Reklama

V Diecezjalny Przegląd Chórów Parafialnych - 17 listopada 2001 r. w parafii pw. Bożego Miłosierdzia w Bielsku Podlaskim

Niedziela podlaska 50/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Co dały Tobie dotychczasowe Diecezjalne Przeglądy Chórów Parafialnych?" . Z takim pytaniem zwróciłem się do uczestników spotkania w Bielsku Podlaskim, na kolejnym Diecezjalnym Przeglądzie Chórów Parafialnych. Przytoczę niektóre wypowiedzi ankietowanych: "Dowiedziałam się o technice śpiewu i jak należy śpiewać w grupie, czyli w chórze. Duże wrażenie robi to, że mogą śpiewać wszyscy, cały Kościół (chórzystka lat 38);

Pozwoliły porównać osiągnięcia naszego chóru z innymi zespołami, wzbogaciły wiedzę o śpiewie i jego znaczeniu w liturgii (chórzystka, lat 58);

Poczucie wspólnoty, jedności z ludźmi, których łączy nie wspólne miejsce zamieszkania lecz zainteresowania i sposób służenia Bogu (chórzystka, lat 43); Widzę potęgę pieśni, zwłaszcza chórów połączonych w czasie Mszy św. To uskrzydla" (chórzysta, lat 65).

Zaplanowane spotkanie Rady Kapłańskiej uniemożliwiło przybycie Księdza Biskupa na tegoroczny Przegląd. Spotkanie chórów zorganizowano w parafii Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim. Kilkanaście minut przed godz. 10.00 rozpoczęliśmy przygotowanie do Mszy św. Kiedy już właściwie połączono wszystkie siły chóralnych głosów, można było sprawować Eucharystię. Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił piszący te słowa ks. Jarosław Kuźmicki.

Udział w tegorocznym Przeglądzie zgłosiło 10 chórów parafialnych. Z pewnością nie są to wszystkie zespoły z naszej diecezji i czekam w dalszym ciągu na nowe zgłoszenia - ale i w takiej grupie, liczącej 300 osób, można łatwiej dostrzec wagę śpiewu, mimo jego służebnej roli w liturgii. Można łatwiej zauważyć, to co uskrzydla, a co jest tajemnicą śpiewania wspólnoty.

Do udziału w przeglądzie swoje chóry zgłosiły: parafia Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim, parafia św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach, parafia św. Stanisława w Sarnakach, parafia konkatedralna w Sokołowie Podlaskim, parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgrowie, parafia Świetej Trójcy w Ciechanowcu, parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce, parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bielsku Podlaskim, parafia Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim i parafia Brańsk. Jedenastym zespołem, który zaprezentował swój dorobek, był Chór Polskiej Pieśni Narodowej, działający przy Bielskim Domu Kultury. Zespół ten, prowadzony przez Krystynę Kamińską, a złożony z dwóch chórów parafialnych - parafia Matki Bożej z Góry Karmel i parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bielsku Podlaskim - zasługuje na szczególną uwagę, chociażby z racji na miejsce, gdzie odbywał się Przegląd. Dlatego też jego prezentację - koncert, umieszczono w programie spotkania. Kilka słów o tej grupie. Zespół kultywuje narodowe i patriotyczne tradycje śpiewacze, uświetniając swoimi występami obchody świąt narodowych. Trzeba podkreślić także w tym miejscu to, co szczególnie zasłużyło na naszą uwagę. Oto chór ten przez 4 lata, przemierzając wiele kilometrów z parafii do parafii, uczestniczył w tworzeniu oprawy muzycznej 20 Mszy św. w różnych kościołach, a także dawał koncerty. Przy okazji kwestował na rzecz budowy bielskiej świątyni. Zwykle na czele zespołu stał ks. kan. Marian Wyszkowski, który sprawował Msze św. i głosił słowo Boże. Z tej racji należy się temu połączonemu chórowi wielkie uznanie, za szeroką działalność na rzecz Kościoła.

W programie Mszy św. znalazły się takie utwory jak: pięknie wykonana jednogłosowo Bogurodzica oraz śpiewy wielogłosowe - Alleluja, Kyrie, Głoś imię Pana, Przykazanie nowe, Ave verum - W. A. Mozarta.

Po zakończonej Eucharystii poszczególne chóry prezentowały swoje nowe i stare osiągnięcia. Każdy z zespołów mógł wykonać dwa utwory. Wyjątkiem był chór z bazyliki w Węgrowie, który działa niespełna rok pod kierownictwem Mieczysława Osiadacza, a który posiada już niemały dorobek. Tego właśnie chóru słuchano w dłuższym koncercie na zakończenie prezentacji.

Wnikliwe wsłuchiwanie się w wykonanie poszczególnych utworów było swoją drogą elementem kształcącym. Kilka zespołów posiada poziom, który może być wzorem dla innych. W trakcie Przeglądu nie zabrakło także elementu formacyjnego. W tym roku referat nt.: Chór, jego rola i znaczenie w liturgii wygłosił ks. Krzysztof Łapiński, muzykolog z Białegostoku. W swoim wystąpieniu, zwracając uwagę na element historyczny muzyki, podkreślił starania Soboru Watykańskiego II o przywrócenie właściwego miejsca muzyce w liturgii oraz właściwego miejsca wykonawcom tej muzyki. Wspomniał przy tym, że takie okresy historyczne jak klasycyzm i romantyzm wykształciły wielkie formy muzyczne, które się po prostu nie nadawały i nie nadają do użytku liturgicznego.

Omawiając element ludzki w przygotowywaniu muzyki oraz w samym jej wykonywaniu, ks. Łapiński zaakcentował następujące czynniki prowadzące do właściwej pracy w zespole na chwałę Boga i do uświęcenia własnego i innych: umiejętność zdobywania się na "przepraszam i na uprzejmość", poznanie norm liturgicznych, które ułatwią dobór repertuaru, poznanie elementarnych zasad muzyki, by to, co robią chóry (rozśpiewka, praca w głosach, łączenie głosów, emisja, intonacja, oddech, wyrównywanie głosów), robić świadomie, nie wyłączać z liturgii innych, rezerwując dla siebie wszystko.

Treści zawarte w prezentowanym referacie z pewnością ubogaciły intelektualnie wszystkich, którzy chcieli z niego skorzystać. W tegorocznym Przeglądzie wzięli udział po raz pierwszy klerycy naszego Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. Myślę, że ich pomoc świadczona w czasie trwania Przeglądu zaowocuje na przyszłość większym ukochaniem przez nich muzyki liturgicznej.

Dzięki sponsoringowi i życzliwości starostwa powiatowego w Bielsku Podlaskim wszystkie zespoły otrzymały w darze księgi kronik, które wręczyła chórom przedstawicielka starostwa, Elżbieta Dankiewicz. Cichym pragnieniem organizatorów jest to, by karty kronik zapisywano pięknymi zgłoskami pracy chórów.

Na koniec chciałbym podkreślić życzliwość, gościnność i konkretną pomoc w organizacji Przeglądu ks. kan. Mariana Wyszkowskiego, proboszcza parafii Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim. Jeszcze w trakcie prac wykończeniowo-budowlanych przy świątyni, zaprosił on wszystkie chóry diecezji do swojej parafii i ugościł wszystkich herbatą, kawą, bigosem, kanapkami i ciastem.

Ze względu na zimno, które odczuli wszyscy, mimo gorącej atmosfery, przewijała się prośba, by organizować Przeglądy w innym terminie. Po analizie licznych sugestii wydaje się, iż optymalnym terminem na organizację tej uroczystości będzie dzień rocznicowy wizyty Jana Pawła II w Drohiczynie, w czerwcu.

Czy dotychczasowe Przeglądy przyniosły konkretne owoce w życiu osobistym i rodzinnym? Na to pytanie, zawarte w ankiecie jedna z chórzystek odpowiedziała: "Tak. Śpiew wpłynął na ćwiczenie mojej cierpliwości, na większe wyciszenie się. W życiu rodzinnym jest to potrzebne. Wiele spraw można rozwiązać łagodniej".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża Dobrej Rady

[ TEMATY ]

Matka Boża

pl.wikipedia.org

Matka Bożej Dobrej Rady. To tytuł nadany Najświętszej Maryi Pannie w celu podkreślenia Jej roli jako pośredniczki i wychowawczyni wypraszającej u Boga oświecenie w trudnych sytuacjach. Jej wspomnienie w kalendarzu katolickim przypada 26 kwietnia.

Podstawę kultu Matki Bożej Dobrej Rady stanowią teksty biblijne z ksiąg mądrościowych zastosowane do Najświętszej Maryi Panny, a także teologiczne uzasadnienia św. Augustyna, św. Anzelma z Canterbury i św. Bernarda z Clairvaux o Matce Bożej jako pośredniczce łask, zwłaszcza darów Ducha Świętego. Na początku naszego wieku papież Leon XIII włączył wezwanie „Matko Dobrej Rady” do Litanii Loretańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Siedlce: Pogrzeb dzieci utraconych

2024-04-26 18:01

[ TEMATY ]

pogrzeb

dzieci utracone

Siedlce

Magdalena Pijewska

- Jeśli rodzicami byliście przez pięć czy dziesięć minut, to rodzicami zostaliście na wieczność - wskazał ks. kanonik Jacek Sereda podczas Mszy św. w katedrze siedleckiej. Dziś odbył się pogrzeb 20 dzieci. Podczas liturgii modlono się dar pokoju i nadziei dla rodziców przeżywających ból po stracie dziecka.

Ks. Jacek Sereda, w nawiązaniu do odczytanej Ewangelii, wskazał, że bardzo ważne jest przeżycie okres żałoby, smutku. - To jest czas na nasz żal i łzy; ale Pan Jezus mówi do nas „nie trwóż się”. To mówi Ten, który Zmartwychwstał, jest zwycięzcą nad śmiercią - wskazał ks. Sereda.

CZYTAJ DALEJ

Radosna twarz Kościoła

2024-04-26 16:28

Magdalena Lewandowska

Podczas Cecyliady dzieci wspólne wielbią Boga poprzez śpiew.

Podczas Cecyliady dzieci wspólne wielbią Boga poprzez śpiew.

Już po raz 8. odbyła się Cecyliada – przegląd piosenki religijnej dla przedszkolaków.

Organizatorem wydarzenia jest katolickie przedszkole Lupikowo przy współpracy parafii św. Trójcy na wrocławskich Krzykach. Przegląd ma charakter ewangelizacyjny i integracyjny – nie ma rywalizacji, jest za to wspólny śpiew na chwałę Bogu. W tym roku wzięło w nim udział 80 dzieci z wrocławskich przedszkoli i jedna śpiewająca wspólnie rodzina. – Cecyliada to wydarzenie, które od lat gromadzi najmłodszych członków Kościoła, z czego jesteśmy bardzo dumni. Cieszymy się, że właśnie poprzez tę inicjatywę możemy zachęcać dzieci do wielbienie Boga i uświęcania się poprzez muzykę – mówi Aleksandra Nykiel, dyrektor przedszkola Lupikowo. Podkreśla, że co roku nie brakuje zgłoszeń, a kolejne edycje pokazują potrzebę takich wydarzeń. – Muzyka pięknie potrafi kształtować wrażliwość religijną, patriotyczną, ale też wrażliwość na drugiego człowieka. Śpiew pomaga doświadczyć i opowiadać o miłości Boga, a takie wydarzenia uczą też, jak na tę miłość odpowiadać – dodaje.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję