Reklama

Pod znakiem Caritas w Jeleniej Górze – Rehabilitacja

2018-08-21 12:27

Ks. Piotr Nowosielski
Edycja legnicka 34/2018, str. VI

ks. Piotr Nowosielski
Rehabilitantka Alicja Kierownik Michał Olba widzi rosnącą potrzebę pomocy w zakresie

Trzy tygodnie temu pisaliśmy o jeleniogórskim Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym Caritas, jako miejscu, w którym można skorzystać z rozmaitych funkcji opiekuńczych, np. zabiegów czy konsultacji. Dziś zajmiemy się jedną z tych funcji – rehabilitacją

Uważam, że w naszym mieście rehabilitacja jest bardzo potrzebna. Dlatego zajmujemy się rehabilitacją dzieci od urodzenia, do 18. roku życia. Jeśli osiągają ten wiek i dalej jej potrzebują, to przechodzą do naszej Poradni Rehabilitacyjnej dla dorosłych – mówi Michał Olba, kierownik działu rehabilitacji. – Widzimy, że coraz więcej dzieci potrzebuje rehabilitacji. Dlatego też staramy się rozszerzyć zakres działalności z wykorzystaniem specjalistów metody Vojty, ponieważ jest to metoda przynosząca dobre efekty w prowadzonej rehabilitacji.

To metoda, którą posługuje się jak dotąd niewielu specjalistów w Polsce. Dlatego niedawno dodatkowo dwóch fizjoterapeutów z jeleniogórskiego ośrodka Caritas zostało wysłanych na szkolenia. Stąd ośrodek może zaoferować ten typ pomocy. Ta metoda ma sposób oddziaływania na wiele jednostek chorobowych. To dotyczy przypadków neurologicznych już od urodzenia, np.: dziecięcego porażenia mózgowego, skoliozy, wad postawy, itp.

Placówka Caritas w Jeleniej Górze aktualnie stara się o to, by rozszerzyć swoją działalność o taką specjalistyczną poradnię pobytu dziennego dla dzieci, by można było w niej pracować tą metodą i by było to finansowane przez NFZ. Obecnie kwartalnie do poradni rejestruje się ok. 350-400 osób, gdyż można skorzystać tu z szerokiego wachlarza usług z zakresu: fizykoterapii, kinezyterapii, masażu leczniczego, są zabiegi wodne czy krioterapii miejscowej.

Reklama

Placówka zatrudnia 12 rehabilitantów, z których trzech stosuje metodę Vojty. – Zapotrzebowanie na rehabilitacje rośnie z każdym rokiem – ocenia aktualną sytuację Michał Olba i dodaje: – Zmienia się nasz tryb życia i zmienia się tryb życia dzieci. Dzieci coraz mniej się ruszają. Trzeba je zachęcać do aktywności fizycznej, by nie spędzały czasu tylko przed telewizorem czy komputerem, laptopem, tabletem czy telefonem, bo takie zachowania, zaczną „procentować” za kilka lat. Przede wszystkim przejawia się to w wadach postawy. Już widzimy trend rosnący, w związku z tym w dziedzinie rehabilitacji zaczyna brakować fachowców.

Alicja Fudali jest rehabilitantem dziecięcym i aktualnie odbywa kurs metody Vojty. – To metoda bardzo uniwersalna, która ma zastosowanie zarówno u małych dzieci, jak i u dorosłych. Dotyczy pomocy we wszelkiego rodzaju problemach z kręgosłupem, neurologicznych, porażenia mózgowego czy po wszelkich urazach – chwali jej zastosowanie pani Alicja.

***


Więcej infomacji o możliwości skorzystania z pomocy w zakresie rehabilitacji można uzyskać w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym Caritas w Jeleniej Górze przy ul. Żeromskiego 8 lub pod nr. telefonu: 75 643 45 92.
Rozmowy z pracownikami działu rehabilitacji do odsłuchania na stronach: www.legnica.fm

Tagi:
Caritas

Caritas kielecka tworzy mieszkania chronione dla chorych po kryzysach psychicznych

2019-02-16 18:20

dziar / Kielce (KAI)

Caritas Diecezji Kieleckiej przygotowuje mieszkania chronione dla osób, które przeszły kryzys psychiczny, ale nie wymagają już całodobowej opieki lekarskiej. Lokale znajdować się będą na pierwszym piętrze ośrodka zdrowia w Wiśniówce.

Caritas

Zostały one pomyślane jako alternatywa dla domów pomocy społecznej.

W mieszkaniach będą wkrótce mogły zamieszkać osoby, które przynajmniej dwa razy przebywały w szpitalu ze względu na swoją chorobę, ale nie wymagają już całodobowej opieki lekarskiej.

Realizowany projekt ma charakter pilotażowy. Chodzi o sprawdzenie, na ile forma częściowego wsparcia może pomóc osobom po kryzysach psychicznych w powrocie do normalnego funkcjonowania. Mieszkańców lokali wspierać będą m.in. psycholog, pracownik socjalny oraz koordynator, który nadzorować będzie te mieszkania.

W mieszkaniach Caritas prowadzi prace remontowe. W efekcie mają powstać odrębne lokale, ale realizatorzy projektu oczekują, że lokatorzy będą się nawzajem wspierać i tworzyć małe społeczności. Ograniczone, rozważnie prowadzone wsparcie ze strony różnych specjalistów powinno dać możliwość stabilizacji i również usamodzielnienia tych osób.

Osoby zainteresowane zajęciem mieszkania chronionego na Wiśniówce mogą się zgłaszać do Caritas Diecezji Kieleckiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Trzech księży zabitych w ciągu kilku dni na świecie

2019-02-19 15:08

pb (KAI/Il Sismografo) / Rzym

W ciągu kilku dni zamordowano na świecie trzech księży katolickich: jednego na Madagaskarze, jednego w Burkina Faso i jednego w Kolumbii.

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Malgaski duchowny, ks. Nicolas Ratodisoa zmarł 14 lutego w wyniku ran zadanych mu podczas napadu rabunkowego, do którego doszło pięć dni wcześniej. Zaatakowali go uzbrojeni mężczyźni, którzy zatrzymali go na drodze, gdy jechał na motorze w miejscowości Mahitsy, 30 km od stolicy kraju Tananarywy. Sprawcy zażądali od niego pieniędzy, których jednak nie miał przy sobie, więc zaczęli do niego strzelać.

Dzień później w Burkina Faso w zamachu terrorystycznym zginął hiszpański misjonarz, o. Antonio César Fernández. 72-letni salezjanin został zabity, gdy dosięgły go co najmniej trzy strzały z pistoletu. Wraz z duchownym zginęło czterech celników z mobilnego punktu kontroli na granicy między Burkina Faso i Togo. Zbrodnia przypisywana jest miejscowym dżihadystom.

Trzeci duchowny, 65-letni ks. Carlos Ernesto Jaramillo został zamordowany ciosami noża 18 lutego w Kolumbii. Do zdarzenia doszło na przedmieściach Bogoty. Mordercą był nastolatek pochodzący z Wenezueli.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Polska Fundacja Narodowa zorganizuje wizyty studyjne dla dziennikarzy z Izraela

2019-02-19 17:01

BPPFN, lk / Warszawa (KAI)

Polska Fundacja Narodowa uruchomiła program wizyt studyjnych skierowanych do dziennikarzy, redaktorów naczelnych największych i najważniejszych mediów, przedstawicieli środowisk opiniotwórczych oraz liderów opinii z całego świata. Pierwsza wizyta dla przedstawicieli z Izraela zostanie zorganizowana we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Ambasadą RP w Izraelu.

KPRM

"Celem inicjatywy jest przybliżenie historii Polski, polskiej kultury i wartości, a także wydarzeń historycznych kształtujących dzieje Europy. Osobom, do których skierowany jest program, PFN chce również pokazać Polskę jako kraj nowoczesny, dynamicznie reagujący na zmiany, wspierający i budujący rozwój Europy i świata w XXI wieku" - napisano w komunikacie prasowym.

W ramach wizyt Polska Fundacja Narodowa planuje organizację spotkań m.in. z historykami, publicystami, żyjącymi świadkami historii oraz innymi wybitnymi Polakami.

W planach są wizyty w muzeach i ośrodkach badawczych oraz inne formy poznawania polskiej kultury i historii na terenie całego kraju.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem