Reklama

100-lecie pobytu Sióstr Maryi Niepokalanej w Klenicy

Posługa anioła stróża

2 października Siostry Maryi Niepokalanej obchodziły podwójny jubileusz: 100-lecia pobytu w Klenicy oraz 150-lecia założenia zgromadzenia. „Jubileusz sióstr w Klenicy obchodzimy w dniu Świętych Patronów Stróżów - przypomniał bp Paweł Socha. - Duch Święty chce nam przez to powiedzieć, że posługę sióstr wobec zagrożonych, czy to chorobą duchową, czy fizyczną, rozumie jako posługę samego Anioła Stróża. Tak zresztą były tutaj witane siostry w maju 1905 r. przez ówczesnego proboszcza” - dodał Ksiądz Biskup, który przewodniczył jubileuszowej Mszy św.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziękuję Bogu za siostry

Podczas homilii Ksiądz Biskup przypomniał, iż na początku XX w. w Klenicy liczna była grupa katolików - liczyła około 1400 osób. Klenicki proboszcz dwukrotnie prosił o przysłanie tu sióstr, których pomoc w formacji dzieci i młodzieży oraz w opiece nad starszymi była bardzo potrzebna. Przychylna decyzja o wysłaniu do Klenicy Sióstr Maryi Niepokalanej została ogłoszona 28 grudnia 1904 r. Pięć miesięcy później, 20 maja 1905 r., pierwsze siostry: przełożona - s. Leonarda i s. Ildefonsa zamieszkały w Klenicy. „Ówczesny proboszcz ks. Paweł Pruschwitz sprowadził siostry, aby opiekowały się staruszkami, chorymi, dziećmi i tę pracę siostry przez szereg lat w naszej parafii wykonywały - powiedział na wstępie jubileuszowej Mszy św. proboszcz klenickiej parafii - ks. kan. Dionizy Łyduch. - Jesteśmy wdzięczni Bogu za to, że nam dał te siostry do parafii, dziękujemy Bogu za wszystkie łaski, jakie przez ich modlitwy spłynęły na jej mieszkańców”.
Siostry Maryi Niepokalanej posługują jednak nie tylko w Klenicy, pracowały w Sokoli Dąbrowej, Niegosławicach, Skwierzynie, Gorzowie Wlkp. Bp Paweł Socha wyraził w imieniu biskupa diecezjalnego Adama Dyczkowskiego, biskupa pomocniczego Edwarda Dajczaka oraz swoim własnym podziękowania za wiele lat prawdziwie anielskiej służby dla ludu Bożego tej diecezji. „Z woli założyciela, sługi Bożego Jana Schneidera, jesteście zwiastunami obecności zbawczej Boga, pomagacie przyjąć od Boga Jego pokój, miłość i prawdę oraz wszelkie dary duchowe. Niech więc Święci Aniołowie Stróżowie będą dla was przewodnikami i pomocnikami w służeniu braciom i siostrom potrzebującym pomocy” - powiedział bp P. Socha.

Od żłobka do zakładu

Pierwszą placówką, jaką założyły siostry, była ochronka dla małych dzieci. Siostry organizowały też szkolenia w zakresie prac ręcznych i gospodarstwa domowego. Od 1917 r. prowadziły żłobek, później także przedszkole. Od początku siostry zajmowały się pielęgnacją chorych w: Klenicy, Swarzynicach, Karszynie i Siadczy.
W 1927 r. Dom Macierzysty we Wrocławiu podjął wezwanie wybudowania nowego klasztoru dla sióstr w Klenicy: „Caritas św. Józefa”. Początkowo służył on jako dom rekolekcyjny. Na rekolekcje przybywali tu nie tylko miejscowi, ale także mieszkańcy najbliższych powiatów, m.in.: Zielonej Góry, Wschowy, Głogowa, Babimostu i Sulechowa. Organizowane były także kolonie letnie dla dzieci.
W 1961 r. istniejące przedszkole zostało przekształcone w Zakład Leczniczo-Wychowawczy dla dzieci, a w 2000 r. w Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla dzieci z niedorozwojem fizycznym i psychicznym prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej. Zakład ten jest niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Najważniejsze są dzieci

Ośrodek w Klenicy jest placówką ponadlokalną, ogólnodostępną dla dzieci z terenu całego kraju. Przeznaczony jest dla dzieci od 3. miesiąca życia i posiada 31 miejsc. Przebywają w nim dzieci upośledzone umysłowo, fizycznie, z porażeniem mózgowym, wodogłowiem, małogłowiem, niedowładem kończyn górnych i dolnych, padaczką i zespołem Downa. Dzieci są pod stałą opieką lekarską, rehabilitacyjną, pielęgnacyjną. Prowadzone są także ćwiczenia stymulacji intelektualno-manualnej.
Obecna dyrektorka zakładu - s. Małgorzata nie ma wątpliwości, że najważniejsze są dzieci. Opieka nad nimi, miłość im okazywana są bowiem wyrazem tego, co zapisano w konstytucjach Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej: „Z naszej działalności apostolskiej powinni ludzie doświadczyć, że opuściłyśmy wszystko, aby naszym życiem dać świadectwo miłości Boga”. Trudnej pracy na rzecz chorych dzieci siostry jednak nie podołałyby same. Ich działania wspiera szerokie grono przyjaciół. Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej z Obry są częstymi gośćmi w Klenicy i nie mogło ich zabraknąć na uroczystościach jubileuszowych. Oni także przygotowali oprawę liturgiczną i muzyczną Mszy św.
Przyjaciółmi dzieci z Klenicy są także młodzi ludzie z Belgii. Dzięki ich pomocy odnowiono w zeszłym roku wszystkie sale dla dzieci, zakupiono nowy sprzęt, dokonano niezbędnych remontów. Nie można zapomnieć o samych kleniczanach i uczniach tutejszej szkoły podstawowej, którzy z okazji jubileuszu posprzątali teren wokół szkoły i kościoła parafialnego, a także uporządkowali groby zmarłych dzieci pochowanych na miejscowym cmentarzu, oraz o młodzieży przebywającej w miejscowym Ośrodku Socjoterapii. Im wszystkim na koniec podziękowała s. Małgorzata.

Reklama

Służebnice sług

Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej zostało założone przez sługę Bożego ks. Jana Schneidera, który był kapłanem niestrudzonym w czynieniu miłosierdzia. Jego kapłańskie życie odznaczało się głęboką wiarą, niezłomną nadzieją i ofiarną miłością. Często mawiał do sióstr: „Służcie tym, którymi świat pogardza. Bądźcie służebnicami sług”. Szczególną nadzieję pokładał w Maryi Niepokalanej. I Jej to powierzył swoje dzieło. W Konstytucji nowego zgromadzenia zapisano: „Duchowość Sióstr Maryi Niepokalanej wyraża się w gotowości do radosnej służby za przykładem Matki Bożej”.
Za Konstytucją Zgromadzenia bp Paweł mówił: „Siostry swoje pierwsze zadanie widzą w służbie dziewczętom, aby im pomóc w urzeczywistnianiu chrześcijańskiego życia w miłości”. Realizacja tego zadania możliwa jest dzięki szczególnemu nabożeństwu do Maryi Niepokalanej oraz do patronów: św. Józefa, św. Augustyna, św. Jadwigi Śląskiej, św. Róży z Limy. Drugim wnioskiem, jaki według Księdza Biskupa płynie z zagłębiania się w charyzmat zgromadzenia, jest przesłanie ks. Jana Schneidera, który mówił, że wielką rzeczą jest podać rękę upadłemu, aby się znów podźwignął, ale nieskończenie większa to zasługa, gdy ktoś poda rękę przed upadkiem. „Życzę więc, by te 100 lat pracy sióstr w Klenicy i 150 lat istnienia zgromadzenia były okazją do wielkiego dziękczynienia Bogu za wielkie łaski, których dokonał Bóg przez ręce wielu bohaterskich i świętych sióstr” - zakończył bp Paweł Socha.

150 lat miłości

Modlitwa, organizacja rekolekcji, praca w szpitalach, katechizacja, świadectwo życia, pomoc w parafii, działania misyjne, opieka nad dziećmi i młodzieżą - to codzienna realizacja posłannictwa sióstr. „150 lat kongregacji to 150 lat miłości odzwierciedlanej w wypełnianiu woli Bożej poprzez śluby sióstr - powiedziała na koniec jubileuszowej Mszy św. s. Małgorzata. - To dzięki Sprawcy wszystkiego we wszystkich charyzmat założyciela zgromadzenia ma swoją nową jakość poprzez posługę sióstr chorym dzieciom”.
Jubileuszowym uroczystościom w Klenicy towarzyszył obraz Matki Bożej, patronki Zgromadzenia, przed którym 150 lat temu pierwsze siostry składały śluby zakonne. Peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, czczonej przez założyciela Kongregacji - ks. Jana Schneidera i przez pierwsze siostry odbyła się w niedzielę 26 września. Przez tydzień obraz Matki Bożej wystawiony był w prezbiterium klenickiego kościoła. Przed Mszą św., odprawioną przez ks. Jana Guzikowskiego SCh, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Klenicy przedstawiły montaż słowno-muzyczny.
Za datę powstania Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej uważa się 8 grudnia 1854 r., w którym członkinie Stowarzyszenia dla Ochrony i Podniesienia Moralności Dziewcząt Służących uroczyście poświęciły się Najświętszej Marii Pannie Niepokalanie Poczętej. Obłóczyny pierwszych sióstr odbyły się 26 maja 1863 r., w święto Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. 2 lipca 1867 r. biskup wrocławski H. Förster uznał siostry za zgromadzenie na prawie diecezjalnym i podjął starania o jego uznanie na prawie papieskim. Obecnie zgromadzenie znajduje się na terenie 8 krajów: Włoch, Polski, Niemiec, Tanzanii, Łotwy, Ukrainy, Francji i Białorusi.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+

2024-04-24 13:58

[ TEMATY ]

LGBT

PAP/Rafał Guz

„Bednarska" - I społeczne liceum ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie zostało najwyżej ocenione w najnowszym rankingu szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. Ranking przedstawiła Fundacja "GrowSpace" w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Ranking w gmachu MEN został zaprezentowany po raz pierwszy.

CZYTAJ DALEJ

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

2024-04-25 11:34

[ TEMATY ]

Lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Karol Porwich/Niedziela

Zabawkarstwo drewniane ośrodka Łączna-Ostojów, oklejanka kurpiowska z Puszczy Białej, tradycja wykonywania palm wielkanocnych Kurpiów Puszczy Zielonej, Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę oraz pokłony feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską to nowe wpisy na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tworzona od 2013 roku lista liczy już 93 pozycje. Kolejnym wpisem do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego został natomiast konkurs „Palma Kurpiowska” w Łysych.

Na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego zostały wpisane:

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Pielgrzymka niepełnosprawnych

2024-04-26 08:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej zorganizowało w dniach 23-24 kwietnia autokarową pielgrzymkę na Górę św. Anny. W Pielgrzymce uczestniczyły 54 osoby.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję