Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oświęcim Harmęże

Hołd św. Maksymilianowi

Od złożenia kwiatów w celi św. Maksymiliana Kolbego i modlitwy pod ścianą płaczu rozpoczęła się 19 maja br. 25. Sesja Kolbiańska w Oświęcimiu Harmężach. Dalszy ciąg uroczystości, zgodnie z programem, miał miejsce w kościele Franciszkanów, gdzie odprawiono Mszę św., a po jej zakończeniu wygłoszono trzy miniwykłady, których punktem wspólnym była „godność człowieka w świetle czynu św. Maksymiliana”.
- O. Maksymilian uczynił z miłości wewnętrzny dynamizm własnego życia. Pragnął jednak na miłość odpowiedzieć całym sobą. Kiedy zastanawiał się, jak to uczynić, spojrzał na Maryję i pomyślał, że skoro Ona jest najbliższym Bogu człowiekiem, to najlepiej będzie swoją wolność oddać w Jej ręce. W końcu tylko Maryja, jako jedyna spośród ludzi, ustrzegła się grzechu i jakiegokolwiek zła - przekonywał ojciec prowincjał Kazimierz Malinowski w prelekcji zatytułowanej Miłość źródłem godności człowieka w świetle czynu św. Maksymiliana.
Jak podkreślił, wybór, którego dokonał św. Maksymilian, dopełnił się w Auschwitz - miejscu, gdzie - według myślicieli chrześcijańskich - zabrakło Boga. Tymczasem pod koniec lipca 1941 r. przez gest ofiarowania się za współwięźnia zwycięża człowiek, miłość i Bóg, którego tam miało nie być. Św. Maksymilian swoim czynem pokazał, gdzie leży źródło godności człowieka - mówił o. Malinowski.
Wykładowcami jubileuszowej sesji byli również prof. Włodzimierz Dłubacz oraz Jerzy Bielecki, były więzień KL Auschwitz, nr 243.
Pomysłodawcą i animatorem Sesji Kolbiańskich w Oświęcimiu jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Wraz z nim trud organizacyjny ponosi Centrum św. Maksymiliana w Oświęcimiu Harmężach oraz Starostwo Powiatowe. 25 lat wspólnych działań znaczą nazwiska znanych naukowców oraz byłych więźniów KL Auschwitz, których prelekcje rokrocznie ubogacają program sesji.

Reklama

Mariusz Rzymek

Żalno k. Tucholi

Żegnamy śp. ks. Henryka Krolla

Wszystkimi wstrząsnęła wiadomość o zamordowaniu proboszcza parafii Żalno k. Tucholi - ks. Henryka Krolla. Jego droga kapłańska prowadziła przez kilka parafii. W październiku 1969 r. przybył do parafii św. Józefa w Tczewie z Linowa k. Radzynia Chełmińskiego, przedtem był wikariuszem w Luzinie na Kaszubach. Wśród ministrantów, których był opiekunem, cieszył się wielką sympatią. Dał się poznać jako człowiek bezkompromisowy i radykalny, co nie wszędzie spotykało się ze zrozumieniem. W lipcu 1970 r. przeszedł do parafii w Sierakowicach (największa parafia wiejska w Szwajcarii Kaszubskiej). Był tam 9 lat. Dalsze 4 lata kapłaństwa to wikariat w sanktuarium Matki Bożej Królowej Kaszub w Sianowie. Następne lata, od roku 1983, to kończenie budowy kościoła i proboszczowanie w nowo powstałej parafii Żalno. Często mówił: „Moje Żalno tak jak Gorzkie żale”. Kochał swoich parafian i był dla nich wymagający.
Uroczystości pogrzebowe śp. ks. Henryka Krolla odbyły się 23 maja br. w kościele parafialnym. Przewodniczył im biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga, obecny był również biskup włocławski Wiesław Mering.
„Dzielny świadek wiary” - tak określił Proboszcza Żalna bp Szlaga. „Czy żądać wychowania przez wychowywanie to kontrowersja? - pytał Kaznodzieja. - Jak daleko sięga Boże miłosierdzie?”. Bp Mering dziękował swojemu Współbratu za jego koleżeńskość przez 2 lata współpracy w parafii Sierakowice na Kaszubach. Dziekan dekanatu tucholskiego określił zamordowanego Kapłana jako tego, który wydawał się być niedzisiejszy, a uczył korzystania z najnowszych osiągnięć techniki, takich jak komputer czy internet, gdzie publikował też swoje refleksje. Przedstawiciel Rady Parafialnej nazwał ks. Krolla przyjacielem wszystkich.
W pogrzebie ks. Krolla uczestniczyło ponad 200 kapłanów, byli przedstawiciele rządu, parlamentu i samorządu wojewódzkiego.

Ks. Stanisław Majewski

Zaproszenie do Toporzyska

Fundacja Szlaki Papieskie oraz Parafia Matki Bożej Trudnego Zawierzenia w Jordanowie zapraszają w sobotę 3 czerwca o godz. 16.00 do udziału:
- w corocznej Drodze Krzyżowej „dróżkami sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego”,
- we Mszy św. polowej w intencji rychłej kanonizacji Jana Pawła II i beatyfikacji sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego,
- w Majówce - na Polance Harcerskiej na osiedlu Łazarzowa Rola w Toporzysku.
Uroczystości będzie przewodniczył ks. Jan Machniak.
Na zakończenie - harcerskie ognisko.

Tydzień w Polsce

Kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, w kazaniu podczas pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do sanktuarium w Piekarach Śląskich zaapelował o poszanowanie praw ludzi pracy. W pielgrzymce, która w br. odbyła się pod hasłem: Przywracajmy nadzieję ubogim, wzięło udział ponad 100 tys. mężczyzn. Mszy św. przewodniczył kard. Franciszek Macharski.

W Niepokalanowie odbył się XXI Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów. Jego tegoroczne motto to słowa Jana Pawła II: Nie lękajcie się być świętymi. Grand Prix festiwalu otrzymał dokument Cząstka duszy zwana ciałem: Kalwaria Karola Wojtyły - obraz telewizji RAI w reżyserii Stefano Rizzelliego. Nagrodą specjalną „Multimedia w służbie Ewangelii” uhonorowano ks. prał. Zdzisława Peszkowskiego - kapelana Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie oraz Magdalenę Buczek - założycielkę Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci.

Jerzy Bahr otrzymał nominację na stanowisko ambasadora RP w Rosji. Placówka ta pozostawała nieobsadzona od października ub.r.

Dotychczasowy prezes Związku Polaków na Litwie (ZPL) Michał Mackiewicz został ponownie wybrany na tę funkcję podczas zjazdu organizacji w Wilnie.

Radykalne zwiększenie środków na ochronę zdrowia o ponad 5 mld zł już w przyszłym roku, a przez lata 2007-2009 wzrost nakładów na ten cel do 5% PKB - to główne założenia przyjętego przez rząd programu naprawy sytuacji w służbie zdrowia.

Prezydent Lech Kaczyński, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, przedstawiciele władz Warszawy, klubów piłkarskich i kibiców podpisali w Pałacu Prezydenckim apel w sprawie walki z bandytyzmem na stadionach.

Anna Milewska, Sławomir Siwek, Marcin Bochenek i Piotr Farfał - to osoby, które Rada Nadzorcza TVP wybrała do nowego Zarządu. Razem z wybranym niedawno prezesem Bronisławem Wildsteinem Zarząd TVP będzie liczył 5 osób. Wyboru dokonała powołana przez KRRiT nowa Rada Nadzorcza TVP w składzie: przewodniczący Sławomir Skrzypek, sekretarz Janusz Niedziela oraz Zbigniew Walenty Cieślak, Janina Goss, Wojciech Hermeliński, Tomasz Rudomino, Robert Rynkun-Werner i Zdzisław Marek Tarasiewicz.

Prezesem Polskiej Agencji Prasowej został Piotr Skwieciński, prawicowy publicysta; wcześniej m.in. kierował działem krajowym PAP.

Senat przyjął uchwałę w sprawie rocznicy masowych deportacji Polaków w głąb ZSRR.

Ks. Michał Czajkowski, znany biblista i działacz ekumeniczny, został oskarżony na łamach Życia Warszawy o wieloletnią współpracę ze służbami specjalnymi PRL.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ujawnił liczące 2,5 tys. stron materiały ze śledztwa w sprawie tzw. moskiewskiej pożyczki dla PZPR z 1990 r., które - jego zdaniem - odsłaniają „kulisy rodzenia się postkomunistycznej lewicy w III RP”.

Zespół polskich naukowców pod kierunkiem prof. dr. hab. Grzegorza Węgrzyna z Uniwersytetu Gdańskiego opracował metodę leczenia choroby Sanfilippo.

W wyniku pożaru XIII-wiecznego gotyckiego kościoła pw. św. Katarzyny w Gdańsku doszczętnie spłonął dach świątyni. Udało się uratować 78-metrową wieżę, w której znajduje się unikalny carillon i kolekcja zegarów wieżowych, oraz dzieła sztuki, które znajdowały się w kościele. To największa tragedia, jaka dotknęła gdańskie zabytki w powojennej historii miasta.

W Warszawie zmarł Kazimierz Górski, trener, twórca największych sukcesów polskiej piłki. Miał 85 lat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sejm: Uchwalono ustawę uznającą język śląski za język regionalny

2024-04-26 11:20

[ TEMATY ]

język śląski

PAP/Rafał Guz

Sejm RP w piątek uchwalił ustawę uznającą język śląski za język regionalny. Za głosowało 236 posłów, przeciwko było 186, a 5 wstrzymało się od głosu.

Na mocy ustawy język śląski ma zostać wpisany do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych jako drugi – obok języka kaszubskiego – język regionalny. Oznacza to m.in. możliwość wprowadzenia do szkół dobrowolnych zajęć z języka śląskiego, montowania dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości, gdzie używanie języka śląskiego deklaruje ponad 20 proc. mieszkańców, dofinansowanie działalności związanej z zachowaniem języka śląskiego czy wprowadzenie do Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych dwóch przedstawicieli osób posługujących się językiem śląskim.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II

2024-04-26 15:32

[ TEMATY ]

Watykan

rocznica

św. Jan Paweł II

Monika Książek/Niedziela

27 kwietnia, przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Z tej okazji o godzinie 17.00 w bazylice św. Piotra w Watykanie zostanie odprawiona uroczysta Msza święta. Przewodniczyć jej będzie kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Homilię wygłosi wygłosi kard. Angelo Camastri, emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej. Wśród koncelebransów będzie kard. Stanisław Dziwisz, długoletni sekretarz kard. Karola Wojtyły-papieża Jana Pawła II.

O zbliżającej się rocznicy kanonizacji przypomniał kilka dni temu papież Franciszek. Podczas środowej audiencji ogólnej 24 kwietnia Ojciec Święty pozdrowił Polaków, mówiąc:

„W przyszłą sobotę przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Patrząc na jego życie widzimy, do czego może dojść człowiek, kiedy przyjmie i rozwinie w sobie Boże dary: wiary, nadziei i miłości. Pozostańcie wierni jego dziedzictwu. Promujcie życie i nie dajcie się zwieść kulturze śmierci. Za jego wstawiennictwem prośmy Boga o dar pokoju, o który on jako papież tak bardzo zabiegał”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Fatima: z gajów oliwnych należących do sanktuarium pozyskano w 2023 roku 13 ton oliwy

2024-04-26 19:58

[ TEMATY ]

Fatima

oliwa

gaj oliwny

Ks. dr Krzysztof Czapla

Z położonych na terenie Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, w środkowej Portugalii, gajów oliwnych pozyskano w 2023 roku około 13 ton oliwy, podały władze tego miejsca kultu, na terenie którego znajdują się tysiące drzew oliwki europejskiej.

Jak poinformowała Patricia Duarte z władz portugalskiego sanktuarium, w minionym roku zanotowano mniejsze zbiory oliwek, co było równoznaczne ze zmniejszeniem pozyskanej ilości oliwy z pierwszego tłoczenia. Dodała, że w latach najlepszego urodzaju z należących do sanktuarium fatimskiego gajów pozyskiwano rocznie surowiec, z którego wytwarzano do 30 litrów oliwy. Duarte sprecyzowała, że oliwa kierowana jest w Fatimie do placówek należących do sanktuarium i służy miejscowym placówkom przyjmującym pielgrzymów na ich własne potrzeby.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję