Reklama

Przed XV Światowym Dniem Modzieży

Jubileuszowe Dary Młodych

Niedziela częstochowska 31/2000

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas XV Światowego Dnia Młodzieży w Rzymie młodzież polska wręczy Janowi Pawłowi II "Księgę Darów i Inicjatyw" przygotowaną z okazji Jubileuszu 2000. Każda z diecezji zamieściła w tej księdze streszczenie przygotowania do Roku Świętego i opis darów duchowych, jakie młodzi poszczególnych diecezji chcą złożyć Bogu przez ręce Ojca Świętego. Podajemy pełny tekst, który młodzi z archidiecezji częstochowskiej wpisali do tej Księgi.

Umiłowany Ojcze Święty,

Młodzi Archidiecezji Częstochowskiej pragną przekazać Ci zapewnienie, że od czasu ukazania się Twojego programu obchodów Jubileuszu Narodzin Jezusa Chrystusa ożywiliśmy naszą wiarę i zanieśliśmy naszym rówieśnikom zaproszenie do tego, by przeżyli Rok Święty jako czas duchowej odnowy.

W Częstochowie czuliśmy się szczególnie wezwani do aktywnego uczestnictwa w przeżywaniu Jubieluszu. Słowami zachęty do tego były Twoje słowa, które skierowałeś do nas dwukrotnie podczas modlitwy studentów z całego świata. Dzięki połączeniom radiowym mogliśmy usłyszeć na Jasnej Górze Twoją prośbę o to, abyśmy zawierzyli Matce Bożej Częstochowskiej inicjatywy związane z obchodami Roku 2000. Uczyniliśmy to na wiele sposobów. O kilku z nich chcielibyśmy opowiedzieć.

Młodzi wzięli w swoje ręce ogłaszanie Roku Łaski

Wszystko zaczęło się na dobre w Niedzielę Palmową roku 1999. Podczas ogólnodiecezjalnego spotkania młodych w archikatedrze częstochowskiej abp Stanisław Nowak ogłosił, że 20 młodych ludzi pragnie dać Kościołowi swój czas i w sposób bardzo aktywny służyć idei Jubileuszu. Tak powstał w naszej diecezji Młodzieżowy Komitet Jubileuszu 2000. Młodzi reprezentanci wszystkich regionów naszej archidiecezji stworzyli wspólnotę, której celem stała się modlitwa i apostolstwo na rzecz przybliżania młodym znaczenia i treści Jubileuszu. Młodzi sami zaczęli studiować teologię jubileuszu, odbyli swoje rekolekcje i zaczęli wędrować po archidiecezji, promując to wielkie wydarzenie Kościoła. Spotykali się ze swoimi rówieśnikami w Częstochowie, Wieluniu, Radomsku, Myszkowie i Zawierciu. Były to spotkania modlitewne połączone ze świadectwami młodych na temat ich przeżywania tego świętego czasu. Od tej pamiętnej Niedzieli Palmowej w roku wigilijnym 1999 rozpoczęły się modlitwy wielu wspólnot i ruchów młodzieżowych związane właśnie z Rokiem 2000. Miejscem szczególnym takiej modlitwy stała się oczywiście Jasna Góra i parafie naszej archidiecezji. Miejscami promocji Jubileuszu stały się też nasze diecezjalne środki przekazu. Młodzi podjęli się prowadzenia cotygodniowych audycji w katolickim radiu Fiat, skąd przekazywali nie tylko wiedzę o Jubileuszu, ale również treści Orędzia papieskiego do młodych oraz informacje organizacyjne dotyczące różnych spotkań i nabożeństw. Dzięki uprzejmości naszego Tygodnika Katolickiego Niedziela zaczęliśmy redagować specjalną Stronę Młodych, na której obok problematyki młodzieżowej znalazły się treści związane z Jubileuszem Młodych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Diecezjalny przystanek w drodze do Rzymu

Ważnym momentem naszego duchowego przygotowania się do pielgrzymki do Wiecznego Miasta stał się Jubileusz Młodych Archidiecezji Częstochowskiej obchodzony w Niedzielę Palmową roku 2000. Było to wielkie święto młodych, w którym wzięło udział kilka tysięcy młodzieży. Przez trzy dni młodzież naszej archidiecezji podejmowała refleksję nad słowami, które były inspirowane tekstem Orędzia na XV Światowy Dzień Młodzieży - Jesteśmy pasją Jezusa! Tę refleksję nad pasją Jezusa rozpoczęliśmy od nabożeństwa Drogi Krzyżowej zorganizowanej w centralnej alei Częstochowy, w Alei Najświętszej Maryi Panny. Młodzież przedstawiła żywe obrazy scen kalwaryjskich i prowadziła rozważania poszczególnych stacji. Drugi dzień Diecezjalnego Jubileuszu Młodych wypełniony był refleksją nad krzyżem i jego znaczeniem dla naszej młodości i przyszłych planów. Setki młodych ludzi podczas wieczornego nabożeństwa złożyło swoją głowę na drzewie Krzyża, zawierzając Bogu całe swoje bogactwo młodości. Kulminacyjnym momentem tego wielkiego święta była Niedziela Palmowa. Na największym placu Częstochowy odbył się koncert ewangelizacyjny, po którym w procesji przez miasto młodzi przeszli do Drzwi Świętych w archikatedrze częstochowskiej. Już wtedy młodzi nauczyli się i przeżyli prawdę, że Chrystus jest naszą Bramą. Niesłychanie ważnym momentem tego Jubileuszu było uroczyste przekazanie wiary reprezentantom młodzieży z ponad 300 parafii naszej archidiecezji. Młodzi nie tylko wyznali i przyjęli Credo, ale zobowiązali się do przejęcia dziedzictwa wiary od starszego pokolenia i świadczenia o niej wśród rówieśników.

Niedziela Palmowa była bardzo ważnym przystankiem w drodze do Rzymu. Od tego czasu rozpoczęliśmy już konkretne organizacyjne przygotowania do wyjazdu na XV Światowy Dzień Młodzieży. Powstało w naszej archidiecezji Biuro Organizacyjne XV ŚDM w Rzymie, dzięki któremu prawie 1000 młodych ludzi zdecydowało się podjąć pielgrzymkę do grobów Apostołów i przejść przez Święte Drzwi Bazyliki św. Piotra.

Reklama

Duchowe dary młodych

Obok wspólnych działań i spotkań związanych z Jubileuszem 2000 najważniejsze stało się nasze osobiste przygotowanie do tego świętego czasu. Okazją do tego było włączenie się w ogólnopolską akcję składania " Kart Darów Duchowych". Wielu młodych ludzi podjęło konkretne postanowienia duchowe. W archidiecezji częstochowskiej rozprowadzono wśród młodzieży 3000 kart darów duchowych. Duża część młodych złożyła je na ręce Metropolity częstochowskiego w Niedzielę Palmową roku 2000. Pozostali dostarczyli karty indywidualnie bądź za pośrednictwem poczty do Diecezjalnego Biura Organizacyjnego XV Światowego Dnia Młodzieży.

Niesamowita jest różnorodność postanowień duchowych, jakie za twoim pośrednictwem, Ojcze Święty, młodzi naszej archidiecezji pragną złożyć samemu Bogu.

Życie duchowe i modlitwa

Zdecydowana większość postanowień i darów dotyczy spraw związanych z życiem duchowym i modlitwą. Ich listę rozpoczynają proste zobowiązania związane z powrotem do codziennej modlitwy porannej i wieczornej.

Ponad 300 młodych ludzi zobowiązało się do regularnej modlitwy porannej i wieczornej. Kilku z nich przyznało, że "od dłuższego czasu przestali się już modlić" i w Roku Świętym pragną wrócić do tej ważnej formy przyjaźni z Bogiem.

Kilkanaście osób podjęło zobowiązanie uczestnictwa we Mszy św. przynajmniej raz w tygodniu w dzień powszedni.

Grupa młodych zadeklarowała codzienną lekturę Pisma Świętego - co najmniej 15 min dziennie.

Młodzi postanowili też praktykować częściej adorację Najświętszego Sakramentu. Jedna ze studentek zobowiązała się, że "przez cały Rok 2000 przynajmniej godzinę tygodniowo spędzi przed Najświętszym Sakramentem" .

Grupa 16 osób zobowiązała się do codziennego odmawiania Różańca św.

Dwaj chłopcy podjęli postanowienie, że "w każdy piątek będą pościć o chlebie i wodzie".

Szereg postanowień młodych dotyczy sakramentu spowiedzi. Jeden z chłopców złożył kartę darów duchowych z wpisanym postanowieniem: " Po bardzo długim czasie postanawiam wreszcie pójść do spowiedzi świętej" . Kilka osób zobowiązało się do stałej praktyki spowiedzi połączonej z kierownictwem duchowym.

Reklama

Postanowienia dotyczące życia osobistego

Wielu młodych złożyło postanowienie odnowy własnego życia moralnego i pracy nad sobą. Tego typu postanowienia dotyczyły między innymi:

Wstąpienia do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i podjęcia całkowitej i dożywotniej abstynencji.

Zerwania z nałogiem palenia papierosów.

Walki z własnym lenistwem w nauce i służbie na rzecz innych osób.

Troski o prawdę w kontaktach z innymi.

Zaangażowania się we wspólnoty młodzieżowe działające w Kościele.

Dawania dobrego świadectwa w klasie i w środowisku rówieśniczym o swojej wierze i miłości do Boga.

Postanowienia dotyczące relacji z innymi

Spora grupa młodych podjęła zobowiązania wynikające z przykazania miłości bliźniego. Oto kilka przykładów tych zobowiązań:

"Postanawiam pogodzić się ze swoimi rodzicami, którzy są po rozwodzie i zadali mi tym samym strasznie bolesne rany".

"Kończę studia medyczne i zobowiązuje się, że w swojej praktyce lekarskiej zawsze będę służyć obronie życia".

"Podjęłam duchową adopcję dziecka poczętego".

"Zacznę systematycznie odwiedzać mojego niepełnosprawnego kuzyna".

"Chcę włączyć się w działanie grupy opiekującej się dziećmi z przytuliska".

"Będę jeszcze więcej czasu poświęcał działalności w stowarzyszeniu charytatywnym".

"Będę udzielała korepetycji słabszym ode mnie w klasie" .

Przygotowani na spotkanie w Rzymie

Te duchowe dary są naszym prezentem dla Pana Boga. Chcemy zawieźć je osobiście do Rzymu. Już od kilku miesięcy prawie 1000 młodych ludzi z archidiecezji częstochowskiej przygotowuje się do XV Światowego Dnia Młodzieży. Czujemy się włączeni w te dni w sposób wyjątkowy, bo przecież w 1991 r. to właśnie my i nasi starsi koledzy byliśmy gospodarzami VI Światowego Dnia Młodzieży. Tamte wspomnienia towarzyszą nam nieustannie i chcielibyśmy do wszystkich darów dołączyć jeszcze nasze wspólne postanowienie duchowego powrotu do tamtych chwil i przeżycia ich w przyszłym roku, jakby jeszcze raz, w 10. rocznicę spotkania młodych z całego świata w Częstochowie u Matki Bożej Jasnogórskiej.

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiobowe wieści dla katechetów

2024-05-14 08:36

[ TEMATY ]

szkoła

katecheza

oświata

korepetycje z oświaty

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Nie mogli być wychowawcami, ale będą musieli uczyć w klasach mających nawet po 30 uczniów z różnych roczników. MEN przygotowuje nowe "elastyczne" zasady organizowania lekcji religii w szkołach i placówkach oświatowych. Konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe projektu rozporządzenia potrwają do 29 maja a nowelizacja ma wejść w życie już od 1 września br. To krok do likwidacji religii.

Jak zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach łączone lekcje religii lub etyki będzie można organizować również w tych klasach, w których dotychczas były one prowadzone osobno.

CZYTAJ DALEJ

Egzaminem z języka polskiego rozpoczął się trzydniowy egzamin ósmoklasisty

2024-05-14 07:42

[ TEMATY ]

egzamin ósmoklasisty

Adobe Stock

Dla ponad 226 tys. uczniów VIII klas szkół podstawowych we wtorek o godz. 9. egzaminem pisemnym z języka polskiego rozpoczął się egzamin ósmoklasisty. Jest on trzydniowy. W każdym dniu uczniowie będą zdawać egzamin z innego przedmiotu.

Wśród przystępujących do egzaminu ósmoklasisty jest 11,6 tys. uczniów będących obywatelami Ukrainy, którzy przybyli do Polski po wybuchu wojny.

CZYTAJ DALEJ

Nakładają Europejczykom ciężary nie do uniesienia, których oni sami nie dźwigają

2024-05-15 07:00

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

O co chodzi w nadchodzących wyborach europejskich? Dotyczą głównie dwóch instytucji: Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, które od lat są zdominowane przez jedną stronę europejskiej sceny politycznej, więc sam akt wyborczy teoretycznie powinien wzbudzać raczej nikłe zainteresowanie wyborców, a jednak przynajmniej w Polsce w ciągu ostatnich 10 lat frekwencja przy eurowyborach wzrosła dwukrotnie.

Panowało również do niedawna przekonanie, że przy tych wyborach lepsze wyniki osiągają partie sprzyjające unijnemu mainstreamowi, a jednak pięć lat temu stało się inaczej i to Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 45,38% głosów, co jest jak dotąd rekordowym poparciem wyborczym w Polsce od 1989 roku. Takiego wyniku od czasu reglamentowanej rewolucji z 1989 roku nie zdobyło żadne ugrupowanie. Jakie były przyczyny takiego wyniku? Powodów było kilka, ale najistotniejszym była chęć pokazania Unii Europejskiej żółtej kartki. Ściślej rzecz biorąc nie UE, tylko politykom sprawującym władzę w unijnych instytucjach, co jest istotnym rozróżnieniem, bo bycie przeciwnikiem ich polityki nie jest równoznaczne z byciem przeciwko samej Wspólnocie, co od lat próbują sugerować niektórzy politycy w naszym kraju.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję