Reklama

Zbuduj kapliczkę

Piotr Chmieliński (KAI)
Edycja warszawska (st.) 36/2004

Konkurs na najpiękniejszą kapliczkę ogłosiła stołeczna parafia Świętego Krzyża. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy chętni, zarówno twórcy profesjonalni, jak i amatorzy z całej Polski. Materiał, technika wykonania i wielkość kapliczek są dowolne. Termin nadsyłania prac upływa 20 września.

- Kapliczki były kiedyś powszechnie spotykane na rozstajach dróg, placach i podwórkach. Szczególnie Warszawa słynęła z tego zwyczaju. Ta forma kultu budowała serdeczne więzi sąsiedzkie i dodawała ludziom otuchy, zarówno w czasach pokoju, ale także, i to w sposób szczególny, w okresach wojen i powstań narodowych. Chcemy ożywić ten zwyczaj. Mamy nadzieję, że kapliczki, które pojawią się w konkursie później zaczną egzystować w swoich środowiskach - mówi Leon Łochowski, pomysłodawca konkursu i członek jury.
W konkursie mogą wziąć udział wszyscy: dorośli, młodzież i dzieci. Organizatorzy nie stawiają uczestnikom żadnych konkretnych wymagań co do wystroju kapliczki. Dowolny jest dobór materiału, technika wykonania, wybór postaci w kapliczce oraz jej wielkość. Mile będą jednak widziane odniesienia historyczne w kapliczkach. To dlatego, że konkurs ma upamiętniać ważne historyczne rocznice: rozpoczęcia II wojny światowej i Powstania Warszawskiego.
Jury oceni prace w kategoriach: twórcy profesjonalni oraz amatorzy. Obowiązywać będzie także podział na wiek: dorośli, młodzież do 19 lat, dzieci do 14 lat. Przewidziano po 3 nagrody w poszczególnych kategoriach oraz wyróżnienia. Prace oceniane będą od strony teologicznej przez księży misjonarzy, a od strony artystycznej przez profesorów Akademii Sztuk Pięknych, pracowników Muzeum Etnograficznego i przedstawicieli prezydenta Warszawy.
Prace, w formie gotowych obiektów lub makiet, należy przesyłać do 20 września na adres: Bazylika Świętego Krzyża, ul. Krakowskie Przedmieście 3, 00-047 Warszawa. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 2 października, a już od 26 września nadesłane do konkursu kapliczki będzie można obejrzeć na wystawie w bazylice Świętego Krzyża.

Reklama

Trzech mężczyzn przewróciło pomnik ks. Henryka Jankowskiego w Gdańsku

2019-02-21 08:05

wpolityce.pl

Toamsz Sekielski/Twitter.com

W nocy ze środy na czwartek przewrócono pomnik ks. Henryka Jankowskiego w Gdańsku. Akt wandalizmu zrelacjonował na Twitterze dziennikarz Tomasz Sekielski. Sprawcy zostali zatrzymani przez policję, ale wcześniej wysłali swój „manifest” do Oko.press.

Trzech mężczyzn użyło liny, by przewrócić na ziemię gdański pomnik ks. prałata Henryka Jankowskiego. Obecny na miejscu był dziennikarz Tomasz Sekielski. Zrelacjonował akt wandalizmu na Twitterze.

Na zdjęciach widzimy, że w dłoń ks. Jankowskiego włożono… dziecięcą bieliznę, a obok położono małe buty oraz komżę - strój ministrancki.

Sprawców ujęła policja.

Wcześniej wysłali swój „manifest” do Oko.press.

Podejmujemy działanie, którego celem jest symboliczne strącenie ze wspólnotowego piedestału fałszywej pamięci i czci osoby Henryka Jankowskiego— napisali.

Oskarżamy instytucję kościoła katolickiego i jej przedstawicieli, którzy z pełną świadomością zła czynionego przez Henryka Jankowskiego nie zareagowali, aby złu położyć kres, milczeli lub wręcz – jak Sławoj Leszek Głódź – tolerowali ryzyko pojawienia się kolejnych ofiar— cytuje „manifest” portal Oko.press.

Dowiadujemy się również, że trzej mężczyźni do aktywiści Obywateli RP, bądź uczestnicy protestów przeciwko reformie sądownictwa, czy ekshumacjom ofiar katastrofy smoleńskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kuria diecezji opolskiej odnosi się do raportu Fundacji Nie Lękajcie Się

2019-02-21 19:10

diecezja.opole.pl, dg / Opole (KAI)

"Przedstawiona została sprawa byłego księdza diecezji opolskiej Mariusza K. Odnosząc się do treści tej wypowiedzi, pragnę wyjaśnić, że podano w niej wiele nieprawdziwych informacji" - pisze rzecznik kurii diecezji opolskiej, ks. Joachim Kobienia. Publikujemy treść jego oświadczenia.

Daviidos/pl.wikipedia.org
Katedra Świętego Krzyża w Opolu od strony wschodniej

W opublikowanym przez fundację „Nie lękajcie się” z datą 19 lutego 2019 r. „Raporcie nt. naruszeń prawa świeckiego lub kanonicznego w działaniach polskich biskupów w kontekście księży sprawców przemocy seksualnej wobec dzieci i osób zależnych” na s. 22-23 przedstawiona została sprawa byłego księdza diecezji opolskiej Mariusza K. Odnosząc się do treści tej wypowiedzi, pragnę wyjaśnić, że podano w niej wiele nieprawdziwych informacji:

- Od momentu zgłoszenia sprawy w kurii diecezjalnej Biskup Opolski informował rodzinę pokrzywdzonego o możliwości zgłoszenia przestępstwa do prokuratury, jednakże wyraźną wolą najbliższych było zachowanie daleko idącej dyskrecji w tej sprawie ze względu na dobro pokrzywdzonego. Z tego powodu o całej sprawie nie został poinformowany proboszcz parafii, który uznał, że przyczyną nagłego odwołania wikarego z parafii były jego rzeczywiste problemy zdrowotne. Kiedy 13 lipca 2017 r. wprowadzony został prawny obowiązek zgłaszania do organów ścigania przypadków wykorzystania seksualnego małoletnich, na początku sierpnia 2017 r. przedstawiciele biskupa zgłosili sprawę do prokuratury.

- Wobec sprawcy przestępstwa zostały natychmiast wyciągnięte konsekwencje kanoniczne: został odsunięty od posługi duszpasterskiej w parafii, zaś na polecenie Kongregacji Nauki Wiary zostało przeprowadzone postępowanie kanoniczne w wyniku którego w 2015 r. został on wykluczony ze stanu kapłańskiego. Nieprawdą jest również, że biskup ukrywał sprawcę przenosząc go do innej parafii i starał się go w jakikolwiek sposób chronić.

ks. Joachim Kobienia rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Opolu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem