Reklama

Z prasy zagranicznej

2019-01-16 11:02

pr
Niedziela Ogólnopolska 3/2019, str. 41

Emir sfinansował budowę kościoła

Patriarcha maronicki Libanu kard. Béchara Boutros Rai poświęcił na początku 2019 r. kościół pw. św. Jana Ewangelisty. Znajduje się on w Kesrouan w centrum Libanu. Niezwykłe w tej informacji jest to, że budowę kościoła sfinansował emir muzułmańskiego Kataru Tamim ben Hamad al-Thani. Podczas konsekracji emira reprezentował ambasador emiratu w Libanie Mohammad Hassan Jaber al-Jaber.

America

Chrześcijanie dominują w Kongresie USA

Chrześcijańscy politycy są nadal dominującą grupą zarówno w Izbie Reprezentantów, jak i w Senacie. Jak policzył Pew Research Center, 88 proc. deputowanych w obu izbach przyznaje się do różnych denominacji chrześcijańskich. W pewnym sensie chrześcijanie są nadreprezentowani, ponieważ w całym społeczeństwie USA do chrześcijaństwa przyznaje się tylko 71 proc. obywateli. Na drugim biegunie jest stosunkowo nowa kategoria afiliacji religijnej, którą stosują socjolodzy w badaniach. To tzw. nones, czyli ludzie wierzący, ale nieprzyznający się do żadnej konkretnej religii. Wśród dorosłych Amerykanów tę odpowiedź w badaniach religijności wybiera 23 proc. respondentów. Teoretycznie w Kongresie ta grupa ma tylko jedną przedstawicielkę – demokratyczną senator z Arizony. Inną ciekawostką i znakiem czasu jest fakt, że w Kongresie USA zasiada już trójka muzułmanów. Do tej pory ta grupa religijna miała – i to od niedawna – jednego przedstawiciela. Nie trzeba dodawać, że wszyscy ci muzułmańscy politycy należą do Demokratów. Republikanie są albo chrześcijanami – 99,2 proc., albo żydami – 0,8 proc. Główną siłą wśród republikanów są protestanci. Katolików jest więcej wśród demokratów. Statystyka porównawcza wynosi 26 do 35. Do katolicyzmu przyznaje się 26 proc. republikanów i 35 proc. demokratów. Sumując, przyznający się do łączności ze Stolicą św. Piotra politycy stanowią 30,5 proc. kongresmenów. Ta proporcja jest mniej więcej stała w ostatnich kilkunastu latach. Warto przypomnieć, że 60 lat temu wynosiła zaledwie 20 proc.

Potęgą wśród kongresmenów są absolwenci kolegiów jezuickich. Co 10. pobierał naukę w uczelni kierowanej przez duchowych synów św. Ignacego Loyoli.

Reklama

CRUX

Czas próby dla katolików w Finlandii

Czas próby przeżywa mała trzódka fińskich katolików. W całej Finlandii jest ich ok. 15 tys., z czego tylko połowa to rdzenni Finowie, a reszta to imigranci pochodzący z aż 100 krajów świata.

26 grudnia poważnemu wypadkowi samochodowemu uległ pasterz diecezji helsińskiej – 71-letni bp Teemu Sippo. Doznał poważnych obrażeń głowy i trafił do szpitala, gdzie pomału – wszyscy mają taką nadzieję – odzyskuje zdrowie. To jednak nie koniec nieszczęść. Kościół w Finlandii przeżywa ciężki kryzys finansowy. Powodują go przede wszystkim rygorystyczne regulacje prawne. Nakładają one na diecezję helsińską obciążenia, których nie jest ona w stanie unieść: wysokie podatki oraz konieczność wypłaty posługującym księżom – jest ich 32 – takich samych wynagrodzeń, jakie mają pracownicy prywatnych firm. Ksiądz, nawet gdyby chciał, nie może otrzymywać niższej pensji. To wszystko sprawia, że w najbliższym czasie trzeba będzie zlikwidować 3 z 8 parafii, które istnieją w Finlandii, i ograniczyć działania duszpasterskie. Podejmowanie tych koniecznych, ale bardzo bolesnych decyzji jest mocno utrudnione, gdy zarządca Kościoła lokalnego pozostaje w szpitalu.

Mail Online

Ofensywa gender na antypodach

Praca domowa dla chłopców: ubrać się w spódniczkę i przyjść do szkoły. Dla dziewczynek zadanie domowe jest odwrotne: przyjść ubraną jak chłopak. W kolejnym dniu na tapecie znajdą się elementy ubioru właściwego dla różnych religii. To nie przygotowania do zabawy karnawałowej, ale „poważny” program edukacyjny, który w lutym br. zostanie wprowadzony, na razie w 10 szkołach, w australijskim stanie Perth. Program ma uczyć – a jakże – poszanowania dla przedstawicieli odmiennych płci i orientacji seksualnych oraz religii. Te zabawy z ubiorami są dla młodszych klas. W grupach dzieci starszych nauczyciele będą prowadzić poważniejsze lekcje i tłumaczyć pojęcia: „one-night stands,” „hook-ups” i „booty calls”. Pod tymi terminami kryją się niektóre współczesne zachowania seksualne. Program promuje australijskie ministerstwo rodziny. Cóż powiedzieć? Chyba tyle, że aż strach się bać.

The National

Ściszanie minaretów

Nowy burmistrz Jerozolimy podejmuje walkę ze zbyt głośnymi nawoływaniami do modlitwy, które płyną z głośników umieszczonych na minaretach. Moshe Lion traktuje to jako sprawę priorytetową i zamierza ją uregulować już na początku swojego urzędowania. W tym celu chce wymienić głośniki na minaretach na takie, które będą miały ograniczoną moc nagłaśniającą. Na dodatek izraelska policja będzie mogła ściszać systemy nagłaśniające w sytuacji, gdy będą zbyt głośne. Muzułmanie, którzy stanowią 20 proc. populacji Izraela, oczywiście protestują, że działania burmistrza godzą w ich prawa do wolności religijnej. Burmistrz ma jednak wsparcie większości mieszkańców Jerozolimy, którzy skarżyli się na uciążliwość dźwięków płynących 5 razy dziennie z minaretów – budzą one ich także w nocy.

Reklama

Liderze już czas! EDK 2019 czeka na Ciebie!

2019-01-16 09:38

Ks. Jarosław Raczak

Przygotuj innym drogę do spotkania z Bogiem! Poszukiwani liderzy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej 2019

Archiwum organizatorów

Noc, cisza, samotność i co najmniej 40 kilometrów wędrówki. Ekstremalna Droga Krzyżowa to forma duchowości dla tych, którzy nie boją się wyzwań. Rozpoczęła się rekrutacja liderów, którzy zainicjują EDK w swojej okolicy, aby dać innym możliwość przeżycia tego wielkopostnego nabożeństwa w niecodziennej formie.

W piątek 12 kwietnia już po raz jedenasty odbędzie się Ekstremalna Droga Krzyżowa. Tylko w 2018 r. wydarzenie przyciągnęło 80 tys. uczestników, w 353 miejscowościach, którzy pokonali 720 tras. Ekstremalna Droga Krzyżowa jest już obecna na całym świecie.

Aby w tegorocznym wydarzeniu wzięło udział jak najwięcej osób, potrzebni są liderzy, którzy zainicjują EDK w swojej okolicy.

Czym jest Ekstremalna Droga Krzyżowa

Piesza, nocna wędrówka w ciszy i samotności, co najmniej 40 kilometrów. Ekstremalna, bo trzeba pokonać tę trasę w nocy, samotnie i w skupieniu. Bez rozmów i pikników. Musi boleć, by opuścić swoją strefę komfortu i powiedzieć Bogu: jestem tutaj nie dlatego, że masz coś dla mnie zrobić, jestem, bo chcę się z Tobą spotkać. Ekstremalna Droga Krzyżowa to wyzwanie dla tych, którzy nie boją się wycieńczenia.

EDK to czas zmagania

– Na początku jest normalnie, po prostu idę, co jakiś czas stacja, krótka modlitwa – tekst rozważań czytany w świetle czołówki – opowiada o swoich doświadczeniach Bartek, jeden z uczestników EDK. – Zmaganie może zacząć się na 18, 30, albo jeszcze innym kilometrze. I raczej zostanie do końca – dodaje.

Z błogosławieństwem Papieża

W zeszłym roku Papież Franciszek, łącząc się duchowo z Organizatorami i wszystkimi Uczestnikami Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, zachęcał do ufnego powierzenia Chrystusowi siebie, swoich rodzin, przyjaciół i nieprzyjaciół, by w każdym z nich zamieszkał pokój i moc Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego. Na wędrówkę śladami Chrystusa, jednocząc się w modlitwie, Ojciec Święty udzielił wszystkim Apostolskiego Błogosławieństwa.

Liderzy poszukiwani

Trwają poszukiwania Liderów Rejonów – osób, które stworzą EDK w swoich miejscowościach, dając tym samym możliwość wzięcia udziału w tej wyjątkowej Drodze innym osobom ze swojego otoczenia. Im więcej Liderów, tym więcej ludzi będzie miało możliwość odkryć tę formę duchowości.

Lider rejonu EDK odpowiada m.in. za wyznaczenie trasy w swojej okolicy i przygotowanie jej opisu, promocję wydarzenia w lokalnym środowisku.

Już czas!

Liderze! Za kilka miesięcy trasami EDK przejdzie tysiące osób. To od nas zależy, czy stworzymy im warunki do spotkania z Bogiem i rozpoczęcia piękniejszego życia. Nadszedł czas, by przygotować trasy i rejony do EDK 2019.

Dołącz do nas! Wejdź na: Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Nowy rektor krakowskiego seminarium

2019-02-20 14:20

archidiecezja arakowska

Decyzją Metropolity Krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, po biskupie Januszu Mastalskim, obowiązki Rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie od 1 marca br. obejmie Ks. Andrzej Tarasiuk, dotychczasowy ojciec duchowny Seminarium.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem