Reklama

Zgierz

Ośrodek Pomocy Dydaktycznej

Marianna Strugińska-Felczyńska, Krystyna Mamińska
Edycja łódzka 36/2004

Ośrodek Pomocy Dydaktycznej przy parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu funkcjonuje od 4 lat, a od listopada 2002 r. działa pod patronatem Akcji Katolickiej.
Działalność Ośrodka skoncentrowana jest wokół dzieci i ich rodzin. Praca z dziećmi prowadzona jest na różnych poziomach edukacyjnych: szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły średniej. Dzieci mogą również uczestniczyć w kołach zainteresowań: teatralnym, plastycznym i komputerowym. W minionym roku szkolnym z systematycznej pomocy skorzystało 185 dzieci.
Pomocy i wsparcia dzieciom udzieliło 100 osób. Byli to nauczyciele czynni zawodowo, emeryci, studenci oraz uczniowie szkół średnich. Łącznie przepracowano 1558 godzin, co stanowi 2077 godzin lekcyjnych.
W Ośrodku funkcjonuje również świetlica terapeutyczna. Korzystać można także z pomocy logopedy i masażysty.
Dzieci z Ośrodka brały udział w różnych spotkaniach. W połowie stycznia odbyły się spotkania opłatkowe, gdzie dzieci zostały obdarowane paczkami. 1 maja grupa dzieci uczestniczyła w Salezjańskim Święcie Młodości w Lutomiersku. 8 maja zorganizowano „Szkolną Majówkę” o charakterze sportowym na terenie MOSiR w Zgierzu oraz popołudniową „Rodzinną Majówkę”.
Działalność Ośrodka możliwa jest dzięki ofiarności wielu sponsorów. Współpraca z Teatrem im. Jaracza i Teatrem Muzycznym w Łodzi zaowocowała licznymi wyjazdami na spektakle.
Nauczyciele i opiekunowie pracujący z dziećmi mogli uczestniczyć w pielgrzymkach: do Wilna i do Krakowa-Łagiewnik.
Działalność Ośrodka Pomocy Dydaktycznej została uhonorowana przez Prezydenta Zgierza - Karola Maślińskiego „Dyplomem za zasługi dla Miasta Zgierza”.
16 czerwca odbyło się uroczyste podsumowanie działalności za rok szkolny 2003/2004. Wolontariusze otrzymali podziękowania za bezinteresowny i bezcenny wkład pracy na rzecz dzieci potrzebujących. Tytułem „Przyjaciel Ośrodka” uhonorowano: Mariana Wojciecha Wójtowicza - dyrektora Kolegium Nauczycielskiego w Zgierzu, Mariana Marciniaka - fotografa, Teatr im. Jaracza w Łodzi, Teatr Muzyczny w Łodzi.
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy wspierali działalność Ośrodka. Szczególne słowa uznania i podziękowania kierujemy do dziekana ks. Henryka Góry. To dzięki jego inicjatywie, zaangażowaniu i wsparciu możliwe jest funkcjonowanie Ośrodka. Wszystkie inicjatywy podejmowane przez Ośrodek wspierał również ks. dr Marek Stępniak - archidiecezjalny aststent Akcji Katolickiej. Służył merytorycznie radą, a dobrym słowem mobilizował do różnych działań na rzecz bliźniego.

Kard. Müller krytykuje doradców papieża

2019-02-18 20:49

pb (KAI/thetablet.co.uk) / Watykan

Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Müller powiedział, że choć sam papież Franciszek jest „ortodoksyjnym katolikiem”, to otoczony jest pochlebcami. Zdaniem niemieckiego purpurata, w doradzającej papieżowi Radzie Kardynałów dominują pomysły menedżerskie.

Monika Książek/Niedziela

Na łamach niemieckiego magazynu „Der Spiegel” z 16 lutego hierarcha podkreślił, że „obowiązkiem papieża jest jednoczenie Kościoła w prawdzie”. Tymczasem Franciszek jest otoczony ludźmi, którzy niewiele rozumieją z teologii i ze społecznego nauczania Kościoła, a ponadto „chlubią się tym, że są postępowcami wbrew reszcie Kościoła”.

Kardynał sprzeciwił się pojmowaniu relacji papieża do Kościoła na wzór relacji generała jezuitów do prowincjałów jezuitów. - Rządzenie całym Kościołem według reguł jezuickich jest po prostu nie do przyjęcia - ocenił były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Pytany o wykorzystywanie seksualne małoletnich przez duchownych, kard. Müller zaznaczył, że są miliony takich przypadków poza Kościołem, dlatego nie ma żadnego dowodu na to, że mają cokolwiek wspólnego z klerykalizmem. Korzeniem problemu jest, według niego, „zdeprawowany charakter sprawcy” i nie ma to żadnego związku z jego posługą.

Powtórzył też swe przekonanie o związku między wykorzystywaniem seksualnym i homoseksualizmem. Powołał się na statystyki Kongregacji Nauki Wiary, z których wynika, że ponad 80 proc. ofiar to osoby płci męskiej poniżej 18. roku życia. - Niestety, te statystyki nie odegrają roli podczas zbliżającego się watykańskiego szczytu w sprawie wykorzystywania seksualnego. Punkt widzenia Kościoła jest całkiem jasny: kto nie umie siebie kontrolować, nie kwalifikuje się do kapłaństwa. Co więcej, moim zdaniem nikt nie rodzi się homoseksualistą. Rodzimy się mężczyzną lub kobietą - podkreślił duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Franciszek prosi o modlitwę za siebie i papieża Benedykta

2019-02-20 12:01

st (KAI) / Watykan

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty przypomniał, że 22 lutego obchodzone jest święto katedry św. Piotra.

Vatican Media

W związku z tym Franciszek powiedział: „W najbliższy piątek będziemy obchodzili święto Katedry Świętego Piotra Apostoła. Módlcie się za mnie i za moją posługę, także za papieża Benedykta, aby zawsze i wszędzie utwierdzał braci w wierze”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem