Reklama

Polacy i Węgrzy wspólnie świętują na Jasnej Górze 100-lecie naszej niepodległości

2018-06-26 18:28

mir / Jasna Góra (KAI)

Piotr Drzewiecki

Na Jasnej Górze trwa VII Narodowa Pielgrzymka Węgrów. Uczestniczy w niej około tysiąca pielgrzymów ze wszystkich historycznie węgierskich ziem: obecnych Węgier, Siedmiogrodu w Rumunii, Słowacji, Serbii i Zakarpacia. - Dziś cieszymy się razem z naszymi braćmi i dziękujemy wraz z nimi za wolność, suwerenność i niepodległość ich kraju - powiedziała konsul generalna Republiki Węgierskiej w Krakowie Adrienne Kórmendy. Przybył również wicepremier Węgier Zsolt Semjén.

Celem tegorocznej pielgrzymki jest podkreślenie, że Polskę i Węgry łączy bardzo wiele na płaszczyźnie wiary, historii, kultury, a także polityki.

Bp János Székely, biskup diecezji Szombathely na Węgrzech podkreślał ogromną rolę, jaką w rozwoju obu narodów związanych tysiącletnimi więzami przyjaźni odegrała wiara i zawierzenie Matce Bożej. Zaapelował do zgromadzonych pielgrzymów o wzajemną modlitwę za siebie i za tych, z którymi łączy nas historia i kultura. "Wiara to nasza wspólna sprawa. Wiara w narodzie umacnia się, kiedy widzimy naszych modlących się braci” – podkreślali Węgrzy.

Pielgrzymka jest też dziękczynieniem za 100-lecie niepodległości Polski. - Niepodległość Polski jest dla Węgrów szczególna wartością. Naród węgierski był jedynym w Europie, który naprawdę mocno i głęboko przeżył tragedię, kiedy państwowość została zlikwidowana – podkreśliła konsul generalna Republiki Węgierskiej w Krakowie dr hab. Adrienne Kórmendy. Konsul przypomniała starania węgierskiego społeczeństwa i polityczne i dyplomatyczne, a nawet zbrojne wspierające Polaków w ich drodze do niepodległości.

Reklama

Rok 1918r., w którym Polska odzyskała swoją niepodległość był niezwykle trudny dla Węgrów. W wyniku klęski w I wojnie światowej nastąpił rozpad monarchii austro-węgierskiej. Obszar państwa węgierskiego okrojono do niecałej jednej trzeciej terytorium sprzed wojny. - Jedyną pociechą w tamtym okresie dla Węgrów była świadomość, że ich bracia w wierze, Polacy, odzyskali swoją państwowość - dodała Adrienne Kormendy.

O godz. 12.00 sprawowana była uroczysta Msza św. Eucharystii przewodniczył bp József Tamás.

Bp József Tamás za wieloletnią współpracę z paulinami na ziemi węgierskiej i w Siedmiogrodzie, przyjaźń i przewodniczenie narodowym pielgrzymkom Madziarów na Jasną Górę został przyjęty do duchowej rodziny – konfraterni Zakonu Paulinów. To właśnie na terenie Siedmiogrodu w Rumunii znajduje się główne sanktuarium maryjne narodu węgierskiego w Csiksomlyó. Kult Matki Bożej w tym miejscu sięga roku 1567 r., kiedy to w darze wdzięczności dla Maryi za ocalenie wiary Węgrzy składają śluby wytrwania w wierze ojców.

W ramach VII Pielgrzymki Narodowej Węgrów w Sali Rycerskiej odbył się wernisaż wystawy pt. "Przenajświętsza Panienka, Patronka Węgrów", którą zorganizowała Galeria Kárpát-Haza w Budapeszcie.

Wicepremier Węgier Zsolt Semjén przypomniał pierwszego króla węgierskiego św. Stefana, który oddał kraj we władanie Matce Bożej nazywając Ją Królową, Orędowniczką, Patronką Węgier, a co znalazło wyraz także w węgierskiej konstytucji do czasu II wojny światowej. Zsolt Semjén podkreślił, że „kult maryjny na Węgrzech nie tylko nas duchowo wzbogaca, ale też przyczynił się do państwowości Węgrów”.

Pięćdziesięciu pięciu wybitnych artystów z Kotliny Karpackiej i diaspory węgierskiej z różnych stron świata poddało swojej interpretacji relacje Węgrów z Najświętszą Maryją Panną. Wystawa odwiedza kolejne miejsca w kraju i za granicą.

Dzięki tej ekspozycji, której celem jest dotarcie do społeczności węgierskiej na świecie, Instytut Badań Strategii Narodowej pragnie przybliżyć wiarę chrześcijańską oraz wartości narodowe, zainicjować reinterpretację wizerunki Najświętszej Maryi Panny, jego zakorzenienie w codziennym życiu społeczności, „co traktujemy jako warunek przetrwania narodu” – podkreślił w przewodniku po wystawie Szász Jenő, prezes Instytutu Badań Strategii Narodowej.

Wśród gości wernisażu był także metropolita częstochowski. Abp Wacław Depo zwrócił uwagę, że wspólnym fundamentem naszego braterstwa, naszego zjednoczenia jest wiara chrześcijańska i jest to dla obu narodów dziś „zadanie nie do utracenia”. - I dlatego dobrze – tłumaczył hierarcha - że jesteśmy razem, dlatego, że potwierdzamy społecznie, czy politycznie pewne związki i „wzajemne zapotrzebowanie na siebie” też na bazie kultury, a kultura stanowi o tożsamości narodu - mówił. - Wspólne dzieje nas zobowiązują, uczą na przyszłość, żeby być razem, żeby ocalać kulturę chrześcijańską i tę tradycję, która wspólnie niesiemy – podkreślił abp Depo.

Pielgrzymi z Węgier złożyli także kwiaty pod Epitafium Smoleńskim przed Kaplicą Matki Bożej, upamiętniającym ofiary katastrofy Smoleńskiej. Spotkali się na modlitwie przy figurze bł. Euzebiusza, założyciela paulinów w XIII wieku na Węgrzech, nazywanej „Studnią Bł. Euzebiusza – Przyjaźni Polsko-Węgierskiej”. W programie pielgrzymki znalazły się jeszcze: modlitwa różańcowa, Apel Jasnogórski, a po nim procesja różańcowa ze świecami, modlitewne czuwanie zakończy się około północy.

Jutro, tj. 27 czerwca, Węgrzy udadzą się do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. O godz. 11.00 w bazylice uroczystej Eucharystii przewodniczyć będzie abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Podczas Mszy św. poświęcony zostanie obraz Jezusa Miłosiernego namalowany na Węgrzech, który następnie odbędzie peregrynację w węgierskich parafiach.

28 czerwca odbędą się uroczystości w Tarnowie. Po Mszy św. w tarnowskiej katedrze nastąpi odsłonięcie Ławki Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, która stanie przy ul. Wałowej, obok pomnika Józefa Bema.

Tagi:
Jasna Góra 100‑lecie niepodległości Węgrzy

Bp Andras Veres: niezliczeni święci i władcy łączą narody Polski i Węgier

2019-03-23 19:25

apis / Kielce (KAI)

Niezliczeni święci i władcy łączą narody Polski i Węgier na przestrzeni wieków – wskazywał bp Andras Veres, przewodniczący Konferencji Episkopatu Węgier podczas uroczystej Eucharystii sprawowanej z okazji trwających obchodów Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej 23 marca w kieleckiej katedrze.

TER
Parafia katedralna

Mszy św. dziękczynnej za tysiąclecie przyjaźni narodów polskiego i węgierskiego przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski. Koncelebrowali ją biskupi Andras Veres, i Marian Florczyk. Wzięli w niej udział prezydenci Andrzej Duda i Janos Ader. Odprawiona była w języku polskim z elementami węgierskiego i łaciny.

Przewodniczący KEP Węgier w homilii podkreślił, że Polska i Węgry mają wspólną historię kształtowania się państwowości przez chrześcijaństwo. Wymienił m.in.: św. Wojciecha powiązanego z założeniem Kielc, który jest otoczony szacunkiem także przez Węgrów, ponieważ został ochrzczony przez pierwszego króla Węgier świętego Stefana.

- Jednocześnie niezliczeni święci i władcy łączą nasze narody na przestrzeni wieków. Wspomnę tylko dwa przykłady: św. Kinga i św. Jadwiga. Na przemówieniu otwierającym kanonizacje św. Jadwigi Papież Jan Paweł II stwierdził, że była ona opiekunką Polski, Litwy, Rusi oraz Węgier. Moglibyśmy również wymieniać tutaj nazwiska niezliczonych władców i generałów, których nasi ludzie szanują wzajemnie i wspominają jako wielkich mistrzów naszej wspólnej historii – podkreślał biskup.

Hierarcha węgierski odwołał się nawet do znanego powiedzenia „Polak Węgier dwa bratanki i do szabli i do szklanki. Aby zuchy, oba żwawi niech im Pan Bóg błogosławi”. Otrzymał gromkie brawa od licznie zgromadzonych w katedrze.

Biskup zwrócił uwagę na to, że wartości wiary chrześcijańskiej zapewniały ludziom moc i odwagę, bez której nie mogliby przeciwstawić się siłom depczącym Kościół, religię i podstawowe prawa ludzkie, ale zagrożenie jednak nie zniknęło do dzisiaj.

-Chrześcijaństwo stało się najbardziej prześladowaną religią na świecie. Z badań wynika, że na świecie co pięć minut ginie jeden chrześcijanin. Ale smucimy się również z tego, że nasze wspólnoty religijne, w których nie ma bezpośredniego zagrożenia życia, są bardzo osłabione. W naszych krajach sekularyzacja i hedonizm są największym zagrożeniem dla wiary chrześcijańskiej. Niemniej jednak, lub nawet z tego powodu zacieśnijmy mocniej węzły naszej przyjaźni! Pomagajmy sobie nawzajem, aby wytrwać w wierze chrześcijańskiej – apelował ordynariusz.

Biskup kielecki Jan Piotrowski witając uczestników Mszy św. zwrócił uwagę na to, że katedra widziała już wiele wydarzeń, a dzisiejsza obecność prezydentów Polski i Węgier do nich należy i potwierdza przyjaźń między narodami. Zdaniem ordynariusza, jest to świadectwo, że przyjaźń polsko-węgierska trwa, ma się umacniać i być wzorem do zachowań ludzkich w obu społeczeństwach.

W Eucharystii uczestniczyli także przedstawiciele władz parlamentu polskiego i węgierskiego, władz państwowych, wojewódzkich, samorządowych i miejskich. Prezydenci Andrzej Duda i Janos Ader złożyli kwiaty przy tablicy smoleńskiej.

Po Eucharystii na kieleckim skwerze im. Szarych Szeregów pary prezydenckie odsłoniły popiersie jednego z najwybitniejszych węgierskich kompozytorów Beli Bartóka. Zapalono także znicze pod pomnikiem poświęconym harcerzom, którzy zginęli za Ojczyznę.

Węgierska para prezydencka zdecydowała się na prywatną część wizyty, podczas której odwiedziła sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu. W świętokrzyskim sanktuarium można zwiedzać wystawę pt. "Stosunki Polsko-Węgierskie od roku 1006 do współczesności w kontekście Świętego Krzyża".

Obchody Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej odbywają się w Kielcach w dniach od 21 do 24 marca z ich okazji zorganizowano w kieleckich placówkach kulturalno-artystycznych bardzo dużo imprez oraz wydarzeń, w tym m.in.: gala przyjaźni, występy artystyczne tancerzy, koncerty, spotkania literackie, konferencje naukowe, młodzieżowy turniej w piłkę ręczną, różnorodne wystawy, przeglądy filmów i prezentacje.

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej został ustanowiony przez węgierski parlament jednogłośnie 12 marca 2007. Sejm polski przyjął analogiczną uchwałę 16 marca 2007 r. przez aklamację.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

25 marca – Dzień Świętości Życia

2019-03-23 10:59

BP KEP / Warszawa (KAI)

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca, Kościół w Polsce będzie obchodził Dzień Świętości Życia. „Pasterze Kościoła w Polsce przypominają o największej wartości, jaką jest ludzkie życie” – czytamy w komunikacie po ostatnim zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

Ivan Kmit/Fotolia

Dzień Świętości Życia przypada dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem. Jego celem jest budzenie wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia na każdym jego etapie oraz zwrócenie uwagi na potrzebę szczególnej troski o nie. W okolicach tego dnia na Jasną Górę przybywają obrońcy życia z całej Polski, by modlić się w intencji ochrony życia.

Co roku z okazji Dnia Życia w całej Polsce w różnym czasie organizowane są również Marsze dla Życia i Rodziny. To wyraz publicznego świadectwa o podstawowej wartości ludzkiego życia od poczęcia oraz rodziny opartej na małżeństwie kobiety i mężczyzny, otwartym na przyjęcie i wychowanie dzieci. W tym roku 24 marca, w Narodowym Dniu Życia, ulicami Warszawy przejdzie pierwszy ogólnopolski Narodowy Marsz Życia.

W Dniu Świętości Życia wiele osób składa też przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego czyli zobowiązuje się do modlitwy w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Do tego, aby każda parafia włączyła się w dzieło Duchowej Adopcji, zachęcali biskupi w komunikacie po ostatnim zebraniu plenarnym. O włączenie się w tę inicjatywę apeluje również dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin ks. Przemysław Drąg oraz Krajowa Doradczyni Życia Rodzinnego Beata Choroszewska.

„Chcemy zaprosić, aby wszyscy księża proboszczowie, rodzice, katecheci i nauczyciele przypomnieli dzieciom i młodzieży, ale także małżeństwom i rodzinom o tym, że każde życie ludzkie jest piękne i jest święte” – podkreśla ks. Przemysław Drąg.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Sulęcin: Obraz św. Józefa nawiedził parafię św. Henryka

2019-03-25 22:28

Kamil Krasowski

Obraz św. Józefa Kaliskiego 24 i 25 marca nawiedził parafię św. Henryka w Sulęcinie.

R. Staniszewski
Czuwanie mężczyzn przed obrazem św. Józefa

Zapraszamy do fotogalerii!

Zobacz zdjęcia: Peregrynacja w parafii św. Henryka w Sulęcinie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem