Reklama

Niedziela Lubelska

Idziemy po śladach przodków

Jak co roku, tydzień po uroczystej inauguracji w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, nowy rok akademicki oficjalnie rozpoczęło Metropolitalne Seminarium Duchowne

Niedziela lubelska 47/2012, str. 3

[ TEMATY ]

seminarium

Lublin

Stanisław Sadowski

Inauguracja zgromadziła wielu gości

Inauguracja zgromadziła wielu gości

Uroczystości, którym towarzyszyły słowa Ojca Świętego Benedykta XVI „Miłość Chrystusa wypełnia nasze serca i pobudza nas do ewangelizacji”, odbyły się w niedzielę, 28 października. Najpierw społeczność seminarium, które za dwa lata przeżywać będzie jubileusz 300-lecia powstania, uczestniczyła w Mszy św., a następnie wespół z licznie przybyłymi gośćmi w spotkaniu inauguracyjnym, odbywającym się tradycyjnie w auli wielofunkcyjnej. Zgromadzonych, wśród których obecni byli, m.in.: abp Stanisław Budzik i bp Artur Miziński oraz rektorzy lubelskich uczelni z rektorem KUL ks. prof. Antonim Dębińskim, powitał gospodarz ks. dr Marek Słomka. Wśród gości Rektor seminarium wyróżnił licznie przybyłych kapłanów, którzy „ukazują alumnom piękno drogi powołania”, a także siostry zakonne, w tym Siostry Służki, które na co dzień pracują w seminarium, „ewangelizując przyszłych kapłanów świadectwem życia, oddania Bogu, Kościołowi i człowiekowi”.

Akademickie święto szczególnie przeżywali klerycy pierwszego roku, którzy zaledwie kilka tygodni wcześniej przekroczyli próg seminarium. Z rąk wicedziekana Wydziału Teologii KUL ks. prof. Marka Chmielewskiego 19 studentów odebrało indeksy. - Życzę wam, by studia teologiczne były dla was nie tylko wsłuchiwaniem się w słowo o Bogu, ale w Słowo Boga; by były czasem rozwijania się w wierze - mówił Ksiądz Dziekan. W roku akademickim 2012/2013 studia teologiczne, połączone z formacją kapłańską, podjęło 16 nowych alumnów obrządku rzymskokatolickiego oraz trzech grekokatolików. Do wspólnej historii seminarium i KUL-u nawiązał rektor uniwersytetu ks. prof. A. Dębiński: - Gdy młody uniwersytet katolicki szukał własnego lokum, zajęcia przez kilka lat odbywały się w budynku seminarium, natomiast od 1945 r. kształcenie seminarzystów odbywa się w ramach Wydziału Teologii KUL.

Reklama

Jak podkreślał ks. M. Słomka, alumni powrócili po wakacyjnej przerwie do nauki i pracy ubogaceni duszpasterskimi praktykami. W letnich miesiącach lubelskich seminarzystów można było spotkać m.in. na pieszej pielgrzymce do Częstochowy, oazach dziecięcych i młodzieżowych, koloniach Caritas, wczasorekolekcjach dla chorych i niepełnosprawnych, a także na „Przystanku Jezus”. Wielu z nich, podróżując po różnych krajach Europy i świata, doświadczało bogactwa Kościoła powszechnego oraz wspomagało modlitwą i pracą Polonię. - Codzienna nauka i formacja w seminarium, a także wakacyjne zaangażowania dla kleryków są okazją do pogłębiania relacji z Bogiem i bliźnim. W tym roku akademickim, który za przyczyną papieża Benedykta XVI stał się Rokiem Wiary, nadal wspólnie będziemy poszukiwać Chrystusa na naszych drogach i umacniać wiarę Słowem Bożym, modlitwą, lekturą Pisma Świętego, dokumentów soborowych i Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz spotkaniami z prawdziwymi świadkami Chrystusa - mówił Ksiądz Rektor. Rok Wiary wpisuje się w ostatnie seminaryjne przygotowania do 300-lecia istnienia. - Nasze seminarium zostało założone w 1714 r. Zgłębianie historii utwierdza nas w przekonaniu, że idziemy po śladach zacnych przodków. Chcemy ocalić dla potomnych jak najwięcej, dlatego podjęliśmy się nie tylko renowacji kompleksu sakralnego, ale troszczymy się o nasze duchowe dziedzictwo, m.in. w ramach przygotowania do rocznicy zbierane są świadectwa dawnych wychowanków, które zostaną opracowane i opublikowane - wyjaśniał ks. Słomka.

Z okazji inauguracji z okolicznościowym wykładem nt. „Zabytkowy zespół budynków Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie - historia i rola w przestrzeni miasta”, wystąpił miejski konserwator zabytków Hubert Mącik. Przypomniał w nim historię fundacji zespołu klasztornego i kościelnego Misjonarzy św. Wincentego ŕ Paulo, a także wskazał na szczególnie cenne elementy dekoracji, jakimi są, m.in. medaliony z wizerunkami królów i książąt polskich na jednej ze ścian dawnej kamienicy Suchorabskiej, która stanowiła zaczątek zabudowań seminaryjnych oraz kaplica (obecnie używana przez kleryków grekokatolickich) z pięknym ikonostasem autorstwa prof. Jerzego Nowosielskiego.

Nim akademickie spotkanie zakończył dostojny śpiew chóru seminaryjnego „Gaudeamus igitur”, o pasterskie słowo i błogosławieństwo został poproszony Metropolita Lubelski. Abp Stanisław Budzik, odnosząc się do chlubnej historii seminarium i bogatej tradycji kształcenia duchowieństwa w Lublinie, podkreślał: - Trzeba dbać nie tylko o odnowę zewnętrznego wyglądu, ale o to, by promieniowało wewnętrznym blaskiem. To apel przede wszystkim do was, drodzy alumni i wychowawcy, aby budować to wewnętrzne duchowe piękno, aby seminarium lubelskie, które od 300 lat wpisuje się w panoramę duchową miasta, dalej tym duchem promieniowało.

2012-11-19 08:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

25 lat Annus Propedeuticus

Niedziela wrocławska 16/2015, str. 1

[ TEMATY ]

seminarium

Archiwum Annus Propedeuticus

Wśród ciszy i zieleni, wśród zabytkowych trzynastowiecznych murów i powietrza ciężkiego od modlitwy przygotowują się do kapłaństwa. Annus Propedeuticus w Henrykowie to miejsce niezwykłe, to początek wzrastania w kapłaństwie, początek formacji dla alumnów pierwszego roku Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. W tym roku obchodzić będzie jubileusz 25-lecia istnienia.

CZYTAJ DALEJ

200 lat temu urodził się Cyprian Kamil Norwid, patron roku 2021

2021-09-24 08:36

[ TEMATY ]

Cyprian Kamil Norwid

pl.wikipedia.org

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Cyprian Kamil Norwid, poeta, dramatopisarz, malarz, myśliciel, uznawany za najwybitniejszego spadkobiercę romantyzmu, ale i jego namiętnego krytyka, przyszedł na świat 200 lat temu, 24 września 1821 r. Decyzją Sejmu RP obchodzimy właśnie Rok Norwida.

Urodził się 24 września 1821 r. w mazowieckiej wiosce Laskowo-Głuchy pod Radzyminem. Drugie imię - Kamil - przybrał podczas bierzmowania w Rzymie w 1845 r. Ojciec Cypriana, Jan, pochodził z rodziny szlacheckiej, herbu Topór. Przyszły poeta był dumny ze swoich korzeni, w twórczości podkreślał szczególnie powiązania rodziny matki z Sobieskimi oraz budował legendę o normandzkich przodkach ojca. Miał trójkę starszego rodzeństwa; po śmierci rodziców dziećmi opiekowała się dalsza rodzina. Naukę w warszawskim gimnazjum Norwid przerwał, nie ukończywszy piątej klasy, by wstąpić do prywatnej szkoły malarskiej. Malarstwo studiował też w Krakowie, we Włoszech i w Belgii.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: nie ma kapłanów na próbę

2021-09-25 16:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymka kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Potwierdzamy drogę Chrystusa wejścia w nasze życie i sprawę wolności i wierności łasce, którą otrzymaliśmy nie tylko dla siebie, ale i dla drugich – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 września przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 40. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Słudzy Jedności” i była dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach, po której kapłani zgromadzili się na Eucharystii w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję