Reklama

Kościół

Warszawa: 16 maja główne obchody ku czci patrona Polski św. Andrzeja Boboli

Główne obchody ku czci św. Andrzeja Boboli, patrona Polski i metropolii warszawskiej, odbędą się 16 maja. Mszę św. z tej okazji w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie o godz. 18.00 odprawi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Monika Książek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sanktuarium św. Andrzeja Boboli na Mokotowie, które ma charakter narodowy, spoczywają zachowane w całości relikwie tego męczennika.

Św. Andrzej Bobola nazywany jest apostołem Pińszczyzny i Polesia. Urodził się 30 listopada 1591 r. w Strachocinie koło Sanoka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W 1611 r. w wieku 20 lat wstąpił do zakonu jezuitów, gdzie w 1622 r. przyjął święcenia kapłańskie. Pierwszy rok posługi spędził w Nieświeżu, gdzie został rektorem kościoła. Następnie został posłany do Wilna do pracy w kościele św. Kazimierza. W 1630 prowincjał skierował go do Bobrujska, niewielkiego miasteczka zabudowanego drewnianymi domkami, zamieszkałego przede wszystkim przez prawosławnych, gdzie posługiwał przez kilka lat.

Tam Andrzej Bobola, chodząc od domu do domu po wioskach i nauczając, nawracał prawosławnych na katolicyzm. Otrzymał nawet przydomek "łowca dusz – duszochwat". Jego postawa zrodziła jednak wrogość ortodoksów.

Przez ostatni okres swojej działalności pracował przede wszystkim jako misjonarz na Polesiu.

16 maja 1657 r. został zamordowany przez Kozaków w Janowie Poleskim. Chcąc zmusić go do porzucenia wiary, bili go do krwi, odzierali ze skóry, podpalali ogniem, wycięli mu skórę w formie ornatu, odcięli mu nos, wargi, wykłuli jedno oko i powiesili głową do dołu.

Podziel się cytatem

Reklama

Zmasakrowane ciało duchownego przeniesiono do miejscowego kościoła. Następnie jezuici pochowali je w podziemiach kościoła klasztornego w Pińsku. Po latach miejsce pochówku zostało zapomniane.

Reklama

Trumnę z ciałem Andrzeja Boboli odnalazł w 1702 r. rektor kolegium pińskiego. W 1712 r. jezuici podjęli starania o beatyfikację męczennika. Przerwała je kasata zakonu.

Ciało Andrzeja Boboli było przez lata przekazywane pod opiekę różnych zakonów. Po kasacie jezuitów opiekę nad nim przejęli pijarzy, następnie dominikanie, a po nich kapłani diecezjalni. W 1922 r. ciało zostało przeniesione do Moskwy do muzeum medycznego.

Na prośbę Stolicy Apostolskiej w 1923 r. szczątki zostały przekazane do Watykanu – najpierw do kaplicy św. Matyldy, a w 1924 roku do kościoła jezuitów Il Gesu w Rzymie.

Andrzej Bobola został kanonizowany 17 kwietnia 1938 r. przez papieża Piusa XI, a następnie jego ciało zostało przewiezione do Polski. Relikwie spoczęły w srebrno-kryształowej trumnie-relikwiarzu w kaplicy jezuitów przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. W 1939 r. relikwie znalazły się na krótko w kościele jezuitów na Starym Mieście, a w 1945 r. wróciły na Rakowiecką, gdzie są do dziś.(PAP)

2024-05-09 21:57

Ocena: +8 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystości ku czci świętego Andrzeja Boboli w Janowie Poleskim (Białoruś)

16 maja br. odbyły się uroczystości w Janowie Poleskim upamiętniające 75- rocznicę kanonizacji świętego Andrzeja Boboli. Uroczystości rozpoczęły się na miejscu schwytania świętego Andrzeja Boboli, gdzie w chwili obecnej są usytuowane krzyże pojednania: prawosławny i katolicki.

CZYTAJ DALEJ

Wyjątkowo długi rok szkolny. Kalendarz roku szkolnego 2024/2025

2024-07-17 17:10

[ TEMATY ]

kalendarz

rok szkolny

Adobe Stock

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Będzie to wyjątkowo długi czas zajęć szkolnych. Uczniowie pójdą do szkoły 2 września 2024 r. a świadectwa odbiorą –  27 czerwca 2025 r. Wakacje zaczną się dopiero 28 czerwca i potrwają do 31 sierpnia 2025 r. Łącznie będzie 188 dni nauki szkolnej. Kiedy dokładnie wypadają przerwy i ferie w roku szkolnym 2024/2025? Przedstawiamy kalendarz na zbliżający się rok.

Początek i koniec

CZYTAJ DALEJ

W najbliższych dniach kolejne oceny zjawisk nadprzyrodzonych; czy będzie decyzja ws. Medjugorie?

2024-07-18 10:50

[ TEMATY ]

objawienia

Monika Książek

Medjugorie

Medjugorie

Kolejne oceny rzekomych zjawisk nadprzyrodzonych zostaną opublikowane w ciągu najbliższych kilku dni - powiedział prefekt ds. Dykasterii Nauki Wiary, kard. Víctor Manuel Fernández w opublikowanym wywiadzie dla hiszpańskiej gazety kościelnej „Alfa y Omega”.

Prefekt Dykasterii Nauki Wiary zaznaczył, że w nadchodzących miesiącach należy spodziewać się kilku kolejnych orzeczeń, ale są też przypadki, które nadal wymagają dłuższej oceny. Kardynał nie powiedział, o które konkretnie przypadki chodzi. Przypomnijmy, że w szczególności oczekuje się na decyzję w sprawie domniemanych objawień maryjnych w Medjugorie w Bośni i Hercegowinie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję