Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Anioł Pański” z papieżem

Czas Adwentu to szlak odnowy duchowej w ramach przygotowań do Bożego Narodzenia, gdy nadchodzi Chrystus - Książę Pokoju. Przypomniał o tym 30 listopada, w pierwszą niedzielę Adwentu, Jan Paweł II w rozważaniach przed południową modlitwą maryjną Anioł Pański.
„Dziś, gdy w Kościele rozpoczyna się Adwent, będący szlakiem odnowy duchowej w ramach przygotowań do Bożego Narodzenia, w liturgii słyszymy głosy proroków zapowiadających Mesjasza oraz wzywających do nawrócenia serca i do modlitwy. Ostatni i największy z nich - św. Jan Chrzciciel nawołuje do przygotowywania drogi Pana, gdyż przybędzie On do swego ludu w pokoju” - zauważył Ojciec Święty.
Jan Paweł II powiedział, że przygotowania do obchodów narodzin Chrystusa - Księcia Pokoju oznaczają więc „wzbudzenie w nas i w całym świecie nadziei pokoju, szczególnie w sercach”, ten zaś buduje się, odrzucając oręż gniewu, zemsty i wszelkiej formy egoizmu. Papież zaznaczył, że świat bardzo potrzebuje tego pokoju, i dodał, że z głębokim bólem myśli zwłaszcza o „ostatnich epizodach przemocy na Bliskim Wschodzie i w Afryce, jak również o tych, które kroniki codzienne odnotowują w tak wielu częściach ziemi”. Ojciec Święty ponownie wezwał przywódców wielkich religii do zespolenia wysiłków w głoszeniu wyrzeczenia się przemocy, do przebaczenia i pojednania.
Następnie Jan Paweł II odmówił ze wszystkimi zgromadzonymi na Placu św. Piotra w Watykanie modlitwę Anioł Pański, udzielił im błogosławieństwa apostolskiego oraz pozdrowił w kilku językach pielgrzymów z różnych krajów.

Jan Paweł II do Polaków

„Pozdrawiam pielgrzymów języka polskiego. Dziękuję za Waszą obecność.
Jesteśmy w pierwszym tygodniu Adwentu. Jest to czas nadziei i oczekiwania na przyjście Syna Bożego w tajemnicy Narodzenia i na ostateczne Jego przyjście w chwale. Kościół od wieków wsłuchuje się w wezwanie Chrystusa: Czuwajcie! I przypomina, że każdy z nas jest wezwany do tego, ażeby przygotowywać się na spotkanie z Synem Bożym.
Niech ten Adwent przyniesie wszystkim obfite duchowe owoce. Niech Wam Bóg błogosławi. Szczęść Boże”.
Oto streszczenie papieskiej katechezy:
„Psalm, który rozważaliśmy w dzisiejszej katechezie - 114 [113 A] nawiązuje do historii wyprowadzenia Izraela z Egiptu. To wydarzenie, zwane exodus, dokonało się dzięki wielokrotnym bezpośrednim interwencjom Boga. Psalmista wspomina opuszczenie kraju faraona, przejście przez Morze Czerwone i Jordan, cudowne wypłynięcie wody ze skały na pustyni. Były to momenty, w których w sposób szczególny objawiła się wyzwalająca miłość Boga do narodu wybranego.
Listy apostolskie i późniejsze pisma Ojców Kościoła nawiązują do tych wydarzeń jako do zapowiedzi wyzwolenia wszystkich ludzi z niewoli grzechu, którego dokonał Chrystus. W Jego przejściu ze śmierci do życia jeszcze doskonalej objawiła się zbawcza miłość Boga. Mamy w niej udział dzięki łasce, jaką otrzymaliśmy przez chrzest.
Właśnie za tę miłość, która rozciąga się na wszystkich ludzi bez wyjątku, wielbimy Boga, odmawiając ten Psalm”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Audiencja generalna, 3 grudnia 2003 r.

Biskupi Francji z wizytą „Ad limina”

Sprawę współpracy między diecezjami we Francji poruszył Jan Paweł II, spotykając się z biskupami z prowincji kościelnych Cambrai i Reims w ramach wizyty ad limina apostolorum.
W przesłaniu do francuskich biskupów Jan Paweł II omówił różne aspekty tajemnicy Kościoła. Wskazał na potrzebę coraz większej spoistości kolegium biskupiego.
Ojciec Święty przypomniał, że biskupi nie mogą zbyt długo przebywać poza diecezją. Winni stale odwiedzać wspólnoty wchodzące w jej skład, wysłuchując ich problemów i niosąc im słowo zachęty.
Jan Paweł II wyraził też radość z odczuwalnych do dziś owoców paryskich obchodów Światowego Dnia Młodzieży sprzed sześciu lat. Zdaniem Papieża, dały one młodym katolikom francuskim nowy zapał, czego dowodzą sprawozdania o stanie diecezji, przywiezione przez biskupów w ramach wizyty ad limina apostolorum.
Po watykańskiej wizycie arcybiskup Cambrai - François Garnier powiedział, że w każdej dykasterii mówiono, iż Francja jest wierna swej wierze. „Podkreślano, że powinniśmy być dumni z naszych księży. To znaczy, że pomimo różnych plotek ogół duchowieństwa dzielnie wypełnia swe obowiązki. Często są one cięższe w związku ze starzeniem się duchowieństwa, ale księża wypełniają je ofiarnie. Wskazywano też na dobrą formację ludzi świeckich. Bardzo wielu z nich angażuje się w życie parafii, ruchów, nowych wspólnot, naprawdę uczestnicząc w misji Kościoła. To bardzo pozytywny znak” - powiedział abp Garnier.

Jasnogórski opłatek w Watykanie

O. Marian Lubelski - Przeor Jasnej Góry

Tegoroczne pielgrzymowanie paulinów z Jasnej Góry do Watykanu miało szczególny charakter. Oprócz tradycyjnego opłatka na stół wigilijny Ojcu Świętemu został przekazany bursztynowo-srebrny różaniec - jako podziękowanie za Rok Różańca Świętego, za list apostolski Rosarium Virginis Mariae oraz za różańcowe tajemnice światła, których rozważanie z Maryją ma nas poprowadzić drogą naśladowania Chrystusa. Z zapewnieniem o nieustannej modlitwie pielgrzymów w intencjach Jana Pawła II na Jasnej Górze Zwycięstwa i z wdzięcznością za 25 lat apostolskiej posługi przekazano Ojcu Świętemu wierną kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej.
Nasza obecność była naznaczona także złotym jubileuszem modlitwy Apelu Jasnogórskiego, co stało się okazją, aby pokornie prosić Ojca Świętego o szczególne błogosławieństwo dla wszystkich, którzy każdego dnia o godzinie 21.00 gromadzą się przed Jasnogórską Matką Kościoła i Królową Polski, aby przed Nią wypowiedzieć zwięzły program świętości, wyrażony w trzech prostych słowach: „Jestem. Pamiętam. Czuwam”.
Na naszą prośbę Ojciec Święty odpowiedział w sposób nadzwyczajny. Na specjalnej audiencji 2 grudnia o godz. 19.30 przyjął delegację z Jasnej Góry, a dziękując za okolicznościowe dary, zapewnił o nieustannej duchowej łączności z Sanktuarium Królowej Polski. Pośród licznych cennych pamiątek o charakterze wotywnym przekazanych dla Matki Bożej na szczególną uwagę zasługuje szczerozłoty różaniec, który jest wyrazem wdzięczności Papieża wobec Jasnogórskiej Matki Kościoła za wszystkie łaski Roku Różańcowego oraz potwierdzeniem nieustannej modlitwy zawierzenia, która towarzyszy Ojcu Świętemu w apostolskiej posłudze Kościołowi i światu. Otrzymaliśmy także okolicznościowe błogosławieństwo dla pielgrzymów, związane z 50-leciem Apelu Jasnogórskiego. Przekazując je, Jan Paweł II zapewnił, że każdego dnia śpiewa Apel. Modlitwa ta jest wpisana w codzienny rytm posługiwania papieskiego, towarzysząc mu w różnych okolicznościach. Nasze spotkanie z Ojcem Świętym zakończyło się wspólnym uroczystym odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego oraz apostolskim błogosławieństwem, które pragniemy przekazać wszystkim pielgrzymującym do tronu Królowej Polski oraz tym, którzy tam podążają myślą i sercem.
Tak wielkie dary przekazane przez Namiestnika Chrystusowego stanowią dla nas wyzwanie, abyśmy przez gorliwą modlitwę i szczere zaangażowanie w dzieło nowej ewangelizacji pod opieką Jasnogórskiej Matki Kościoła wspomagali umiłowanego Ojca Świętego w budowaniu cywilizacji miłości i życia w trudnym dziś naszego kraju oraz zanieśli chrześcijańską nadzieję w jego niepewne jutro.
Dziękując Ojcu Świętemu z całego serca za dowody nieustannej troski o wszystko, co Polskę stanowi, zapewniamy o stałej pamięci w modlitwie u stóp naszej Matki i Królowej za Jana Pawła II i we wszystkich Jego intencjach.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jazłowiecka Pani, módl się za nami

2024-05-09 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

pl.wikipedia.org

Około 40 kilometrów na zachód od Warszawy, niedaleko Niepokalanowa, w powiecie sochaczewskim położona jest wieś Szymanów. To tutaj, w Kaplicy Klasztornej Sióstr Niepokalanek znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Jazłowieckiej.

Rozważanie 10

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: 16 maja główne obchody ku czci patrona Polski św. Andrzeja Boboli

2024-05-09 21:57

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Monika Książek

Główne obchody ku czci św. Andrzeja Boboli, patrona Polski i metropolii warszawskiej, odbędą się 16 maja. Mszę św. z tej okazji w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie o godz. 18.00 odprawi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

W sanktuarium św. Andrzeja Boboli na Mokotowie, które ma charakter narodowy, spoczywają zachowane w całości relikwie tego męczennika.

CZYTAJ DALEJ

Klucz do zrozumienia Eucharystii

2024-05-10 10:27

ks. Łukasz

Biskup Andrzej Siemieniewski

Biskup Andrzej Siemieniewski

We Wrocławiu rozpoczął się II Kongres Wieczystej Adoracji. To trzy dni skupione wokół Jezusa Eucharystycznego. Oprócz wykładów jest będzie także czas na modlitwę i adorację. W piątkowy poranek Mszy świętej przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski, ordynariusz diecezji legnickiej.

We wstępie do liturgii ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz katedry wrocławskiej podkreślił znaczenie wydarzenia, jakim jest II KWA. Przypomniał także wydarzenie z 1997 roku, czyli 46. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny we Wrocławiu pod hasłem “Eucharystia i Wolność”. - Dzisiaj przeżywamy ten nasz kongres pod hasłem “Adoracja i jedność”. Bardzo serdecznie pragnę powitać organizatorów tego wydarzenia, uczestników, wszystkich kapłanów prelegentów, którzy właśnie przyjechali, abyśmy pochylać się nad tajemnicą obecności Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie Ołtarza. Chciejmy prosić Pana Boga, abyśmy rzeczywiście otwierali się na tę wielką miłość na Eucharystii, kiedy Bóg przychodzi i karmi na drogach doczesnych i prowadzi do wieczności - zaznaczył proboszcz katedry.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję