Reklama

List Pasterski Biskupa Legnickiego z okazji 760. rocznicy bitwy pod Legnicą

Niedziela legnicka 17/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Umiłowani Diecezjanie!

1. W każdą niedzielę, a zwłaszcza w niedziele Okresu Wielkanocnego, przychodzimy do kościoła, by spotkać się z Jezusem Chrystusem Zmartwychwstałym. Podczas Eucharystii przychodzi do nas, podobnie jak kiedyś do Apostołów, by umocnić naszą wiarę. Dzięki tej wierze otwieramy się na Jego łaskę zbawienia, na prawdę Ewangelii pozwalającą zrozumieć wielką godność każdego człowieka, na nadprzyrodzoną moc potrzebną na niełatwych drogach naszego życia. W oparciu o naukę Jezusa Chrystusa, jaką poprzez wieki głosi Kościół ludziom i narodom, rozwija się kultura oparta na prawdzie, stojąca na straży godności człowieka, ucząca szacunku dla wszystkich ludzi. Światło i łaska Chrystusa Zmartwychwstałego wspiera nas w dążeniu do tworzenia takich warunków społecznych, jakie zapewniają ludziom godziwą egzystencję i rozwój w dziedzinie duchowej i materialnej.

2. Ludzie, którzy uwierzyli w Jezusa Chrystusa i zdawali sobie sprawę, jak wielkie wartości niesie chrześcijaństwo poszczególnemu człowiekowi, krajowi i społeczeństwom, starali się swoją wiarę umacniać, a w razie niebezpieczeństwa podejmowali jej obronę. Niejednokrotnie obrona wiary łączyła się z obroną wolności kraju i jego kultury. Taka właśnie walka w obronie wolności, a jednocześnie w obronie wiary i chrześcijańskiej kultury na Śląsku, w Polsce i Europie miała miejsce na naszej śląskiej ziemi dnia 9 kwietnia 1241 r., a zatem 760 lat temu. Podjął ją w bitwie pod Legnicą książę Henryk II i zgromadzone przy nim wojsko. O bitwie pod Legnicą mówiono i pisano wiele. Henryk, który zginął w walce z Mongołami, był porównywany do Machabeusza - bohaterskiego obrońcy wiary Ludu Bożego Starego Testamentu - a historia nadała mu przydomek "Pobożny". Bitwa Legnicka żyje w historycznej pamięci naszego narodu. Wymowne są nawiązujące do niej dzieła malarskie Jana Matejki i rapsod Stanisława Wyspiańskiego pt. "Henryk Pobożny pod Legnicą". Bitwę Legnicką przypomniał i podkreślił jej znaczenie pierwszy w dziejach Papież Słowianin, nasz Wielki Rodak Jan Paweł II. Stało się to podczas historycznej apostolskiej wizyty Ojca Świętego w Legnicy, dnia 2 czerwca 1997 r. Oto słowa Papieża: ´Pamiętamy, że Legnica to miejsce historyczne - miejsce, na którym książę piastowski Henryk Pobożny, syn św. Jadwigi, stawił czoło najeźdźcom ze Wschodu - Tatarom - wstrzymując ich groźny pochód ku Zachodowi. Z tego powodu, choć bitwa była przegrana, wielu historyków uznaje ją za jedną z ważniejszych w dziejach Europy. Ma ona również wyjątkowe znaczenie z punktu widzenia wiary. Trudno określić, jakie motywy przeważały w sercu Henryka, chęć obrony ojczystej ziemi i udręczonego ludu, czy też wola powstrzymania wojsk mahometańskich zagrażających chrześcijaństwu. Wydaje się, że te motywy były nierozłączne. Henryk, oddając życie za powierzony jego władzy lud, równocześnie oddawał je za wiarę Chrystusową. I to był znamienny rys jego pobożności, którą ówczesne pokolenia dostrzegały i zachowały jako przydomek..." .

3. Jest rzeczą ze wszech miar słuszną, byśmy pamiętali o bitwie pod Legnicą. Polacy, a zwłaszcza nasze młode pokolenie, powinni wiedzieć, że na Śląsku za czasów księcia Henryka Pobożnego i św. Jadwigi dokonywały się ważne wydarzenia dla Polski i dla chrześcijańskiej Europy. Pamięć o tamtym okresie dziejów jest sięganiem do naszych korzeni i uświadamia nam, że są to korzenie chrześcijańskie i że ówcześni książęta z rodu Piastów i mieszkańcy Śląska podejmujący walkę w obronie wolności kraju stawali jednocześnie w obronie chrześcijaństwa. Jadwiga, żona księcia Henryka Brodatego, żyjąca na co dzień Ewangelią dawała przykład religijności całemu ludowi Śląska, a zwłaszcza swojej rodzinie. Dzieci wychowała w duchu Chrystusowej wiary na autentycznych chrześcijan. Bohaterski syn św. Jadwigi Henryk, określający się jako książę Śląska, Krakowa i Polski, kandydat do polskiej korony, a także jego małżonka księżna Anna, odeszli z tego świata w opinii świętości. Dzięki takim ludziom ówczesna Europa budowała wspaniałą chrześcijańską kulturę, a bitwa pod Legnicą, w której książę Henryk wraz z rycerstwem i towarzyszącymi mu wojami oddał życie w obronie wolności i wiary, jest szczególnym świadectwem chrześcijaństwa tamtej epoki.

4. We wspominaniu bitwy pod Legnicą nie tylko chodzi nam o uczczenie dawnego sławnego wydarzenia z naszej historii. Ówczesna ofiarna obrona wolności i wiary każe nam zastanowić się nad przesłaniem, jakie tamto wydarzenie niesie nam, współczesnym mieszkańcom Śląska, Polski i Europy. Wartość Chrystusowej Ewangelii jest taka sama dla ludzi dawnych, jak i obecnych czasów. Nauka Jezusa Chrystusa jest światłem, które pozwala człowiekowi każdej epoki odnaleźć prawdę o sobie samym, o sensie życia i które ukazuje kierunki autentycznego moralnego rozwoju dzisiejszego człowieka i ludzkich społeczności. A jaki jest ten dzisiejszy świat? Sobór Watykański II tak go charakteryzuje:

"Dzisiejszy świat okazuje się zarazem mocny i słaby, zdolny do najlepszego i najgorszego; stoi przed nim otworem droga do wolności i do niewolnictwa, do postępu i cofania się, do braterstwa i nienawiści. Poza tym człowiek jest świadomy tego, że jego zadaniem jest pokierować należycie siłami, które sam wzbudził, a które mogą go zmiażdżyć lub też mu służyć... Zakłócenia równowagi, na które cierpi dzisiejszy świat, w istocie wiążą się z bardziej podstawowym zachwianiem równowagi, które ma miejsce w sercu ludzkim... Człowiek cierpi rozdarcie w samym sobie, z czego z kolei tyle i tak wielkich rozdźwięków rodzi się w społeczeństwie..." (Konstytucja Duszpasterska o Kościele w świecie współczesnym, nr 9 i 10). Ta lapidarna ocena dzisiejszego świata przez Ojców Soboru znajduje potwierdzenie w wielu sytuacjach, jakich obecnie doświadczamy w naszym kraju, w Europie i na świecie. To właśnie na polach pod Legnicą Jan Paweł II postawił nam wszystkim pytanie: " Jaką drogą pójdziemy w trzecie tysiąclecie? ´Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście´ mówi Prorok. Bracia i Siostry, proszę was: ´Wybierajcie życie!´ Ten wybór dokonuje się w sercu, w sumieniu każdego człowieka, ale nie pozostaje on bez wpływu również na życie społeczne. Chrześcijanin żyjący wiarą, żyjący Eucharystią jest wezwany do budowania przyszłości własnej i swego narodu opartej na mocnych fundamentach Ewangelii. Nie lękajcie się zatem brać odpowiedzialności za życie społeczne w naszej Ojczyźnie. To jest wielkie zadanie, jakie stoi przed człowiekiem: pójść odważnie do świata; kłaść podwaliny pod przyszłość, by była czasem poszanowania człowieka; by była otwarta na Dobrą Nowinę! Czyńcie to w jednomyślności, która wyrasta z miłości do człowieka i z umiłowania Ojczyzny". Jakże głęboko te słowa Wielkiego Papieża Polaka harmonizują z postawą Henryka Pobożnego broniącego zagrożonej za jego dni wolności i chrześcijańskiej wiary. Trzeba, żebyśmy pamiętali o tym wezwaniu Ojca Świętego w podejmowaniu zmagań o kształt naszego życia osobistego i o przyszłość Polski i Europy zwłaszcza wtedy, kiedy spotykamy się z dążeniami niektórych ludzi, czy ugrupowań do lekceważenia nauki Chrystusa, łamania Bożych przykazań, do propagowania pogańskiego stylu życia w naszej Ojczyźnie i w Europie. Prawdziwe są słowa Ojca Świętego wypowiedziane w polskim Parlamencie 11 czerwca 1999 r.: "Jakże uboga pozostałaby kultura europejska, gdyby zabrakło w niej chrześcijańskiej inspiracji!".

5. Przybliżeniu prawdy historycznej o bitwie pod Legnicą i jej przesłania dla współczesnych mieszkańców Europy służyły przeprowadzane w tym roku katechezy, a także ogłoszony konkurs dla dzieci i młodzieży, który spotkał się z dużym zainteresowaniem. Dziękujemy za to organizatorom i uczestnikom konkursu i katechez. Szczególną jednak okazją do przypomnienia sobie wydarzenia sprzed 760. lat i refleksji nad potrzebą umacniania wiary i kultury chrześcijańskiej w naszych czasach będą obchody rocznicy bitwy legnickiej. Jak wiadomo, bitwę stoczono na polach legnickich dnia 9 kwietnia 1241 r. W tym roku był to poniedziałek Wielkiego Tygodnia. Z tego względu uroczystości rocznicowe zostały przeniesione na dni 31 maja, 1, 2 i 9 czerwca br. W czwartek, dnia 31 maja rozpocznie się sympozjum naukowe na temat znaczenia wspomnianego wydarzenia historycznego. W piątek dnia 1 czerwca o godz. 17.00 w Legnickiem Polu - miejscu szczególnego upamiętnienia bitwy pod Legnicą - zostanie odprawiona dla przedstawicieli Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Harcerzy i innych służb mundurowych Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem kard. Miroslava Vlka, arcybiskupa Pragi i Prymasa Czech. Homilię wygłosi bp gen. Sławoj Leszek Głódź, biskup polowy Wojska Polskiego.

W sobotę dnia 2 czerwca br. o godz. 11.00 w katedrze legnickiej rozpocznie się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Józefa Kowalczyka, koncelebrowana przez księży biskupów i kapłanów z kraju i zagranicy w intencji Śląska, całej Polski i jednoczącej się Europy, by wierna była swoim chrześcijańskim korzeniom. Homilię wygłosi metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz. W uroczystościach uczestniczyć będą przedstawiciele władz rządowych i samorządowych. Po liturgii, w Legnickiem Polu o godz. 21.00 zostanie przedstawione widowisko plenerowe przypominające bitwę pod Legnicą.

Serdecznie proszę, by w uroczystości w katedrze legnickiej wzięli udział przedstawiciele każdej parafii naszej diecezji.

Z bitwą pod Legnicą jest związane powstanie klasztoru w Krzeszowie. Do jego fundacji doprowadziła w rok po bitwie wdowa po Henryku Pobożnym, księżna Anna. W nawiązaniu do uroczystości w Legnickiem Polu i w Legnicy serdecznie zapraszam młodzież naszej diecezji w sobotę dnia 9 czerwca br. na doroczną pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej w Krzeszowie. W uroczystości w Krzeszowie połączonej z poświęceniem wnętrza kościoła św. Józefa po prowadzonej przez kilka lat renowacji, weźmie udział pochodzący ze Śląska szeroko znany w świecie kard. Joachim Meisner, arcybiskup Kolonii.

Szczegółowe informacje o czekających nas uroczystościach zostaną opublikowane na specjalnych afiszach, w Tygodniku Katolickim " Niedziela" oraz podane w Radiu Plus - Legnica.

Zwracam się z serdecznym apelem do Duszpasterzy i Katechetów, a także wspólnot istniejących w parafiach o pomoc w zorganizowaniu przyjazdu do Legnicy i Krzeszowa.

6. Umiłowani Diecezjanie! My, mieszkańcy Dolnego Śląska, winniśmy odczuwać szczególną odpowiedzialność za przesłanie płynące z historycznego wydarzenia, jakim była bitwa pod Legnicą w obronie wolności i kultury chrześcijańskiej. Proszę Was wszystkich, abyście za przyczyną św. Jadwigi Śląskiej, a także zmarłych w opinii świętości: jej bohaterskiego syna Henryka Pobożnego i małżonki Henryka, księżnej Anny, wyprosili dla nas i dla całej jednoczącej się Europy łaskę żywej wiary i ducha odwagi w jej umacnianiu w naszych sercach, rodzinach i społeczeństwie. Niech tę łaskę wyjedna nam wspólna modlitwa w Legnickiem Polu, Legnicy i Krzeszowie.

Polecam Was, Drogie Siostry i Bracia, opiece Matki Boskiej Łaskawej i z serca błogosławię.

Wasz Pasterz

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu przekonań

2024-05-17 15:54

[ TEMATY ]

religia

Kard. Grzegorz Ryś

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Grzegorz Ryś

Kard. Grzegorz Ryś

Neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu ludzi z przekonań i poglądów - powiedział w piątek kard. Grzegorz Ryś, odnosząc się do informacji, że Warszawa eliminuje symbole religijne w urzędach.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie, w którym wprowadził standardy równego traktowania w podległym mu urzędzie. Jak napisała w czwartek "Gazeta Wyborcza", "Warszawa jako pierwsze miasto w Polsce zakazuje krzyży w urzędzie, a urzędnikom eksponowania symboli religijnych na biurkach". Sam Trzaskowski oświadczył, że nikt nie zamierza prowadzić w Warszawie walki z jakąkolwiek religią, ale Polska jest państwem świeckim, Warszawa zaś jest tego państwa stolicą.

CZYTAJ DALEJ

O ducha służby, miłosierdzia - rozpoczęły się rekolekcje pracowników Służby Zdrowia

O ducha służby, miłosierdzia, cierpliwości i pokoju modlą się na Jasnej Górze w przededniu Pięćdziesiątnicy, czyli uroczystości Zesłania Ducha Świętego, uczestnicy dwudniowych rekolekcji środowiska medycznego. Odbywają się one po raz 44., zostały zapoczątkowane przez bł. ks. Jerzego Popiełuszko. - Uczył nas, nawet swoją postawą, jak mieć serce dla człowieka - mówią pielęgniarki, które pamiętają pielgrzymki z bł. ks. Jerzym.

Maria Labus z Katowic dyplom pielęgniarski otrzymała w 1958r. Jedną z pierwszych pielgrzymek, które zapamiętała to ta, której towarzyszył bł. ks. Jerzy. - To śmieszne co powiem, ale wydawało mi się, że to taki młody ksiądz – przyznała przytaczając jednocześnie swój obraz błogosławionego księdza kiedy siedział na stopniach ołtarza z ręką na policzku. - Cichutki, nigdy nie wiedział dlaczego się go ludzie czepiają o kwestie polityczne – opowiadała pielęgniarka dodając, że bł. ks. Popiełuszko kierował się sercem i służbą Bogu.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Inauguracja I Synodu Diecezji Świdnickiej: „Patrzmy na Jezusa!”

2024-05-18 09:50

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Marek Mendyk

synod diecezji świdnickiej

diecezja świdnicka

Baner promujący I Synod Diecezji Świdnickiej

Baner promujący I Synod Diecezji Świdnickiej

Dziś sobotę 18 maja 2024 roku o godzinie 11. w katedrze świdnickiej odbędzie się uroczysta inauguracja Pierwszego Synodu diecezji świdnickiej. Msza święta rozpocznie to historyczne wydarzenie, którego hasłem przewodnim są słowa z Listu do Hebrajczyków: „Patrzmy na Jezusa, który nam w wierze przewodzi i ją wydoskonala” (Hbr 12, 2).

W obliczu współczesnych wyzwań i przemian, zarówno w Kościele, jak i w świecie, Synod ten ma szczególne znaczenie. Jak zauważył papież Franciszek, „nie żyjemy w epoce zmian, ale przeżywamy zmianę epoki”. Widzimy, jak gwałtownie zmienia się nasz sposób życia, wzajemnego odnoszenia się do siebie i przekazywania informacji pomiędzy pokoleniami. Te zmiany wpływają również na naszą wiarę i sposób jej przeżywania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję