Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica. Inauguracja I Synodu Diecezji Świdnickiej: „Patrzmy na Jezusa!”

Dziś sobotę 18 maja 2024 roku o godzinie 11. w katedrze świdnickiej odbędzie się uroczysta inauguracja Pierwszego Synodu diecezji świdnickiej. Msza święta rozpocznie to historyczne wydarzenie, którego hasłem przewodnim są słowa z Listu do Hebrajczyków: „Patrzmy na Jezusa, który nam w wierze przewodzi i ją wydoskonala” (Hbr 12, 2).

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Marek Mendyk

synod diecezji świdnickiej

diecezja świdnicka

Baner promujący I Synod Diecezji Świdnickiej

Baner promujący I Synod Diecezji Świdnickiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W obliczu współczesnych wyzwań i przemian, zarówno w Kościele, jak i w świecie, Synod ten ma szczególne znaczenie. Jak zauważył papież Franciszek, „nie żyjemy w epoce zmian, ale przeżywamy zmianę epoki”. Widzimy, jak gwałtownie zmienia się nasz sposób życia, wzajemnego odnoszenia się do siebie i przekazywania informacji pomiędzy pokoleniami. Te zmiany wpływają również na naszą wiarę i sposób jej przeżywania.

Bp Marek Mendyk w swoim liście do wiernych podkreślił, że obecne przemiany, w tym wojna u naszych granic, bolesne zgorszenia w Kościele oraz spadek liczby powołań, budzą poczucie zagrożenia. W takich okolicznościach, jak uczniowie Jezusa podczas burzy na jeziorze, pytamy: „Panie! Czy Cię to nic nie obchodzi, że giniemy?” (Mk 4, 38). - Takie wydarzenia, chwile niepokoju, a może nawet zwątpienia, są dla nas wezwaniem do szukania ratunku u naszego Pana: On zna odpowiedzi na nasze pytania i niepokoje – zaznaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Synod diecezjalny ma na celu refleksję nad naszą wiarą i chrześcijańską tożsamością. Jest to okazja do zastanowienia się, kim jesteśmy, na czym budujemy i dokąd zmierzamy. - Więź z Chrystusem staje się naszą tarczą i obroną. Taka więź także mobilizuje i uzdalnia do świadectwa wiary, napisał biskup Mendyk, zachęcając do pogłębionej relacji z Chrystusem.

Początek Synodu wpisuje się w tematykę programu duszpasterskiego roku 2024, który brzmi: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. To oznacza, że uczestniczymy w Bożym obdarowaniu we wspólnocie Kościoła, co ma nas jeszcze bardziej zaprosić do gorliwego uczestnictwa w życiu i misji Kościoła.

Bp Mendyk cytuje Tertuliana: „Nie rodzimy się chrześcijanami, ale się nimi stajemy”. To stwierdzenie podkreśla, że bycie chrześcijaninem jest wyborem odpowiedzialnym i rozumnym. Przyszłość Kościoła również dzisiaj zależy od tych, którzy dokonują odważnych wyborów, mają głębokie zakorzenienie w Chrystusie i żyją pełnią własnej wiary - podkreślił hierarcha.

Reklama

Inauguracja Synodu przypada w urodzin św. Jana Pawła II, którego wstawiennictwu powierzamy to dzieło. - Prosimy, niech wstawia się za nami, abyśmy wszyscy głębiej pojęli, jak wielki jest chrzest, przez który zostaliśmy ochrzczeni, jak potężny jest Duch, przez którego zostaliśmy odrodzeni, i jak cenna jest Krew, przez którą zostaliśmy odkupieni” – zaznaczył bp Mendyk.

Serdecznie zapraszamy Księży Proboszczów wraz z przedstawicielami parafii do katedry na uroczystą inaugurację Synodu oraz na poczęstunek w ogrodach Wyższego Seminarium Duchownego. Na czas synodalnych wydarzeń biskup Marek Mendyk udziela swojego pasterskiego błogosławieństwa.

2024-05-13 22:49

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zacznijmy Adwent z biskupem w katedrze

[ TEMATY ]

adwent

bp Marek Mendyk

nieszpory

Świdnica ‑ Katedra

ks. Mirosław Benedyk

Katedralny wieniec adwentowy

Katedralny wieniec adwentowy

W sobotę 27 listopada o godz. 17.00 bp Marek Mendyk w katedrze świdnickiej będzie przewodniczył uroczystym Nieszporom I Niedzieli Adwentu.

Do wspólnej modlitwy zaproszeni są nie tylko mieszkańcy Świdnicy, ale i księża, siostry, bracia i wierni świeccy, którzy pragną liturgicznie rozpocząć czas przygotowania do przyjścia Jezusa na świat.

CZYTAJ DALEJ

Przyjaciele Jezusa. 10 Ogólnopolska Pielgrzymka Ministrantów i Lektorów

2024-06-16 10:23

Paweł Wysoki

Metropolita warmiński abp Józef Górzyński, a zarazem delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. służby liturgicznej, 15 czerwca przewodniczył 10. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Ministrantów i Lektorów. Tym razem przedstawiciele Liturgicznej Służby Ołtarza z całej Polski wraz z krajowym duszpasterzem ks. Krzysztofem Orą pielgrzymowali do sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy, gdzie czekali na nich ministranci, lektorzy i schole liturgiczne z diecezji lubelskiej z duszpasterzem ks. Marcinem Grzesiakiem.

CZYTAJ DALEJ

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

2024-06-16 23:08

[ TEMATY ]

pożar

archiwum KM PSP Nowy Sącz/gov.pl

W niedzielę rano wybuchł pożar w zabytkowym, drewnianym kościele Świętej Heleny w Nowym Sączu. Spaleniu uległo prezbiterium XVII-wiecznej świątyni; z zalanego wnętrza strażacy zdążyli wynieść m.in. zabytkowe obrazy i tabernakulum.

Pożar zauważono po godzinie 5.00. Chociaż konstrukcja świątyni ocalała, to część prezbiterium jest zwęglona, a wnętrze zostało zalane wodą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję