Reklama
„A JA WAM POWIADAM...” (POR. MT 5, 22)
Dziś do polskiej biedy, także tej moralnej, dochodzi jeszcze jedno - ideologiczne uderzenie. W przestrzeni publicznej naszych miast pojawiły się billboardy szydzące z podstawowych wartości chrześcijańskich, które zawiera Dekalog, a do takich należy wiara. Wygląda to na jakąś wielką manifestację szatana.
3
Z WATYKANU
4
ZE ŚWIATA
5
6
Z KRAJU
7
11 LISTOPADA 2012
Cała Polska świętowała odzyskanie niepodległości, ale oczy zwrócone były przede wszystkim na Warszawę i zorganizowany przez środowiska prawicowe Marsz Niepodległości. W marszu wzięło udział - według różnych ocen - od kilkudziesięciu do ponad stu tysięcy osób
8-9
10-11
FILM „SMOLEŃSK”
Katastrofa smoleńska skrywa mroczną tajemnicę. Niemal każdego dnia pokazuje jednak swoje oblicze we wciąż nowych dowodach. Dojdziemy prawdy, mimo że nazywa się nas pogardliwie smoleńską sektą i próbuje zastraszyć - obiecuje reżyser Antoni Krauze, który rozpoczyna zdjecia do filmu "Smoleńsk".
Ojciec Rydzyk grzecznie poprosił tatę Lufta, żeby porozmawiał z synem Luftem. Nazwano to podłością, nikczemnością i wypowiedzeniem wojny
13
ATEISTYCZNE BILLBOARDY
W Rzeszowie, Częstochowie, potem we Wrocławiu, w Krakowie, Warszawie i w wielu innych miastach pojawiły się ateistyczne billboardy. Rozwieszają je ludzie związani z Ruchem Palikota. Czy rzeczywiście chodzi o krzewienie laickiego ducha, obronę rzekomo uciskanych ateistów, czy o zainteresowanie mediów?
14-15
ŚLEDZTWO W SPRAWIE KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ
Nie ma tygodnia, a ostatnio nawet dnia, żeby nie pojawiały się nowe informacje związane z katastrofą smoleńską. Czy zbliżają nas do prawdy o katastrofie - nie wiadomo.
Pytania dotyczące katastrofy smoleńskiej wydają się mnożyć, a czas mija. Czy jesteśmy bliżej wyjaśnienia przyczyn katastrofy niż np. rok temu?
18-19
20-21
Chrześcijaństwo, które jest religią łaski, głoszeniem łaski Bożej, odpowiada na ważne pytania we właściwej kolejności: najpierw - co Bóg uczynił dla zbawienia człowieka? I dopiero - co człowiek musi zrobić, by się zbawić?
24
JASNOGÓRSKIE ŚLUBY NARODU POLSKIEGO
Biskupi polscy w Liście pasterskim z roku 1968 napisali: „Akt Oddania i Śluby Jasnogórskie stanowią «polską drogę» i polski sposób realizacji soborowej odnowy.
26-27
27
ZAMACH NA SUWERENNOŚĆ MEDIÓW
Układ medialny został teraz jeszcze bardziej domknięty – mówi „Niedzieli” Piotr Zaremba. A Robert Mazurek dodaje: – Nie da się już obronić tezy, że w Polsce istnieje pluralizm medialny.
27
28-29
DZIENNIKARZ - MIĘDZY PRAWDĄ A KŁAMSTWEM
30
32
Z PRASY ZAGRANICZNEJ
33
W TYM SAMOLOCIE WSZYSTKO JEST NAJ… BOEING 787
Od 15 listopada 2012 r. w skład floty Polskich Linii Lotniczych LOT wchodzi boeing 787 Dreamliner (z ang. „liniowiec marzeń”). Samolot ten ma być realizacją marzeń o nowoczesnym lotnictwie
34-35
SPOTKANIE W AULI „NIEDZIELI"
Z okazji Święta Niepodległości w auli redakcji „Niedzieli” w Częstochowie odbyło się spotkanie zatytułowane „Nieznane i znane wizyty Józefa Piłsudskiego w Częstochowie 1902-1921”.
36-37
FELIETONY
70 proc. Polaków źle ocenia prace rządu, a zaledwie 22 proc. dobrze.
Najwyraźniej doczekaliśmy nowych czasów, a przecież jakby znanych starszemu pokoleniu z PRL-u, kiedy w mediach obowiązywały reguły państw totalitarnych.
37
LISTY DO „NIEDZIELI"
38
DODATEK nie tylko dla SENIORA
39
DODATEK nie tylko dla SENIORA - PRZEMIJANIE I WSPÓLNOTA
Kluby seniora to jedna z najpopularniejszych form aktywności osób starszych. Powstają przy ośrodkach kultury, spółdzielniach mieszkaniowych, radach osiedli czy coraz częściej - w parafiach.
39, 42
DODATEK nie tylko dla SENIORA - PROPOZYCJE NA STAROŚĆ
Niska emerytura, choroby i samotność w czterech ścianach mieszkania, zamienionego przez przypadłości starości w więzienie. W drugiej, tej lepszej wersji - niekończące się dyżury przy wnukach. Czy naprawdę życie staruszka może być wesołe?
40
DODATEK nie tylko dla SENIORA - DROGOWSKAZY WIARY
Starość w Piśmie Świętym oznacza pełnię życia w Bożej bojaźni - jest osiągnięciem celu życia.
44
NIE TYLKO DLA MŁODYCH
45
Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
Przepis pochodzi z książki wydanej przez Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, zatytułowanej „Z kuchni Siostry Arkadii”.
46
Niedziela bielsko-żywiecka
Na Matysce w Radziechowach podczas patriotyczno-religijnych uroczystości uczczono opozycjonistów antykomunistycznych i solidarnościowych zamordowanych w latach 1956-89.
W 40. rocznicę powstania kościoła w Ciścu bp Tadeusz Rakoczy sprawował uroczystą dziękczynną Eucharystię w świątyni wybudowanej przez mieszkańców wioski w ciągu jednej doby, wbrew zakazom ówczesnych komunistycznych władz.
Kościół to nie sklep, w którym godziny otwarcia i zamknięcia są ściśle wyznaczone. Msza św., główne źródło życia chrześcijańskiego, nie wyczerpuje aktywności duszpasterskiej kapłanów, którzy aby zacieśnić więzi ze swoimi parafianami, muszą wykazywać się coraz większą pomysłowością.
Niedziela częstochowska
Święta Cecylia to święta bardzo kochana szczególnie w Rzymie. Jest ona patronką śpiewu i muzyki kościelnej.
W pierwszych dniach listopada, zgodnie z planami organizatorów, do Częstochowy dotarła ateistyczna kampania billboardowa.
W słoneczną niedzielę 21 października do parafii św. Stanisława Kostki w Zawierciu przybyła „Niedziela” i to dla nikogo nie jest zaskoczeniem.
Niedziela podlaska
U progu Roku Wiary 20 października w Drohiczynie odbył się dzień skupienia dla dziewcząt zorganizowany przez Siostry Sercanki.
27 października w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbyła się konferencja naukowa na temat: „Dowodzenie męczeństwa na przykładzie męczenników komunizmu” pod patronatem honorowym bp. Antoniego Pacyfika Dydycza.
Niedziela kielecka
Peregrynacja obrazu Matki Bożej z Guadalupe to inicjatywa Rycerzy Kolumba, których Rada w diecezji kieleckiej funkcjonuje wyłącznie w parafii Chmielnik.
Ks. prał. dr Andrzej Kaszycki – kanclerz Kurii, dyrektor Referatu Katechetycznego, prefekt i profesor Wyższego Seminarium Duchownego, kapelan Kieleckiej Rodziny Katyńskiej i Sybiraków, ceniony misjonarz i kaznodzieja potrafi się wciąż cieszyć ze swego kapłaństwa.
Wzrasta liczba turystów odwiedzających Szydłów zwany „polskim Carcassonne”, z jedynym w diecezji kościołem pw. św. Władysława, malowniczo wpisanym w zabytek urbanistyczny.
Niedziela małopolska
„Odzyskane piękno” to tytuł wyjątkowej wystawy w Zamku Królewskim na Wawelu otwartej 5 listopada br., a poświęconej jednemu z ważniejszych renesansowych dzieł w polskich zbiorach, obrazowi „Chrystus błogosławiący dzieci” Lucasa Cranacha Starszego.
Św. Marcin to zanikający troszkę typ Bożego wojownika. Bardziej znamy go z legend niż z faktów. O to, jak naprawdę wyglądała postawa żołnierza dzielącego się płaszczem z biedakiem, pytamy o. Polikarpa Nowaka OFM, pracownika Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej i tłumacza „Żywota św. Marcina” Sulpicjusza Sewera.
Na pięknym wzgórzu Beskidu Wyspowego, w Żmiącej koło Limanowej, w nowoczesnym domu mieszczą się Ośrodki: Opiekuńczo-Wychowawczy i Adopcyjny „Dzieło Pomocy Dzieciom”.
Niedziela lubelska
Bar Mieszczański przy ul. Zielonej w Lublinie już działa. To nietypowe miejsce na kulinarnej mapie miasta, ponieważ kupując w nim jedzenie, równocześnie wspieramy podopiecznych Bractwa Miłosierdzia im. św. Brata Alberta.
Jak co roku, tydzień po uroczystej inauguracji w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, nowy rok akademicki oficjalnie rozpoczęło Metropolitalne Seminarium Duchowne.
Dzięki zaangażowaniu rektora ks. Dariusza Bondyry, współpracy wielu środowisk, a także dotacji unijnej, kościół przy ul. Narutowicza w Lublinie - wotum króla Władysława Jagiełły za zwycięstwo nad Krzyżakami w bitwie pod Grunwaldem, odzyskał dawny blask.
Z inicjatywy „Solidarności” górniczej i oświatowej w kościele św. Józefa Opiekuna Rodzin w Łęcznej miała miejsce uroczystość poświęcona bł. ks. Jerzemu Popiełuszce.
Niedziela legnicka
Potrójna okazja zgromadziła 28 października na uroczystej Eucharystii wiernych parafii pw. św. Judy Tadeusza w Jeleniej Górze. Mszy św. odpustowej przewodniczył ks. Czesław Włodarczyk, dyrektor legnickiej Caritas.
Rok Wiary to czas refleksji nad posłannictwem świeckich do głoszenia Ewangelii wszystkim narodom.
7 października do parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bolesławcu przyjechali członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Legnickiej na rejonowy Dzień Skupienia.
Niedziela łódzka
2 listopada 1987 r. w łódzkiej parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny powstał parafialny Teatr Słowa, który rozpoczął swoją działalność premierą spektaklu pod tytułem „Zaduszki”.
Zagadnienia związane z powszechną globalizacją były tematem VI Ogólnopolskiej Konferencji z cyklu „Dziennikarz między prawdą a kłamstwem” organizowanej przez łódzki oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.
Fundacja Katolickiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Łodzi powołała kolejne swoje dzieło – Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Niedziela przemyska
Blisko dwa tysiące uczestników marszu „Stop laicyzacji” przeszło 27 października ulicami Jarosławia, wyrażając swój sprzeciw wobec dyskryminacji Telewizji Trwam i mediów katolickich.
18 listopada br. ks. dr Stanisław Zarych skończył 90 lat życia, nadarza się więc wyjątkowa okazja, by człowiekowi, który uratował tysiące ludzkich istnień, złożyć wyrazy wdzięczności i uszanowania.
Już we wczesnym Kościele tą świętą otaczano wielką czcią: w „Sakramentarzu leoniańskim” z V wieku stanowiącym kompilację Mszy na różnorakie okazje, znajdujemy aż pięć Mszy o św. Cecylii...
Niedziela rzeszowska
W miejscowości Kielnarowa duszpasterstwo powstało 25 lat temu, gdy 18 października 1987 r. bp Stefan Moskwa poświęcił świątynię pw. Wniebowstąpienia Pańskiego. Od tej pory rozpoczęło się organizowanie stałego duszpasterstwa przez ks. Stanisława Króla, któremu wydatnie pomagał ks. Józef Turoń.
17 listopada 1702 r. Szwedzi w liczbie sześciu tysięcy wojska wkroczyli do Rzeszowa - zajęli m.in. rzeszowski zamek, w którym urządzali huczne zabawy.
Nie mogę zrozumieć, dlaczego postulowane przez wiele osób i środowisk powołanie międzynarodowej komisji ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej miałoby oznaczać - jak się tu i ówdzie słyszy - ośmieszenie naszego państwa i nadwerężenie jego autorytetu, a przyzwolenie, bez zmrużenia oka, na prowadzenie śledztwa przez stronę rosyjską już takim ośmieszeniem i nadwerężeniem autorytetu nie jest.
Niedziela sandomierska
W sobotę 3 listopada w Sandomierzu ponad 300 księży wzięło udział w Diecezjalnym Dniu Modlitw o Uświęcenie Kapłanów.
„Mówi się, że aby śpiewać, trzeba mieć głos. A ja mówię, żeby mieć głos trzeba śpiewać”. Bł. Jan Paweł II
Dzieci z koła misyjnego, działającego przy parafii św. Marcina w Opatowie, szczególnie aktywnie przeżyły tydzień misyjny.
Niedziela sosnowiecka
W dn. 26-28 października w Oazowym Ośrodku Rekolekcyjnym w Skarżycach k. Zawiercia odbył się kurs na ceremoniarza.
Nawiedzenia obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii bł. Jana Pawła II w parafii św. Józefa Rzemieślnika w Jaworznie-Jeziorkach.
Już Cyceron - mówca, filozof i polityk rzymski mówił o starości przez analogię do pór roku. Wraz z zimą nadchodzi wiek emerytalny – można powiedzieć, używając metafory. Jako że jesteśmy u progu zimy, snuję refleksję na temat tego czasu ludzkiego życia.
Niedziela świdnicka
Dlaczego młode, atrakcyjne, inteligentne i uzdolnione dziewczyny decydują się włożyć prosty habit? Kto albo co sprawia, że życiowym wyborem staje się wspólnota zakonna, która przez całe życie będzie stanowić najbliższą rodzinę?
22 października w Bartnicy k. Nowej Rudy ordynariusz świdnicki bp Ignacy Dec dokonał aktu konsekracji kościoła pw. Miłosierdzia Bożego i bł. Jana Pawła II należącego do parafii pw. św. Mikołaja w Świerkach kierowanej przez ks. kan. Tadeusza Dudę.
Ludzie mówią, że wdzięczność jest pamięcią serca. Zwykle mamy dwóch adresatów dziękczynienia: Pana Boga i drugiego człowieka.
Pierwotny Kościół nie był wolny od napięć i podziałów. Przy okazji omawiania postaci Chloe dowiedzieliśmy się o problemach w Koryncie (1 Kor 1,11).
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Uroczysta instalacja nowych kanoników odbyła się 27 października w stargardzkiej kolegiacie. Przewodniczył jej abp Andrzej Dzięga w asyście dotychczasowych kanoników gremialnych.
Są decyzje, które umacniają niepodległość i wolność, ale są też postawy i zachowania, słowa i prawa, które bezpośrednio zmierzają do utraty niepodległego bytu narodu i państwa oraz pozbawiają człowieka łaski odkupienia. Bo są podszepty szatana, by wyłączyć Boga z biegu polskich dziejów i zmusić Polaków do zapomnienia, że polska tożsamość zbudowana jest na fundamencie krzyża i Jezusowej Ewangelii.
Pod takim tytułem odbyła się 25 października w AWSD w Szczecinie trzecia z serii konferencji naukowych nt. „Kultura umysłowa a tożsamość narodowa i europejska”.
Minął właśnie rok od chwili, gdy Oleńka przeszła do lepszego świata. Rok bez Oleńki, bez żony, z którą przeżyłem 37 lat, 4 miesiące, 8 dni i 20 godzin.
Niedziela toruńska
Niedziela warszawska
Trwają badania DNA kolejnych ofiar katastrofy smoleńskiej. Prokuratorzy podejrzewają, że mogło dojść do błędnego pochowania trumny z ciałem ks. inf. Zdzisława Króla oraz ks. prof. Ryszarda Rumianka.
Na początku grudnia wchodzi nowy podział dekanatów w archidiecezji warszawskiej. Zmienią się nie tylko granice, ale także zlikwidowane będą trzy warszawskie dekanaty
Publiczne wyznanie Katarzyny Figury, że była bita przez męża może pomóc innym prześladowanym kobietom i ich dzieciom - uważają siostry albertynki z Otwocka. Zgromadzenie od dekady prowadzi „Dom Otwartych Serc”, w którym schronienie znajdują osoby doświadczające przemocy w rodzinie.
Niedziela wrocławska
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Nie zdajemy sobie często sprawy, ile wartościowych dzieł sztuki kryje się w naszych świątyniach. Nie każdy ma jednak czas na długie wycieczki i zwiedzanie, choć są i tacy pasjonaci. Pozostali mogą się wybrać na wystawę sztuki sakralnej do Muzeum Ziemi Lubuskiej.
Wspólnota Cichych Pracowników Krzyża ma nowego moderatora generalnego. 31 października Walne Zgromadzenie wybrało ks. Janusza Malskiego - krajowego przełożonego wspólnoty.