Reklama

Setny numer „Aspektu Polskiego”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W styczniu br. ukazał się setny numer łódzkiego miesięcznika Aspekt Polski, wydawanego przez Katolicki Klub im. św. Wojciecha. Z tej okazji 29 stycznia o godz. 16.00 w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęło się uroczyste świętowanie tego szczególnego jubileuszu. Mszę św. dziękczynną sprawował metropolita łódzki abp Władysław Ziółek przy współudziale ks. prał. Stanisława Kaniewskiego, ks. kan. Pawła Sudowskiego, ks. Mateusza Ciepluchy, ks. Janusza Szeremety i ks. Andrzeja Ścieszki.
W katedralnych ławkach miejsca zajęli autorzy związani z Aspektem, m.in. redaktor naczelny Mirosław Orzechowski, a także czytelnicy i sympatycy pisma.
W homilii Metropolita łódzki wraz z całym zgromadzeniem dziękował Bogu za podjęcie niezwykłej inicjatywy, jaką było powołanie tego pisma. „Dzisiaj modlimy się za wszystkich, którzy tworzą Aspekt Polski - stwierdził Ksiądz Arcybiskup.- Wśród tego zespołu spotykamy literatów, dziennikarzy, naukowców, przedstawicieli świata kultury i polityki. Wszyscy oni odczytują swą współpracę z Aspektem jako wezwanie, aby uwierzywszy z mocą w Chrystusa, iść razem z Nim i przemieniać świat. Jeśli nawet nie będzie Wam dane ujrzeć owoców Waszej pracy, nie rezygnujcie z obranej drogi - apelował Ksiądz Arcybiskup. - Postępujcie na niej z odwagą i prawością, z miłością do łódzkiej ziemi i łódzkiego Kościoła”.
Podczas jubileuszowego spotkania, które po Mszy św. odbyło się w auli Wyższego Seminarium Duchownego, abp Władysław Ziółek mówił: „Szczególnym obowiązkiem mediów, przyjmujących chrześcijański system wartości, jest ewangelizacja. Aspekt Polski tę misję wypełnia niezwykle skutecznie przez dawanie świadectwa prawdzie. Wyrażam ogromną wdzięczność za Wasze zaangażowanie na rzecz apostolstwa prawdy. Słowa te kieruję pod adresem wszystkich osób, które redagują, sponsorują i kolportują ten miesięcznik”.
Również bp Adam Lepa wskazał na ważną rolę prasy katolickiej w dziele ewangelizacji. Przywołał konkretny program działania w tej dziedzinie, sformułowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II: „Kościół, duszpasterze i wierni świeccy powinni zdecydowanie popierać rozwój prasy katolickiej oraz zabiegać o powiększenie zasięgu jej oddziaływania. Wszystkich należy zachęcać do jej czytania w celu głębszego poznawania prawd wiary, nauki Kościoła oraz kultury religijnej”.
Mirosław Orzechowski przyznał, że bez grupy wspaniałych bezinteresownych ludzi, oddanych bez reszty gazecie, nie udałoby się przetrwać tylu lat. Wszyscy oni poświęcają na cele wydawnictwa swój prywatny czas, a często także pieniądze. Redaktor Naczelny podkreślił, iż z Aspektem współpracują cenieni publicyści, naukowcy, twórcy kultury i duchowni. Ich publikacje są nie tylko wartościowym źródłem wiedzy, ale także elementem kształtującym poglądy czytelników. Warto zauważyć, że co miesiąc po Aspekt Polski sięga kilkadziesiąt tysięcy osób.
Życzenia dla Zespołu Aspektu przekazali m.in. prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki oraz przyjaciele i sympatycy. Osoby wspierające pismo otrzymały z rąk Redaktora Naczelnego akwarele pędzla Izabeli Marii Trelińskiej, a także inne okolicznościowe upominki.
Następnie w seminaryjnej auli zabrzmiała muzyka polska w wykonaniu pianistki Bogny Dulińskiej-Grzankowskiej, sopranistki Elżbiety Walaszczyk i tenora Jana Dominikowskiego. Po koncercie otwarto wystawę malarstwa Izabeli Marii Trelińskiej, zatytułowaną Macierzyńskie pielgrzymowanie przez wiarę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Müller: samobójstwo dla chrześcijan nie jest opcją

2024-05-21 14:30

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

samobójstwo

Kard. Müller

Karol Porwich/Niedziela

Bóg nie unika kontaktu z nami. On nas dotyka i obejmuje – powiedział kard. Müller

Bóg nie unika kontaktu z nami. On nas dotyka i obejmuje – powiedział kard. Müller

Samounicestwienie przez samobójstwo, narkotyki i alkohol lub powiedzenie «nie» naszej męskiej lub kobiecej seksualności nie są opcjami dla chrześcijan - stwierdził na zakończenie tradycyjnej pielgrzymki do Chartres były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Müller. Przewodniczył on w Poniedziałek Wielkanocny w tym sanktuarium Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego z udziałem 18 tys. wiernych. Wśród młodych, którzy przybyli w poniedziałek do katedry w Chartres, było także 1500 zagranicznych pielgrzymów, głównie z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, ale także z USA i wielu innych krajów. Trzydniowa pielgrzymka, odbywająca się od 1983 roku przyciągnęła w tym roku rekordową liczbę pątników.

W swoim kazaniu kardynał Müller odniósł się do tegorocznego hasła pielgrzymki „Chcę zobaczyć Boga” i porównał ludzkie życie i historię Kościoła do pielgrzymki: „Aby zobaczyć Boga, musimy podążać za Chrystusem na drodze naszego życia, aż dotrzemy do celu w naszym wiecznym domu” - zaznaczył. Przypomniał, że światłem na tej drodze jest Logos, Jezus Chrystus, który „prowadzi nas bezpiecznie do sensu i celu naszego życia, kiedy widzimy Boga twarzą w twarz”. Cytując konstytucję dogmatyczną Lumen gentium Soboru Watykańskiego II zaznaczył, że „Kościół wśród prześladowań świata i pociech Bożych podąża naprzód w pielgrzymce, głosząc krzyż i śmierć Pana, aż przyjdzie” (n.8).

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Katecheci przeciwko zmianom zasad organizacji religii w szkołach

2024-05-21 16:42

[ TEMATY ]

katecheta

Bożena Sztajner/Niedziela

Nauczyciele ze Stowarzyszenia Katechetów Świeckich krytykują propozycję MEN zmian w zasadach organizacji lekcji religii w szkołach. Według nich spowodują one utratę pracy przez część katechetów. Opowiadają się za natomiast za wprowadzeniem obowiązkowych dla uczniów lekcji religii lub etyki.

Pod koniec kwietnia do konsultacji publicznych trafił projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Zaproponowano w nim uelastycznienie możliwość organizacji nauki religii i etyki. Łatwiej niż dotychczas będzie można tworzyć grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję