Reklama

Kościół

Kościoły z całej Polski biorą udział w tegorocznej edycji Nocy Konfesjonałów

W Wielkim Tygodniu w 100 kościołach księża będą spowiadać do północy lub przez całą noc w ramach 14. edycji nocy konfesjonałów. Akcja ma umożliwić spowiedź wiernym, którzy z różnych powodów nie mogą w dzień przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania.

2024-03-29 11:56

[ TEMATY ]

noc konfesjonałów

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Udział w akcji Noc Konfesjonałów polega na zorganizowaniu dodatkowej spowiedzi w Wielkim Tygodniu i zgłoszeniu udziału kościoła w serwisie nockonfesjonalow.pl - poinformował w komunikacie przekazanym w czwartek PAP koordynator akcji ks. Grzegorz Adamski.

Zaznaczył, że zapisy parafii do Nocy Konfesjonałów wciąż trwają, można dołączać do akcji do ostatniej chwili, czyli do godzin wieczornych Wielkiego Piątku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pełna lista kościołów biorących udział w akcji wraz z godzinami otwarcia konfesjonałów jest dostępna na stronie internetowej: nockonfesjonalow.pl

Reklama

Na stronie internetowej znaleźć można również warunki dobrej spowiedzi, rachunek sumienia do odczytania, odsłuchania i pobrania oraz katalog kościołów wraz z informacjami o spowiedzi w ciągu roku wszystkich kościołów uczestniczących w akcji.

Tegorocznej edycji akcji "Noc konfesjonałów" towarzyszy premiera nowej wersji aplikacji na smartfony, która jest rodzajem "kieszonkowego modlitewnika". W aplikacji można znaleźć m.in. audiobook z rachunkiem sumienia autorstwa ks. Jacka Prusaka, modlitwy często zadawane jako pokuta po spowiedzi, listę haseł związanych z zasadami dobrej spowiedzi oraz listę kościołów organizujących Wielkopostną Noc Konfesjonałów.

Pierwsza edycja "Nocy konfesjonałów" odbyła się w 2010 r. Wówczas w inicjatywie wzięły udział jedynie dwie świątynie, ale z roku na rok ich liczba rosła. W sumie przez kolejne lata w akcji wzięło udział ponad 600 kościołów. Najwięcej kościołów – 139 - wzięło udział w akcji w 2018 r.(PAP)

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz jednym ze spowiedników podczas Krakowskiej Nocy Konfesjonałów

[ TEMATY ]

noc konfesjonałów

Noce Kościołów

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

„Światło w ciemnościach” - to hasło tegorocznej Krakowskiej Nocy Konfesjonałów. W nocy z wtorku na środę 24-25 marca w pięciu krakowskich kościołach księża i biskupi, w tym kard. Stanisław Dziwisz, będą czekali na wiernych, którzy bez pośpiechu chcą przeżyć sakrament spowiedzi przed misterium Wielkiej Nocy.

Ks. Dariusz Talik, diecezjalny duszpasterz akademicki i odpowiedzialny za wydarzenie, podkreślił, że Krakowska Noc Konfesjonałów ma nieco inny wymiar niż Noc Konfesjonałów w całej Polsce. „Nie chcemy dawać ludziom ostatniej szansy na spowiedź – to nie ma być spowiedź ‘last minute’. Chcemy, żeby wierni mogli oczyścić się już na wejście w Misterium Męki Pańskiej, począwszy od Niedzieli Palmowej” – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów w obu warszawskich diecezjach

2024-04-18 16:38

[ TEMATY ]

Warszawa

rodzina Ulmów

peregrynacja relikwii rodziny Ulmów

Karol Porwich/Niedziela

Sięgająca do starożytności cześć oddawana relikwiom, modlitwa w aktualnych potrzebach (m. in. dla mających trudności ze spłatą kredytu), wsparcie i inspiracje dla rodzin oraz integracja parafii i lokalnego środowiska - to jedne z celów stojących za zaplanowaną na maj peregrynacją relikwii bł. Rodziny Ulmów w archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej. W tematykę peregrynacji wprowadzili jej organizatorzy podczas briefingu w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Ks. Tadeusz Sowa, moderator wydziałów duszpasterskich Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, zaprezentował ideę stojącą za peregrynacją relikwii. Przypomniał, że rok 2024 ogłoszony został przez Sejm Rokiem Rodziny Ulmów, a polscy biskupi postanowili, by od 24 września relikwie Rodziny Ulmów peregrynowały po polskich diecezjach, co rozpoczęło się na Jasnej Górze podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin.

CZYTAJ DALEJ

USA/ Prezydent Duda: infrastruktura Trójmorza pozwoliła zrezygnować z rosyjskich źródeł energii

2024-04-18 17:47

[ TEMATY ]

ONZ

Trójmorze

Prezydent Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Prezydent RP Andrzej Duda przemawia podczas sesji otwarcia Rady Bezpieczeństwa ONZ

Prezydent RP Andrzej Duda przemawia podczas sesji otwarcia Rady Bezpieczeństwa ONZ

Rosyjska agresja na Ukrainę szczególnie mocno dotknęła Europy Środkowo-Wschodniej; infrastruktura Trójmorza umożliwiła nam rezygnację z rosyjskich źródeł energii i pomogła uniknąć najgorszych konsekwencji tej wojny - powiedział w czwartek w ONZ prezydent Andrzej Duda.

W siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych polski przywódca wziął udział w sesji otwarcia wydarzenia na temat budowania globalnej odporności i promowania zrównoważonego rozwoju przez powiązania infrastrukturalne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję