Reklama

Akcja dom

Z Watykanu


Niedziela Ogólnopolska 36/2008, str. 6

Grzegorz Gałązka

Modlitwa „Anioł Pański”

Jezus jest prawdziwym skarbem

W rozważaniu poprzedzającym 24 sierpnia niedzielną modlitwę „Anioł Pański” w Castel Gandolfo Benedykt XVI powiedział, że Jezus jest prawdziwym skarbem, dla którego warto wszystko poświęcić. Dodał, że Jezus jest także prawdziwym przyjacielem, który nigdy nas nie opuszcza. Jednak jest On przede wszystkim Synem Boga Żywego - Mesjaszem, który przyszedł na ziemię, aby dać nam życie wieczne i zaspokoić ludzki głód miłości. - Jak wielki zysk miałaby ludzkość, gdyby przyjęła tę nowinę - mówił Papież.
Wskazał, że misją Kościoła jest urzeczywistnianie wspaniałego planu Boga, by zjednoczyć w Chrystusie całą rodzinę ludzką. Jedności tej służy także posługa następcy św. Piotra, który ma dbać, aby Kościół nie był Kościołem jednego narodu czy jednej kultury, lecz wszystkich ludów. Papież ma służyć jedności tych, którzy w Chrystusie stali się braćmi i siostrami - zaznaczył Ojciec Święty i poprosił o modlitwę w intencji swej posługi.
Po odmówieniu modlitwy maryjnej Benedykt XVI zauważył, że w ostatnim czasie pogarsza się klimat współpracy międzynarodowej. Za Janem Pawłem II wskazał na konieczność rozumienia ludzkości jako „rodziny narodów”, która ma wspólne przeznaczenie, a także na potrzebę przeciwstawienia się nacjonalizmom, które w przeszłości miały tragiczne konsekwencje. Wskazał zarazem, że nie wolno poddawać się pesymizmowi i trzeba odrzucić przemoc. Należy natomiast iść drogą siły moralnej prawa, integralności terytorialnej i samostanowienia narodów, wierności danemu słowu i poszukiwania wspólnego dobra.

Komunikat Stolicy Apostolskiej

Potępienie ataków na chrześcijan

Stolica Apostolska potępiła niedawne ataki na chrześcijan w Indiach. Specjalny komunikat, opublikowany przez watykańskie Biuro Prasowe wyraża także solidarność z Kościołami lokalnymi i wspólnotami zakonnymi, które ich doświadczyły. Komunikat głosi, że wspomniane ataki „naruszają godność i wolność” ludzi oraz szkodzą ich pokojowemu współżyciu. Wzywa także do zaniechania przemocy i „odbudowy klimatu dialogu i wzajemnego szacunku”.
Prowizoryczny bilans antychrześcijańskich zamieszek w stanie Orisa we wschodnich Indiach to pięć osób zabitych, wielu rannych i trudne do oszacowania straty materialne. Szczególne oburzenie wzbudziła śmierć w płomieniach 21-letniej kobiety w podpalonym przez hinduistycznych ekstremistów katolickim sierocińcu, gdzie pracowała. Atakom towarzyszy hasło: „Zabijcie chrześcijan i zniszczcie ich instytucje”.
Agencje donoszą też o katowanych i porywanych księżach oraz o gwałtach, jakich napastnicy dopuszczają się m.in. na siostrach zakonnych. Atakowane są nie tylko chrześcijańskie kościoły i ośrodki, ale także domy zamieszkiwane przez wyznawców Chrystusa. Chrześcijanie opuszczają swoje domostwa i kryją się w lasach.
Centrum zajść jest okręg Kandhamal, ale napięcie objęło cały stan Orisa. Policja trzykrotnie interweniowała w mieście Cuttack, chroniąc przed zniszczeniem miejscową katedrę katolicką.
Napastnicy oskarżają wyznawców Chrystusa o zamordowanie ich przywódcy Swamiego Laxananada Saraspatiego. Nieznani dotąd sprawcy zabili go 23 sierpnia br. Saraspati wielokrotnie podżegał hinduistów do przemocy. Stał m.in. za ubiegłorocznymi atakami na chrześcijan, podczas których zginęły 3 osoby i spalono 13 świątyń. Na kilka dni przed śmiercią Saraspatiemu grozili maoiści, których chciał zmusić do opuszczenia stanu Orisa. Zarzucali mu, że wznieca etniczno-religijne konflikty. Policja zaostrzyła środki bezpieczeństwa, ale podobnie jak w przeszłości, zdaje się „nie zauważać” aktów przemocy wymierzonych w chrześcijan.
Sekretarz Kongregacji dla Kościołów Wschodnich - abp Antonio Maria Vegli? nazwał chrześcijan ginących w Indiach z rąk wyznawców hinduizmu męczennikami XXI wieku. Jego zdaniem, stali się oni „obiektem niewiarygodnej przemocy”. Jeszcze bardziej jednak bolesny jest fakt, że są oni zabijani „w imię Boga i w imię religii”. Zauważył, że Indie przeżywają rozkwit hinduistycznego fundamentalizmu, analogiczny do islamskiego. „Jednak dialog nie może ustać” - stwierdził abp Vegli?.

Niepokoje Watykanu

Rosnące napięcie międzynarodowe poważnie niepokoi Stolicę Apostolską. - Wichry zimnej wojny nie przeminęły, a stosunki Wschód - Zachód się popsuły - powiedział sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Tarcisio Bertone.
W oświadczeniu prasowym zaznaczył, że politycy nie posłuchali papieskich wezwań do budowania pokoju w imię wyższych interesów. - Zabrakło dialogu międzyreligijnego, ale także dialogu między narodami, które nie zawsze są reprezentowane przez rządzących - stwierdził.
Na to, że papieskie apele pozostały na razie bez echa, wskazał także nuncjusz apostolski w Gruzji, abp Claudio Gugerotti. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego wyjaśnił on, że przede wszystkim nie spełniono postulatu utworzenia korytarza humanitarnego w Osetii Południowej. Cierpi na tym miejscowa ludność, zwłaszcza gruzińska.

Reklama

Chluba cywilizacji europejskiej

Niezwykłą plastyczność muzyki Schuberta, której liryzm przemawia do głębi nawet wtedy, gdy w miejscu ludzkiego głosu śpiewającego poezję brzmi wiolonczela, podkreślił Benedykt XVI 24 sierpnia podczas koncertu w Castel Gandolfo. W Sali Szwajcarów Pałacu Apostolskiego wykonano dla Papieża „Podróż zimową” - cykl 24 pieśni skomponowanych przez austriackiego muzyka do słów Wilhelma Müllera.

Papieska podróż na Sardynię

Benedykt XVI odbędzie jednodniową wizytę duszpasterską na Sardynię. 7 września przybędzie do Cagliari - głównego masta Sardynii. Przybycie Papieża do sanktuarium Matki Bożej Bonaria (Dobrotliwej) przewidziano na godz. 10, pół godziny później na placu przed świątynią rozpocznie się pontyfikalna Msza św. pod przewodnictwem Papieża. Na zakończenie odmówi z wiernymi modlitwę „Anioł Pański”. Po południu Benedykt XVI w miejscowej katedrze spotka się z duchowieństwem, seminarzystami i wspólnotą Papieskiego Wydziału Teologicznego Sardynii, do których skieruje przemówienie. Ostatnim punktem pobytu Ojca Świętego na wyspie będzie jego spotkanie z tamtejszą młodzieżą, które rozpocznie się o godz. 18.15 na Piazza Yenne. Będzie to 17. podróż Benedykta XVI po ziemi włoskiej, licząc razem z letnimi wyjazdami w Alpy Włoskie i do Bressanone.

28 VI 2008 - 29 VI 2009

Rok ze Świętym Pawłem

Wszystko zaś czynię dla Ewangelii
(1 Kor 9, 23).

Uroczystości pogrzebowe Jana Olszewskiego

2019-02-14 13:32

mip (KPRM/KAI) / Warszawa

Uroczystości pogrzebowe byłego premiera Jana Olszewskiego odbędą się w sobotę, 16 lutego, w Warszawie. Główna Msza pogrzebowa odprawiona zostanie w archikatedrze Jana Chrzciciela. Były szef polskiego rządu zostanie pochowany na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

wikipedia.org

Uroczystości rozpoczną się w piątek, 15 lutego. Trumna śp. Jana Olszewskiego będzie wystawiona w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Tam od również od piątku wystawiona jest księga kondolencyjna, do której może się wpisać każdy, kto pragnie wyrazić szacunek i żal po śmierci byłego premiera. Między 10.00 a 19.00 będzie można oddać hołd byłemu premierowi Janowi Olszewskiemu.

O godz. 18.00 w kościele św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży odprawiona zostanie Msza żałobna w intencji byłego premiera. Następnie o godz. 20.00 nastąpi wyprowadzenie trumny z Kancelarii Premiera i przejście konduktu do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

W sobotę, 16 lutego odbędą się główne uroczystości pogrzebowe. O godz. 10.40 nastąpi wyprowadzenie trumny z Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i przemarsz konduktu do Archikatedry św. Jana Chrzciciela, gdzie rozpocznie się Msza pogrzebowa. Stamtąd kondukt przejdzie na Plac Krasińskich przed Pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie odbędzie się pożegnanie Jana Olszewskiego przez kombatantów i Powstańców Warszawskich.

W dalszej kolejności nastąpi przejazd konduktu w asyście policyjnej i szwadronu kawalerii na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie o godz. 14.45 odbędą się uroczystości pogrzebowe.

Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy od piątku, do godz. 19.00 w sobotę w całym kraju obowiązywać będzie żałoba narodowa po śmierci byłego premiera Jana Olszewskiego. W tym czasie flagi państwowe pozostaną opuszczone do połowy masztów.

Były premier, opozycjonista w czasach PRL i twórca Ruchu Odbudowy Polski Jan Olszewski zmarł w czwartek wieczorem w stołecznym szpitalu przy ul. Szaserów. Występował jako oskarżyciel posiłkowy w procesie zabójców księdza Jerzego Popiełuszki. Był też pełnomocnikiem rodziny duchownego.

Uczestniczył też w rozmowach księdza Alojzego Orszulika z generałami Czesławem Kiszczakiem i Zbigniewem Pudyszem w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, gdzie dyskutowano na temat „potrzeby ratowania kraju”. Podejmował działania celem wyjaśnienia okoliczności zabójstw dokonanych w 1989 na księżach Stefanie Niedzielaku, Stanisławie Suchowolcu i Sylwestrze Zychu.

Wspierał organizacje ogólnopolskiego związku zawodowego "Solidarność", brał udział w procesach przeciwko organizatorom strajków i podziemnym wydawcom. Był obrońcą m.in. Lecha Wałęsy, Zbigniewa Romaszewskiego, Zbigniewa Bujaka. Współtworzył Komitet Obywatelski, który z ramienia Porozumienia Centrum odpowiadał za przygotowania obrad Okrągłego Stołu.

W latach 1991-1992 był premierem rządu. Przez trzy kadencję zasiadał w ławach Sejmu RP. Był doradcą prezydentów Lecha Wałęsy i Lecha Kaczyńskiego. W latach 1989–1991 i 2005–2006 był członkiem Trybunału Stanu.

Kawaler Orderu Orła Białego. Od 1982 do 1989 publikował w „Przeglądzie Katolickim”, w 1989 rozpoczął współpracę z „Tygodnikiem Solidarność”. W 1989 został członkiem Niezależnego Komitetu Historycznego Badania Zbrodni Katyńskiej, a w 1990 był współzałożycielem i fundatorem Polskiej Fundacji Katyńskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Poznań: rodzina abp. Baraniaka przekaże Order Orła Białego archidiecezji

2019-02-15 21:33

ms / Poznań (KAI)

Order Orła Białego, którym pośmiertnie został uhonorowany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę abp Antoni Baraniak, zostanie przekazany archidiecezji poznańskiej. Rodzina wyróżnionego arcybiskupa przekaże go abp. Stanisławowi Gądeckiemu.

wikipedia.org

„Na ręce metropolity poznańskiego order przekaże siostrzeniec abp. Baraniaka Zenon Łakomy, który odbierał go z rąk prezydenta Andrzeja Dudy 11 listopada ub. r. na Zamku Królewskim w Warszawie” – mówi KAI Jolanta

Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy, autorka filmów o abp. Baraniaku.

Uroczystość przekazania orderu będzie miała miejsce w katedrze poznańskiej 18 lutego podczas nieszporów akademickich, które poprowadzi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Antoni Baraniak przez wiele lat był osobistym sekretarzem kard. Augusta Hlonda, a w latach 1957-1977 był arcybiskupem metropolitą poznańskim.

Jako najbliższy współpracownik Prymasa Tysiąclecia bp Baraniak przez kilka lat był więźniem komunistycznej bezpieki na warszawskim Mokotowie. Był poddawany okrutnym torturom, a komuniści chcieli wymusić na nim zeznania przeciwko kard. Stefanowi Wyszyńskiemu.

W archidiecezji poznańskiej trwają przygotowania do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego abp. Antoniego Baraniaka, nazywanego „Żołnierzem Niezłomnym Kościoła”. Prezydent Andrzej Duda uhonorował go Orderem Orła Białego w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem