Reklama

W przygotowaniu do uroczystości Prymasowskich w Łomży

Głosić Ewangelię życia

Niedziela łomżyńska 29/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Życie ludzkie, jako dar Boga i najcenniejsza wartość, wymaga spojrzenia wiary i miłości, szacunku i ochrony, odpowiedniego klimatu duchowego, moralnego, społecznego, ekonomicznego i politycznego dla spełnienia podstawowych zadań, które wiążą się z egzystencją osoby ludzkiej ukierunkowanej na Boga (...).

Życie najcenniejszym darem Boga

Kard. Stefan Wyszyński czyni naukę Kościoła przedmiotem głębokiej refleksji i posługi pasterskiej. Widoczne to jest w jego kazaniach, przemówieniach, listach pasterskich, w których mówi o życiu ludzkim jako o największym darze. Ponieważ pochodzi ono od Boga, jest święte i nietykalne: "Tak wielka jest wartość życia, że Ojciec życia, Bóg Najwyższy zabezpieczył je w ustrojach świata, w prawie przyrodzonym, w instynkcie samozachowawczym, w Dekalogu, w kodeksach praw wszystkich narodów, w głosie sumienia ludzkiego. Bo idzie przecież o wielkie dobro dla życia doczesnego ludzi, o wielkie dobro rodzin i narodów, o wielkie dobro dla życia nadprzyrodzonego, dla Kościoła świętego, ba - dla królestwa niebieskiego".

Prawo do życia jest dla człowieka prawem najbardziej podstawowym. Pozbawiając poczęte dziecko tego prawa, ludzkość pozbawia siebie największego dobra, które urzeczywistnia się w konkretnych działaniach osoby ludzkiej. "Pomyślmy teraz - mówił Ksiądz Prymas - ilu wspaniałych obywateli, ilu przyszłych artystów, poetów, pisarzy, może wielkich przyjaciół Boga i ludzi, zginęło przedwczesną śmiercią tylko wskutek okrutnej i samolubnej woli matki. Prawdziwie! Na to człowiek jest powołany przez Boga na świat, aby tu wypełnić własne zadanie życiowe; aby tu się rozwinąć, doznać serca i okazać ludziom serce; aby móc poznać Boga i Go miłować; aby okazać rodzicom swoją opiekę na starość, aby się dobrze przysłużyć narodowi, społeczeństwu, ludzkości całej; aby dać chwałę Bogu; aby wysłużyć sobie wysoki stopień chwały i szczęścia w niebie". W uzasadnieniu swej argumentacji kard. Wyszyński odwołuje się często do nauki biblijnej. Z Pisma Świętego wynika wielka wartość i świętość życia ludzkiego. Jest ono darem Bożym i pozostaje w ścisłym związku z jego Dawcą. Człowiek nie jest tu absolutnym panem i nie ma prawa decydować o życiu i śmierci. Jest tylko włodarzem życia (...).

Kard. Wyszyński był świadomy nie tylko wpływu okoliczności zewnętrznych na postawy ludzi, w zakresie rodzącego się życia, ale także dostrzegał brak spójności między wyznawaną doktryną chrześcijańską a praktyką życiową. To ona staje się źródłem niemocy człowieka w przezwyciężaniu przeszkód na drodze ochrony i rozwoju każdego życia. Dlatego przekonywał i zachęcał, aby naród polski opierał swoją moralność na wierze w Boga, Ewangelii i na Kościele Chrystusowym. Taka moralność jest w stanie zjednoczyć ludzi wokół wartości inspirujących do umiłowania życia i nadania mu właściwego sensu.

Człowiek winien być przekonany, że najcenniejszym darem jest jego życie, które bierze swój początek z Boga. Dla jego zachowania i rozwoju Bóg powołał do bytu społeczność rodzinną. Nadał jej trwałe więzy i osłonił sakramentem małżeństwa, tak by życie ludzkie było bezpieczne i uświęcone (...).

Reklama

Życie błogosławieństwem dla rodziny, narodu i Kościoła

Rodzina chrześcijańska jest wspólnotą życia i miłości. Poczęcie, ochrona i promocja życia dokonują się szczególnie w tej wspólnocie. Z tego źródła pochodzi wzniosłe znaczenie ojca i matki w rodzinie. Brak dziecka "to ogród bez kwiatów, dzwon bez dźwięku, ptak, który nie śpiewa, drzewo bez owocu" (...). Małżonkowie, wypełniając swoje najszczytniejsze powołanie i posłannictwo, dając narodowi nowe życie, muszą być zdolni do poświęceń i ofiar, do wyrzeczenia się samych siebie, do wyzwolenia się z samolubstwa, wygodnictwa, z życia prowadzonego na własny rachunek, nie liczącego się z potrzebami narodu. Siłę do tego mogą czerpać z serca Matki Boga, która broniła życia swojego syna w Betlejem, w Egipcie, a nawet wtedy, gdy Jezus wypełniał wolę Ojca, oddając swe życie za braci (...).

Życie ludzkie jest także błogosławieństwem dla narodu. Kościół umacnia wolę życia i potęguje wiarę w życie doczesne i wieczne. Każe zmienić filozofię śmierci na filozofię życia, wyznawać politykę życia. "Katolicka polityka życia - nauczał Ksiądz Prymas - każe nam umiłować życie jako najwspanialszy dar Boga, zarówno życie ciała, jak i życie duszy. Trzeba je otoczyć szacunkiem, nie bezcześcić, nie gwałcić, pamiętając o tym, że większą cenę ma jeden moment życia niż wieczysta śmierć" (...).

Gwałtowny spadek przyrostu naturalnego, który najbardziej drastycznie zaznaczył się w szkolnictwie, zmusza Księdza Prymasa do podjęcia wielu inicjatyw, dotyczących zmiany w polityce prokreacyjnej i kodeksie pracy. Potrzeba zmian dotyczy czasu pracy, oszczędzania sił ludzkich w procesie produkcyjnym, zlikwidowania wysokich norm, pracy niedzielnej i świątecznej. Patologiczne warunki i okoliczności pracy niszczą człowieka moralnie i biologicznie, a to z kolei wpływa na ograniczenie liczby posiadanych dzieci w rodzinie (...). Zdrowa moralnie i duchowo rodzina chrześcijańska, zespolona u stóp ołtarza węzłem sakramentalnym, żyjąca prawdą Bożą, umocniona sakramentami świętymi, zjednoczona przez łaskę uświęcającą, jest siłą narodu, jego substancją, ratunkiem i znaczącym dobrem Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Obowiązek obrony życia ludzkiego

Ksiądz Prymas, będąc przekonany, że życie ludzkie jest błogosławieństwem dla człowieka, rodziny, narodu i Kościoła, a nawet całej ludzkości, przypomina zobowiązania Ślubów Jasnogórskich: "Zobowiązaliśmy się niejako dodatkowo i mocniej dochować wierności Bogu, Ewangelii, Kościołowi i łasce Chrystusowej, stanąć w obronie życia, strzec nierozerwalności, świętości małżeństwa i rodziny chrześcijańskiej". Obrona życia dotyczy nie tylko dzieci poczętych pod sercem matki, ale w ogóle życia na każdym etapie jego rozwoju, życia wszystkich obywateli, różnych stanów, poziomów i przekonań. "Idzie o to - nauczał Kardynał Wyszyński - aby przeciwko nikomu nie podnosić ręki, aby w Ojczyźnie naszej nie było płaczących, prześladowanych, dręczonych, siedzących w więzieniach - bez słusznej racji, zwłaszcza ze względów politycznych czy ideologicznych, na skutek tego, że ktoś ma inne przekonania. Wszystko to wchodzi w zakres obrony życia".

Obowiązek obrony życia dotyczy wszystkich, to znaczy matek, lekarzy, pielęgniarek, władz sądowych, policyjnych i partyjnych. Całe społeczeństwo powinno szanować, chronić i umacniać godność osoby ludzkiej, w każdej chwili i stanie jej życia. Ma to ogromne znaczenie moralne, ponieważ respekt dla dziecka w rodzinie przekłada się na szacunek do człowieka w Ojczyźnie i odwrotnie: naruszanie jego podstawowych praw do życia jest przygotowywaniem przyszłych morderców. "Naprzód będą mordować swoje dzieci - mówił Ksiądz Prymas - a potem innych obywateli" (...). Kardynał Wyszyński zauważa, że walka z życiem nienarodzonych stała się w Polsce społeczną klęską. Poprzedza ją propaganda środków antykoncepcyjnych, która sprawia, że rodziny wygasają w kołyskach. Dlatego wobec nakazu przykazań Bożych i prawa przyrodzonego słuszne jest wołanie Ślubów Jasnogórskich: "Walczyć będziemy w obronie każdego dziecięcia i każdej kołyski równie mężnie, jak ojcowie nasi walczyli o byt i wolność narodu".

Zakończenie

Kościół głosi pochwałę życia i przypomina, że "życie jest światłością ludzi" (por. J 1, 4). Sławienie Ewangelii życia dokonuje się przez miłość do innych i dar z samego siebie. Jeśli całe nasze życie staje się autentycznym i odpowiedzialnym przyjmowaniem daru życia oraz szczerym i wdzięcznym chwaleniem Boga, który ofiarował nam ten dar, stajemy się jej głosicielami. Głoszona przez Prymasa Tysiąclecia Ewangelia życia jest istotnie radosną nowiną o cennym darze życia.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 14, 1-6.

Piątek, 26 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

Mokrsko. Maryja przywitana wierszem

2024-04-25 15:27

[ TEMATY ]

peregrynacja

parafia św. Stanisława BM

Mokrsko

Maciej Orman/Niedziela

Kolejnym etapem peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej była parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Mokrsku.

W imieniu wspólnoty Maryję w kopii jasnogórskiego wizerunku powitał proboszcz ks. Zbigniew Bigaj. Duszpasterz jest poetą, wydał cztery tomiki ze swoimi utworami: „Po życia drogach”; „Aniele, przy mnie stój”; „Po drogach wspomnień” i „Mojej Mamie”. Do Matki Bożej zwrócił się słowami wiersza pt. „Mama”.

CZYTAJ DALEJ

Jadwiga Wiśniewska o tym, w jaki sposób unijni urzędnicy próbują narzucić zieloną ideologię

2024-04-26 07:11

[ TEMATY ]

Łukasz Brodzik

Jadwiga Wiśniewska

YouTube

Rozmowa z europoseł Jadwigą Wiśniewską

Rozmowa z europoseł Jadwigą Wiśniewską

Polityka klimatyczna forsowana przez Komisję Europejską pod hasłem Zielony Ład, coraz bardziej zaczyna doskwierać mieszkańcom naszego kontynentu. Ostatnio dobitnie pokazały to chociażby ogromne protesty rolników w państwach członkowskich. Ale nie tylko, bo zagrożone ubóstwem energetycznym społeczeństwa coraz częściej zwracają się ku stronnictwom sprzeciwiającym się zielonej ideologii.

Tymczasem „unijczycy” nie zamierzają się poddawać. Podczas ostatniej przedwyborczej sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu ma odbyć się debata pt. „Atak na klimat i przyrodę: skrajnie prawicowe i konserwatywne próby zniszczenia Zielonego Ładu i uniemożliwienia inwestycji w naszą przyszłość”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję