Reklama

Modlitwa za zmarłych biskupów i kanoników

W czwartek 7 listopada bp Adam Lepa, pełniący obowiązki dziekana Kapituły Archikatedralnej, przewodniczył w bazylice łódzkiej modlitwom w intencji zmarłych biskupów oraz kanoników Kapituły. W uroczystej Eucharystii uczestniczył także bp Ireneusz Pękalski oraz kanonicy Kapituły.

Niedziela łódzka 48/2002

We wprowadzeniu do liturgii bp Adam Lepa, zastępca dziekana Kapituły, wezwał do modlitwy w intencji zmarłych biskupów i kanoników, którym Kościół łódzki tak wiele na przestrzeni całej swojej historii zawdzięcza. Byli obecni także ks. inf. Bogdan Dziwosz - teolog Kapituły, ks. prał. Stanisław Grad - kustosz Kapituły, ks. kan. Ireneusz Kulesza - proboszcz bazyliki oraz pozostali kanonicy i kanonicy honorowi Kapituły.
W czasie Mszy św. homilię wygłosił penitencjarz Kapituły - ks. prał. Jerzy Świątek. Nawiązując do słów psalmu "W krainie życia ujrzę dobroć Boga", Kaznodzieja mówił o Bogu, który jest źródłem życia doczesnego i wiecznego. Od Boga wyszliśmy, do Boga zmierzamy. Nie mamy tutaj miejsca stałego, kiedy zakończy się nasze pielgrzymowanie, otrzymamy u Niego wieczne mieszkanie. Chociaż przemija postać tego świata, Słowo Boże nie przemija. Bóg dotrzymuje swoich wspaniałych obietnic: "W domu Ojca mego jest mieszkań wiele". Nie zawsze jest nam łatwo rozpoznać dobroć Boga. Widzimy ją przez zasłonę wiary. W naszym sercu panują nieraz ciemności grzechu. Dlatego nie zawsze dostrzegamy dobroć Boga. Nieraz nawet rodzi się w człowieku pokusa oskarżenia Boga, że jest niedobry. Dopóki żyjemy, jest dla nas czas łaski, miłosierdzia, nawracania się do Niego. W tym duchu powinniśmy wołać: "Przyjdź Królestwo Twoje!".
Po Mszy św. biskupi, członkowie Kapituły, kapłani i wierni udali się do krypty w podziemiach bazyliki, gdzie znajdują się groby zmarłych biskupów ordynariuszy łódzkich i odprawili w ich intencji krótkie nabożeństwo żałobne.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup tarnowski wręczył nominacje neoprezbiterom

2021-06-02 07:58

[ TEMATY ]

Tarnów

Diecezja Tarnowska

1 czerwca br. Biskup Tarnowski Andrzej Jeż wręczył nominacje na pierwsze parafie czternastu neoprezbiterom diecezji tarnowskiej.

Posłani kapłani przyjadą do tych parafii w ostatnich dniach sierpnia. Zapraszamy do zapoznania się z poniższą listą.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi o aktualnych kwestiach Kościoła w Polsce

2021-06-12 16:08

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat News

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej, dokument dotyczący formacji kapłańskiej, duszpasterstwo w Kościele po pandemii, wizyta „ad limina Apostolorum” – to główne tematy 389. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 11-12 czerwca w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W pierwszym dniu obrad, przypadającym w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, biskupi ponowili Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa w 100. rocznicę tego wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję