Reklama

WŁOCHY - FRANCJA

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Europejskie prawodawstwo przeciwko znieważaniu Papieża

Za obrazę i znieważenie publiczne głowy obcego państwa, w tym Papieża - jako głowy państwa watykańskiego - kodeksy karne krajów europejskich, takich jak np. Włochy czy Francja, przewidują surowe kary. Obraza i znieważenie publiczne popełnione na obszarze Włoch przeciwko osobie Papieża, w wystąpieniach, gestach i na piśmie, karane są tak samo, jak obraza i znieważenie osoby Prezydenta Republiki - stwierdza włoski kodeks karny. Takie konsekwencje mógłby ponieść np. włoski polityk, gdyby podobnie jak Aleksander Kwaśniewski podjudzał do parodiowania gestów Ojca Świętego. Obraza i znieważenie publiczne Papieża karane są we Włoszech od roku do 5 lat więzienia (taką karę mógłby ponieść włoski polityk, który podobnie jak min. Siwiec kpił z gestów Ojca Świętego).
Obraza głowy obcego państwa karana jest też przez francuski kodeks karny. Artykuł 36. obowiązującej ustawy z 1881 r. przewiduje karę roku więzienia lub grzywnę w wysokości 300 tys. franków.

Zmarł kard. Paul Gouyon

W wieku 90 lat zmarł 26 września br. emerytowany metropolita Rennes, Dol i Saint-Malo - kard. Paul Gouyon. Na wieść o tym Jan Paweł II przesłał na ręce obecnego arcybiskupa Rennes - FrancWois Saint-Macary´ego depeszę kondolencyjną, w której łączy się modlitewnie w bólu z archidiecezją, rodziną zmarłego i tymi wszystkimi, których dotknęła ta śmierć. "Dziękuję Bogu za posługę biskupią tego gorliwego pasterza, którą rozwijał z wielkim zapałem w diecezjach Bayonne, a następnie Rennes, dając to, co najlepsze z samego siebie, aby Ewangelia była głoszona wszystkim" - napisał Ojciec Święty. Przypomniał i podkreślił szczególnie jego "szlachetne zaangażowanie w służbie jedności chrześcijan i pokoju między ludźmi".
Kard. Gouyon w latach 1964-85 był przewodniczącym Komisji Stałej Episkopatu Francji ds. Jedności Chrześcijan i krajowym przewodniczącym Pax Christi. Paweł VI włączył go do Kolegium Kardynalskiego w 1969 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Posiedzenie Konferencji Biskupów Białorusi w Witebsku

Posiedzenie Konferencji Biskupów Białorusi odbyło się 21 września br. w Witebsku. Było to pierwsze spotkanie Episkopatu Białorusi w tym mieście od czasu utworzenia tam diecezji (diecezja witebska powstała 13 października ub.r.; Konferencja Biskupów Katolickich Białorusi istnieje formalnie od 25 stycznia ub.r., kiedy to Stolica Apostolska zatwierdziła jej statuty).
Obradom, w których wzięli udział wszyscy biskupi białoruscy, przewodniczył metropolita mińsko-mohylewski - kard. Kazimierz Świątek, a gospodarzem spotkania był biskup witebski Władysław Blin.
Głównym zagadnieniem omawianym przez biskupów był udział przedstawicieli Kościoła białoruskiego w światowym spotkaniu rodzin z Ojcem Świętym w Rzymie oraz w kongresie ruchów i stowarzyszeń katolickich w Warszawie. Ważnym tematem obrad była też sprawa dokończenia wieloletnich prac nad wydaniem pełnego mszału rzymskokatolickiego w języku białoruskim.

Kongres Eucharystyczny

W dniach 23-24 września br. w Bratysławie odbył się Ogólnosłowacki Kongres Eucharystyczny, pod hasłem: Jezus Chrystus, jedyny Zbawiciel świata, chlebem na nowe życie. Zainaugurowała go uroczysta Msza św. w konkatedrze św. Marcina w Bratysławie pod przewodnictwem metropolity bratysławsko-tarnowskiego - abp. JaMna Sokola.
Program Kongresu uwzględniał uwarunkowania narodowościowe i wyznaniowe Słowacji: była osobna Msza św. dla Węgrów, grekokatolicy prowadzili eucharystyczną adorację.
24 września br. centralną Mszę św. Kongresu na pl. Wolności w Bratysławie sprawował i homilię wygłosił legat papieski - kard. Franciszek Macharski, metropolita krakowski. Kard. Macharski sprawował tę Eucharystię w języku słowackim, również po słowacku przekazał pozdrowienia od Ojca Świętego Jana Pawła II. Na zakończenie uroczystości słowaccy biskupi złożyli na jego ręce podziękowania Ojcu Świętemu za ostatni dokument Dominus Iesus.

Reklama

Polskie karmelitanki obejmują klasztor w Betlejem

Dziewięć polskich karmelitanek bosych przybyło do Ziemi Świętej na zaproszenie patriarchy łacińskiego Jerozolimy - abp. Michela Sabbaha, w uzgodnieniu z władzami zgromadzenia karmelitańskiego, aby osiąść na stałe i objąć Karmel w Betlejem.
Polskie karmelitanki z klasztoru w Dysie pod Lublinem rozpoczęły 27 września br. rekolekcje formacyjne w klasztorze Stella Maris na górze Karmel, gdzie narodził się Zakon Karmelitański. Refundacja i uroczystość objęcia klasztoru betlejemskiego nastąpią w końcu listopada br., natomiast poprzedzające je 2 miesiące siostry polskie spędzają w Karmelu w Nazarecie, gdzie odbywają rekolekcje oraz uczą się języka francuskiego i arabskiego.

WŁOCHY

W ciągu zaledwie kilku miesięcy powstał we Włoszech już drugi film telewizyjny o bł. o. Pio. Obraz, zatytułowany Między niebem a ziemią, jest już gotów i nadany zostanie jesienią br. przez publiczną telewizję RAI w 2 częściach po 90 minut każda. Część pierwsza mówić będzie o młodości włoskiego kapucyna, część druga - o jego działalności. Konsultantami filmu byli dwaj kapucyni z klasztoru w San Giovanni Rotondo, gdzie Błogosławiony spędził większą część swego życia i gdzie został pochowany. Jeden z zakonników ujawnił, że przed rozpoczęciem zdjęć realizatorzy poprosili, by odprawić dla nich Mszę św. Kapucyni zapewnili, że film przyniesie "prawdziwy wizerunek o. Pio z Pietrelcina".
Wiosną br. włoska telewizja komercyjna nadała również 2-częściowy film o o. Pio, który zgromadził rekordową liczbę widzów - 11 milionów.

AUSTRIA

Wiedeńska parafia Matki Bożej, stowarzyszenie "Hemayat" i projekt współpracy "KarwanHaus" zostały pierwszymi laureatami "Nagrody Solidarności", ustanowionej przez środki przekazu archidiecezji wiedeńskiej. Będzie ona odtąd przyznawana osobom i grupom osób "wyróżniających się solidarnym działaniem inspirowanym Ewangelią". Chodzi przede wszystkim o inicjatywy służące lepszemu współżyciu Austriaków i imigrantów - powiedział Erich Leitenberger, dyrektor Biura Prasowego stołecznej archidiecezji. Parafię Matki Bożej wyróżniono za pracę na rzecz uchodźców i za działalność integracyjną, "Hemayat" - za opiekę nad ofiarami wojen i prześladowań, a projekt "KarwanHaus" - za udzielanie "pierwszej pomocy" cudzoziemcom.
"Nagroda Solidarności" będzie przyznawana rokrocznie we wrześniu, w ramach obchodów Dnia Narodów.

Reklama

INDIE

Kościół katolicki w Indiach był i pozostanie misyjny, aby głosić wszystkim narodom zbawcze orędzie Chrystusa - powiedział prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów, słowacki kardynał kurialny Jozef Tomko 20 września br. w Bangalore na otwarciu Krajowego Zgromadzenia Konferencji Biskupów Indii.
Gość z Watykanu przewodniczył inauguracyjnej Mszy św., podczas której wygłosił kazanie. Podkreślił w nim znaczenie faktu, że spotkanie to odbywa się w Roku Wielkiego Jubileuszu Narodzin Zbawiciela. Przekazał też błogosławieństwo i pozdrowienia od Ojca Świętego. Po Liturgii odbyły się obrady Zgromadzenia, podczas których wysłannik papieski skierował do zebranych specjalne orędzie. Podkreślił w nim wielkie znaczenie świadectwa, jakie od wieków składa na ziemi indyjskiej Kościół katolicki, liczący dzisiaj w Indiach 16 mln wiernych.

NIGERIA

W Nigerii zginął 40-letni karmelita bosy - o. Jude Maria Ogbu. Zabójstwa dokonano prawdopodobnie na tle rabunkowym. Wiadomość o zdarzeniu włoska i międzynarodowa misyjna agencja informacyjna MISNA podała z pewnym opóźnieniem. Jak na razie nie są znane ani motywy zbrodni, ani nazwiska przestępców.
Do zabójstwa doszło na trasie z Lagos do Ekpomy (na północ od byłej stolicy kraju). Według Kurii Generalnej Zakonu Karmelitów Bosych w Rzymie, o. Ogbu został napadnięty i ciężko pobity, po czym pozostawiony na drodze, zmarł wskutek wykrwawienia się. Ojciec Ogbu był rodowitym Nigeryjczykiem.

JEDNYM ZDANIEM

Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Aleksy II położył kamień węgielny pod budowę katedry prawosławnej, która zostanie wzniesiona w Jekaterynburgu na Uralu, dokładnie w miejscu, gdzie car Mikołaj II i jego rodzina zostali zamordowani przez bolszewików.

Premierzy Wielkiej Brytanii i Szwecji zaapelowali na łamach Financial Times o przyspieszenie procesu rozszerzania Unii Europejskiej na Wschód i wyznaczenie daty przyjęcia najlepszych kandydatów.

Książę Kentu Edward odsłonił w Londynie pomnik gen. Władysława Sikorskiego - premiera i naczelnego wodza Polskich Sił Zbrojnych.

750 miast Unii Europejskiej uczestniczyło w europejskim Dniu bez Samochodu. Mieszkańcy aż 250 miast w Hiszpanii przesiedli się w tym dniu na rowery, udowadniając, że świadomość ekologiczna w tym kraju jest największa w Europie.

Francuzi opowiedzieli się w referendum za skróceniem kadencji prezydenckiej w tym kraju z 7 do 5 lat. Głosowanie odbyło się przy rekordowo niskiej frekwencji.

We Francji wybuchła wielka afera korupcyjna - w kręgu podejrzeń znalazł się prezydent Jacques Chirac, który - według oskarżycieli - miał godzić się na nielegalne finansowanie swojej partii.

Po raz 6. w ciągu ostatnich 30 lat Szwajcarzy odrzucili w referendum propozycje ograniczenia liczby imigrantów mieszkających w tym kraju.

W pierwszej turze wyborów prezydenckich w Jugosławii opozycjonista Vojislav Kosztunica pokonał prezydenta S. Miloszevicia, nie zdobył jednak 50 proc. głosów - rozstrzygnięcie padnie w drugiej turze. Opozycja protestuje przeciwko sfałszowaniu wyborów; według niej, Kosztunica otrzymał wynik przesądzający o wyborze na prezydenta.

Wybory do jugosłowiańskiego parlamentu wygrały partie lojalne wobec prezydenta S. Miloszevicia: Socjalistyczna Partia Serbii, Jugosłowiańska Lewica i Socjalistyczna Partia Ludowa.

Co najmniej 62 osoby zginęły w katastrofie greckiego promu na Morzu Egejskim.

Podczas szczytu Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Pradze doszło do wielkich, gwałtownych wystąpień przeciwników tych instytucji oraz lansowanej przez nie idei globalizacji gospodarczej.

Czeski parlament przedłużył obowiązywanie ustawy uniemożliwiającej zajmowanie wyższych stanowisk w administracji państwowej osobom, które współpracowały z tajną komunistyczną policją STB lub były wysokimi rangą funkcjonariuszami partii komunistycznej.

Władze czeskie nieoczekiwanie wstrzymały planowane uruchomienie elektrowni atomowej w Temelinie, idąc na kompromis z Austrią, która chce, by międzynarodowi eksperci zbadali bezpieczeństwo elektrowni.

W Dumie odbyła się - wymuszona na Rosji przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy - debata poświęcona zbrodniom, których dopuszczają się w Czeczenii wojska rosyjskie.

Rosyjska prokuratura wojskowa przyznała, że Rusłan Alichadżijew, przewodniczący parlamentu czeczeńskiego, został zabity; stwierdzono, że dokonali tego "nieznani porywacze".

W Moskwie zmarł na skutek ciężkich urazów głowy dziennikarz Radia "Swoboda" - amerykańskiej rozgłośni emitującej programy dla Rosji i byłych republik radzieckich.

"Ratujcie ludność Iraku. Powstrzymajcie embargo" - pod takim hasłem grupa osobistości religijnych, politycznych i świata kultury oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych i humanitarnych podjęła w Europie kampanię na rzecz pomocy ludności Iraku.

Ruiny wielkiej starożytnej świątyni odkryli archeolodzy na dnie jeziora Titicaca w Andach.

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

3 maja na Jasnej Górze centralne obchody uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

2024-04-26 07:49

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża Częstochowska

Matka Boża

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Jasna Góra

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda zaprosił wszystkich do Częstochowy, gdzie 3 maja odbędą się główne obchody uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Abp Wojda odprawi mszę św. na Wałach Jasnogórskich.

W Kościele katolickim w Polsce 3 maja przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju.

CZYTAJ DALEJ

148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce

2024-04-25 18:17

[ TEMATY ]

zakony

zakonnice

Karol Porwich/Niedziela

Posługa władzy w zgromadzeniach zakonnych, nowelizacja regulacji dotyczących ochrony małoletnich przed przemocą oraz przygotowania do przyszłorocznego Jubileuszu Życia Zakonnego - były głównymi tematami 148. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce, które odbyło się w dniach 23-25 kwietnia w Licheniu.

Mszy św. na rozpoczęcie Zebrania Plenarnego przewodniczył abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce. W wygłoszonej homilii wskazał, jak czytamy w komunikacie po zakończonych obradach, „na ideał życia konsekrowanego, jakim jest zdolność do ofiary całopalnej, na wzór Jezusa Chrystusa, który ofiarował się swemu Ojcu całkowicie i bez zastrzeżeń”.

CZYTAJ DALEJ

Sejm: Uchwalono ustawę uznającą język śląski za język regionalny

2024-04-26 11:20

[ TEMATY ]

język śląski

PAP/Rafał Guz

Sejm RP w piątek uchwalił ustawę uznającą język śląski za język regionalny. Za głosowało 236 posłów, przeciwko było 186, a 5 wstrzymało się od głosu.

Na mocy ustawy język śląski ma zostać wpisany do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych jako drugi – obok języka kaszubskiego – język regionalny. Oznacza to m.in. możliwość wprowadzenia do szkół dobrowolnych zajęć z języka śląskiego, montowania dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości, gdzie używanie języka śląskiego deklaruje ponad 20 proc. mieszkańców, dofinansowanie działalności związanej z zachowaniem języka śląskiego czy wprowadzenie do Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych dwóch przedstawicieli osób posługujących się językiem śląskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję