Reklama

Wiadomości

Prezydent: służba wojskowa to szczególne zadanie, które ma wymiar ogromnego ryzyka

Służba Rzeczypospolitej w armii to szczególne zadanie. Dzisiaj zobaczyliśmy, że ma ona także wymiar ogromnego ryzyka; dlatego tak wielkim szacunkiem darzę naszych żołnierzy i ich najbliższych - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania wielkanocnego z żołnierzami.

[ TEMATY ]

wojsko

Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W poniedziałek prezydent Duda wraz z m.in. wicepremierem, szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, szefem BBN Jackiem Siewierą i szefem Sztabu Generalnego WP gen. Wiesławem Kukułą wziął udział w spotkaniu wielkanocnym z żołnierzami w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie, organizującej m.in. loty najważniejszych osób w państwie.

Uroczystość rozpoczęła się od minuty ciszy w związku z wypadkiem, w którym w poniedziałek podczas prac z materiałami wybuchowymi w Solarni koło Lublińca zginęło dwóch żołnierzy z 5. Tarnogórskiego Pułku Chemicznego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"To jest szczególna zadanie, jakie człowiek na siebie przyjmuje - służba Rzeczypospolitej w armii. Dzisiaj po raz kolejny zobaczyliśmy, że ma ona i ten wymiar - że poza zwykłą pracą, którą jest na co dzień, ma ona też w sobie ogromny wymiar ryzyka związanego z codzienną służbą, szczególną służbą wojskową. Przekonaliśmy się o tym w ciągu ostatnich tygodni dwukrotnie - najpierw, gdy dwóch naszych żołnierzy zginęło na poligonie na skutek wypadku, i dzisiaj, gdy zdarzył się kolejny wypadek, tym razem z materiałami wybuchowymi" - mówił prezydent.

"Każdy, kto podejmuje to zadanie, musi mieć świadomość - i wierzę, że ma tego świadomość - że ta służba dla Rzeczypospolitej ma wymiar szczególny. Dlatego tak wielkim szacunkiem, jako obywatel RP, ale dzisiaj także jako prezydent i zwierzchnik sił zbrojnych darzę naszych żołnierzy, tych, którzy codziennie służą RP, i ich najbliższych" - dodał.

Prezydent przypomniał, że polscy żołnierze służą także w wielu kontyngentach zagranicą. "Bywało, jak wszyscy pamiętamy, że polscy żołnierze ginęli także na skutek zamachów, w walce, próbując nieść pokój, próbując przywrócić ludziom możliwość normalnego życia" - mówił. Dodał, że służba żołnierzy zagranicą to także wypełnianie zobowiązań sojuszniczych i przez to wzmacnianie bezpieczeństwa Polski.

Reklama

Mówiąc o modernizacji polskiej armii, prezydent zaznaczył, że "wszyscy rozumieją, iż w pełnej odpowiedzialności musimy ze sobą współpracować". "Chcę, żeby także żołnierze i ich najbliżsi mieli przekonanie, że realizujemy to dokładnie po to, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim, ale także i im, by mieli lepsze wyposażenie, skuteczniejsze w obronie RP, a także skuteczniejsze w ich osłonie. By mogli lepiej wykonywać swoje zadania i trzymać się w większej odległości od potencjalnego przeciwnika" - powiedział Duda.

Według niego, chodzi też o to, aby także osobiste wyposażenie żołnierzy "ułatwiało im służbę, jednocześnie w jeszcze większym stopniu zabezpieczało ich niż dotychczas". Prezydent podziękował szefowi MON za zapowiedź, że "tak duża uwaga zostanie teraz zwrócona właśnie na to indywidualne wyposażenie żołnierza". Jak ocenił "to kwestia fundamentalna".

"Jest dla mnie wielką satysfakcją, że realizujemy dzisiaj modernizację i wzmocnienie polskiej armii niezależnie od barw politycznych i te procesy są kontynuowane, że są realizowane z pełną odpowiedzialnością za bezpieczeństwo Polski i że są takie kwestie, które są ponad wszelkimi podziałami politycznymi" - powiedział prezydent.

Oświadczył, że po to realizowane są inwestycje, zakupy, umacniane sojusze, wzmacniane Wojsko Polskie, a "polski żołnierz doskonali się na polach ćwiczeń wojskowych, byśmy nie musieli walczyć, by nie trzeba było tej broni nigdy podnosić poza ćwiczeniami". Prezydent powiedział, że tego przede wszystkim życzy wszystkim na zbliżające się Święta Wielkanocne i resztę 2024 roku: by "polski żołnierz nie musiał nigdzie walczyć".

Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz również wyraził uznanie dla służby wojskowej i poinformował, że w najbliższym czasie przedstawi projekt ustawy ws. wprowadzenia Karty Rodziny Wojskowej.

"Naszą ambicją jest wspieranie całej rodziny żołnierza. Dlatego wprowadzimy Kartę Rodziny Wojskowej na wzór Karty Dużej Rodziny" - zapowiedział Kosiniak-Kamysz. Karta będzie uprawniała rodziny wojskowe do ulg i benefitów. Projekt odpowiedniej ustawy ma być zaprezentowany w najbliższym czasie. Wprowadzenie takiej karty wicepremier Kosiniak-Kamysz zapowiedział na początku lutego podczas posiedzenia sejmowej komisji obrony narodowej.

Reklama

Kosiniak-Kamysz zapewnił, że wypadek na poligonie, w którym zginęło dwóch żołnierzy, będzie wyjaśniony, wnioski zostaną wyciągnięte, a jeśli będzie taka potrzeba - będą wyciągnięte też konsekwencje. Podkreślił, że bliscy zmarłych saperów zostali otoczeni opieką, w tym psychologiczną.

"Musimy wyciągać wnioski z takich zdarzeń, nie wolno nigdy nad taką sytuacją przejść do porządku dziennego. To jest tragedia, która dotyka rodziny, ale też całą naszą wielką rodzinę wojskową" - powiedział wicepremier.

Wskazał też, że transformacja armii, zakupy sprzętu wojskowego, podnoszenie kwalifikacji i jakości szkoleń służą jej wzmocnieniu. "Nie zbroimy się dlatego, że dążymy do wojny, ale by obronić pokój, trzeba mieć siłę. Wolność i pokój potrzebują siły. Potrzebujemy naszej siły w sojuszach, potrzebujemy siły naszej ojczyzny, naszego wojska" - zaznaczył.

Dodał, że z wojną nigdy nie wolno się oswoić. Podkreślił, że politycy rozmaitych opcji mogą się różnić, ale w sprawach bezpieczeństwa mówią jednym głosem, o czym - dodał - świadczy m.in. ostania wspólna wizyta prezydenta i premiera w USA z okazji 25-lecia obecności Polski w NATO.

Spotkanie wielkanocne prezydenta jako zwierzchnika sił zbrojnych z żołnierzami odbywa się co roku. Tradycyjnie prezydent składa wówczas życzenia i podziękowania za służbę żołnierzom i pracownikom wojska, a także ich rodzinom. (PAP)

nno/ mml/ mja/ reb/ par/ wus/

2024-03-25 17:50

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Klerycy żołnierze i kapłani oficerowie

Niedziela przemyska 2/2019, str. IV

[ TEMATY ]

klerycy

wojsko

Archiwum Kurii

Klerycka rezerwa na Jasnej Górze 1967 – rekolekcje dla kleryków rezerwistów zorganizował kard. Stefan Wyszyński

Klerycka rezerwa na Jasnej Górze 1967 – rekolekcje dla kleryków rezerwistów zorganizował kard. Stefan Wyszyński

Jesienią ubiegłego roku sześciu kapłanów archidiecezji przemyskiej, którzy jako klerycy odbywali służbę wojskową w wymiarze dwóch lat, otrzymało stopnie oficerskie podporucznika: ks. Zbigniew Pietryka, ks. Krzysztof Pacześniak, ks. Zbigniew Głowacki, ks. Jerzy Rojek, ks. Marek Jurkiewicz oraz ks. Stanisław Zimny (diecezja rzeszowska)

Dla tych, którzy dochodzili do kapłaństwa, Bóg wypełniał całość życia. Ojczyzna natomiast zmieniała swój obraz jak w kalejdoskopie. Powojenne pokolenie Polaków wchodziło w swoją młodość u schyłku resztek lat stalinowskich, na falach „reform”, po latach błędów i wypaczeń socjalistycznej władzy ludowej. Ojczyzna dla młodego człowieka kojarzyła się mimo wszystko z domem rodzinnym, słomianą strzechą chaty dziadków, gdzie głęboko tkwiła pobożność, zwyczaje uświęcone, tradycja przodków, gwara używana i proste formy wiejskiego życia, związanego z ziemią ojczystą i ciężką pracą. Obraz Ojczyzny dopełniał drewniany, niosący na sobie pięć wieków istnienia – kościół parafialny i olbrzymi dąb przy nim stojący. Całość uzupełniały kapliczki przydrożne i mogiły ojców rozsiane w różnym czasie, w różnych miejscach rodzinnego krajobrazu, który rozciągał się po beskidzkich pagórkach i zwisał z masywów leśnych. Kształt Ojczyzny wyłaniał się również z rozmów z mądrym kapłanem kresowiakiem i z lektury książek jego bogatej biblioteki.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 27.): Relacja z relacji

2024-05-26 20:55

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

mat. prasowy

Co daje człowiekowi największe szczęście? Co nas najbardziej rani? Jak Maryja przeżywała relacje z ludźmi? I co na pewno warto zrobić z absolutnie każdą relacją? Zapraszamy na dwudziesty siódmy odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o maryjnym przeżywaniu relacji z ludźmi.

ZOBACZ CAŁY #PODCASTUMAJONY

CZYTAJ DALEJ

Ks. Markiewicz wciąż aktualny - konferencja naukowa w Jarosławiu

2024-05-27 10:39

PANS Jarosław

Konferencję rozpoczął Rektor Uczelni

Konferencję rozpoczął Rektor Uczelni

W murach Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu odbyła się konferencja naukowa na temat „Wychowanie, opieka, wsparcie w kontekście działalności bł. ks. Bronisława Markiewicza”.

W III edycji konferencji zaproszeni goście pochylali się nad aktualnością pedagogicznego przesłania patrona uczelni – bł. ks. Bronisława Markiewicza. W słowie wprowadzenia rektor uczelni prof. ucz. dr hab. Krzysztof Rejman wskazał, że dla każdego studenta tej uczelni patronat tak wielkiego człowieka zobowiązuje, nie tylko do tego, aby poznać jego życiorys, ale także kierować się jego nauką w życiu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję