Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa „Anioł Pański”

Eucharystia w życiu wiernych

O szczególnej roli Eucharystii w życiu chrześcijanina mówił Benedykt XVI w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański w niedzielę 25 września w Castel Gandolfo. Było to ostatnie w tym roku spotkanie z wiernymi w papieskiej letniej rezydencji, o czym wspomniał Papież na początku swego przemówienia. Ojciec Święty powiedział m.in.: „Kontynuując refleksję na temat tajemnicy eucharystycznej, serca życia chrześcijańskiego, chciałbym dzisiaj rzucić światło na związek między Eucharystią a miłością. Miłość - po grecku agape, po łacinie charitas - oznacza przede wszystkim nie dobroczynny akt czy uczucie, lecz dar duchowy, miłość Boga, którą Duch Święty wlewa w serce człowieka i która popycha go, aby on z kolei oddał się samemu Bogu i bliźniemu.
Całe ziemskie życie Jezusa, od poczęcia do śmierci na krzyżu, było jednym aktem miłości, możemy więc streścić naszą wiarę w tych słowach: Iesus charitas - Jezus jest miłością. Podczas Ostatniej Wieczerzy, wiedząc, że nadszedł Jego czas, Boski Nauczyciel dał uczniom najwyższy przykład miłości, myjąc im nogi, i zawierzył im swoje bezcenne dziedzictwo Eucharystii, w którym zawarł całą tajemnicę paschalną, jak napisał czcigodny Papież Jan Paweł II w encyklice Ecclesia de Eucharistia.
«Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje. (...) Pijcie z niego wszyscy, to jest bowiem Krew moja» - te słowa Jezusa w Wieczerniku uprzedzają Jego śmierć i ukazują świadomość, z jaką podjął ją, przekształcając w dar z siebie, w akcie miłości, która daje się w całości. W Eucharystii Pan daje się nam wraz ze swym ciałem, ze swoją duszą i swoją Boskością, a my stajemy się jednym z Nim i między sobą. Nasza odpowiedź na Jego miłość musi więc być konkretna. Musi wyrażać się w prawdziwym nawróceniu się na miłość, w przebaczeniu, we wzajemnym przyjęciu i w trosce o potrzeby wszystkich.
Liczne i różnorakie są formy służby, jaką przy odrobinie uwagi możemy pełnić wobec bliźniego w codziennym życiu. Eucharystia staje się tym samym źródłem energii duchowej, która odnawia nasze życie każdego dnia i w ten sposób odnawia świat w miłości Chrystusa. Wzorowymi świadkami takiej miłości są święci, którzy czerpali z Eucharystii siłę czynnej, a nierzadko heroicznej miłości. Miłość Boga przepełniła przede wszystkim serce Maryi Panny. Po Zwiastowaniu, pobudzana przez Tego, którego nosiła w swym łonie, Matka Słowa Wcielonego udała się pospiesznie odwiedzić i pomóc kuzynce Elżbiecie. Módlmy się, aby każdy chrześcijanin, karmiąc się Ciałem i Krwią Pana, wzrastał coraz bardziej w miłości do Boga i w wielkodusznej służbie braciom”.

Reklama

Audiencja Generalna

Pozdrowienia z okazji 80-lecia Polskiego Radia

28 września, podczas audiencji generalnej w Watykanie, Benedykt XVI pozdrowił pracowników i słuchaczy Polskiego Radia z okazji 80-lecia rozgłośni. Na Placu św. Piotra zgromadziło się 30 tys. pielgrzymów z całego świata, w tym kilkuset z Polski.
Zwracając się do Polaków, Ojciec Święty powiedział: „Serdecznie pozdrawiam pielgrzymów z Polski. Pozdrawiam pracowników i słuchaczy Polskiego Radia w 80-lecie jego istnienia. Wszystkim Wam dziękuję za dobroć i modlitwę. Nawiedzenie grobów Apostołów Piotra i Pawła niech owocuje w Was pogłębieniem wiary. Niech Bóg błogosławi Wam i Waszym najbliższym. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

27. rocznica śmierci Jana Pawła I

28 września w czasie audiencji generalnej na Placu św. Piotra Benedykt XVI nawiązał do przypadającej tego dnia 27. rocznicy śmierci papieża Jana Pawła I.
Pozdrawiając przybyłych do Rzymu z tej okazji wiernych diecezji Belluno-Feltre w północnych Włoszech, na czele z jej ordynariuszem bp. Giuseppe Andrichem, Papież wspomniał swego „czcigodnego Poprzednika” i zapewnił, że pozostał on na zawsze w pamięci wszystkich. Na zakończenie spotkania Benedykt XVI wezwał obecnych, by byli „zawsze wierni ideałom Ewangelii i realizowali je w codziennym życiu, zaznając w ten sposób radości z obecności Chrystusa”.

Reklama

Watykańskie Sympozjum nt. życia konsekrowanego

Bilans i perspektywy życia konsekrowanego były tematem watykańskiego sympozjum zorganizowanego w dniach 26-27 września w Rzymie. Okazję do spotkania stanowiła 40. rocznica zatwierdzenia soborowego dekretu Perfectae caritatis - o przystosowanej do współczesności odnowie życia zakonnego.
Uczestnicy watykańskiego sympozjum dyskutowali m.in. nt. obecnej kondycji życia konsekrowanego. Największy jego rozwój obserwuje się w Afryce.
Głównym jednak problemem krajów afrykańskich i latynoamerykańskich okazuje się inkulturacja. Część zakonów działających w krajach misyjnych pochodzi z Europy. Wprawdzie doceniany jest wkład misjonarzy europejskich, ale wielokrotnie podkreślano, że powstają już nowe zgromadzenia o korzeniach i kulturze miejscowej.
W Europie Zachodniej i Ameryce Północnej w ciągu minionych 40 lat nastąpił ogromny kryzys życia konsekrowanego. Obserwuje się drastyczny spadek liczby powołań i zakonników.
Z kolei problemy życia konsekrowanego w Azji wiążą się z inkulturacją i kastowością społeczeństwa, która okazuje się dobrą glebą dla rozkwitu klerykalizmu.
Według uczestników watykańskiej sesji, jednym z najpilniejszych zadań czekających żeńskie zgromadzenia winno być zaangażowanie i formacja w kierunku promocji kobiety przez kulturę i edukację, np. naukę zawodu.
Natomiast głównym zadaniem członków instytutów świeckich winno być „wyjście z zakrystii” i zaangażowanie w sprawy społeczne i polityczne.

Hasło kolejnego Dnia Środków Społecznego Przekazu

Środki przekazu: sieć komunikacji, jedności i współpracy - to hasło przyszłorocznego, 40. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu. Dzień ten jest jedyną tego rodzaju inicjatywą ustanowioną przez Sobór Watykański II i w większości krajów obchodzony jest w niedzielę poprzedzającą uroczystość Zesłania Ducha Świętego, a więc w przyszłym roku przypadnie 28 maja. Hasło ogłaszane jest, zgodnie z tradycją, 29 września, w uroczystość Świętych Archaniołów Michała, Rafała i Gabriela, który jest patronem radiowców. Orędzie papieskie natomiast ukaże się w dniu patrona wszystkich dziennikarzy, którym jest św. Franciszek Salezy, a więc 24 stycznia.
W Polsce Dzień Środków Społecznego Przekazu jest obchodzony w trzecią niedzielę września, która w 2006 r. wypada 17 września.
Po raz pierwszy Dzień ten obchodzono na polecenie Pawła VI w niedzielę 7 maja 1967 r., a 1 maja papież ogłosił z tej okazji orędzie.

Reklama

Nowe reguły kanonizacji i beatyfikacji

Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych wydała komunikat z datą 29 września 2005 r. na temat nowych reguł dotyczących kanonizacji i beatyfikacji, zaaprobowanych niedawno przez Papieża Benedykta XVI. Komunikat potwierdza m.in., że kanonizacji będzie dokonywał sam Papież, a beatyfikacji - przedstawiciel Ojca Świętego, którym zazwyczaj będzie prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
W komunikacie czytamy:
1. Pozostaje w mocy, że kanonizacji, która przyznaje błogosławionemu kult w całym Kościele, przewodniczyć będzie papież; beatyfikacji, która jest także aktem papieskim, dokonywać będzie przedstawiciel Ojca Świętego, którym zazwyczaj będzie prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
2. Beatyfikacja będzie mieć miejsce w diecezji, która rozpoczęła proces nowego błogosławionego, bądź w innym miejscu uznanym za odpowiednie.
3. Na prośbę biskupa i innych stron sprawy, po zasięgnięciu opinii Sekretariatu Stanu, beatyfikacja będzie mogła odbyć się w Rzymie.
4. Ceremonia ta odbędzie się w trakcie celebracji eucharystycznej, chyba że szczególne racje liturgiczne przemawiają za tym, aby odbyła się w czasie Liturgii Słowa bądź Liturgii Godzin.

Benedykt XVI powrócił do Rzymu

Benedykt XVI pożegnał się ze wszystkimi, którym - jak powiedział - zawdzięcza spokojny wypoczynek w Castel Gandolfo. W spotkaniu, które odbyło się 26 września wieczorem w Sali Szwajcarów letniej rezydencji papieskiej, udział wzięli bp Marcello Semeraro - ordynariusz diecezji Albano, na której terenie znajduje się ta podrzymska miejscowość, miejscowy proboszcz, wspólnoty zakonne żeńskie i męskie, władze samorządowe, funkcjonariusze policji i karabinierzy oraz żandarmeria watykańska i Gwardia Szwajcarska.
Ojciec Święty podkreślił przysłowiową już gościnność, jaką miejscowa społeczność okazała pielgrzymom, „którzy podobnie jak w minionych latach, za pontyfikatu umiłowanego Jana Pawła II, w tym roku również licznie przybyli, by odwiedzić Papieża”. Benedykt XVI zapewnił wszystkich o pamięci w modlitwie i powierzył macierzyńskiej opiece Maryi. Papież powrócił do Watykanu 28 września, po dwóch miesiącach spędzonych w Castel Gandolfo.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty od trudnych spraw

Nie ma tygodnia, żeby na Marianki, do Wieczernika, nie trafiło świadectwo cudu lub łaski za sprawą św. Stanisława Papczyńskiego

Ten list do sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego na Marianki w Górze Kalwarii nadszedł z jednej z okolicznych miejscowości. Autorem był kompozytor i zarazem organista w jednej z parafii. Załączył dwie pieśni ku czci św. Stanisława, jako wotum dziękczynne za uzdrowienie żony. Oto, gdy dowiedzieli się, że jeden z guzów wykrytych u żony jest złośliwy, od razu została skierowana na operację. „Rozpoczęły się modlitwy. Nasze rodziny, zaprzyjaźnieni ludzie i ja osobiście polecałem zdrowie żony nowemu świętemu, o. Papczyńskiemu. Nowemu, a przecież staremu, bo znam go od dzieciństwa, pochodzę z parafii mariańskiej” – napisał w świadectwie.

CZYTAJ DALEJ

Święta na trudne czasy

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. dXVII

[ TEMATY ]

beatyfikacja

cud

Matka Elżbieta Czacka

Archiwum FSK

Rozważanie i uczesniczenie w eucharystycznych tajemnicach wyzwala łaski, rodzące w duszy świętość – mówiła m. Czacka

Rozważanie i uczesniczenie w eucharystycznych tajemnicach wyzwala łaski, rodzące w duszy świętość – mówiła m. Czacka

O cudownym uzdrowieniu za wstawiennictwem m. Elżbiety Róży Czackiej, jej duchowości oraz podejściu
do krzyża i cierpienia z s. Radosławą Podgórską, franciszkanką służebnicą Krzyża, rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Łukasz Krzysztofka: Beatyfikacja m. Elżbiety Róży Czackiej to wielka radość dla sióstr franciszkanek i całego Kościoła. A kim dla Siostry osobiście jest nowa błogosławiona?

S. Radosława Podgórska: Przede wszystkim wzorem, jak mam kochać Boga, przykładem niesamowitego oddania się drugiemu człowiekowi, a także zwyczajnie – matką. Czuję jej bliskość, to, że wstawia się za mną i ukazuje mi drogę poprzez swoje życie i pisma. Razem z moją rodzoną mamą jest osobą, która przez cały czas prowadzi mnie w życiu i ukazuje mi szczególną bliskość Boga kochającego i miłosiernego, który nie pozwala błądzić, ale pokazuje drogę i wychowuje.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęli rekolekcje przed święceniami kapłańskimi

2024-05-19 10:20

ks. Łukasz Romańczuk

12 diakonów [archidiecezja wrocławska, diecezja świdnicka i legnicka oraz Zgromadzenie Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy] rozpoczęło swoje przygotowanie - rekolekcje przed przyjęciem święceń prezbiteratu.

Swoje rekolekcje odbywają w Domu Formacji Stałej Prezbiterów w Sulistrowiczkach. 7 z nich przyjmie święcenia kapłańskie w Archikatedrze Wrocławskiej - 25 maja br. Polecamy ich naszej modlitwie. A są to:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję