Reklama

Niedziela Świdnicka

Dekret o zwołaniu I Synodu Diecezji Świdnickiej

Zgodnie z zapowiedzią przekazaną w I Niedzielę Adwentu 2023 r., Świdnicka Kuria Biskupia informuje, że w dniu 25 marca br., w 20. rocznicę inauguracji diecezji świdnickiej, został ogłoszony dekret o zwołaniu I Synodu Diecezji Świdnickiej. Tym samym rozpocznie się ważny etap w historii naszej diecezji.

[ TEMATY ]

Świdnica

synod diecezji świdnickiej

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Herb Biskupa Świdnickiego

Herb Biskupa Świdnickiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dnia 25 marca 2024 r., o godz. 12. w gmachu Świdnickiej Kurii Biskupiej, po modlitwie Anioł Pański, ks. kan. Arkadiusz Chwastyk – kanclerz Kurii, w obecności bpa Adama Bałabucha i pracowników Kurii, odczytał dekret Biskupa Świdnickiego Marka Mendyka zwołujący I Synod Diecezji Świdnickiej.

DEKRET zwołujący I Synod Diecezji Świdnickiej Świdnica, dnia 25 marca 2024 r.

L.dz. 232/2024

Diecezja świdnicka, ustanowiona bullą „Multos fructus” św. Jana Pawła II z dnia 24 lutego 2004 roku i dekretem wykonawczym Nuncjusza Apostolskiego, który wszedł w życie 25 marca 2004 roku, obchodzi 20. rocznicę swojego istnienia. Została ona utworzona z części archidiecezji wrocławskiej i diecezji legnickiej, gdzie obowiązywały ustalenia Synodu Archidiecezji Wrocławskiej, który odbył się w latach 1985-1991. Pierwszy Biskup Świdnicki Ignacy Dec promulgował je jako obowiązujące w diecezji świdnickiej z dniem 8 września 2004 roku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W ciągu 20 lat udało się zebrać bogate doświadczenia związane z apostolską działalnością naszego Kościoła partykularnego. Bożej Opatrzności dziękujemy za otrzymane w tym czasie łaski.

Nowe dokumenty Kościoła, zmienione okoliczności życia ludzi, dynamiczne przemiany społeczno-kulturowe domagają się nowej aktywności duszpasterskiej. Zainicjowany przez papieża Franciszka Synod Biskupów uwidocznił zaangażowanie wielu diecezjan: osób duchownych, konsekrowanych i świeckich w pogłębioną refleksję o Kościele i życiu religijnym. W trosce o naszą wspólnotę wiary i miłości trzeba spojrzeć w przyszłość i wytyczyć właściwy szlak działań duszpasterskich. Po dwudziestu latach doświadczeń potrzebujemy wypracowania nowych sposobów ewangelizowania, formacji i służby oraz ujednolicenia zasad, jakimi będą kierowali się duszpasterze i wierni. Zgodnie z postulatem synodalności pragniemy podążać razem, gromadzić się wspólnie i brać czynny udział w swojej misji ewangelizacyjnej. Chcemy kierować nasze spojrzenie w przyszłość i jako wspólnota diecezjalna wpatrywać się w Jezusa, „który nam w wierze przewodzi i ją udoskonala” (Hbr 12, 2).

Reklama

Po wysłuchaniu zatem Rady Kapłańskiej i wielu innych wiernych, na mocy kan. 461 § 1 i kan. 462 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, zwołuję I Synod Diecezji Świdnickiej i postanawiam, że jego sesja inauguracyjna odbędzie się w Katedrze Świdnickiej w Wigilię Zesłania Ducha Świętego, 18 maja 2024 roku, o godz. 11.00. Proszę członków Synodu, którzy wkrótce otrzymają stosowne zaproszenie, o aktywne uczestnictwo w tym dziele, abyśmy wspólnie wyznali wiarę i wypraszali nadprzyrodzoną mądrość do słuchania i odważnego towarzyszenia Jezusowi w naszym Kościele. Zapraszam wszystkich diecezjan do udziału we Mszy świętej na rozpoczęcie Synodu, do włączenia się w prace synodalne i do modlitwy o otwarcie serc i myśli na prowadzenie Ducha Świętego.

Przed nami wiele zadań, które pragniemy z nadzieją podjąć dla dobra duchowego Kościoła świdnickiego. Synod, zaplanowany na najbliższe 5 lat, będzie przebiegał pod hasłem: „Patrzmy na Jezusa”. W jego prace będą zaangażowane nie tylko komisje tematyczne, ale przede wszystkim zespoły synodalne tworzone w parafiach i wśród członków grup duszpasterskich. Szczegóły będą przekazane po sesji inauguracyjnej. Już dzisiaj proszę o gorliwą modlitwę o obfite owoce drogi, w którą wyruszamy z ufnością i nadzieją, spoglądając z wiarą w Najświętsze Oblicze Jezusa Chrystusa. Słuchajmy, co do nas mówi i ożywiajmy wiarę, „która działa przez miłość” (Ga 5, 6).

† Marek MENDYK Biskup Świdnicki

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

MODLITWA W INTENCJI SYNODU

Panie Jezu Chryste, Ty ustanowiłeś swój Kościół na fundamencie Apostołów i powierzyłeś mu misję głoszenia Ewangelii wszystkim ludziom.

Prosimy Cię, wejrzyj łaskawie na swój lud zgromadzony w Kościele świdnickim.

Przenikaj światłem Ducha Świętego pasterzy i wiernych naszej diecezjalnej wspólnoty.

Błogosław dziełu I Synodu, aby jeszcze owocniej była wypełniana posługa słowa i sakramentów św.: nauczania, uświęcania i rządzenia.

Reklama

Pomóż nam właściwie odczytywać znaki czasu w zmieniającej się rzeczywistości, z nadzieją zmierzać ku przyszłości i zgodnie z Twoją wolą wypełniać powierzone zadania.

Święta Maryjo, Matko Kościoła – módl się za nami,

Święty Józefie, Opiekunie Kościoła Świętego – módl się za nami,

Święty Stanisławie Biskupie i Męczenniku – wstawiaj się za nami u Boga,

Święty Janie Pawle Wielki, módl się za nami!

2024-03-25 23:43

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ten Synod ma być żywy

2024-06-04 12:34

Niedziela świdnicka 23/2024, str. IV

[ TEMATY ]

synod diecezji świdnickiej

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Spotkanie przewodniczących komisji synodalnych

Spotkanie przewodniczących komisji synodalnych

Przewodniczący komisji synodalnych spotkali się w stolicy diecezji, aby szczegółowo omówić zadania i strukturę prac synodalnych planowanych do realizacji od 2025 r.

Trzy tygodnie temu w naszej diecezji rozpoczął się Pierwszy Synod Diecezjalny, którego celem jest wspólne działanie duchowieństwa i wiernych na rzecz ożywienia wiary oraz przygotowanie się na Wielki Jubileusz Odkupienia w 2033 r.

CZYTAJ DALEJ

Święta Ludgarda. Prekursorka nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa

[ TEMATY ]

patron dnia

Autorstwa Francisco Goya - Domena publiczna/pl.wikipedia.org

Święta Ludgarda

Święta Ludgarda

Ludgarda ur. się w Tonges na terenie Belgii w 1182 r. Gdy miała 12 lat, rodzice oddali ją na wychowanie do klasztoru sióstr benedyktynek św. Katarzyny w okolicach Limburga.

Dziewczyna nie chciała być zakonnicą. Dopiero objawienie się Chrystusa skłoniło ją do pozostania w klasztorze. W wieku 18 lat złożyła śluby zakonne. Po pięciu latach została przeoryszą.

CZYTAJ DALEJ

Jedność w duchu Świętego Jana Pawła II

2024-06-16 14:23

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Marsz dla Życia i Rodziny oraz Spotkanie Rodzin Katolickich złożyły się na centralne wydarzenie Roku Rodziny w Diecezji Sandomierskiej. Uroczystość miała na celu uczczenie 25. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Sandomierzu, a także wzmocnienie więzi rodzinnych i wspólnotowych.

Obchody rozpoczęły się Marszem dla Życia i Rodziny, który wyruszył spod figury św. Jana Pawła II na Sandomierskich Błoniach. W marszu uczestniczyły liczne rodziny, dzieci oraz młodzież, niosąc transparenty i śpiewając pieśni. W wydarzenie włączyli się kapłani, siostry zakonne, klerycy, Rycerze Kolumba i św. Jana Pawła II, przedstawiciele stowarzyszeń i grup parafialnych z diecezji oraz mieszkańcy Sandomierza i okolicznych miejscowości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję