w latach 1954-70.

„Niech ich bohaterska wierność Chrystusowi będzie zachętą i przykładem dla misjonarzy, a zwłaszcza dla katechistów, którzy na ziemiach misyjnych pełnią cenne i niezastąpione dzieło apostolskie, za które cały Kościół wyraża im wdzięczność” – przypomniano na zakończenie fragment wypowiedzi Franciszka z 21 maja 2014.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Kraków: Dzień Modlitw za Federację Skautingu Europejskiego

2018-03-24 17:38

md / Kraków (KAI)

W Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie Skauci Europy obchodzili w sobotę Dzień Modlitw za Federację Skautingu Europejskiego. „Jesteście da nas wszystkich nadzieją, że zbudujecie dobry świat, że będziecie szczególnie świadomie wracać do chrześcijańskich wartości Europy” – mówił do zgromadzonych w papieskiej świątyni abp Marek Jędraszewski.

Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska/www.diecezja.pl

Skauci rozpoczęli swoje świętowanie od Drogi Krzyżowej, która biegła od Sanktuarium Bożego Miłosierdzia do Sanktuarium św. Jana Pawła II. Kulminacyjnym punktem wydarzenia była Msza św. i Apel Harcerski. W homilii abp Marek Jędraszewski zapewnił o swojej modlitwie o to, aby Skauci Europy pozostali wierni Chrystusowi i mieli odwagę Go bronić. „Jesteście dla nas wszystkich nadzieją, że zbudujecie dobry świat, że będziecie szczególnie świadomie wracać do chrześcijańskich wartości Europy” – mówił hierarcha.

Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska/www.diecezja.pl

Dzień Modlitw za Federację Skautingu Europejskiego to wyjątkowe spotkanie wilczków, harcerek i harcerzy, szefowych i szefów oraz rodziców i sympatyków Skautów Europy. Odbywa się co roku w dzień Uroczystości Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. „Właśnie wtedy, całe dzieło Federacji Skautingu Europejskiego zostało zawierzone Niepokalanej i akt ten jest ponawiany we wszystkich Hufcach - zarówno Polskiego Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”, jak i całej Federacji Skautingu Europejskiego, czyli stowarzyszenia wiernych na prawie papieskim” – tłumaczy Szymon Helbin. W tym roku, mimo przeniesienia uroczystości na 9 kwietnia, zachowano tradycję marcowego świętowania.

Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska/www.diecezja.pl

Jest to również okazja do integracji i spotkania dwóch na co dzień działających rozdzielnie nurtów: męskiego i żeńskiego, oraz rodziców i instruktorów. To święto dziękczynienia i radości, ale również prośby o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Najświętszej dla każdej osoby związanej z Ruchem.

Tegoroczne odnowienie aktu Zawierzenia jest wyjątkowe ze względu na miejsce świętowania. Odbywa się ono w Sanktuarium św. Jana Pawła II, którego dewizą posługi były słowa „Totus Tuus”. „Wraz ze św. Janem Pawłem II, przyzywając Jego orędownictwa, będziemy mówimy dziś „tak” Bogu, by na wzór Maryi uczynił z nas narzędzia wprowadzające pokój i Jego królestwo tu na Ziemi” – podkreśla Helbin.

Skauci Europy to katolickie stowarzyszenie harcerskie, posługujące się oryginalną pedagogiką Baden-Powella i o. Jakuba Savina SJ. Czerpią z polskiej myśli harcerskiej oraz wzorują się na tradycji Hufców Polskich. Należą do wielkiej rodziny Federacji Skautingu Europejskiego, liczącej ponad 60 tys. członków. Formują się w dwóch nurtach: męskim i żeńskim. Akcentują przez to inne potrzeby każdej z płci na drodze dorastania, dążąc do integralnego rozwoju człowieka do odpowiedzialności i świętości.

Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska/www.diecezja.pl

Formacja podzielona jest na trzy grupy wiekowe. Wilczki, czyli najmłodsi skauci, w wieku 9-12 lat, poprzez życie w gromadzie i zabawę, uczą się nawiązywać relacje z rówieśnikami oraz przybliżają się do Pana Boga. Harcerze i harcerki, czyli młodzi w wieku 12-16 lat, poprzez wspólną grę, przygodę, życie w kilkuosobowych grupach-zastępach uczą się współpracy, ćwiczą zdrowie, charakter, zmysł praktyczny, rozwijają ducha służby oraz pogłębiają swoje życie religijne. Przewodniczki i wędrownicy to dorośli, którzy poprzez swoje zaangażowanie służą młodszym siostrom i braciom w ruchu. Kobiety formują się w Ogniskach Przewodniczek, a mężczyźni w Kręgach Wędrowników. Do elementów pomagających w rozwoju i kroczeniu drogą dojrzałości należy: stały spowiednik, Godzina Drogi (lektura Pisma Świętego połączona z rozmyślaniem), Starszy Brat (opiekun, opiekunka drogi - ktoś, kto osiągnął dojrzałość harcerską oraz społeczną i jest gotów wysłuchać czy udzielić porady "młodszemu bratu") a także rozwój intelektualny i techniczny.

Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska/www.diecezja.pl
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem