Reklama

W mieście Błogosławionego

Urszula Koper
Niedziela Ogólnopolska 12/2004


Bł. Wincenty Kadłubek wprowadził zwyczaj palenia wiecznego światła przed Najświętszym Sakramentem

Kronikarz Jan Długosz napisał:
„Biskup krakowski Wincenty Kadłubek zakończył życie w klasztorze jędrzejowskim 8 marca 1223 r. i został pochowany w chórze zakonnym kościoła.
Ostatnie 5 lat życia spędził tu jako mnich cysterski, rezygnując wcześniej z biskupstwa”.

Według tradycji, bł. Wincenty Kadłubek zmarł przy pisaniu IV księgi Kroniki polskiej, scharakteryzowanej przez Prymasa Tysiąclecia kard. S. Wyszyńskiego w następujący sposób: „Czegoś równie gorliwego i żarliwego nie spotykamy, aż dopiero w XVI w., w kazaniach sejmowych Piotra Skargi”.
Złożenie jego ciała w prezbiterium świątyni, którą konsekrował jako biskup, świadczyło, że już cieszył się opinią świętości. Jan Długosz podkreśla jego hojność, pobożność i pokorę. Akta beatyfikacyjne nazywają go „mężem nauką i cnotą znakomitym” oraz „czcicielem Najświętszej Dziewicy”, którego cechują słowa: „Bogu wszystko - sobie nic, nauczyciel miłości Ojczyzny, stróż ojczystej ziemi, wierny opiekun ludu polskiego”.
Rozwój kultu Wincentego Kadłubka sprawił, że 18 lutego 1764 r. papież Klemens XIII dokonał jego beatyfikacji, a uroczystości odbyły się w 1765 r. w Jędrzejowie. Doczesne szczątki bp. Kadłubka zostały złożone w trumience na ołtarzu. Pierwszą cząstkę relikwii przekazano ok. 1770 r. do kościoła w Rachwałowicach k. Krakowa.
Wojny i kasata zakonu w 1819 r. przerwały starania o kanonizację, chociaż do grobu Wincentego Kadłubka przybywało coraz więcej pielgrzymów w tym również biskupi i możnowładcy. W 1845 r. cząstki relikwii bł. Wincentego przekazano do katedry sandomierskiej, a w 1903 r. do katedry na Wawelu. W Jędrzejowie propagowaniem kultu, organizowaniem uroczystości i akcją wydawniczą zajęli się księża diecezjalni od 1913 r., gdy erygowano parafię bł. Wincentego Kadłubka przy kościele pocysterskim.
W 1945 r. do Jędrzejowa wrócili Cystersi, sprowadzeni przez biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka. Starania o kanonizację bł. Wincentego rozpoczęły się od wniesienia sprawy w 1959 r. do Stolicy Apostolskiej przez opata mogilskiego - o. Ciesielskiego, prezesa Kongregacji Cystersów Polskich, przy wsparciu Episkopatu Polski. Ks. Naruszewicz w Rzymie został mianowany postulatorem kanonizacji. W 1960 r. bp Kaczmarek potwierdził, że kościół bł. W. Kadłubka to sanktuarium diecezji kieleckiej. Z czcicielami Błogosławionego przy jego relikwiach modlili się m.in. Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i metropolita krakowski - kard. Karol Wojtyła, którego wówczas wypowiedziane słowa brzmią wciąż aktualnie: „Przyszłość naszego katolicyzmu zależy w dużej mierze od tego, jak to doświadczenie próby przeżyjemy i czy z niej wyjdziemy wzmocnieni (...). W czasach Wincentego młode ówczesne chrześcijaństwo w Polsce było też poddane próbie, było ono bowiem w epoce pierwszych Piastów zagrożone...”.
Sanktuarium Błogosławionego licznie odwiedzają pielgrzymi z kraju i ze świata, a wśród nich byli np. przedstawiciele korpusu dyplomatycznego z abp. Józefem Kowalczykiem, nuncjuszem apostolskim w Polsce. Wydawane są książki z zakresu dziedzictwa Cystersów i o bł. Wincentym Kadłubku. W ramach obchodów 1000-lecia archidiecezji krakowskiej odbyło się sympozjum naukowe, zorganizowane przez Polską Akademię Umiejętności w Krakowie, którego pokłosiem jest opracowanie: Mistrz Wincenty Kadłubek...
Jędrzejowianie ufają, że patron ich miasta - bł. Wincentego będzie kanonizowany. W 240. rocznicę beatyfikacji o procesie kanonizacyjnym mówią zakonnicy z jędrzejowskiego archiopactwa Cystersów:
Przeor Ojców Cystersów w Jędrzejowie - o. Aleksy Chalcarz: „Wynikły trudności w prowadzeniu procesu kanonizacyjnego, gdy zmarł postulator - ks. Naruszewicz i nie był mianowany nowy. Bieg procesu został więc zatrzymany i czeka na wznowienie. Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych wydała Listy postulacyjne hierarchów Kościoła i Dokumenty o heroiczności cnót bł. W. Kadłubka. Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński zawiózł do
Rzymu dokumenty o Błogosławionym, oryginały i fotokopie. Adwokat Ms. Veraia miał je opracować, ale wyłonił się problem udowodnienia heroiczności cnót, bo akta wymagały uzupełnień historycznych”.
Opat jędrzejowski - o. Edward Stradomski dodaje: „Ostatnio abp Edward Nowak, sekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, przekazał nam informację o konieczności podjęcia od nowa sprawy kanonizacji przez ustanowienie postulatora, który uzupełni akta i wdroży postępowanie procesu kanonizacyjnego. Postulatorem ma zostać wicegenerał Cystersów w Rzymie. Czekamy również na powołanie postulatora i wicepostulatorów w kraju. W intencji kanonizacji modlimy się codziennie podczas Mszy św. przy relikwiach Błogosławionego i po każdej Mszy św. w niedziele oraz z racji odpustów i pielgrzymek”.

Wincenty Kadłubek (ok. 1150/60-1223), scholastyk kapituły krakowskiej, prepozyt kolegiaty sandomierskiej, biskup krakowski, cysters w jędrzejowskim klasztorze, autor „Kroniki polskiej”; beatyfikowany w 1764 r. przez papieża Klemensa XIII; patron diecezji sandomierskiej i kieleckiej oraz Jędrzejowa i Sandomierza; ojciec kultury polskiej.

Reklama

Nowy rektor krakowskiego seminarium

2019-02-20 14:20

archidiecezja krakowska

Decyzją Metropolity Krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, po biskupie Januszu Mastalskim, obowiązki rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie od 1 marca br. obejmie ks. Andrzej Tarasiuk, dotychczasowy ojciec duchowny Seminarium.

cwr-skawina.pl
Ks. Andrzej Tarasiuk był gościem warsztatów psychoedukacyjnych dla kobiet, organizowanych przez Urząd Miasta i Gminy w Skawinie oraz Centrum Wspierania Rodziny w Skawinie
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Archiwiści podziękowali paulinom za wkład w ocalenie narodowego dziedzictwa

2019-02-20 21:01

mir/Radio Jasna Góra / Jasna Góra (KAI)

- To wielkie zadanie chronić przeszłość, niektórzy czynili to z narażeniem życia - mówił dziś na Jasnej Górze o. prof. Janusz Zbudniewek, historyk Kościoła. Przedstawiciele Archiwum Akt Nowych podziękowali Zakonowi Paulinów za pomoc w ocaleniu dużej części zbiorów w czasie II wojny światowej. W tym roku przypada 100-lecie podpisania przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego Dekretu o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami.

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Mszy św. odprawionej w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył bp Henryk Tomasik. Ordynariusz diecezji radomskiej podziękował troszczącym się o naszą kulturę i dokumentację dotyczącą „wielkich polskich spraw”. W modlitwie uczestniczyła ponad 20-osobowa delegacja archiwistów, w tym trzech dyrektorów archiwów państwowych.

Tadeusz Krawczak dyrektor Archiwum Akt Nowych zwrócił uwagę na wielką rolę jasnogórskich paulinów, którzy w czasie wojny przechowali część narodowego zasobu archiwalnego. Sporej części nie dało się uratować od wojennej pożogi. Jak podaje Krawczak, 37 kilometrów dokumentów z Archiwum Akt Nowych Niemcy spalili już po Powstaniu Warszawskim, 3 listopada 1944 r. Zbiory innych archiwów warszawskich zostały zniszczone przez hitlerowców w czasie Powstania Warszawskiego.

W listopadzie 1944 r. zwieziono na Jasną Górę najcenniejsze materiały przeznaczone do wywozu do Niemiec. Jak wyjaśnia o. prof. Janusz Zbudniewek, historyk Kościoła i Zakonu Paulinów, Jasna Góra na trasie między Warszawą a Katowicami była punktem zbornym wypatrzonym przez historyka, zasłużonego archiwistę, profesora Uniwersytetu Poznańskiego, Kazimierza Kaczmarczyka, który od grudnia 1939 do lipca 1940 roku porządkował jasnogórskie archiwum.

Dokumenty – jak podaje prof. Zbudniewek - w ponad 480 wielkich kartonach i ok. 800 workach materiałów w teczkach zwieziono na Jasna Górę. To były najcenniejsze materiały, sięgające dwunastego stulecia po rok 1944, które udało się przewieźć pracownikom polskim, za zgodą życzliwych Niemców. Kazimierz Kaczmarczyk uczestniczył w gromadzeniu i zabezpieczaniu archiwaliów wywiezionych z Warszawy nad którymi sprawował nadzór do marca 1945 roku.

Dyrektor Archiwum Akt Nowych Tadeusz Krawczak złożył na Jasnej Górze ryngraf jako wotum dziękczynne.

Z kolei o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry przekazał w darze kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, aby mogła zawisnąć w Archiwum Akt Nowych na pamiątkę dzisiejszej modlitwy. Paulin wyraził radość, że Jasna Góra, wpisując się w duchowe życie Polaków, w duchowe życie ludzi Kościoła, ludzi wierzących, mogła też stać się ważnym miejscem, które posłużyło przechowaniu pamięci narodu, w postaci archiwaliów. „Bardzo dziękuję za to, że razem z państwem możemy dziś, w ramach tej Mszy św., dziękować Bogu za to, że możemy też naszą pracą wpisywać się w wielkie dziedzictwo historii naszej Ojczyzny”- mówił przeor Jasnej Góry.

W 2019 r. trwają obchody stulecia istnienia sieci archiwów państwowych. 7 lutego 1919 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisał "Dekret o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami”. Obecnie sieć archiwów państwowych tworzy 75 instytucji, w tym 30 regionalnych, do których należy 39 wydziałów zamiejscowych i 3 ekspozytury, a także 3 archiwa centralne z siedzibami w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem